بارت مری : نشانه ها، دلایل و درمان ها

بارت مری : نشانه ها، دلایل و درمان ها

اکتبر 7, 2016 نسخه ریفلاکس معده به مری نظرات

بارت مری مشکل جدی GERD است که همان بیماری برگشت اسید به مری است. در بارت مری، پوشش معمولی مری به غشایی تغییر می کند که شبیه پوشش روده است. حدود ۱۰ درصد از افرادی که نشانه های مزمن بیماری برگشت اسید به مری را دارند بارت مری دارند.

بارت مری نشانه ی خاصی ندارد، اگرچه بیمارانی با بارت مری ممکن است نشانه هایی مرتبط با بیماری برگشت اسید به مری داشته باشند. با این حال این خطر ایجاد آدنوکارسینوم مری مری را افزایش می دهد، که یک سرطان جدی و فوق العاده کشنده ی مری است.

 اگرچه خطر این سرطان در افرادی با بارت مری بالاتر است، این بیماری خیلی نادر است. کمتر از یک درصد افراد مبتلا به بارت مری به این سرطان خاص دچار می شوند. با این حال، اگر بارت مری در شما تشخیص داده شده است، باید از مری خود معاینات مرتب به عمل اورید. با معاینات مرتب، می تواند سلول های پیش سرطانی یا سرطانی اولیه را قبل از اینکه گسترش یابند و زمانی که درمان راحت تر است، به موقع تشخیص دهد.

بیماری برگشت اسید به مری چیست و چطور به بارت مری مرتبط می شود؟

افراد مبتلا به بیماری برگشت اسید به مری ممکن است نشانه هایی مانند سوزش سردل، حس اروغ ترش و مرطوب و سوزاننده در پشت گلو، سرفه های مزمن، لارنژیت و تهوع داشته باشند.

زمانیکه غذا یا مایع را فرو می برید، به طور خود کار از مری که لوله ای ماهیچه ای و باریک است عبور می کند و از گلو به معده می رود. دریچه ی پایین تر مری، یک حلقه ی ماهیچه در انتهای مری که معده را به مری متصل می کند، محتوای معده را از بالارفتن به مری حفظ می کند.

معده اسیدی تولید می کند که غذا ار هضم کند، اما از اسیدی هم که تولید می کند محافظت می شود. با بیماری برگشت اسید به مری ، محتوای معده به مری جریان دارد. به این رفلاکس می گویند.

بشتر افراد مبتلا به رفلاکس اسید بارت مری ندارند. اما در بیمارانی با رفلاکس زیاد اسید، سلول های نرمال در مری می توانند نهایتا با سلول هایی جایگزین شوند که مشابه سلول هایی در روده هستند تا مری بارت شوند.

آیا بیماری برگشت اسید به مری همیشه باعث بارت مری می شود؟

نه. هر کسی با بیماری برگشت اسید به مری نمی تواند بارت مری تولید کند. و هر کسی هم به بارت مری ممکن است بیماری برگشت اسید به مری نداشته باشد. اما بیماری برگشت اسید به مری طولانی مدت عامل خطر اولیه است.

هر کسی که می تواند بارت مری تولید کند، اما مردان سفیدپوست که بیماری برگشت اسید به مری طولانی مدت داشته اند بیش از بقیه در معرض خطر هستند. دیگر عوامل خطر شامل بروز بیماری برگشت اسید به مری در سنین پایین تر و تاریخچه ی مصرف دخانیات فعلی یا گذشته است.

چگونه بارت مری تشخیص داده می شود؟

از انجا که نشانه های خاصی مرتبط با بارت مری وجود ندارد، می توان ان را با اندوسکوپی بالایی یا بیوپسی انجام داد. راهنمای انجمن گوارش امریکا به افرادی که عوامل خطر متعدد برای بارت مری دارند توصیه می کند تا عکس برداری کنند. عوامل خطر شامل سن بالای ۵۰، جنسیت مردانه، نژاد سفید، فتق هیاتال، بیماری برگشت اسید به مری طولانی مدت، و اضافه وزن است، به ویژه اگر وزن به اطراف کشیده شود.

برای انجام اندوسکوپی، پزشکی که متخصص گوارش است، لوله ی منعطف طولانی را با دوربینی متصل به پایین گلو بعد از اینکه به بیمار ارامش بخش می دهد وارد مری میکند. ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما دردناک نیست. بیشتر افراد با ان مشکل کمی دارند.

زمانی که لوله وارد می شود، پزشک می تواند پوشش مری را ببیند. مری بارت در صورت وجود قابل مشاهده است، تشخیص نیاز به بیوپسی دارد. پزشک نمونه ی کوچکی را از غشا که باید تحت میکروسکوپ بررسی شود در ازمایشگاه برمی دارد تا تشخیص را تایید کند.

نمونه هم باید برای وجود سلول های پیش سرطانی یا سرطان بررسی شود. اگر بیوپسی حضور مری را تایید کند، پزشک شما احتمالا اندوسکوپی بالایی و بیوپسی را پیشنهاد خواهد داد تا غشای بیشتری را برای نشانه های اولیه ی سرطان در حال شکل گیری بررسی کند.

اگر بارت مری دارید اما سلول سرطانی دیده نشود، پزشک هنوز توصیه می کند تا اندوسکوپی را تکرار کنید. این احتیاط است، زیرا سرطان سال ها بعد از تشخیص بارت می تواند در بافت بارت یافت شود. اگر در بیوپسی سلول های پیش سرطانی یافت شوند، پزشک در مورد درمان و گزینه های بررسی با شما صحبت خواهد کرد.

ایا بارت مری می تواند درمان شود؟

یکی از اهداف اولیه جلوگیری یا کم کردن پیشرفت بارت با درمان و کنترل برگشت اسید معده است. این را می توان با تغییر سبک زندگی و دارو انجام داد. تغییرات سبک زندگی شامل گام هایی به قرار زیر است:

 • تغییر در رژیم. غذاهای چرب، شکلات، کافئین، غذاهای تند، و نعنا می تواند برگشت را بدتر کند.
 • از الکل، نوشیدنی های کافئین دار، و تنباکو اجتناب کنید.
 • وزن خود را کم کنید. افزایش وزن باعث افرایش خطر برگشت اسید می شود.
 • با سری کمی بالاتر از بدن بخوابید. این کار باعث می شود اسید در معده به بالا حرکت نکند.
 • تا سه ساعت بعد از خوردن نخوابید.
 • همراه با داورها میزان زیادی آب بخورید.

همچنین ممکن است پزشک داروهایی برای درمان توصیه کند. این داروها به قرار زیر هستند:

 • مهارکننده های پمپ پروتون که تولید اسید معده را کاهش می دهد.
 • ضد اسید ها برای خنثی کردن اسید معده
 • مسدود کننده های H2 که ترشح اسید را کم می کند
 • عوامل تعجیل دهنده_ داروهایی که حرکت غذا را از معده به روده سرعت می دهند.

آیا درمان هایی وجود دارند که به طور خاص هدفشان مری بارت باشد؟

درمان های متعددی وجود دارند، مانند جراحی، که به طور خاص برای تمرکز روی غشای غیرعادی طراحی می شوند. ان ها از این قرار دارند:

 • فرسایش فرکانس رادیویی از امواجی استفاده می کند که از طریق اندوسکوپ وارد مری می شوند تا سلول های نرمال را نابود کنند در حالیکه از سلول های سالم زیرین مراقبت می کنند.
 • فتودینامیک درمانی از لیزر از طریق اندوسکوپ استفاده می کند تا سلول های غیرطبیعی را در پوششی بدون اسیب به غشای طبیعی از بین ببرد. قبل ازاین فرایند، بیمار دارویی را به نام فوتوفیرین مصرف می کند که باعث می وشد سلول ها به نور حساس شوند.
 • کرایوتراپی اسپری آندوسکوپی روشی جدیدتر است که به نیتروژن سرد یا دی اکسی کربن از طریق اندوسکوپ برای انجماد سلول های طبیعی اعمال می شود.
 •  برداشتن مخاط اندوسکوپی پوشش غیرعادی را بالا می برد و ان را از دیواره ی مری قبل از برداشتن از اندوسکوپ جدا می کند. هدف برداشتن سلول های سرطانی یا پیش سرطانی در پوشش است. اگر سلول های سرطانی وجود داشته باشند، از فراصوت استفاده می شود تا مطمان شویم که سرطان به دیواره های عمیقتر مری نرفته باشد.
 • جراحی برای برداشتن بیشتر مری در مواردی که سرطان یا پیش سرطان شخیص داده شده است یک گزینه است. هرچه جراحی زودتر انجام شود شانس درمان بیشتر است.

باید به این حقایق توجه داشت:

تنها بخش کوچکی از افراد مبتلا به بیماری برگشت اسید به مری مری بارت دارند.

کمتر از یک درصد ان هایی که برات مری دارند سرطان مری می گیرند.

تشخیص بارت مری دلیلی برای علایم هشداری اصلی نیست. بااین حال بارت مری می تواند منجر به تغییرات پیش سرطانی در تعدادی از افراد شود و خطر بالایی برای سرزان دارد. بنابراین، یک تشخیص دلیلی برای همکاری با پزشکتان است تا مراقب سلامت خود باشید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است