آیا شما تیپ شخصیتی نوع B هستید؟

آیا شما تیپ شخصیتی نوع B هستید؟

خرداد ۲۸, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

در حالی که احتمالا شما با ویژگی‌های شخصیت تیپ A آشنا هستید، ممکن است با تیپ B  که تقریبا در مقابل هم قرار دارند آشنا نباشید. افراد با شخصیت تیپ B اغلب به عنوان افراد صبور، آرام و بسیار انعطاف‌پذیری توصیف می‌شوند. شخصیت B اساسا مخالف نوع A است.

آیا شما تیپ شخصیتی نوع B هستید؟ 2

شخصیت تیپ B چیست؟

اما دقیقا شخصیت تیپ B چیست و چگونه است؟ در شخصیت تیپ B معمولا ویژگی‌های که شخصت تیپ A دارد را نمی‌بینیم. در واقعا در مقابل هم قرار می‌گیرند. هرچند که واقعا دقیقا نمی‌توان گفت که افراد چه تیپ شخصیتی دارند، اما می‌توان گفت که اشخاص بیشتر به یکی از این تیپ‌ها متمایل هستند.

شخصیت نوع B دارای مجموعه ای از صفات است که عبارتند از:

 • انعطاف پذیری
 • سطوح پایین تنش و استرس
 • نگرش آرام
 • سازگار و وفق پذیری با تغییرات
 • توانایی تغییر موقعیت
 • خونسردی
 • تمایل به تعویق انداختن کارها
 • صبوری
 • خلاقیت

هر کدام از ویژگی‌های ذکر شده در بالا، می‌تواند در همه افراد وجود داشته باشد. اما این ویژگی‌ها در افراد با تیپ شخصیت B بیشتر دیده می‌شوند. لازم است که بدانید دسته‌بندی افراد در این تیپ شخصیتی به معنی دارا بودن بیماری روانی در آن‌ها نیست و فقط از لحاظ  شرایط و ویژگی های فردی دسته بندی صورت گرفته است. شناخت تیپ شخصیتی B فقط کمک می‌کند تا با رفتارها و سبک زندگی خود بهتر آشنا شوید و مدیریت مناسب‌تری داشته باشید.


چگونه بفهمیم که شخصیت تیپ B داریم؟

اگر جواب اکثر سوالات زیر بله است به احتمال زیاد شخصی با تیپ شخصیتی B هستید:

 • آیا از مسافرت لذت می‌برید؟
 • آیا در حال بازی کردن روی بازی تمرکز میکنید یا فقط لذت می‌برید و بدنبال گذران وقت هستید؟
 • آیا تا لحظه آخر در محل کار خود می‌مانید و کار خود را انجام می‌دهید؟
 • وقتی غذا می‌خورید، به آرامی غذا می‌خورید؟
 • آیا شما معمولا انجام کارهای خود را به تعویق می‌اندازید؟
 • آیا زمانی که مشغول کار نیستید می‌توانید به راحتی استراحت کنید و به کار فکر نکنید؟
 • آیا در کنترل سطح استرس خود موفق هستید؟
 • آیا بر روی کار خود متمرکز هستید و کار را تا پایان انجام می‌دهید؟

سلامتی در افراد با شخصیت تیپ B

افراد دارایی تیپ شخصیتی B چه ویژگی‌های جسمانی و سلامتی دارند؟ آیا به بیماری‌های خاصی مبتلا می‌شوند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که هر کسی ممکن است به بیماری مبتلا شود و هیچ کس مصون از ابتلا نیست. افراد دارای تیپ شخصیتی B معمولا کمتر به بیماری‌های قلبی و عروقی و فشار خون بالا مبتلا می‌شوند. همچنین به دلیل کم بودن سطح استرس، سیستم ایمنی نسبتا قوی دارند. با این وجود نمی‌توان گفت که این افراد به بیماری مبتلا نمی‌شوند.

این افراد می‌توانند بخاطر استعداد در به تعویق انداختن کارها به بیماری مبتلا شوند. مثلا آزمایش‌های غربالگری را به تعویق بیندازند یا با بروز بیماری مراجعه به پزشک و مراکز درمانی را پشت گوش بیندازند به امید اینکه در آینده بهبودی پیدا کنند یا اقدام به مراجعه کنند.


روابط افراد شخصیت تیپ B

افراد با شخصیت تیپ B تمایل دارند گرم، حمایتی، و در روابط خود با دیگران صبور باشند. آنها شنوندگان عالی هستند و معمولا در ارتباط با سایرین رفتار مناسبی دارند. این افراد اجازه نمی‌دهند مشکلات کوچک به سراغشان بیاید و ثبات شخصیتی و رفتاری نسبتا بالایی دارند.

از آنجایی که قابلیت انعطاف پذیری زیادی دارند ممکن است با شرایط غیر منصفانه و ناعادلانه نیز کنار بیایند و در روابط دچار ضرر شوند. بخاطر این صفات و ویژگی‌ها این تیپ شخصیتی ممکن است مورد سوء استفاده دیگران واقع شوند.

اگر شخصیت تیپ B دارید مهم است که از حقوق خود به درستی دفاع کنید و اگر شرایطی به نفع شما نیست آن را نپذیرید و از کنار آن بگذرید.


تحصیلات و حرفه شخصیت تیپ B

داشتن شخصیت نوع B می تواند در مدرسه و محل کار مزایایی داشته باشد، اما همچنین می‌تواند چالش‌هایی را به همراه داشته باشد. برخی از مزایا عبارتند از:

دستاورد تحصیلی

یک مطالعه نشان داده که در نمونه‌گیری از ۵۰۰ دانشجوی پزشکی، فقط حدود ۱۰ درصد از شرکت کنندگان دارای شخصیت نوع A بودند در حالیکه اکثریت (تقریبا ۹۰ درصد) شخصیت نوع B داشتند.

مهارت‌های مدیریت استرس

یکی از مزیت‌های مهم این نوع شخصت ها، توانایی برخورد بهتر با فشار و استرس است. حتی هنگامی که با فشار زیادی روبرو می‌شوند، قادر به کنترل شرایط از طریق تفکر خوش بینانه و مثبت هستند.  داشتن شخصیت تیپ B می‌تواند در مدرسه مفید بوده و بعدها به عنوان آدمهایی که شرایط را بهتر مدیریت میکنند شناخته شوند.

به تعویق انداختن کارها

تمایل به تعویق انداختن کارها و تکالیف یک چالش است که ممکن است دانشجویان نوع B نیاز به غلبه بر آن داشته باشند. ایجاد یک برنامه آموزشی خوب و تنظیم قوانین انجام تکالیف میتواند به این افراد کمک کند تا آینده تحصیلی و شغلی بهتری داشته باشند.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است