درک خطرات جراحی زیبایی - جراحی پلاستیک چه خطراتی دارد؟

درک خطرات جراحی زیبایی – جراحی پلاستیک چه خطراتی دارد؟

خرداد ۲۰, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

جراحی زیبایی مانند همه انواع جراحی‌های دیگر بدون خطر نیست. و قطعا در برخی موارد ممکن است خواسته یا ناخواسته خطراتی به دنبال داشته باشد. نتایج می‌تواند رنجی بین عوارض نهایی ناخواسته یا غیر طبیعی، تا آثار ناخوشایند به جا مانده و حتی مرگ باشد. با داشتن درک درست از خطرات جراحی زیبایی ، آگاهانه‌تر اقدام به پذیرش عمل‌های جراحی زیبایی کنید.


اشتباه رایج درباره خطرات جراحی زیبایی

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که جراحی‌های الکتیو (اختیاری یا انتخابی مثل جراحی پلاستیک )، مانند انواع دیگر جراحی‌ها جدی نیستند. و  برعکس عمل‌های جراحی دیگر خطری ندارند. اما تمام عمل‌های جراحی، حتی مداخلات ساده دندانپزشکی، ممکن است عوارضی در پی داشته باشند. علاوه بر خطرات جراحی زیبایی به صورت کلی، همیشه احتمال مسائل ناشی از بیهوشی نیز وجود دارد.

اشتباه رایج درباره خطرات جراحی زیبایی


عمل‌های جراحی پلاستیک چالش برانگیزند!

در برخی موارد، اگر پروسه جراحی بر روی بیمار به خوبی پیش نرود، جراحی زیبایی ممکن است بیشتر از سایر (عمل‌های جراحی استاندارد) بیمار را به چالش بکشد. بسیاری از عمل‌های پلاستیک، در (مراکز جراحی محدود)، کلینیک‌های تخصصی و یا دفتر پزشک انجام می‌شود. برای اکثر بیماران جایی که عمل میشوند مهم نیست. اما برای بیماری که در طول عمل جراحی ممکن است، با نتایج پیش بینی نشده روبرو شود، بستری شدن در یک مرکز جراحی حرفه‌ای دارای ICU و منابع نجات‌بخش دیگر می‌تواند مهم‌تر و حیاتی تر باشد. با بستری شدن در یک مرکز محدود و غیر‌حرفه‌ای خطرات جراحی زیبایی بیشتر خواهد شد.

عمل‌های جراحی پلاستیک چالش برانگیزند!


خطرات جراحی زیبایی

نتایج ضعیف و یا ناخواسته نهایی: عدم حصول نتیجه دلخواه، ممکن است بزرگ‌ترین ترس پس از یک عمل جراحی پلاستیک باشد. ممکن است نتایج نامطلوب باشد. نتیجه‌ای که نه تنها باعث بهبود ظاهر نمی‌شود، بلکه باعث بدتر شدن ظاهر نسبت به قبل می‌شود.

به جا ماندن رد زخم و محل برش: یکی از بزرگ‌ترین خطرات برای دستیابی به یک نتیجه مطلوب به جا ماندن رد زخم و اسکار است. اسکار جراحی همیشه قابل پیش‌بینی نیست. اما در اکثر موارد می‌تواند کنترل شود. بیمار می‌تواند خطر ابتلا به اسکار جراحی را با اقدامات زیر کاهش دهد:

  • عدم استعمال سیگار و مواد دیگر
  • رژیم غذایی مناسب و مقوی
  • عمل به توصیه‌های جراح و متخصص پس از عمل جراحی زیبایی

آسیب عصبی: در بعضی موارد، ممکن است عروق عصبی در طی هر عمل جراحی آسیب دیده یا قطع شوند. نتیجه آن واضح است. نتیجه ناشی از آسیب به اعصاب به راحتی حتی در ظاهر نیز خود را نشان می‌دهد. برای مثال اگر عصب‌های صورت آسیب ببینند، حرکات صورت مختل می‌شود. مثلا پلک می‌افتد. که به آن اصطلاحا پتوزیس گفته می‌شود.

عفونت: تمام جراحی‌ها خطر ابتلا به عفونت را دارند. مراقبت مناسب از زخم و شستشوی مکرر دست‌ها می‌تواند باعث کاهش یا جلوگیری از عفونت شود.

هماتوم: هماتوم شامل خون خارج از رگ‌های خونی و تجمع آن در نقطه‌ای در زیر پوست است. هماتوم می‌تواند پس از جراحی ایجاد شود. محل هماتوم بطور معمول در نقطه‌ای است که دچار تورم و کبودی شده است .در برخی موارد جزئی است، اما هماتوم می‌تواند به اندازه کافی بزرگ باشد که باعث درد و حتی کاهش جریان خون در ناحیه می‌شود. در مورد یک هماتوم بزرگ، جراح ممکن است تصمیم بگیرد برخی از خون جمع شده را با یک سرنگ یا روش مشابه دیگر را حذف کند.

نکروز بافتی: مرگ بافت ممکن است به وسیله جراحی یا مسائل ناشی از آن مطرح شود. در اغلب موارد نکروز  مختصر است یا به طور کلی وجود ندارد. روند التیام زخم بطور طبیعی، بافت مرده را از ناحیه حذف می‌کند.

خونریزی: همانطور که با هر روش جراحی، خونریزی ممکن است رخ دهد، خونریزی در جراحی پلاستیک نیز اجتناب‌ناپذیر است. خونریزی زمانی مشکل و عارضه تلقی می‌شود که شدید باشد و یا بعد از زخم شدن پوست خونریزی بند نیاید. خونریزی پس از عمل ممکن است نشانه‌ای از این باشد که بیمار زودتر از آن تایمی که مجاز به فعالیت است، شروع به فعالیت کرده است.

مرگ :هر عمل جراحی خطر مرگ را دارد. در حالی که این خطر ممکن است کمتر از یک درصد باشد، اما حتی ممکن است در جراحی های کوچک نیز رخ دهد. در بسیاری از موارد مرگ به دلیل واکنش به بیهوشی است.

سروما: سروما شبیه یک هماتوم است. مجموعه‌ای از مایع لنفاوی در اطراف محل آسیب است. در یک سروما، مایع روشن در  نزدیکی و اطراف محل جراحی ایجاد می‌شود. اگر مقدار زیادی مایع تجمع یابد، جراح می‌تواند با حذف مایع با یک سرنگ، آن را کاهش دهد. سروما با روش‌های تهاجمی مانند عمل جراحی زیبایی رایج‌تر است.

لخته شدن خون: لخته شدن خون خطری مشترک در بسیاری از عمل‌ها است نه فقط جراحی زیبایی. شایع‌ترین نوع آن، ترومبوز ورید عمقی  (DVT)است. لخته‌ای که در پا ایجاد می‌شود. اکثر DVT ها به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارند، اما تهدید کننده حیات نیستند. مگر اینکه لخته شروع به حرکت در رگ‌های قلب و ریه‌ها کند. لخته‌ای که به ریه منتقل می‌شود یک اورژانس پزشکی است و باید بلافاصله درمان شود.

مسائل بیهوشی: اکثر بیماران بیهوشی را بدون مشکل تحمل می‌کنند؛ با این حال، عوارض ناشی از بیهوشیT علت اصلی مرگ‌و‌میر جراحی زیبایی است. هر چند خطر بسیار اندک است، اما نباید آن را نادیده گرفت، به همین دلیل است که باید حتی جراحی‌های الکتیو را نیز جدی گرفت.


کاهش خطرات جراحی زیبایی و پلاستیک

مانند هر جراحی، بیمار توانایی کاهش خطر عوارض جراحی زیبایی را دارد. بهترین راه برای کاهش خطرات جراحی زیبایی ، این است که پزشک جراحی را انتخاب کنید که حرفه‌ای و در انتخاب روش‌های جراحی بهترین باشد. تغییرات شیوه زندگی، مانند ترک سیگار، قبل از عمل جراحی بسیار مهم است، زیرا افراد غیر‌سیگاری سریع‌تر بهبود می‌یابند و زخم‌های کمتر دارند.

برخی از جراحان پلاستیک، جراحی زیبایی را در سیگاری ها انجام نمی‌دهند. زیرا نتیجه نهایی ممکن است به همان اندازه خوب نباشد. علاوه بر این، داشتن یک رژیم غذایی سالم قبل و بعد از درمان می‌تواند باعث بهبودی سریع و بسته شدن مناسب زخم شود. که همچنین باعث کاهش آثار زخم‌ها می‌شود.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است