10 عمل جراحی زیبایی که شایع هستند

۱۰ عمل جراحی زیبایی که شایع هستند

خرداد ۲۰, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

محبوبیت جراحی پلاستیک در جهان روز به روز در حال افزایش است. فقط در آمریکا سالانه ۲ میلیون عمل جراحی زیبایی انجام می‌شود. طی دهه گذشته، تعداد کل جراحی‌های پلاستیک، حدود نود و هشت درصد افزایش یافته است. هزینه اکثر پروسه‌های درمانی زیبایی معمولا توسط بیمه‌ها پرداخت نمی‌شود. و بیمار باید مستقیما از جیب خود هزینه‌ها را پرداخت کند. تاکنون هیچ آمار رسمی در دست نیست که رایجترین عمل های زیبایی را رده بندی کند.

رایجترین عمل های زیبایی : مردان دوشادوش زنان

زنان تنها هواداران و مشتریان جراحی پلاستیک نیستند. مشارکت مردان در عمل‌های جراحی زیبایی بسیار افزایش پیدا کرده است. در آمریکا بیش از یکصد و پنجاه هزار عمل جراحی پلاستیک در سال بر روی مردان انجام می‌شود. در ادامه مقاله رایجترین عمل های زیبایی بصورت مختصر توضیح داده شده است. امروزه ۱۰ پروسه درمانی زیبایی در جهان بیشتر از سایر عمل‌ها پرهوادار دارند. این ده مورد شامل:

۱- لیپوساکشن (Liposuction)

لیپوساکشن یکی از رایجترین عمل های زیبایی در جهان است. در این عمل جراحی، چربی‌های موجود در چند نقطه از بدن، توسط یک لوله باریک و توخالی مکیده و حذف می‌شود. از لیپوساکشن برای باریک کردن اندام استفاده می‌شود. دو روش در جراحی لیپوساکشن رایج است:

لیپوساکشن تومسنت ((Tumescent: محبوب‌ترین نوع از لیپوساکشن است. از یک سمت کانولا به داخل موضع جراحی، سرم وارد می‌شود. و از یک سمت دیگر کانولا چربی و مایع ساکشن می‌شود. تزریق سرم می‌تواند موجب ترشح مایع تا چند روز پس از عمل شود.

لیپوساکشن با کمک امواج اولتراسونیک (Ultrasonic-Assisted Liposuction): در (UAL) یا همان لیپوساکشن اولتراسونیک، از کانولا، انرژی اولتراسونیک آزاد می‌شود. در همین حین چربی‌های اضافی نیز ساکشن می‌شوند. UAL دارای خطرات بیشتری نسبت به لیپوساکشن‌های تومسنت است. از جمله:

  • خطر سوختگی‌های داخلی و خارجی
  • و طولانی‌تر شدن مدت زمان جراحی

بیمار متوسط می تواند به مدت یک یا دو هفته به کار برسد بسته به منطقه (های) انتخاب شده برای درمان.

1- لیپوساکشن (Liposuction)

۲- بزرگ کردن سینه (Breast Augmentation)

یکی دیگر از رایجترین عمل های زیبایی که به‌شدت در میان خانم‌ها محبوب شده است جراحی بزرگ کردن سینه است. بطوری که  فقط در آمریکا سالانه ۳۵۰ هزار عمل جراحی بزرگ کردن سینه انجام می‌شود. این جراحی به دلایل بسیاری انجام می‌شود:

  • برای بزرگ کردن هر دو سینه
  • جایگزین کردن سینه ای که وجود ندارد
  • یا سینه های نامتقارن (سایز سینه ها متناسب نیست و با هم فرق داد.)
  • زمانی که سینه برخی از زنان در دوره بلوغ به اندازه کافی رشد نکرده

2- بزرگ کردن سینه (Breast Augmentation)

استفاده از ایمپلنت سیلیکونی که یک بار به عنوان خطر بهداشتی در آمریکا ممنوع شد به‌شدت در حال افزایش است. با توجه به اینکه ایمپلنت سیلیکونی احساس طبیعی‌تر و بهتری به زنان می‌دهد، تقریبا بیست درصد از زنان، ایمپلنت سیلیکون را بیش از روش‌های دیگر، برای بزرگ کردن سینه خود انتخاب می‌کنند. اکثر بیماران یک یا دو هفته بعد از عمل بهبودی می‌یابند. تا بتوانند به فعالیت‌های عادی برگردند. فعالیت‌های بدنی بیشتر مانند ورزش، ممکن است نیاز به زمان بهبودی بیشتری داشته باشند.

۳- عمل جراحی پلک (Blepharoplasty)

عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی، می‌تواند برای اهداف زیبایی و یا درمانی صورت بگیرد. می‌توان بلفاروپلاستی رادر لیست رایجترین عمل های زیبایی در دنیا قرار داد. زمانی که پوست پلک‌ها دچار کشیدگی یا به اصطلاح آویزان می‌شود، هم زیبایی صورت به خطر می‌افتد و هم وسعت بینایی کاهش پیدا می‌کند. در این جراحی چین و چروک روی پلک‌ها از بین می‌رود و دید بیمار نیز بهتر می‌شود. بهبودی پس از بلفاروپلاستی، تقریبا ده روز است. و تورم و کبودی برای چند هفته یا بیشتر در موضع باقی خواهد ماند. مراقبت‌های پس از عمل جراحی بلفاروپلاستی روند بهبودی را تسریع می‌بخشد.

3- عمل جراحی پلک (Blepharoplasty)

۴- ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty)

این عمل بیشتر در بانوان رواج دارد. کسانی که وزن زیادی کم کرده‌اند یا باردار بوده‌اند. در هر دو مورد، پوست شکم کشیده شده و فرم نامناسبی به ظاهر و شکم بیمار می‌دهد. بهترین کاندیدای عمل جراحی ابدومینوپلاستی، شکم‌هایی است، که چربی اضافی زیادی ندارند ولی پوست شل و اضافی زیادی دارند. اکثر بیماران قادر به ادامه فعالیت‌های طبیعی بعد از دو تا سه هفته هستند. اما ممکن است برای فعالیت بدنی محدودیت‌هایی داشته باشند.

4- ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty)

۵- کوچک کردن سینه (Breast Reduction)

عمل جراحی کوچک کردن سینه یا پستان زنان، از معدود عمل‌های جراحی زیبایی است، که معمولا بیمه هزینه آن را پرداخت می‌کند. زیرا این عمل فقط جنبه زیبایی ندارد. با کوچک کردن پستان، بسیار از مشکلات بیمار برطرف خواهد شد. زنان با سینه‌های بزرگ و سنگین، اغلب با مشکلات زیر دست و پنجه نرم می‌کنند:

  • درد مزمن کمر
  • درد شانه‌ها
  • درد گردن

5- کوچک کردن سینه (Breast Reduction)

این زنان حتی در پیدا کردن لباس مناسب دچار مشکل هستند. عمل جراحی کوچک کردن سینه‌ها، در حالت عادی، برای برطرف کردن مشکلات یا علائم بالا صورت می‌گیرد. جراحی یک راه حل دائمی برای کوچک کردن و فرم دادن به سینه های بزرگ است. و بیشتر بیماران در عرض دو هفته بعد از عمل به کار و زندگی روزمره بازمی‌گردند.

۶- رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی (Rhinoplasty)

nose job  یا رینوپلاستی، در ایران از رایجترین عمل های زیبایی است. نوعی عمل جراحی است است که برای ایجاد تعادل در فرم صورت، بر روی بینی انجام می‌شود. جراح ممکن است اندازه کلی بینی را کاهش دهد و بدفرمی بینی را بهبود بخشد تا ظاهر آن زیباتر شود. در مواردی که تنفس بیمار با مشکل مواجه است، ممکن است به‌صورت همزمان، علاوه بر عمل جراحی سپتوپلاستی، عمل جراحی زیبایی نیز انجام داده شود. تا هم انحراف تیغه بینی برطرف شود هم زیبایی بینی بیشتر شود. کبودی پس از جراحی ممکن است واضح باشد، اما ده روز بعد، زمانی که اکثر بیماران به کار بازگردند، باید از بین برود.

6- رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی (Rhinoplasty)

۷- رتیدکتومی (Rhytidectomy)

رتیدکتومی یا لیفت صورت، یک راه حل جراحی برای درمان افتادگی پوست صورت و کاهش چین و چروک ناشی از پیری و کهولت سن است. با کشش پوست به سمت بالا، چین و شکن و یا خطوط عمیق صورت از بین می‌روند. پس از آن چهره کمی جوان‌تر به نظر می‌رسد. به طور معمول عمل جراحی لیف، صورت ممکن است همراه با عمل‌هایی مانند لیف پیشانی، لیفت ابرو  و…. صورت بگیرد. تورم، قرمزی و کبودی پس از جراحی علایمی طبیعی هستند. اکثر بیماران می‌توانند در عرض دو هفته به کار بازگردند. بهبودی کامل و نتایج نهایی در عرض دوازده هفته ظاهر می‌شود.

7- رتیدکتومی (Rhytidectomy)

۸- لیفت سینه یا پستان (Breast Lift)

درمان مناسب برای شل شدن و افتادگی سینه‌هایی که فرم طبیعی خود را از داده‌اند، معمولا لیفت سینه است. طی عمل جراحی لیفت پستان، سینه‌ها به فرم طبیعی خود بازمی‌گردند. بیمارانی که به تازگی میزان قابل توجهی وزن کم کرده‌اند و یا دوران حاملگی را پشت سر گذاشته‌اند، کاندیدای این نوع عمل جراحی هستند.زنانی که سایز سینه کوچکی دارند، قبل از بارداری یا کاهش وزن اقدام به عمل لیفت سینه و یا کاشت ایمپلنت می‌کنند. تا بعدها از بابت افتادگی سینه خیالسان راحت باشد. اکثر زنان بعد از این عمل جراحی، پس از دو هفته به فعالیت‌‎های خود باز می‌گردند. و بعد از یک ماه می‌توانند به‌طور کامل فعالیت بدنی و کاری خود را از سر بگیرند.

8- لیفت سینه یا پستان (Breast Lift)

۹- لیفت پیشانی (Forehead Lift)

مشابه عمل جراحی لیفت صورت، در این عمل، پوست پیشانی بالاتر کشیده می‌شود، تا چین و چروک صورت و خطوط افقی پیشانی برطرف شوند. در این جراحی ممکن است، ابروها نیز بالا کشیده شوند و به نوعی لیفت ابرو نیز می‌تواند جزئی از این عمل باشد. بیمارانی که دارای خطوط عمیق در پیشانی خود هستند، کاندید عمل جراحی لیفت پیشانی خواهند بود. بعد از عمل پیشانی صاف شده و ظاهر بیمار جوان‌تر می‌شود. اکثر بیماران ۱۰ روز پس از جراحی قادر به ادامه فعالیت‌ها و بازگشت به زندگی طبیعی هستند. اما در صورت انجام سایر جراحی‌های صورت، بهبودی می‌تواند به طور قابل توجهی طولانی‌تر شود.

9-لیفت پیشانی (Forehead Lift)

۱۰- عمل جراحی ژنیکوماستی (Gynecomastia)

عمل جراحی که برای برداشته شدن بافت اضافه سینه در مردان انجام می‌شود، با نام ژنیکوماستی شناخته می‌شود. هر ساله حدود ۲۰ هزار عمل جراحی ژینکوماستی در آمریکا انجام صورت می‌گیرد. بزرگ شدن بافت سینه در مردان می‌تواند، منشا ژنتیکی و یا اکتسابی داشته باشد. در صورتی که علل بزرگ شدن پستان مردها، ژنتیکی باشد، درمان جراحی بهترین روش درمانی است. معمولا پس از عمل جراحی سایز سینه افزایش پیدا نخواهد کرد و غیرقابل بازگشت است.

10- عمل جراحی ژنیکوماستی (Gynecomastia)

برخی از مردها با مصرف داروهای استروئیدی و ماری‌جوانا شاهد افزایش سایز سینه‌های خود هستند. و با ادامه مصرف این مواد، همچنان بافت سینه در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. این افراد باید توجه داشته باشند، که مدتی قبل از جراحی باید مصرف دارو و ماری‌جوانا را متوقف کنند. چنانچه پس از عمل همچنان از دارو و ماری‌جوانا استفاده شود، بافت اضافی قابل بازگشت است.

مردان با سینه‌های بزرگ، نیازمند یک عمل جراحی طولانی مدت هستند. زیرا علاوه بر ژینکوماستی، پروسه‌ها و تکنیک‌های دیگری باید انجام شود تا پوست اضافی بیمار به درستی حذف شود. جراحان یک برش در اطراف نوک سینه مردان ایجاد می‌کنند. بنابراین اسکار و جای زخم قابل توجهی بعد از عمل باقی نمی‌ماند. بیمار پس از دو هفته به زندگی معمولی بازمی‌گردد.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است