لیپوساکشن و مراقبت های بعد از انجام آن

لیپوساکشن و مراقبت های بعد از انجام آن

خرداد ۱۹, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

لیپوساکشن یک عمل جراحی زیبایی تهاجمی است، که به کمک آن چربی اضافی را از یک ناحیه موضعی بدن، با یک لوله نازک و توخالی موسوم به کانولا، از بین می‌برند. لیپوپلاستی، لیپواسکالپچر، لیپکتومی و مکش چربی نام‌های دیگر این پروسه جراحی زیبایی هستند. لیپوساکشن به هیچ عنوان جایگزینی برای از دست دادن وزن و ورزش نیست. حتی برای درمان و  حذف سلولیت و یا بهبود سستی پوست و شکنندگی آن هم موثر نیست. در این مقاله به برسی مراقبت های بعد از لیپوساکش خواهیم پرداخت.


مختصری درباره عمل جراحی لیپوساکشن

 کلیدی ترین ابزار در عمل جراحی لیپوساکشن کانولا است. کانولا از طریق برش‌های ایجاد شده در برخی نواحی، وارد بدن می شود. و برای حذف چربی اضافی و مکش آن به‌کار می‌رود. از یک قسمت کانولا سرم وارد موضع می‌شود. و از یک سمت، چربی به همراه سرم دوباره مکش خواهد شد. مناطقی از بدن که تحت درمان لیپوساکشن قرار گرفته‌اند، ظاهر باریک‌تر و خوش فرم‌تر دارند.

مختصری درباره عمل جراحی لیپوساکشن

کاندیداهای عمل جراحی لیپوساکشن

عمل جراحی لیپوساکشن برای هر کسی توصیه نمی‌شود. تنها کسانی کاندید مناسب این عمل هستند که:

 1. سلامت عمومی مناسبی داشته باشند.
 2. این افراد همچنین باید در یک یا چند نقطه بدن خود، چربی‌هایی داشته باشند، که با رژیم غذایی و ورزش نیز قادر به حذف آنها نباشد.

مناطقی که روی آن ها لیپوساکشن صورت می‌گیرد شامل:

 • ران‌ها
 • شکم
 • بازوها
 • باسن
 • پهلوها
 • سینه
 • صورت
 • گردن
 • مچ پاها

می‌باشد. لیپوساکشن را می‌توان به تنهایی و یا با سایر روش‌های جراحی مانند ابدومینوپلاستی انجام داد.


مراقبت های بعد از لیپوساکشن

به بیمار گفته می‌شود که قبل از شروع عمل جراحی یک لباس تنگ مخصوص تهیه کند. بعد از عمل لیپوساکشن، و قبل از انتقال به اتاق بهبودی، این لباس به بیمار پوشانده می‌شود. بیمار در اتاق ریکاوری تحت نظارت و مانیتورینگ قرار می‌گیرد. علائم حیاتی و وضعیت عمومی از جمله فشار خون و سطح اکسیژن برسی می‌شود. بیمار از نظر علائم تهوع یا سرگیجه زیر نظر گرفته می‌شود. بیمار معمولا یک ساعت بعد از عمل، از اتاق ریکاوری ترخیص و به بخش منتقل می‌شود.

مراقبت های بعد از لیپوساکشن : از بیمارستان تا خانه

ترخیص و بازگشت بیمار به خانه بسیار مهم است. برای بازگشت بیمار به خانه، جهت راحتی او و عدم بروز مشکل باید موارد زیر را رعایت کرد:

 • بیمار باید راحت باشد و لباس کمی به تن داشته باشد. از آنجایی که لباس مخصوص و تنگی به او پوشانده شده، بهتر است لباس‌های زیادی بر تن نداشته باشد.
 • چند حوله تیره به عنوان زیر انداز، زیر بیمار قرار بگیرد تا مایعات را به خود جذب کند.
 • برای استراحت بیمار، بالش مناسب تهیه شود
 • یک بطری آب در دسترس بیمار قرار بگیرد
 • داروهای ضد درد و ضد تهوعی که جراح برای بیمار تجویز شده را تهیه کنید و در دسترس او قرار دهید.

مراقبت های بعد از لیپوساکش : ۲۴ ساعت اول پس از عمل

طی ۲۴ ساعت بعد از عمل، ممکن است از برش‌هایی که برای ورود کانولا استفاده شده مایع ترشح بشود. تخلیه این مایعات طبیعی است و جای نگرانی ندارد. بیمار معمولا تا چند روز پس از عمل لیپوساکشن احساس درد خواهد داشت. کبودی یکی دیگر از نشانه‌ها پس از عمل است.

مراقبت های بعد از لیپوساکش : ۵ روز اول پس از عمل

برای پنج روز اول پس از عمل جراحی لیپوساکشن، بیمار همچنان باید لباس‌های مخصوصی که بعد از عمل به تن کرده است را به تن داشته باشد. او باید استراحت کند و به میزان قابل توجهی مایعات مصرف کند. تا پایان ۵ روز بهتر است که بیمار بدن خود را شستشو ندهد.(حمام و دوش ممنوع) . هر دو ساعت یکبار، بیمار باید تحرک داشته باشد. و برای مدت طولانی یکجا ننشیند. زیرا ممکن است لخته خون تشکیل شود. اینکار همچنین باعث حفظ مایعات در بدن و کاهش تورم می‌شود.

مراقبت های بعد از لیپوساکش : روز پنجم

در روز پنجم، بیمار باید برای معاینه به مطب، کلینیک و یا دفتر جراح خود مراجعه کند. لباس فشرده برداشته خواهد شد، تا بیمار بتواند مورد بررسی قرار گیرد.

مراقبت های بعد از لیپوساکش : ده روز بعد از اولین ویزیت

برای ده روز آینده، لباس باید بصورت ۲۴ ساعته پوشیده شود. و فقط برای دوش گرفتن درآورده شود. طی این ده روز بیمار قادر خواهد بود به آرامی پیاده روی کند.

مراقبت های بعد از لیپوساکش : بازگشت به زندگی عادی

بیمار ممکن است هفته دوم بعد از عمل جراحی لیپوساکشن دوباره به کار بازگردد. در طول هفته‌های سوم و چهارم پس از آن، لباس فشرده مخصوص ممکن است برای ۱۲ ساعت در روز استفاده شود. در هفته چهارم فعالیت های طبیعی و ورزش می‌توانند از سر گرفته شوند. چندین ماه طول می‌کشد تا تورم موضع عمل بطور کامل فروکش کند. بعد از چند ماه نتایج لیپوساکشن به طور کامل آشکار می‌شود.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است