7 چین و چروک پوستی که به کمک بوتاکس برطرف می‌شوند

۷ چین و چروک پوستی که به کمک بوتاکس برطرف می‌شوند

خرداد ۱۸, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

افزایش سن و پیر شدن غیرقابل اجتناب است. پیدایش چین و چروک روی پوست، خصوصا پوست صورت یکی از نشانه‌های همین افزایش سن است. همانطور که ما پیرتر می‌شویم، تُن عضلات مربوط به صورت نیز افزایش پیدا می‌کند. برخلاف تناژ عضلات صورت که با افزایش سن شدیدتر می‌شود، متابولیسم و سوخت ساز کلاژن کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه این تغییرات چین و چروک پوستی روی صورت و سایر قسمت‌های بدن ایجاد می‌شود. در این مقاله به برسی ۷ نوع رایج چین و چروک پوست می‌پردازیم.

دیدگاه‌های مختلف در مواجه با چین و چروک پوست

چین و چروک البته مشکل و بیماری تلقی نمی‌شود. و وجود این حالات پوستی طبیعی است. برخی از مردم مشکلی با داشتن چین و چروک روی بدن و صورتشان ندارند. و اصلا تمایلی برای صرف وقت و هزینه برای مقابله و حذف چین و چروک ندارند. اما بسیاری دیگر، نه تنها دوست ندارند چین و شکن داشته باشند، بلکه از وجود آن وحشت دارند. و حتی حاظرند هر مقدار هزینه هم که بردارد، صرف کنند تا پوست صاف و شادابی داشته باشند.

درمان چین‌و‌چروک

برای درمان و یا کاهش چین و چروک توصیه‌ها و راه‌های زیادی وجود دارد. برای مثال بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند :

  • کمتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید.
  • سیگار نکشید یا مصرف آن را کمتر کنید
  • از لایه بردارهای شیمیایی استفاده کنید
  • بوتاکس تزریق کنید
  • لیزرتراپی کنید
  • و …

چین و چروک ها را می‌توان به دو دسته زیر تقسیم کرد:

  • ثابت
  • موقعیتی یا متحرک تقسیم

چین و چروک ثابت، همیشه روی صورت هست. ولی چین و چروک موقعیتی، در مواقع خاص ظاهر می‌شود. برای مثال، وقتی می‌خندید گوشه چشم و لب شما چین برمی‌دارد. چین‌های موقعیتی، در نتیجه واکنش‌های مربوط به صورت شکل می‌گیرند.  چین‌های متحرک با بوتاکس قابل درمان هستند. برای درمان و حذف چین‌های ثابت، ترکیبی از بوتاکس و فیلر یا پرکننده‌های پوستی گزینه مناسب‌تری برای است.


در این مقاله ۷ نوع از چین و چروک های رایج که با بوتاکس قابل درمان هستند را به شما معرفی می‌کنیم:

۱- Glabellar Lines یا خطوط گلابلار

گلابلار بخشی از پوست صورت است که دقیقا بالای بینی و مابین دو ابرو قرار دارد. درمان و رفع چین‌های گلابلار، یکی از رایج‌ترین اهداف زیبایی برای تزریق بوتاکس است.

خطوط گلابلار

۲- Crow’s Feet یا  کراوس‌فیت یا خطوط گوشه چشمی

این چین و چروک ها بصورت افقی در طرفین چشم‌ها، روی پوست اطراف گوشه‌های چشم شکل می‌گیرند. این خطوط، هم ثابت هستند و هم متحرک.  هم در افراد جوان و هم پیر، در هنگام خندیدن ایجاد می‌شوند. در بسیاری از افراد مسن، به  دلیل افزایش سن، همیشه در پوست گوشه چشم مشاهده می‌شوند. درمان آن‌ها بهتر است با بوتاکس صورت بگیرد.

کراوس‌فیت یا خطوط گوشه چشمی

۳- Forehead Wrinkles یا چین و چروک پیشانی

زیر پوست پیشانی یک ماهیچه نسبتا وسیع قرار گرفته است.  این ماهیچه به فرانتالیس مشهور است. وقتی فرانتالیس منقبض می‌شود، پوست پیشانی بالا می‌آید. در این حالت خطوط پیشانی شکل می‌گیرند.

چین و چروک پیشانی

۴- Bunny Lines یا چین و چروک روی پوست بینی

خطوط بانی روی پل بینی شکل می‌گیرند.  این خطوط بعد از بوتاکس شدن چین‌های گلابلار، شدیدتر می‌شوند. در واقع بیشتر به چشم می‌آیند. کسانی که برای رفع خطوط موارد ۱ و ۲ بوتاکس می‌کنند، معمولا خطوط بانی را نیز بوتاکس می‌کنند.

چین و چروک روی پوست بینی

۵- Lipstick Lines یا خطوط اطراف لب

در اطراف لب‌ها، خصوصا لب بالایی، خطوط عمودی شکل می‌گیرد. این چین و چروک بر اثر افزایش سن و سیگار کشیدن به وجود می‌آیند. حتی می‌تواند ارثی نیز باشد.

خطوط اطراف لب

۶- Marionette Lines یا خطوط مارینت چین و چروک طرفین چانه

خطوط عمودی هستند که از گوشه لب‌ها شروع شده و به طرفین چانه ادامه پیدا می‌کند. این خطوط شبیه به خط‌های طرفی مابین دهان وبینی هستند. این چین و چروک معملا با بوتاکس به همراه فیلرهای پوستی قابل درمان و حذف شدن هستند.

خطوط مارینت چین و چروک طرفین چانه

۷- Chin Dimpling یا خطوط چانه

این خطوط ظاهر چانه را شبیه به پوست پرتقال نشان می‌دهند. دقیقا مشابه خطوط ماریونت فیلرهای پوستی و بوتاکس راه درمان توصیه شده هستند.

خطوط چانه


توصیه های وبسیات نسخه

اکثر افرادی که بوتاکس یا سایر تزریقات سم بوتولونیوم را انجام داده‌اند، از نتایج خرسند هستند و ممکن است باز هم سراغ تزریق بوتاکس بروند. با این حال درمان به کمک بوتاکس موقتی است. و حدودا ۱۲۰ روز بیشتر طول نخواهد کشید. علاوه بر همه این‌ها، تزریق بوتاکس مانند همه پروسه‌های دیگر ممکن است تعدادی اثرات و عوارض جانبی (که بیشتر آنها زودگذر هستند) داشته باشد. به‌طور عمده اثرات جانبی بوتاکس شامل: تورم، کبودی و درد است. توصیه می‌شود قبل از انجام هر اقدامی ابتدا با متخصص پوست مشورت کنید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است