متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی دندان به چه کسی گفته میشود؟

فروردین ۵, ۱۳۹۹ نسخه دهان و دندان نظرات

بسیاری از مردم دندانپزشک و متخصص ارتودنسی با هم اشتباه می‌گیرند و گاهی اوقات نیز آن‌ها را یکی می‌دانند. اما این یک تصور اشتباه است. این دو حرفه شاید شباهت‌های زیادی به هم داشته باشند. اما با هم متفاوت هستند. ارتودنسی یک تخصص خاص در مراقب و درمان دندان است. این تخصص انواع خاصی از مشکلات و اختلالات دندان را درمان می‌کند. شما ممکن است هیچوقت نیاز نداشته باشید که یک متخصص ارتودنسی خوب را ببینید. با این حال اگر روزی به یک دکتر ارتودنسی خوب نیاز پیدا کردید بهتر است اطلاعاتی درباره آن بدانید.


تفاوت بین دندان پزشک و متخصص ارتودنسی خوب دندان چیست؟

دندانپزشک دکتری است، که با تعدادی از اعضا بدن سروکار دارد. یک دندانپزشک بطور اختصاصی روی دهان، دندان، فک و  عصب‌های این نواحی تمرکز دارد. متخصص ارتودنسی خوب بصورت ویژه‌تر روی این فیلدها مانور می‌دهد. اولویت اول آن‌ها اصطلاح ناهمواری و ناصافی دندان‌ها است. به عبارت بهتری، هر دکتر ارتودنسی خوب یک دندانپزشک است درحالی که هر دندانپزشکی ارتودنتیست نیست.

متخصص ارتودنسی دندان


بهترین متخصص ارتودنسی دندان چه کارهایی انجام می دهد؟

سعی و تلاش بهترین متخصص ارتودنسی رفع مشکلات دندان و دهان بیمار خود است. چند نمونه از کارهای عمومی دکتر ارتدونسی خوب به صورت زیر است:

 • بستن شکاف‌ها و فواصل گسترده بین دندان‌ها
 • هماهنگ کردن و هم‌راستا کردن دندان‌ها
 • صاف کردن دندان‌های کج شده
 • بهبود گفتار یا توانایی جویدن
 • تقویت سلامت دراز مدت لثه‌ها و دندان‌ها
 • جلوگیری از سایش بیش از حد، طولانی مدت و یا آسیب دیدن دندان

بهترین متخصص ارتودنسی دندان

درمان ارتودنسی می‌تواند ظاهر دندان‌ها را بهبود بخشد. اما در بعضی موارد همچنین می‌تواند باعث بهبود عملکرد جویدن و گفتار و کمک به محافظت از دندان‌ها شود.


بهترین متخصص ارتودنسی دندان قادر به درمان چه بیماری‌های و مشکلاتی است؟

چند نمونه از ناهمواری‌ها و ناهماهنگی‌هایی که این بهترین متخصص ارتودنسی به تشخیص و درمان آن‌ها می‌پردازد در اینجا آورده شده است:

 • Excessive Spaicing: بین دندان‌های مجاور فاصله وجود دارد. در این حالت به سایر دندان‌ها فشار وارد می‌شود.
 • Crowding: روی هم خوابیدن دندان‌ها، فشار روی دندان و لثه‌ها قرار می‌گیرد.
 • Open bite: بخش جلوی دندان‌های بالا وپایین فاصله قابل توجهی دارد.
 • Overbite: دندان‌های جلویی فک بالا روی دندان های فک پایین را می‌پوشانند.
 • (Crossbite (front teeth: دندان‌های جلویی فک پایین روی دندان‌های جلویی فک بالا قرار می‌گیرند
 • (Crossbite (back teeth: برعکس حالت بالا
 • Under bite: دندان‌های فک پایین جلوتر از دندان‌های فک بالا هستند.
 • Overjet: در تصویر زیر نمونه آن قابل مشاهده است.

بیماری هایی که متخصص ارتودنسیی خوب معالجه میکند

بعد از تشخیص این موارد و موارد دیگر، ارتودنتیست بهترین راه حل ممکن برای درمان و رفع این ناهماهنگی‌ها را انتخاب می‌کند.


از این پست  نیز دیدن فرمایید

بهترین متخصص ارتودنسی کرج کیست؟ (لیست ۱۰ تایی)


اقدامات تشخیصی انجام شده توسط بهترین متتخصص ارتودنسی دندان

متخصص ارتودنسی خوب وضعیت دندان‌های فرد را ارزیابی می‌کند و پیش بینی می‌کند که اگر درمان روی مشکلات صورت نگیرد وضعیت آینده دندان و مشکل به چه صورت خواهد شد. دکتر ارتودنسی جهت اطمینان از نوع مشکل و ناهماهنگی در دهان و دندان باید یکسری اقدامات انجام دهد. ارزیابی جهت تشخیص بهتر ناهماهنگی شامل موارد زیر خواهد بود:

 • گرفتن تاریخچه پزشکی کامل دندانپزشکی
 • انجام معاینه بالینی
 • گرفتن اشعه ایکس از دندان ها و فک ها
 • ساخت مدل های گچ دندان

در مرحله بعد بهترین دکتر ارتودنسی در مورد طرح درمان تصمیم خواهد گرفت.


دکتر ارتودنسی خوب چگونه شما را ویزیت میکند؟

ویزیت بهترین متخصص ارتودنسی دقیقا مشابه ویزیت یک دندانپزشک معمولی است. قبل از هرچیزی بهترین و باتجربه‌ترین متخصص و دکتر  را پیدا می‌کنید. وقت مطب می‌گیرید. روز ویزیت روی صندلی انتظار می‌نشینید تا منشی اسم شما را صدا بزند.

اولین جایی که شما سر از آن در می‌آورید اتاق معاینه است. از آنجایی که شما از قبل به متخصص ارتودنسی ارجاع داده شده‌اید، میدانید که یک مشکل ساختاری در دندان‌های شما وجود دارد.

اووربیت یا آندربیت شایع‌ترین مشکلات در حوزه تخصص ارتودنسی هستند. مشکل هرچه که باشد متخصص آن را بررسی کرده و تشخیص می‌دهد. در نهایت بهترین راه حل ممکن برای حل مشکل شما را پیدا می‌کند. و در صورت تمایل شما، پروسه ارتودنسی شروع می‌شود.


از این پست ها  نیز دیدن فرمایید

ارتودنسی ثابت بهتر است یا ارتودنسی متحرک؟

آیا کسی که ایمپلنت دارد میتواند ارتودنسی انجام دهد؟


پروسه‌های ارتودنسی چقدر طول می‌کشند؟

برای برخی از راه حل‌های درمانی نیاز به چندین جلسه ویزیت احساس می‌شود. برای مثال اگر بریسس یا براکت ارتودنسی در دستور کار متخصص ارتودنسی قرار بگیرید، شما باید طی یک دوره زمانی، چندین بار بصورت منظم به مطب مراجعه کنید.

 1. برای بار اول متخصص بر اساس تصاویر x-ray کار تشخیص خود را انجام می‌دهد. تا اطمینان حاصل کند که آیا شما نیاز به براکت دارید یا خیر.
 2. در طی جلسه بعدی براکت ارتودنسی بر روی دندان شما قرار داده می‌شود. بعد از آن باید طبق یک برنامه تدوین شده و منظم، برای چک کردن براکت ارتودنسی به متخصص خود مراجعه کنید.
 3. متخصص باید مطمئن شود که براکت‌ها به درسی کار خود را انجام می‌دهند. و اگر مشکلی برای دندان شما یا براکت پیش آمد آن را برطرف کند.
 4. در مرحله آخر براکت‌ها برداشته می‌شوند. و خواهید دید که دندان‌های شما صاف و بسیار خوش فرم شده‌اند. این روند ممکن است بین ۱ تا ۳ سال ادامه داشته باشد.

قبل از ویزیت متخصص ارتودنسی خوب توسط یک دندانپزشک ویزیت شوید

قبل از اینکه مستقیما پیش متخصص ارتودنسی بروید بهتر است که با یک داندن‌پزشک مشورت کنید. دندان‌پزشک دندان‌های شما را بررسی می‌کند. و در ارتباط با فرم کلی آن‌ها نظر می‌دهد. اگر مشکلی برای دندان شما وجود داشته باشد، آن را تشخیص می‌دهد. همه چیز به نظر دندانپزشک بستگی دارد. اگر با روش غیر تهاجمی مشکل حل شود، خود دندانپزشک مشکل را حل می‌کند. اما اگر دندانپزشک تشخیص دهد که باید توسط ارتودنتیست ویزیت شوید، شما را به یک متخصص ارجاع می‌دهد.


به دکتر ارتودنسی خوب اطمینان کنید

بهترین متخصص ارتودنسی دانش فوق العاده‌ای از دهان و دندان دارد. زمانی که توسط یک متخصص ویزیت می‌شوید، باید مطمئن باشید که او کارش را می‌داند و بدرستی آن را انجام می‌دهد. حتی زمانی که مجبور به استفاده از براکت ارتودنسی و ابزار دیگری برای مدت طولانی باشید، باز هم مطمئن باشید که این مناسب‌ترین کار و شیوه برای خوش فرم شدن دندا ها و صورت شما است. پس به ارتودنتیست ها اطمینان کنید.

توصیه نسخه: قبل از انجام هر گونه پروسه ارتودنسی بهتر است با بیمه گر خود مشورت کنید. با توجه به طولانی بودن برخی از پروسه های ارتودنسی از حمایت یا عدم حمایت بیمه خود مطمئن شوید. معمولا بیمه ها پرونده‌ها را بصورت سالانه بررسی می‌کنند. در حالی که بعضی از درمان‌های ارتودنسی ممکن است بیش از یک سال طول بکشند.


منابع

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است