سرطان بیضه - سرطان نادر اما قابل درمان

سرطان بیضه – سرطان نادر اما قابل درمان

خرداد ۱۱, ۱۳۹۸ نسخه سرطان نظرات

در این نوع سرطان بیضه‌های مرد مورد تهاجم قرار می‌گیرد. (تستیس) یا همان (بیضه) در کیسه‌ای موسوم به کیسه اسکروتوم جای دارد. کیسه اسکروتوم همان کیسه بیضه است. این ساختار پوشیده از پوست است که زیر آلت تناسلی مردان قرار دارد. بیضه‌ها به عنوان جزئی از ساختار جنسی و تناسلی عهده‌دار دو وظیفه هستند.  اول تولید (هورمون‌های جنسی) مردانه. دوم تولید (اسپرم) یا سلول‌های جنسی.


علائم سرطان تستیکولار

علائم و نشانه‌های سرطان بیضه عبارتند از:

 • وجود یک توده در کیسه بیضه یا بزرگ شدن بیضه‌ها
 • احساس سنگینی کیسه بیضه
 • یک درد خفیف در شکم یا کشاله ران
 • جمع شدن مایع در اسکروتوم
 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • بزرگ شدن سینه یا حساسیت به درد در سینه
 • درد پشت

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد این است که: بطور معمول سرطان تنها یک بیضه را درگیر می‌کند.


آیا سرطان تستیکولار درمان می‌شود؟

این نوع سرطان در مقایسه با انواع دیگر نادر است. اما یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان آمریکایی بین ۱۵ تا ۳۵ سال است. در عین نادر بودن خوشبختانه راه حل‌های زیادی برای آن در دسترس است. حتی زمانی که سرطان در بیضه گسترش یافته باشد هم براحتی قابل درمان است. بسته به نوع و مرحله سرطان بیضه، بیمار ممکن است یکی از چندین درمان یا ترکیبی از انواع درمان‌ها را دریافت کند.


چه وقت به دکتر مراجعه کنیم؟

در صورت احساس هرگونه درد مزمن در ناحیه بیضه باید به پزشک مراجعه کرد. اگر کیسه بیضه دچار تورم شد یا توده در بیضه‌ها و یا ناحیه کشاله ران لمس بشود، به خصوص اگر این علائم و نشانه‌ها بیش از دو هفته طول بکشد، هرچه زودتر باید به پزشک خود مراجعه کنید.


علل ایجاد سرطان تستیکولار چیست؟

در اکثر موارد روشن نیست که علت سرطان بیضه چیست. پزشکان می‌دانند که سرطان بیضه هنگامی رخ می‌دهد که سلول‌های سالم، در یک بیضه تغییر می‌کنند .سلول‌های سالم رشد می‌کنند و به صورت منظم کار تقسیم سلولی را انجام می‌دهند. با این کار بدن شما به طور طبیعی عملکرد خود را حفظ و اداره می‌کند. اما بعضی اوقات برخی از سلول‌ها، ناهنجاری‌هایی را ایجاد می‌کنند و این چرخه را از حالت طبیعی خارج می‌کنند. این سلول‌های سرطانی همچنان تقسیم می‌شوند. حتی زمانی که سلول‌های جدید مورد نیاز نیست. در نهایت یک توده سرطانی از این سلول ها بیضه را مورد تهاجم قرار میدهند.

تقریبا تمام سرطان‌های بیضه در سلول‌های زاینده شروع می‌شوند. سلول هایی که در بیضه  مسئول تولید اسپرم نابالغ هستند. دلیلی که موجب می‌شود سلول های زاینده تغییر ماهیت بدهند و تبدیل به سلول های سرطانی بشوند هنوز مشخص نیست.


عوامل خطر سرطان تستیکولار یا سرطان بیضه

عواملی که خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش می‌دهند عبارتند از:

 • بیضه نزول نکرده: بیضه‌ها در طول رشد جنین، در ناحیه شکم شکل می‌گیرند و معمولا قبل از تولد، به کیسه بیضه می‌روند. طی این عارضه، بیضه پس از تکامل، به کیسه نزول نمی‌کند و در شکم می‌ماند. مردان مبتلا به عارضه (بیضه نزول نیافته)،در مقایسه با حالت نرمال، بیشتر در معرض خطر سرطان بیضه قرار دارند.  حتی اگر بیضه طی یک عمل جراحی به کیسه بیضه نزول داده شود باز هم احتمال بروز سرطان در این مردان بیشتر است. با این حال، اکثریت مردان مبتلا به سرطان بیضه، سابقه بیضه‌های کم تحرک ندارند.
 • رشد غیرطبیعی بیضه: شرایطی که در آن بیضه ها بیشتر از حالت نرمال رشد می‌کنند. مانند سندرم کلینفلتر Klinefelter
 • سابقه خانوادگی: اگر یکی از اعضای خانواده سرطان بیضه داشته باشد یا در گذشته مبتلا بوده باشد، ممکن است خطر بالاتری شما را تهدید کند.
 • سن: سرطان تستیکولار بیشتر در نوجوانان و مردان جوان‌تر، به ویژه در بین سنین ۱۵ تا ۳۵ سالگی، بروز می‌کند. اما در هر سنی ممکن است رخ دهد.
 • نژاد: سرطان‌بیضه بطور معمول در مردان سفید پوست بسیار  بیشتر از مردان سیاه پوست دیده می‌شود.

آیا پیشگیری از بروز سرطان بیضه ممکن است؟

هیچ راهی برای پیشگیری از سرطان بیضه وجود ندارد. تاکید بعضی از پزشکان بر این است که هرازچندگاهی بیضه و کیسه اسکروتوم توسط مردها مورد ارزیابی قرار بگیرد. با این کار در صورت بروز هر نوع علایم غیر معمول، تشخیص و کار درمان زودتر شروع می‌شود. اما همه پزشکان با انجام چنین ارزیابی‌های شخصی موافق نیستند. ولی بهتر است در صورت انجام یا عدم انجام خود ارزیابی با پزشک خود مشورت کنید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است