دیستونی یک بیماری ترسناک و غیر‌ قابل درمان

دیستونی یک بیماری ترسناک و غیر‌ قابل درمان

خرداد ۱۰, ۱۳۹۸ نسخه مقالات نظرات

دیستونی (dystonia) یک اختلال حرکتی است، که در آن عضلات بیمار به صورت خود‌ به‌ خود دچار انقباض می‌شوند. این بیماری باعث ایجاد حرکات تکراری و پیچ و تاب خوردن بخش درگیر می‌شود.


دیستونیا چه بخش‌هایی از بدن را درگیر می‌کند؟

بیماری می‌تواند تنها یک بخش از بدن را درگیر کند. که در این صورت به آن (focal dystonia) یا دیستونی متمرکز گفته می‌شود. زمانی که دو بخش یا بخش‌های بیشتر را درگیر کند، به آن (segmental dystonia) گفته می‌شود. با گسترش بیماری، امکان دارد تمام بخش‌های بدن دچار دیستونی شوند. که به این حالت (general dystonia) گفته می‌شود.


شدت گرفتگی عضلات در بیماری دیستونیا

اسپاسم و گرفتگی عضلانی می‌تواند رنجی بین ملایم تا شدید داشته باشد. این اسپاسم‌ها می‌تواند دردناک باشد. و باعث ایجاد اختلال در کارایی بیمار می‌شود. بطوری که بیمار نمی‌تواند کارهای روزمره خود را بدرستی انجام دهد. و یا حتی زمانی که کار بخصوصی را انجام می‌دهد به مشکل بربخورد.


درمان دیستونی

هیچ درمانی برای دیستونی کشف نشده است و تا کنون نیز این بیماری بدون علاج باقی مانده است. اما به کمک دارو درمانی می‌توان علایم بیماری را تا حدودی سرکوب کرد. برای افرادی که دیستونی شدید دارند، عمل جراحی برای از کار انداختن و یا تنظیم عصب انجام می‌شود. یا قسمت‌هایی در مغز نیز عمل می‌شود.


علایم بیماری دیستونیا به چه صورت ست؟

دیستونی افراد مختلف را از راه‌های مختلف درگیر می‌کند. گرفتگی و یا انقباض عضلات ممکن است:

 • از یک نقطه یا بخش شروع شود. برای مثال ممکن است پا، گردن یا بازو درگیر بیماری بشوند. به این نوع فوکال نیز گفته می‌شود. دیستونی متمرکزی که بعد از سن ۲۱ سالگی شروع شود، معمولا ابتدا از گردن، بازو و صورت آغاز می‌شود. تمایل دارد که در همین وضعیت باقی بماند و یا بخش‌های اطراف را درگیر کند.
 • در هنگام انجام فعالیت خاصی اتفاق بیافتد. برای مثال: زمانی که در حال نوشتن هستید. چه با قلم، چه نوشتن با صفحه کیبورد و …
 • با استرس علایم بیماری آغاز می‌شود. با خشم و عصبانیت تشدید پیدا می‌کند.
 • به مرور زمان قابل توجه تر می‌شود و علایم آن واضح‌تر و شدیدتر

قسمت‌هایی از بدن که ممکن است درگیر شوند عبارتند از:

 • گردن: در این حالت به این بیمار (cervical dystonia) گفته می‌شود. انقباضات موجب می‌شود سر بیمار تکان بخورد و حتی به یک سمت متمایل شود. مثلا سر به چپ یا راست بچرخد. و یا حتی بصورت ناگهانی به عقب یا جلو حرکت کند. در پاره‌ای از مواقع نیز باعث ایجاد درد شدید می‌شود.
 • پلک ها: تعدد پلک زدن یا تمایل به انقباض پلک زیاد میشود. دیدن را برای بیمار مشکل می‌کند. اسپاسم‌ها، معمولا در این بخش دردناک نیستند. اما تعداد آن‌ها ممکن است هنگام قرار گرفتن در نور زیاد، بیشتر شود. همچنین تحت استرس قرا گرفتن و درگیری با دیگران و خشم باعث عود علایم می‌شود. احتمال خشک شدن چشم ها نیز دور از انتظار نیست.
 • فک و زبان: هنگامی که فک و زبان با هم درگیر شوند در این حالت به بیماری (oromandibular dystonia) گفته می‌شود. ولوم صدای شما کاهش پیدا می‌کند. هنگام صحبت کردن بیمار دچار لرزش صدا می‌شود. بطور کلی مشکل در بلع و تکلم نیز صورت می‌گیرد. دیستونی اورومندیبولار می‌تواند با درد همراه باشد. گاهی اوقات نیز می‌تواند با دیستونی‌های گردن و پلک همراه باشد.
 • حنجره و طناب های صوتی: (spasmodic dystonia) ولوم صدای شما کاهش پیدا می‌کند و صدا زیرتر می‌شود.
 • دست و ساعد: بعضی از دیستونی‌ها، زمانی اتفاق می‌افتند، که بیمار یک فعالیت تکراری را بارها و بارها انجام می‌دهد. مانند نوشتن (writers dystonia) یا نواختن یک ساز موسیقی (musicians dystonia).

چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟

علایم اولیه دیستونی بطور معمول ملایم، گاه به گاه هستند. و یا ممکن است هنگام انجام فعالیت خاصی ظاهر شوند. اما در صورت بروز هر کدام از علایم ذکر شده در این مقاله، هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا تحت معالجه و یا دارو درمانی قرار بگیرید.


دلایل بیماری دیستونی

علت دقیق ایجاد این نوع بیماری مشخص نیست. و هنوز ناشناخته باقی مانده است. اما ممکن است علت آن تغییر ارتباط سلول‌های عصبی در چند منطقه از مغز باشد. برخی از انواع دیستونی به ارث برده می‌شوند. دیستونی همچنین می‌تواند نشانه و علایم برخی از بیماری‌های دیگر باشد. برای مثال:


سایر عوارض بیماری

بسته به نوع دیستونی، عوارض می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • معلولیت‌های جسمی که بر عملکرد شما در فعالیت‌های روزمره یا وظایف خاص تاثیر می‌گذارد.
 • دشواری دیدی که روی پلک های شما تاثیر می‌گذارد.
 • مشکل در حرکت فک، بلع یا گفتار
 • درد و خستگی، به دلیل انقباض عضلات شما
 • افسردگی، اضطراب و دوری گزیدن از اجتماع
برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است