رفع استرس با موسیقی

رفع استرس با موسیقی

می 22, 2019 نسخه سلامت روان نظرات

موسیقی اثر آرامش بخش بسیار خوبی روی ذهن و بدن ما دارد. درمانگران از موسیقی برای کمک به مردم در غلبه بر اضطراب و افسردگی کمک می گیرند. موسیقی به بهبود عملکرد روانشناختی، مهارت های حرکتی و اجتماعی هم کمک می کند. علم ثابت کرده است موسیقی اثرات روانشناسی بسیار عالی از جمله کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون و کاهش سطح هورمون های استرس در بدن دارد.

چطور این اتفاق می افتد؟

موسیقی باعث آزاد شدن مواد شیمیایی و هورمون های حس خوب در بدن شما می شود و باعث می شود تا تقریبا به طور آنی احساس بهتری داشته باشید. دو ماده شیمیایی بهبود حال و هوای انسان یعنی دوپامین و اندورفین زمانی که به موسیقی گوش می کنید ترشح می شوند. اندورفین به شما حس لذت، رضایت، خونسردی، و امنیت می دهد. به علاوه، دانشمندان کشف کرده اند که اندورفین به عنوان یک متوقف کننده درد هم عمل می کند. آن ها باعث می شوند تا گیرنده ها انتقال پیام های درد به دیگر نقاط بدن را متوقف کنند. درست مثل کاری که مورفین انجام می دهد.

دوپامین ماده شیمیایی حال خوب دیگری است که باعث افزایش گیرنده های لذت می شود. این ماده وقتی شما چیزی پاداش مانند را انجام می دهید آزاد می شود. مواردی چون خوردن، خوابیدن، و البته گوش دادن به یک موسیقی آرامش بخش. همچنین این ماده شما را به سمت فعالیت هایی که باعث حال خوب شما می شود سوق می دهد.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است