عادت های بد

عادت های بد

اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

ما انسان ها پر از عادت های گوناگون هستیم. خوشحال و راضی یک غذای تکراری را می خوریم و هر روز همان کارهای تکراری را انجام می دهیم. بدون این عادت ها و روتین ها، زندگی ما ساختار کم و عدم قطعیت زیادی پیدا می کرد. وقتی تلاش می کنید تا یک عادت بد سبک زندگی را بشکنید، روتین دوست و دشمن شما خواهد بود. خوردن غذای سالم و تمرین مداوم در ابتدا چالش بر انگیز است اما اگر برای مدت طولانی به آن پایبند باشید تبدیل به عادت می شود و خودکار آن کار را انجام می دهید.

چالش اصلی

داشتن هدف های بزرگ برای سلامتی و تناسب اندام خوب است اما نقاط ضعف و قوتی هم دارد. کمی فکر کنید، یک هدف برای کنار گذاشتن ۳۰ روزه شکر بسیار معقول و قابل دسترس و خوب به نظر می رسد. آسان ترین راه برای کنار گذاشتن عادت های بد سبک زندگی از طریق تغییرات جزیی کوچک است. وقتی هر روز تغییر کوچکی می کنید، به سختی می توان متوجه شد که یک چیز متفاوت از قبل است.


علم چه می گوید؟

علم می گوید که حدود دو هفته برای شکستن یک عادت از سبک زندگی زمان لازم است. پس اگر می خواهید یک عادت قدیمی را بی اثر کنید و یک عادت جدید را به وجود آورید، باید حداقل ۳۰ روز خود ر مشتاق و متعهد به انجام آن نگه دارید. این بدین معنا نیست که ۳۰ روز یک نوع ورد جادویی است که شما را از روش های قدیمی بی نیاز می کند، بلکه نقطه خوبی برای شروع به حساب می آید.

سه مرحله اصلی ایجاد عادت وجود دارد: نشانه، روتین، و پاداش. نشانه، محرک روتین به حساب می آید. برای مثال، تنش نشانه ای برای یک میل شدید است. وقتی تحریک می شود خود به خود به سراغ روتین خود می روید و شروع به ارضای آن میل شدید می کنید. این ارضا شدن از کاری که انجام می دهید به عنوان پاداش به حساب می آید.

اولین قدم برای شکستن عادت های بد شناختن نشانه ها، روتین ها و پاداش های همراه با آن است.


روتین جدید

در حالی که می توان گفت جلوگیری کردن از چیز هایی که عادت های بد را تحریک می کند ممکن است، اما از جایگزین کردن روند فعلی با یک روتین جدید بسیار آسان تر  است. این که به راه و روش قدیم خود برگردی آن هم در حالی که سختی زیادی کشیده اید بسیار سخت تر است. اولین قدم برای تغییر یک روتین داشتن برنامه درست است. پس جایگزینی هر روندی را با برنامه صحیح و مناسب انجام دهید.

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است