مراقبت از لثه

مراقبت از لثه

اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۸ نسخه دهان و دندان نظرات

بیماری لثه، یا بیماری اطراف دندان، دلیل اصلی از بین رفتن دندان است. یک سوم بزرگسالان این بیماری ها را دارند. لثه آن ها به طور مداوم تحریک می شود و باکتری آهسته آهسته بافت و استخوان های حمایتی دندان را تخریب می کند.

بیماری لثه وقتی رخ می دهد که پلاک باکتریایی در طول و زیر لثه تشکیل می شود. این باکتری سمی تولید می کند که لثه را تحریک کرده و رشته های متصل کننده ای که دندان را به لثه متصل کرده از بین می برد. این مورد باعث حفره هایی بین دندان و لثه می شود.


بیماری لثه دارم؟

آشکارترین نشانه التهاب لثه ها است. این مورد باعث می شود تا لثه هنگامی که مسواک می زنید خونریزی کند. حفره های به وجود آمده بین دندان و لثه، دندان را از بین برده و بوی بد دهان یکی از نشان های آشکار بیماری به حساب می آید.

به خاطر داشته باشید که اکثر مردم این نشانه ها را تا ۳۰ سالگی تجربه نمی کنند. این به این معنا نیست که افراد جوان تر به این بیماری مبتلا نمی شوند. آن ها فقط درد خفیف تری را تجربه می کنند. اگر هر یک از این نشانه ها را در خود مشاهده می کنید، به یک دندانپزشک مراجعه کنید. تنها یک دندانپزشک بیماری لثه و میزان پیشرفت آن را تشخیص می دهد.


بیماری لثه و بیماری قلب

از دست دادن لبخند زیبایتان کافی نیست؟ دانشمندان دریافته اند که ارتباطی بین عفونت لثه و بیماری قلب وجود دارد. ظاهرا، باکتری که باعث بیماری لثه می شود، با جریان خون شما باعث مسدود شدن رگ ها شده و سکته قلبی ایجاد می کند.


جلوگیری از بیماری لثه

دندان خود را دو بار در روز مسواک بزنید. هر روز نخ دندادن بکشید تا فضای بین دندان شما تمیز شود. اگر منظم نخ دندان نکشیده باشید اول لثه شما خونریزی می کند اما بعد از چند روز متوقف می شود. بعد از هر وعده غذایی دهان خود را با آب بشویید. اما مراقب باشید دهان شویه دهان شما را نسوزاند.

به طور منظم به دندانپزشک برای چکاپ دندان های خود مراجعه کنید. این زمان به طور ایده آل هر ۶ ماه یک بار است و به سلامت دهان و دندان شما کمک شایانی می کند. همچنین تغذیه سالم هم جزو مواردی است که خطر بیماری لثه را در شما به شدت کاهش می دهد. پس از آن غافل نشوید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است