دارو و بارداری

دارو و بارداری

بهمن ۹, ۱۳۹۷ نسخه بارداری نظرات

اثرات برخی از داروهای تجویزی به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است و به این موضوع پی برده شده است که برخی از داروها در دوران بارداری، بی­خطر هستند. به عنوان مثال، پاراستامول (Paracetamol) در دوز نرمال، بیخطر است و برای سردرد، کمر درد و سایر دردهایی که ممکن است در دوران بارداری ایجاد شود؛ مفید است.

با این حال، برای بسیاری از داروها، این اطمینان وجود ندارد که آنها بیخطر هستند یا نه. بنابراین، اگر باردار هستید، باید مصرف دارو را به حداقل برسانید. این شامل داروهایی است که می توانید خریداری کنید. همچنین، تنها به این دلیل که می گویند یک دارو گیاهی یا طبیعی است؛ لزوما به این معنی نیست که بی ضرر یا بیخطر است.

همیشه به پزشک یا دندانپزشکی که دارویی برای شما تجویز می کند؛ بگویید که باردار هستید. همچنین، داروهایی که شما می توانید بدون نسخه تهیه کنید (از جمله داروهای گیاهی) را مصرف نکنید؛ مگر اینکه این اطمینان وجود داشته باشد که مصرف این داروها در بارداری بیخطر است. داروساز توصیه می کند:

  • پاراستامول در دوز نرمال بیخطر است و برای سردرد، کمر درد و سایر دردهایی که ممکن است در دوران بارداری ایجاد شوند؛ مفید است.
  • داروهای مسکن ضد التهاب مانند ایبوپروفن. شما نباید معمولا در طول بارداری از این داروها استفاده کنید. استفاده منظم از این داروها در طول بارداری ممکن است بر رگ های خونی بزرگ جنین در حال نمو تاثیر بگذارد.
  • ملین ها. یبوست در دوران بارداری شایع است و شما ممکن است به ملین نیاز داشته باشید. در ابتدا بهتر است سعی کنید که مقدار فیبر رژیم غذایی خود و مقدار مایعات غیر الکلی که می نوشید را افزایش دهید. اگر انجام این کار مقدور نبود؛ مکمل هایی مانند سبوس، اسپغول و استرکولیا بیخطر هستند. ®Fybogel یکی از این ملین ها است که معمولا برای درمان یبوست در دوران بارداری استفاده می شود. اگر شما به داروی قویتری نیاز دارید؛ پس بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. برخی از ملین ها مانند دوکوتاز و لاکتولوز ممکن است برای مدت کوتاهی تجویز شوند.
  • آنتی هیستامین ها.  این داروها معمولا برای افراد مبتلا به تب یونجه مورد استفاده قرار می گیرند. اغلب تولیدکنندگان توصیه می کنند در زمان بارداری از مصرف آنتی هیستامین ها اجتناب کنید. این به این دلیل است که هیچ کارآزمایی وجود ندارد که نشان دهد آنتی هیستامین ها بی خطر هستند. با این حال، شواهدی هم وجود ندارد که نشان دهد آنتی هیستامین ها به مادر آسیب می رسانند.
  • داروهای ضد انعقاد مانند پوسیدو افدرین و زایلومتازولین که اغلب برای از بین بردن علائم سرماخوردگی مصرف می شوند؛ بهتر است در دوران بارداری استفاده نشوند.

اگر قبلا به طور منظم از یک دارو استفاده می کردید؛ قبل از اینکه باردار شوید در مورد مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید. اگر شما بارداری ناخواسته دارید؛ هر چه زودتر در مورد دارویی که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید. در برخی از موارد، خطر مصرف یک دارو با خطر مصرف نکردن آن برابر است و بیماری شما با مصرف آن درمان نمی شود.


ترجمه شده از: patient.info

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است