اتساع و کورتاژ ( سقط جنین )

اتساع و کورتاژ ( سقط جنین )

بهمن ۷, ۱۳۹۷ نسخه مقالات نظرات

اتساع و کورتاژ ( سقط جنین با برش رحم یا به اختصار D&C) ، یک روش جراحی ساده است که در آن ، سرویکس دچار اتساع و کشیدگی می شود و یک ابزار ویژه استفاده می شود تا دور رحم را بتراشد. اینکه بدانید که قبل و بعد از یک جراحی اتساع و کورتاژ ، چه انتظاراتی دارید ، به کم شدن نگرانی های شما کمک می کند و موجب هموار شدن روند جراحی می شود .

در اینجا تمام چیزهایی که نیاز است بدانید ، آورده شده است.


دلایل جراحی اتساع و کورتاژ

خارج کردن بافت در رحم : قبل یا در هنگام سقط جنین ( خودبخودی یا ارادی ) ، برای خارج کردن قطعات جفت بعد از زایمان استفاده می شود . این کار به پیشگیری از عفونت یا خونریزی شدید کمک می کند .

تشخیص یا درمان خونریزی رحمی غیر طبیعی : جراحی اتساع و کورتاژ ، ممکن است به تشخیص یا درمان فیبروم ها ، پولیپ ها ، عدم تعادل هورمونی  یا سرطان رحم کمک کند . یک نمونه از بافت رحم در زیر میکروسکوپ برای بررسی سلولهای غیر طبیعی ، بازبینی می شود .


زمانیکه جراحی اتساع و کورتاژ داریم ، چه انتظار داریم ؟

شما می توانید در مطب دکتر خود ، در یک کلینیک سرپایی یا بیمارستان این عمل را انجام دهید که معمولا فقط ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان می برد ، اما شما ممکن است در مطب ، کلینیک یا بیمارستان تا ۵ ساعت بمانید .

قبل از یک عمل

از شما یک تاریخچه کامل گرفته می شود و فرم رضایت نامه را امضا می کنید . از دکتر خود هرسوالی در مورد  D&C بپرسید و مطمئن باشید که موارد زیر را به دکتر خود می گویید :

 • اگر شک دارید که باردار هستید
 • شما حساسیت دارید یا به هر دارویی ، ید یا لاتکس آلرژی دارید .
 • شما سابقه اختلالات خونریزی دارید یا از داروهای کم کننده خون استفاده می کنید .

دکتر با شما صحبت می کند که بیهوش خواهید شد . نوع بیهوشی بستگی به عملی است که شما نیاز دارید :

 • اگر بیهوشی عمومی داشته باشید ، شما در طی عمل ، بیدار نخواهید شد.
 • اگر بیهوشی نخاعی یا اپیدورال یا ناحیه ای  داشته باشید ، شما از ناحیه کمر به پایین ، احساس و حسی نخواهید داشت.
 • اگر شما بیهوشی موضعی داشته باشید ، بیدار خواهید ماند و ناحیه اطراف سرویکس ، بی حس خواهد شد .

قبل از عمل اتساع و کورتاژ ، شما ممکن است نباز پیدا کنید که لباس های خود را دربیاورید و یک گان (روپوش) به تن کنید و مثانه خود را خالی کنید .

در حین عمل اتساع و کورتاژ

به پشت خود دراز می کشید و پاهای خود را به حالت رکابی در طی آزمایش لگن قرار می دهید . سپس دکتر ، سپکولوم ( آینه طبی ) را داخل واژن می کند و سرویکس را با یک گیره نگه می دارد . اگر چه عمل اتساع و کورتاژ ، شامل هیچ بخیه و برشی نمی شود ، دکتر ، سرویکس را با یک محلول ضد عفونی کننده تمیز می کند.

عمل اتساع و کورتاژ ، شامل ۲ مرحله اصلی است :

۱- اتساع

که شامل عریض کردن دهانه بخش پایینی رحم ( سرویکس ) است تا به داخل شدن یک ابزار ، اجازه دهد . دکتر ممکن است یک میله باریک را در دهانه رحم قرار دهد یا از یک دارو استفاده کند تا سرویکس را سست کند و موجب گشاد شدن آن شود .

۲- کورتاژ

شامل خراشیدن پوشش و خارج کردن محتویات با یک ابزار شبیه به قاشق ( قاشقک ) است . دکتر همچنین ممکن است که از یک لوله ( کانولا ) برای مکش محتویات باقی مانده از رحم استفاده کند که این کار ممکن است موجب درد و گرفتگی عضله شود . یک نمونه از بافت هم برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود .

گاهی اوقات ، دیگر عمل ها  همراه با عمل D&C همراه می شوند . برای مثال ، دکتر شما ممکن است که یک وسیله باریک را وارد کند تا داخل رحم را ببیند ( هیستروسکوپی ) ، او ممکن است یک پولیپ یا فیبروم را هم خارج کند .

بعد از عمل

بعد از یک عمل اتساع و کورتاژ ، خطرات و اثرات جانبی وجود خواد داشت . اثرات جانبی معمول شامل :

 • درد و گرفتگی عضله
 • خونریزی نقطه ای یا کم

عواقبی از قبیل یک سرویکس آسیب دیده و رحم یا مثانه یا عروق خونی سوراخ شده ، نادر هستند . اما اگر هر یک از علایم زیر را بعد از عمل اتساع و کورتاژ داشتید ، حتما با دکتر خود تماس بگیرید :

 • خونریزی شدید و طولانی یا لخته های خونی
 • تب
 • درد
 • حساسیت و التهاب شکم
 • ترشحات بودار و ناپاک از واژن

در موارد بسیار نادری ، بافت اسکار ( زخم ) ممکن است در داخل رحم شکل بگیرد که سندرم آشرمن نامیده می شود و امکان دارد موجب ناباروری و تغییراتی در جریان قاعدگی شود . جراحی می تواند این مشکل را حل کند ، بنابراین مطمئن شوید که هر گونه تغییر قاعدگی غیر طبیعی را بعد از عمل D&C گزارش می دهید .


بهبودی بعد از عمل اتساع و کورتاژ

پس از یک عمل اتساع و کورتاژ، شما نیاز دارید تا کسی شما را به خانه ببرد . اگر شما بیهوشی عمومی داشتید ، ممکن است برای لحظاتی  احساس تلوتلو خورنده و مقداری حالت تهوع کوتاه مدت و استفراغ داشته باشید . شما می توانید ۱تا ۲ روز بعد به فعالیت های معمول خود بازگردید .

ضمنا ، از دکتر خود در رابطه با هر گونه محدودیتی سوال کنید . شما ممکن است گرفتگی و درد عضلانی و کمی خونریزی تا چند روز داشته باشید که طبیعی است . ممکن است شما بخواهید که از نواربهداشتی برای خونریزی و همچنین از تسکین دهنده های درد استفاده کنید .

شما می توانید انتظار یک تغییر در زمان چرخه قاعدگی بعدی خود را بکشید که ممکن است زودتر یا دیرتر رخ دهد . برای پیشگیری از ورود باکتری به رحم شما ، رابطه جنسی و استفاده از تامپونها را تا وقتی دکتر تایید نکرده ، به تاخیر بیندازید .

دکتر خود را ببینید تا اگر برنامه درمانی دیگری نیاز بود. اگر هر بافتی برای بیوپسی به آزمایشگاه ارسال شد ، از دکتر خود در مورد زمان نتایج آن بپرسید که معمولا در طی چند روز آماده می شوند .


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است