وسیله داخل رحمی ( IUD ) برای جلوگیری از بارداری

وسیله داخل رحمی ( IUD ) برای جلوگیری از بارداری

ژانویه 27, 2019 نسخه بهداشت بانوان نظرات

اگر شما در جستجوی گزینه هایی برای کنترل بارداری هستید ، یک روشی که ممکن است در مورد آن فکر کنید ، IUD ( وسیله داخل رحمی ) است . این روش برای هر کسی نیست ، اما امروزه برای اغلب زنان به عنوان روشی ایمن و موثر مورد توجه واقع می شود و این روش ، بادوام و طولانی مدت است .


IUD چیست ؟

به معنی وسیله داخل رحمی است که به شکل T  است و یک IUD درون رحم شما جا می گیرد و با توقف اسپرم از رسیدن و بارور کردن تخمک ها ، از بارداری جلوگیری می کند .

پنج نوع آن موجود است.

Liletta ,Kyleena, Mirena، Skyla ، این ۴ نوع ، مقادیر کمی از هورمون پروژسترون را در بدن شما آزاد می کنند. این همان هورمونی است که در بسیاری از قرص های کنترل زایمان استفاده می شود . این انواع IUD ، دوره های پریودی شما را سبکتر می کنند و اگر شما دوره های پریودی سنگینی دارید ، ممکن است یک گزینه خوب باشد .

پنجمین آن ParaGard است که همچنین copper T IUD هم نامیده می شود که سیستم ایمنی شما را راه می اندازد تا از بارداری جلوگیری کند و می تواند موجب شود که دوره های پریودی شما سنگین تر شوند ، مخصوصا در آغاز . اما ParaGard طولانی تر از IUD های هورمونی است .


IUD ها چقدر موثر هستند ؟

اگر شما از وسیله داخل رحمی ( IUD) به درستی استفاده کنید ، شانس باردار شدن شما کمتر از ۱ درصد ، خواهد بود .


فواید IUD چه هستند ؟

 • مدت زمان زیادی طول می کشند .
 • اغلب بدون هیچ مشکل و زحمتی هستند . بار اولی که یکی از آنها را داخل رحم خود می کنید ، نباید در مورد آن فکر کنید .
 • یک قیمت دارد .
 • اگر در دوران شیردهی هستید ، برای استفاده ، ایمن و بی خطر است .

چه کسانی می توانند از آنها استفاده کنند ؟

اغلب زنان سالم می توانند از وسیله جلوگیری از بارداری داخل رحمی (IUD) استفاده کنند و مخصوصا مناسب برای زنانی است که یک شریک جنسی دارند و در خطر پایین ابتلا به بیماری های جنسی قابل انتقال هستند . IUD ها در برابر بیماری های جنسی قابل انتقال محافظ نیستند .

شما نباید از آنها استفاده کنید اگر :

شما نباید از copper IUD استفاده کنید ، اگر به مس آلرژی دارید یا مبتلا به بیماری ویلسون هستید که باعث می شود بدن شما میزان زیادی مس را در خود نگه دارد .

IUD های هورمونی ، ایمن و بی خطر تلقی می شوند ، مگر اینکه شما بیماری کبدی، سرطان سینه داشته باشید یا در خطر بالای ابتلا به سرطان سینه قرار داشته باشید .

در موارد کمیابی ، اندازه یا شکل رحم شما ممکن است قرار دادن UID را با مشکل مواجه کند .


چگونه یک IUD داخل می شود ؟

دکتر شما IUD را حین ویزیت در مطب داخل می کند. او ممکن است یک داروی مسکن و ضد درد مانند ایبوپروفن را چند ساعت قبل از انجام عمل برای خنثی کردن انقباض عضلات تجویز کند .

شما پای خود را به حالت رکابی قرار می دهید ، سپس دکتر شما IUD را در یک لوله کوچک که به داخل واژن شما وارد می کند ، می گذارد . او لوله را از بالای  سرویکس به رحم حرکت می دهد . سپس IUD را به بیرون لوله فشار می دهد و لوله را بیرون می کشد . رشته های چسبیده به IUD ، ۱ تا ۲ اینچ به داخل واژن ، آویزان می شوند .

این روش ، ناراحت کننده است و شما ممکن است گرفتگی عضلات و خونریزی داشته باشید اما در طی چند روز از بین می روند . برخی زنان  نیز ممکن است از شدت درد ، گیج و منگ شوند .

شما می توانید IUD را در هر زمان از چرخه قائدگی خود قرار دهید ، اما ممکن است راحتتر باشد زمانی که پریودی خود را دارید آنرا وارد کنید چون زمانی است که سرویکس شما کاملا باز است .

اگر حین پریودی شما این وسیله قرار داده شود ، IUD های هورمونی سریعا عمل می کنند ، در غیر این صورت این نوع ممکن است ۷ روز طول بکشد تا موثر واقع شود .


هرکدام از این IUD ها چقدر زمان می برند ؟

 • ۳ سال برای liletta و Skyla
 • ۵ سال برای mirena  و kyleena
 • ۱۰ سال برای paragard

آیا چرخه های پریودی من تغییر می کند ؟

با IUD های هورمونی ، بسیاری زنان گرفتگی عضلانی کمتری دارند . برای چند ماه اول ، برخی زنان خونریزی نامنظمی دارند . در نهایت اغلب زنان پریود های سبک خواهن داشت و یا اصلا پریود ندارند . بارداری ها به طور نادری با IUD  رخ می دهند، اما اگر پریود نمی شوید و نگران می شوید  که باردار هستید ، ممکن است بخواهید که به جای آن از copper IUD استفاده کنید .

نوع copper paragard  ، ممکن است موجب پریود های سنگین تر و گرفتگی عضلانی بدتر می شود که ممکن است بعد از چند ماه برطرف شود .


آیا شریک جنسی من می تواند این حالت را حس کند ؟

شریک شما نخواهد توانست که چیزی را حس کند ، اما اگر حس کند ، یک تماس کوچک با حلقه های IUD است که موجب ناراحتی نمی شود .


آیا IUD من می تواند جدا شود و بیفتد ؟

دکتر شما وسیله قرار گرفته در رحم شما را حین ویزیت های منظم شما ، بررسی می کند . سرویکس شما باید IUD را در جای خود نگه دارد ، اما در موارد کمیاب می تواند تمام یا بخشی از آن جدا شود .

این حالت بسیار محتمل است اگر :

 • شما بچه ای نداشته باشید
 • کمتر از ۲۰ سال سن داشته باشید
 • IUD را درست بعد از بچه دار شدن یا بعد از سه ماهه دوم سقط ، قرار دهید .
 • فیبروم های رحمی داشته باشید
 • رحم شما ، انداز یا شکل غیر طبیعی داشته باشد .

احتمالش بسیار زیاد است که IUD ها حین پریودی شما بیرون آیند . شما امکان دارد که وسیله را روس یک تامپون یا نوار بهداشتی ببینید . به صورت دوره ای بررسی کنید تا مطمئن شوید که رشته ها  را احساس می کنید . اگر حساس می کنید که آنها کوتاه تر یا بلند تر شده اند ، یا اگر شما می توانید  با فشار دادن  سرویکس ، IUD را حس کنید  ، ممکن است خارج شود که اگر این اتفاق افتاد با دکتر خود تماس بگیرید .


اگر من بخواهم در آینده بچه دار شوم ، چه اتفاقی می افتد ؟

استفاده از وسیله IUD ، بر توانایی بچه دار شدن شما در آینده اثر نمی گذارد. اگر شما می خواهید که باردار شوید ، از دکتر خود بخواهید که IUD  ی شما را خارج کند . چرخه شما باید بعد از خروج IUD ، به حالت طبیعی برگردد.


چگونه یک IUD ، خارج می شود ؟

دکتر شما IUD  را در مطب خود خارج می کند . این کار فقط چند دقیقه زمان می برد . شما پای خود را به حالت رکابی قرار می دهید و دکتر از پنس هایی استفاده می کند تا به آرامی IUD خارج شود  شما امکان دارد که مقداری خونریزی و درد عضلانی داشته باشید ، اما طی ۱ تا ۲ روز از بین می رود .


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است