تقویت مو با استفاده از لیزرتراپی

تقویت مو با استفاده از لیزرتراپی

ژانویه 26, 2019 نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

کاربردهای لیزر تراپی در درمان ریزش مو

مو یکی از عوامل مهم زیبایی ظاهری مردان و زنان است. اکثر افراد همواره سعی بر آن دارند تا موهای خوش حالت ، پرپشت و تمیز داشته باشند. اما مو عضو آسیب پذیری است ، بیماری هایی همچون مو خوره ، شوره سر ، ریزش مو بسیار شایع است منشا این بیماری ها نیز گسترده است.

موارد وراثتی ، اختلالات هورمونی ، آسیب های بیرونی ، اثر رنگ های شیمیایی و … می تواند از این جمله باشد. لذا بشر همواره به دنبال راه هایی بوده است تا بتواند با تقویت موی سر در بروز این بیماری ها پیشگیری نماید یا ریزش مو را درمان نماید. تا کنون نیز روش های زیادی جهت دستیابی به این اهداف کشف شده است. برخی روش ها ماهیت صرفا علمی دارند و بدون وجود فناوری کافی قابل انجام نیستند. برخی دیگر از روش ها ماهیت سنتی دارند که از مواد دارویی خانگی در آن ها استفاده میشود. از جمله روش هایی که هم در تقویت موها هم در درمان ریزش مو استفاده می شود ، روش لیزرتراپی می باشد.

لیزر تراپی مو با لیزر کم توان یا لیزر سرو (LLLT)  یک روش درانی نوین و انقلابی برای درمان ریزش مو به روش غیر جراحی است که هم برای زنان و هم برای مردانی که از مشکل ریزش مو رنج می برند ، می تواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد . با انجام لیزرتراپی می توان موهایی ضخیم تر، پر پشت تر و درخشان تر با ظاهری سالم و زیبا داشت.


لیزرتراپی مو چیست؟

لیزرتراپی مو یک روش غیرجراحی و یک تکنیک علمی برای درمان ریزش مو، کم پشت شدن مو‌ها و مشکلات مربوط به موی سر است. روش لیزرتراپی طی مطالعات و تحقیقات پزشکی مورد بررسی قرار گرفته و اثربخشی و ایمنی آن به اثبات رسیده است.

دستگاه‌های لیزرتراپی از لیزرهایی با سطح انرژی نوری و جریان کم که خاصیت درمانی دارند، برای رفع مشکل ریزش مو بهره می‌برند. نحوه‌ی تاثیرگذاری لیزر بر روند رشد موها مشابه با بیوتراپی نوری است.

این تکنولوژی پیشرفته و نوین در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است و پزشکان و متخصصان این روش را درکنار روش‌ها ی دیگری مانند محصولات ضد ریزش مو، داروهای مسدود کننده‌ی DHT و محلول ماینوکسیدیل، به عنوان یک روش موثر برای درمان ریزش مو می‌دانند.


مراحل لیزرتراپی مو

لیزرتراپی یک روش کاملا علمی است که از فناوری نوین لیزر جهت تحریک فولیکول ها استفاده می نماید تا به رشد مجدد موها کمک کند . این روش اصول و استانداردهایی دارد که مطابق با آن باید عمل شود


لیزرتراپی مو چگونه عمل می‌کند؟

انرژی اشعه‌ی لیزر با استفاده از اصول علمی بیوتراپی نوری عمل می‌کند. با تابش اشعه‌ی لیزر، سلول‌های هدف آن را جذب کرده و سپس شروع به بازسازی خود می‌کنند. اشعه‌ی لیزر در بافت‌های عمقی پوست سر نفوذ می‌کند و موجب تحریک جریان خون در پشت سر و همچنین تحریک متابولیسم سلولی برای سنتز پروتئین می‌شود.

مطالعات بالینی نشان داده‌اند که فعالیت میان سلولی و درون سلولی موجب شکسته شدن DHT (هورمون دی هیدروتستوسترون که عامل ریزش مو است) می‌شود و در نتیجه ریزش مو‌ها متوقف می‌شود. برای آن که بتوانید عملکرد لیزر را به خوبی درک کنید، در ابتدا باید در مورد چگونگی رشد موها و جایگزینی آن‌ها و همچنین چرخه‌ی رشد موها اطلاع داشته باشید.

هرکدام از موهایی که در سر می‌رویند تا چند سال رشد می‌کنند و سپس می‌افتند. سپس ریشه‌ی مو تا چند هفته استراحت می‌کند و سپس مجددا موی جدیدی از ریشه شروع به رشد می‌کند. این چرخه در تمام طول عمر ما ادامه دارد.

متاسفانه با بالا رفتن سن، تعداد موهای جدیدی که جایگزین موهای قبلی می‌شوند کم می‌شود و ضخامت و همچنین رنگ موها کمتر می‌شود و به همین دلیل به تدریج موها کم پشت می‌شوند و ممکن است قسمتی از سر دچار طاسی شود. بنابراین ریزش موها بخشی از چرخه‌ی طبیعی مو است و دلیل طاسی شما ریزش مو‌ها نیست، بلکه این موضوع است که موهای جدید جایگزین موهای قبلی نمی شوند.

لیزردرمانی موجب بازسازی ریشه‌های مو و تقویت آن‌ها می‌شود. این تاثیر لیزر موجب کاهش روند پیشروی ریزش و کم شدن موها شده و حتی در مواردی روند ریزش و کم پشت شدن مو‌ها را برعکس می‌کند و درواقع موجب پرپشت شدن و بازگشت موهای از دست رفته می‌شود. البته در صورتی که ریشه‌ی موها بمیرند، دیگر امکان بازیابی آن وجود ندارد، بنابراین هرچه قدر درمان را سریع‌تر شروع کنید، به نتایج بهتری می‌رسید.

نور قرمز با تاثیرات درمانی موجب افزایش جریان خون در سر می‌شود و در نتیجه تعداد گلبول‌های قرمزی که اکسیژن تازه و مواد مغذی را به ریشه‌ی موها می‌رسانند افزایش پیدا می‌کند.

نتیجه‌ این کار آغاز چرخه‌ی بازسازی در سر و پاکسازی مواد زائد در اطراف ریشه‌ی مو است. در نتیجه‌ این درمان لایه‌ی کورتکس در ساقه‌ی مو ضخیم‌تر شده و لایه‌ی کوتیکل بسته می‌شود که این امر موجب می‌شود موی سر بسیار نرم‌تر و سالم‌تر به نظر بیاید و درخشندگی بیشتری داشته باشد. استفاده از لیزرتراپی در کنار درمان KLS و تجویز داروهای خوراکی باعث می‌شود که لیزرتراپی نیز تاثیرات بهتری داشته باشد، چرا که لیزرتراپی مو موجب بسته شدن کوتیکل مو می‌شود. در صورتی که همزمان با لیزرتراپی مو از نرم کننده‌های مو استفاده کنید، موهای آسیب دیده، موخورده‌ها و موهای خشک به تدریج بهبود پیدا می‌کنند.

هر جلسه‌ی درمانی در حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. بیماران در زیر یک دستگاهی که اشعه لیزر را ساطع می‌کند، می‌نشینند و در این حین می‌توانند کاملا آسوده باشند و تلوزیون تماشا کنند یا مجله بخوانند. این زوش درمانی تا این حد ساده و راحت است!


کلینیک تخصصی لیزرتراپی مو

لیزرتراپی مو یک روش نوین فناورانه است . امروزه اینروش در مراکز مختلف زیباییاستفاده می شود اما معمولا هر مرکز با استفاده از دانش خودش این روش را عملی می کند. همچنین جهتمشاهده ی تاثیر لیزر بعد از کاشت مو روی تقویت و رشد موی سر می بایست به کلنیک های معتبر مراجعه نمود. معمولا هزینه ی لیزرتراپی مو در مراکز معتبر و توسط فرد متخصص این امر نسبتا بالاتر خواهد بود.

از دیگر سو معمولا کلینیک های تخصصی روش های خاص خود برای انجام لیزرتراپی را دارند. به طور کلی در اکثر مراکز از لیزر سرو جهت درمان استفاده می شود که توسط دستگاهی که مختص این امر ساخته شده ایجاد می شود و دستگاه روی سر قرار می گیرد تا اشعه ها به سر تابیده شود. اما معمولا نحوه انجام ، مدت  زمان نگهداشت لیزر، توسط متخصص انجام می شود و در مراکز و کلینیک های مختلف متفاوت است.

اکثر پزشکان این روش را روشی بسیار موثر و نتیجه بخش برای بهبود کیفیت و حجم موها می دانند و این روش یکی از توصیه های همیشگی پزشکان جهت درمان ریزش مو به مراجعین خود می باشد. روش لیزرتراپی مو در حال حاضر همچنان در حال گسترش است و به نظر می رسد با توجه به سطح فناوری آن و راحت تر بودن انجام و همچنین بازدهی روش در سال های آتی دامنه یفراگیر تری را شامل شود و عده بیشتری به این روش رو بیاورند.


مزایای لیزرتراپی موها

امروزه یکی از بهترین روش ها جهت تقویت موی سر یا درمان ریزش مو استفاده از لیزر بدین منظور می  باشد که تحت عنوان لیزرتراپی مطرح است.

این روش در کوتاه ترین زمان ممکن بنا به ازعان اکثر کارشناسان امر بیشترین بازدهی ممکن را دارد . علاوه بر آنکه متخصصان بسیار از این روش راضی هستند کسانی که از این روش استفاده نموده اند نیز از رشد موهای خود پس از لیزرتراپی ابراز رضایت داشته اند.

اما هزینه های نسبتا بالای لیزرتراپی باعث شده است که تعداد عمل های انجام شده با این روش نسبت به سایر روش ها کمتر باشد.

از ابتدایی ترین مزیت های لیزرتراپی آن است که این روش حین انجام نه به بیهوشی نیاز دارد نه در خاصی دارد.

در این روش هیچگونه خونریزی وجود ندارد، جای بخیه در آن پس از عمل نمایان نیست .

پس از انجام نیاز به مراقبتهای کمتری نسبت به سایر روش ها دارد. از بارزترین ویژگی های آن می توان به کوتاه بودن انجام آن اشاره کرد. فرد تنها به مرکز انجام لیزرتراپی مراجعه نموده و پس از انجام آن یکسری اقدامات ابتدایی برای مدت زمان مشخصی زیر دستگاه قرار می گیرد و پس از آن نیاز به انجام عمل دیگری نیست. عوارض این روش نیز اندک است به طوری که می توان گفت بدون هیچ گونه عوارض شدیدی ندارد. تنها مخاطرات استفاده از لیزر مطرح است که ممکن است در برخی افراد موجب بروز التهاب شود.

درمان با لیزر سرو به نسبت استفاده از دیگر انواع لیزر هزینه کمتری هم دارد.

نکته ی جالب و مناسب آن است که این روش هم برای خانم ها و هم برای آقایان قابلیت استفاده را دارد و این روش در هر دو جنس می تواند منجر به رشد مجدد موهای بالای سر و جلوی سر شود . کسانی که از رنگ های شیمیایی استفاده نموده اند و دچار آسیب دیدگی شده اند با این روش تا حد زیادی می توانند این آسیب را بازسازی کنند.

مزایای این روش تنها برای درمان شونده نیست و برای درمانگر و پزشک نیز مزایایی دارد که از آن جمله می توان به قابلیت حمل دستگاه های لیزرتراپی اشاره کرد یعنی این دستگاه ها در هر جایی قابل استفاده می باشند و این مساله کار متخصص زیبایی را راحت تر می کند.

همانطور که گفته شد این روش علاوه بر جلوگیری و درمان ریزش مو ، موجب تحریک فولیکول های مو می شود و منجر به رشد مجدد موها می شود. تنها پس از یک جلسه درمانی ، جریان خون در سر تا ۵۴% افزایش می یابد. این روش کیفیت ساقه ی مو را  بهبود می بخشد و موجب پر پشت شدن موها و نرم شدن و ضخیم شدن تار مو می شود.

جالب است بدانیم این روش تا حدی خارش را نیز درمان می کند و قدرت موها و قابلیت ارتجاعی آنها را افزایش می دهد.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است