اسطوخودوس

اسطوخودوس

بهمن ۳, ۱۳۹۷ نسخه طب گیاهی نظرات

اسطوخودوس یک گیاه می باشد . گل و روغن گرفته شده از این گیاه برای تولید دارو استفاده می شود . اسطوخودوس عموما به منظور التیام اضطراب ، بی قراری ، بی خوابی ، افسردگی ، سردرد و درد استفاده می شود .

در غذاها و نوشیدنی ها ، اسطوخودوس به عنوان ترکیب طعم دهنده استفاده می شود .

در بخش تولید ، گیاه اسطوخودوس ، در تولید محصولات دارویی و به عنوان ترکیب معطره و خوش بو در صابونها ، مواد آرایشی ،عطرها و تزیینات استفاده می شود .

اسطوخودوس ( با نام علمی lavandula angustifolia) عموما با گونه های دیگر آلوده می شود که شامل lavandula hybrid است که گونه حد وسط بین lavandula angustifula   و lavandula latifolia  است که روغن lavandin  از آن گرفته می شود .

این گیاه چگونه عمل می کند ؟

گیاه اسطوخودوس حاوی یک روغن بوده که به نظر می رسد دارای اثرات تسکین دهنده باشد و ممکن است عضله های خاصی را شل کند و به حالت استراحت دربیاورد . این گیاه همچنین به نظر می رسد که دارای اثرات ضد باکتریایی و ضد قارچی است .


موارد استفاده و خواص اسطوخودوس

این گیاه احتمالا روی موارد زیر تاثیرگذار است

 • ریزش مو: چندین سند و دلیل وجود دارد که استعمال روغن اسطوخودوس در ترکیب با روغن های آویشن ، رزماری و سدر ممکن است باعث تقویت رشد مو تا بیش از ۴۴ درصد بعد از مدت ۷ ماه بعد درمان شود .
 • اضطراب: بعضی تحقیقات نشان می دهد که مصرف ۸۰ تا ۱۶۰ میلی گرم از روغن اسطوخودوس ، در ماه به مدت ۶ تا ۱۰ هفته باعث بهبودی اضطراب و استرس و خواب می شود و از وقوع اضطراب در افراد با اضطراب ملایم تا شدید جلوگیری می کند . اگر روشن نیست که استفاده از روغن اسطوخودوس ، اضطراب را بهبود می بخشد ، به عنوان نتایج تحقیق ، در تضاد خواهد بود .
 • زخم ماشرا ( نوعی شته ): تحقیقات نشان داده که استعمال ۲ قطره از روغن اسطوخودوس به ناحیه گزیده شده به مدت ۳ بار در روز می تواند منجر به کاهش تورم و درد شود و دوره التیام و بهبودی آن را کم کند .
 • درد قاعدگی: ماساژ با روغن اسطوخودوس ، درد همراه با قاعدگی را در بعضی  خانم های جوان بهتر از ماساژ معمولی ، کاهش می دهد . همچنین استنشاق روغن اسطوخودوس در ۳ روز اول قاعدگی ، باعث کاهش درد شکم و کمر در خانم های با درد قاعدگی می شود .
 • جلوگیری از افتادگی: چندین دلیل و سند وجود دارد که چسباندن یک لایه از روغن گیاه اسطوخودوس به یقه لباس ، باعث کاهش افتادگی تا ۴۳ درصد در افراد ساکن در آسایشگاه سالمندان می شود .
 • درد پس از جراحی: برخی تحقیقات نشان داده که استنشاق عصاره گیاه اسطوخودوس هنگام مصرف مسکن های داخل وریدی ( داخل سیاهرگی ) ،می تواند به کاهش درد در خانم ها کمک کند . تحقیقات دیگر نشان داده است که استنشاق گیاه اسطوخودوس به مدت ۳ دقیقه و هر ۶ ساعت می تواند منجر به کاهش درد و همچنین کاهش نیاز به داروی استامینوفن بعد از عمل برداشت لوزه در بچه های ۶  تا ۱۲ سال می شود.

این گیاه احتمالا در مورد زیر اثرگذار نیست

 • درد مربوط به سرطان: تحقیقات نشان داده که استفاده از روغن اسطوخودوس ، به منظور ماساژدرمانی در مقایسه با ماساژهای معمولی در افراد با درد همراه سرطان ، باعث کاهش درد نمی شود .

اسطوخودوس احتمالا در موارد زیر بی اثر است

 • پوست ملتهب و خارش دار ( اگزما ): تحقیقات نشان داده که استفاده ترکیبی از روغن اسطوخودوس و دیگر روغن های ضروری گیاهی ، برای ماساژدرمانی ، سوزش پوست در طی روز را التیام نمی بخشد و همچنین توانایی خوابیدن در کودکان با پوست پوست ملتهب و خارش دار را بهبود نمی بخشد .
 • کولیک ( دل درد یا قولنج): نتایج یک تحقیق کوچک نشان داده که ماساژ ترکیبی با روغن اسطوخودوس و روغن بادام بر روی شکم کودکان به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه در شروع کولیک ، زمان گریه را  به مدت ۷ ساعت در هفته کاهش می دهد .
 • دمانس: برخی تحقیقات نشان داده که استفاده از روغن اسطوخودوس در یک پخش کننده ( افشان کننده یا اسپری ) ، در شب ، باعث کاهش آشوب و آشفتگی در افراد مبتلا به دمانس شده . اما استنشاق بوی روغن اسطوخودوس استعمال شده به یقه لباس یا ساعد ، به نظر نمی رسد باعث کاهش آشفتگی وابسته به دمانس شود . همچنین ، استفاده از ماساژدرمانی به نظر نمی رسد باعث بهبودی عملکرد ذهنی و روانی  در افراد مبتلا به دمانس شود .
 • افسردگی: مصرف خوراکی روغن اسطوخودوس به مدت ۶ هفته به نظر می رسد باعث بهبود افسردگی در افراد مبتلا به افسردگی می شود . طعم و اثر جزئی اسطوخودوس ، اثر کمتری از داروی ایمیپرامین ( توفرانیل ) برای درمان افسردگی دارد ، اما مصرف ترکیبی این دو ، ممکن است باعث بهبودی اثرات ضد افسردگی ایمیپرامین شود . اثر عطردرمانی روغن اسطوخودوس ، برای افسردگی در تضاد است، به این صورت که برخی تحقیقات نشان داده که عطردرمانی اسطوخودوس موجب کاهش افسردگی بعد از تولد نوزاد ، در برخی زنان می شود اما عطردرمانی روغن اسطوخودوس ، به نظر نمی رسد که موجب کاهش افسردگی در افراد مبتلا به سرطان پیشرفته شوند .
 • خستگی: تحقیقات نشان داده که استنشاق روغن اسطوخودوس، ۳ بار در هفته به مدت ۴ هفته ، خستگی را در افرادی که به علت بیماری کلیوی ، دیالیز می کنند ، کاهش نمی دهد .
 • فشار خون بالا: تحقیقات تازه نشان داده است که استفاده ضروری ترکیبی از روغن های اسطوخودوس ، لیمو ، درخت ایلنگ، به عنوان عطر درمانی ممکن است باعث کاهش سیستولیک فشار خون ( عدد بالای فشارخون ) شود ، اما باعث کاهش فشار خون دیاستولی ( عدد پایین فشار خون ) در افراد مبتلا به فشار خون بالا نمی شود .
 • اختلال در خواب ( بی خوابی ): تحقیقات تازه نشان داده است که استفاده از روغن اسطوخودوس در دستگاه بخار شونده ( بخور ) در طول شب ، امکان دارد به بعضی افراد با بی خوابی ملایم کمک کند تا بهتر بخوابند اما نتایج متضاد هم وجود دارد .
 • درد حین کار: تحقیقات تازه نشان داده است که استنشاق بوی عصاره ی اسطوخودوس ، ۳ مرتبه جداگانه در حین کار می تواند درد را در حین کار کاهش دهد .
 • شپش و شته: تحقیقات تازه نشان داده است که استعمال ترکیبی از اسطقدوس و روغن درخت چای به پوست ، کمک به از بین بردن تخم شپش ها کرده و تعداد زنده آنها را کاهش می دهد . مشخص نیست که اثرات تنها به علت  اسطقدوس بوده یا ترکیبی از اسطقدوس و روغن درخت چای .
 • علایم یائسگی: برخی تحقیقات نشان داده است که استنشاق بوی عصاره ی اسطقدوس، ۲ بار در هفته به مدت ۱۲ هفته می تواند باعث کاهش قرمزی و گرگرفتگی در زنان در دوران یائسگی شود .
 • میگرن: تحقیقات تازه نشان داده است که مالیدن ۲ تا ۳ قطره از روغن اسطقدوس روی لب بالایی و استنشاق بخار، ممکن است منجر به کاهش درد میگرن و حالت تهوع شود و همچنین کمک به توقف گسترش سردرد کند .
 • التهاب استخوان و مفصل: برخی تحقیقات نشان داده است که ماساژ دادن زانو با روغن اسطقدوس ۳ بار در هفته به مدت ۳ هفته ، می تواند باعث کاهش درد التهاب مفصل و استخوان در مقایسه با ماساژ بدون استنشاق روغن یا بدون ماساژ شود .
 • عفونت های گوش: تحقیقات  تازه نشان داده است که استفاده از قطره های گوش شامل اسطقدوس و دیگر عصاره های گیاهی ، گوش درد را در افراد مبتلا به عفونت های گوش بهبود بخشد . اگرچه این ترکیب گیاهی ، به نظر نمی رسد که تاثیر گذارتر از استفاده عامل بی حس کننده پوست همراه با آنتی بیوتیک آموکسی سیلین باشد .
 • درد: برخی تحقیقات نشان داده است که عطردرمانی اسطوخودوس ممکن است که به کاهش درد به هنگام وارد کردن سوزن ( تزریق ) شود . همچنین ، استنشاق بوی روغن اسطقدوس ، قبل از تست مختص امراض زنان ، به نظر می رسد منجر به کاهش درد در حین تست شود . اما عطردرمانی اسطقدوس ،به نظر نمی رسد باعث کاهش درد در حین تغییرات مرهم گذاری و زخم بندی زخم شود .
 • عواقب و عوارض پس از زایمان: افزودن روغن اسطوخودوس در حمام به نظر می رسد باعث کاهش قرمزی در ناحیه بین واژن و مقعد ، مدت کمی بعد از زایمان شود . ممکن هست همچنین باعث کاهش درد در این ناحیه نیز شود ، اما نتایج متضاد هستند . استنشاق بوی روغن اسطقدوس در صبح ، ۶ ساعت بعد و در زمان خواب به نظر می رسد باعث بهبود درد ، خستگی ، پریشانی و بهبود حال در زنان در روز بعد از فراغت از زایمان شود .
 • کاهش اضطراب قبل از جراحی: بعضی افراد از اسطقدوس برای کاهش اضطراب قبل از جراحی یا دیگر عملهای پزشکی یا دندانپزشکی استفاده می شود . بعضی تحقیقات نشان داده است که ممکن است به کاهش اضطراب قبل از عمل دندانپزشکی کمک کند . اما مشخص نیست که روغن اسطقدوس به اضطراب مربوط به دیگر روندها هم کمک کند .
 • خوب شدن وضعیت فیزیولوژیکی عمومی: برخی تحقیقات نشان داده که افزودن ۳ میلی لیتر از یک روغن اسطقدوس ۲۰ درصد و روغن دانه انگور ۸۰ درصد به حمام روزانه باعث بهبود حال عمومی  در مقایسه با حمام  فقط روغن دانه انگور خواهد شد . اما تحقیق دیگر نشان داده که افزودن روغن اسطقدوس به ماساژدرمانی ، کیفیت زنگی و خوب شدن  را در بیماران سرطانی بهبود نمی بخشد .
 • سندرم بی قراری پا (َRLS): یک مطالعه نشان داده است که ماساژ پاها با روغن اسطقدوس ، به مدت ۱۰ دقیقه در ۲ هفته می تواند باعث کاهش شدت سندرم پای بی قرار  ، در افراد  مبتلا به مشکل نارسایی کلیه که باید دیالیز کنند ، بشود .
 • استرس: استنشاق بوی روغن اسطوخودوس قبل ازتست کامل امراض زنان ، به نظر می رسد باعث کاهش پریشانی بعد از تست شود . اما استنشاق بوی روغن اسطقدوس ، به مدت ۲۰ دقیقه در روز دوم و سوم بعد از جراحی انشعاب شریان اکلیلی (coronary artery bypass) ، به نظر نمی رسد منجر به کاهش استرس شود .
 • آکنه
 • سرطان
 • سردرد
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • دندان درد
 • استفاده به عنوان دفع کننده پشه و حشرات
 • استفراغ

عوارض جانبی

اسطقدوس ، تقریبا برای اغلب بزرگسالان در مقادیر غذایی ، ایمن و سالم است.

این گیاه وقتی که خوراکی مصرف شود یا از طریق پوست استعمال شود و یا در مقادیر دارویی استنشاق شود ، احتمالا بی خطر است .

زمانی که خوراکی مصرف شود ، ممکن است باعث یبوست ، سردرد و افزایش اشتها شود . هنگامیکه به پوست استعمال شود ، اسطقدوس می تواند گاها باعث سوزش شود ، اگرچه غیر معمول است .

احتیاط و هشدارها

کودکان: استعمال محصولاتی به پوست که حاوی روغن اسطوخودوس باشد، احتمالا پسران جوانی که هنوز به بلوغ نرسیده اند ، احتمالا بی خطر است .

روغن اسطقدوس به نظر می رسد دارای اثرات هورمونی است که می تواند هورمونهای طبیعی در بدن یک پسر را متوقف کند . در برخی موارد،در پسرها منتج به رشد غیر طبیعی پستانها به نام gynecomastia  شده است . ایمنی این محصولات هنگامیکه توسط دختران مصرف شود، هنوز ناشناخته است .

بارداری و شیردهی: اگر شما باردار می باشید یا در دوران شیردهی هستید  اطلاعات قابل اعتماد کافی در رابطه با بی خطری مصرف اسطقدوس در دسترس نیست . در طرف بی خطر بمانید و از استفاده کردن ، خودداری کنید.

جراحی: اسطقدوس ممکن است دستگاه عصبی مرکزی را آهسته کند . اگر در ترکیب با بیهوشی و دیگر داروهایی که در حین و بعد از جراحی داده می شود ، استفاده شود ، امکان دارد باعث کند شدن سیستم عصب مرکزی به مقدار زیاد شود . استفاده ازاسطقدوس را به مدت ۲ هفته قبل از هر  عمل جراحی برنامه ریزی شده را متوقف کنید .


تداخلات

واکنش متوسط: مراقب این ترکیبات باشید

 •  کلرال هیدرات: کلرال هیدرات موجب خواب آلودگی می شود . اسطقدوس به نظر می رسد که باعث افزایش اثرات کلرال هیدرات می شود ( سینرژیسم ) . مصرف اسطقدوس همراه با کلرال هیدرات ممکن است باعث خواب آلودگی زیادی شود .
 • داروهای سداتیو (باربیتوراتها ): اسطوخودوس ممکن است باعث خواب آلودگی شود . داروهایی که موجب خواب آلودگی می شوند ، سداتیو نامیده می شوند . مصرف اسطقدوس همراه با داروهای سداتیو، ممکن است موجب خواب آلودگی زیادی شود .

برخی داروهای سداتیو شامل آموباربیتال(آمیتال) ، بوتاباربیتال(بوتیزول) ، مفوباربیتال(مبارال) ، فنوباربیتال(نمبوتال) ، فنوباربیتال( لومینال)، سکوباربیتال(سکونال)و دیگر داروها می باشد .

 • داروهای سداتیو ( کاهنده ی فعالیت دستگاه عصب مرکزی ): اسطقدوس ممکن است باعث خواب آلودگی شود . داروهایی که موجب خواب آلودگی می شوند ، سداتیو نامیده می شوند . مصرف اسطقدوس همراه با داروهای سداتیو، ممکن است موجب خواب آلودگی زیادی شود .
 • برخی داروهای سداتیو شامل کلونازپام(کلونوپین) ، لورازپام(آتیوان)، فنوباربیتال(دوناتال) ، زولپیدم (آمبین) و داروهای دیگر می باشد .

دوز

برای بزرگسالات

از طریق خوراکی

اضطراب: ۸۰ تا ۱۶۰ میلی گرم از ترکیب محتوی روغن اسطقدوس روزانه به مدت ۶ تا ۱۰ هفته مصرف شود .

استنشاقی از طریق عطردرمانی

اضطراب: ۸ قطره از روغن حاوی اسطقدوس ۲ درصد و روغن رزماری را به یک پنبه آغشته کرده و به مدت ۱۵ دقیقه، ۲ بار درهفته در ۴ هفته استنشاق کنید . فرمولاسیون روغن اسطقدوس و رزماری از طریق رقیق سازی ۲ قطره از مخلوط ۷۵ درصد روغن اسطقدوس و ۲۵ درصد روغن رزماری در ۵ میلی لیتر روغن جوبا جوبا (joba joba) می باشد .

درد قاعدگی: استعمال ۳ قطره از روغن اسطقدوس به دستها و استنشاق هر ۶ ساعت آن و یا قرار دادن ۳ قطره از روغن به یک تکه پنبه و استنشاق آن به مدت ۳۰ دقیقه روزانه و در ۳ روز اول قائدگی استفاده میشود . همچنین استعمال ۲ میلی لیتر از روغن اسطقدوس روی شکم به مدت ۱۵ دقیقه به عنوان بخشی از ماساژدرمانی در طول دوره ی قائدگی توصیه می شود .

جلوگیری از افتادگی: چسباندن یک پد  ۱ در ۲ سانت حاوی روغن اسطقدوس به یقه لباس یکبار در روز به مدت یکسال می تواند موجب کاهش افتادگی شود.

د) درد پس از جراحی : ۲ قطره از عصاره اسطقدوس ۲ درصد ، به داخل یک ماسک صورت اکسیژن و استنشاق آن به مدت ۳ دقیقه در ۳، ۸ و ۱۶ ساعت بعد از بعد از مصرف تسکین کننده های درد .

استعمال از طریق پوست

برای نقاط برجسته (ناحیه کچلی ): یک ترکیبی از روغن های ضروری شامل ۳ قطره اسطقدوس، ۳ قطره رزماری ، ۲ قطره آویشن و ۲ قطره سدر در مخلوط با ۳ میلی لیتر روغن جوباجوبا و ۲۰ میلی لیتر روغن هسته انگور استفاده شود .

هر شب این مخلوط روی پوست سر به مدت ۲ دقیقه با یک حوله ی گرم قرار داده شده اطراف سر ماساژ داده شود تا باعث افزایش جذب شود .

زخم ماشرا (نوعی شته): ۲ قطره محلول حاوی ۳۶ میلی گرم روغن اسطقدوس در هر قطره ۳ بار در روز استعمال شود.


ترجمه شده از: webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است