تقویت مو با استفاده از PRP

تقویت مو با استفاده از PRP

بهمن ۳, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

روش PRP چیست؟

مو یک عامل مهم جهت زیبایی می باشد و همواره وجود آن و سیستم و میزان رشد مو مورد توجه افراد قرار دارد. افرادی که موهایی بلند دارند و در حال ریزش می باشد به دنبال راه های جلوگیری از آن هستند. افرادی که موهای کم پشت دارند به دنبال درمان ریزش و یا کاشت آن می باشند.

به طور کلی انسان های بسیاری درگیر این مسأله می باشند. در این بین تقویت مو و کمک به رشد بهتر آن از طریق رعایت اصول مراقبتی درمان های پیشرفته و یا درمان های تغذیه ای در سال های اخیر بسیار مورد توجه واقع شده است و گرایشات بسیاری هم به سمت این روش ها ایجاد شده است. همانطور که گفته شد یکی از روش های کمک به رشد موها استفاده از درمان های پیشرفته تقویت مو می باشد. این روش ها انواع مختلفی دارد. یکی از آنها روش PRP نام دارد.

PRP مخفف Plasma Rich Platelet به معنی پلاسمای غنی شده از پلاکت می باشد. در کنار PRP روش های دیگری نیز وجود دارد مانند مزوتراپی مو، لیزرتراپی و … . در PRP به طور خلاصه پلاکت خون فرد جهت رشد موهایش مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع در خون اجزای مختلفی وجود دارد که پلاکت ها یکی از مهمترین آنها می باشد. پلاکت ها جزو منابع و فاکتورهای رشد سلولی بدن است.

این سلول ها در فرآیندهای مهمی مثل انعقاد خون، پاسخ ایمنی، فرآیند تولید رگهای خونی در بافت و… در بدن نقش دارند. پلاکت ها حاوی پروتئین ها و فاکتورهای رشد سلولی می باشند که در انجام امور ترمیمی بسیار کارآمد هستند. در واقع پلاکت ها در محل آسیب دیده فاکتورهای رشد را رها می کنند و عمل رشد را تسریع می بخشند. PRP سلول بنیادی است اما به دلیل نزدیک بودن عملکرد این سلول ها با سلول های بنیادی و همسویی اثرات آنها در خیلی از جاها به ترمیم توسط سلول های بنیادی هم از آن نام برده می شود.

پس از بررسی آمادگی لازم برای بیمار، ابتدا مقداری معدود ۱۰ الی ۲۰ سی سی خون از او گرفته می شود . این خون داخل کیت های مخصوص  PRP ریخته می شود. داخل این کیت ها موادی وجود دارددکه متانع انعقاد خون می شود  سپس کیت در دستگاه سانتریفیوژ قرار می گیرد تا پلاکت ها جدا شده و با سر سوزن به آرامی از قسمت بالایی برداشته می شوند و در محل یا محل هایی مورد نظر پزشک معالج با توجه به آنالیزی که قبلا از موی سر و مناطق رشد آن ، تزریق می گردد.


مراحل درمان ریزش مو با PRP

PRP یک متد نوین جهت تقویت و کمک به جلوگیری از ریزش مو به حساب می آید. مراکز انجام روش PRP، آن را به صورت یک فرآیند انجام می دهند که یک سری امور ضرورتا باید انجام شود. معمولا اولین کاری که انجام ی شود بررسی و آنالیز موهای فردی است که می خواهد از این روش استفاده نماید.یعنی با انجام آزمایشات مختلف میزان پتانسیل مو جهت رشد ، ضخامت آن ، مناطقی که مو کمتر رشد داشته است بررسی می شود و با توجه به علم و تشخیص پزشک و با تکیه بر تجربه یوی مکتن هایی که می بایست پلاکت ها در آن نقاط تزریق گردند معین می شود .

این مرحله ممکن است شامل چند جلسه مراجعه به پزشک باشد و باید در هر مرحله پزشک از تمام دانش و تجربه ی خود به منظور بهتر انجام شدن و اثر گذار بودن روش به کار بندد و بیمار نیز باید صبر و حوصله  کافی را به خرج دهد. در نهایت می بایست از فرد خون گرفته شود ، خون گرفته شده در دستگاه سانتریفیوژ تجزیه می شود یعنی سلول های خونی از یکدیگر جدا می شوند و در پلاکت ها به علت سبک تر بودن در بالای ظرف قرار می گیرند

با استفاده از یک سرنگ پلاکت برداشته می شود و به محل هایی که قبلا تشخیص داده شده است تزریق می شوند. پس از انجام این روند فرد باید به صورت منظم تا یک ماه به پزشک مراجعه کند تا روند رشد موها توسط او مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت نیاز عملیات های تکمیلی و ترمیمی انجام شود.


عوارض روش PRP

با توجه به ماهیت و نحوه انجام روش PRP این روش ریسک ها مخاطرات خاص خود را دارد . از آنجایی که مسائل پوست و مو کاملا مرتبط با موارد بهداشتی است،یکی از مخاطرات بالقوه استفاده از وسایل غیر بهداشتی یا چندبار مصرف می باشد.

توجه به انتخاب صحیح مرکز انجام PRP و انتخاب بهترین کلینیک PRP قطعا ضرورت دارد چون در غیر این صورت باید گفت امکان استفاده از سرنگ های استفاده شده ، وسایل جداسازی و لوله ی آزمایش غیر بهداشتی و … وجود خواهد داشت. دسته ای دیگر از مخاطرات این روش مربوط به بعد از عمل می باشد و در قالب عوارض PRP مطرح است.

از آنجا که ماده PRP به کمک خود بیمار تهیه می شود امکان انتقال بیماری ، عفونت ، پس زدن بافت ، حساسیت آلرژیک و حتی خطراتی همچون ایجاد لخته و تومور در آن وجود دارد. از اولین و غیر قابل اجتناب ترین عوارض می توان به در در ناحیه آسیب دیده اشاره نمود. بعضی از افراد که تحت درمان PRP قرار می گیرند از یک درد حاد با درد در محل تزریق شکایت دارند و حتی گاهی اوقات این درد در داخل عضله یا استخوان نیز حس می شود.

در حالی که تزریق PRP با استریلیزاسیون شدید سرم صورت می پذیرد و در انجام آن بسیار احتیاط می شود، گاهی اوقات ممکن است ناحیه آسیب دیده دچار عفونت گردد. لذا عفونت از دیگر عوارض PRP می باشد.

در برخی موارد دیگر در حالی که لزوما درد ناحیه آسیب دیده یک عارضه جانبی محسوب نمی شود باید اشاره نمود که همه افراد به تزریق PRP پاسخ نمی دهند. گاهی اوقات پس از درمان، درد و آسیب اصلی باقی می ماند یا حتی ممکن است بدتر شود.

البته این نکته نیز حائز اهمیت است که به گفته اکثر کارشناسان و متخصصان احتمال خطرات PRP تقریبا نزدیک به صفر است و به دلیل وجود انواع آنتی بادی ها در پلاسما، PRP به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند. عوارضی که احتمال وقوع آن در تزریق PRP بیشتر است قرمزی، ورم، سوزش، درد خفیف و کبودی اندک می باشد که معمولا طی چند روز پس از تزریق خود به خود برطرف می شود.

نکته دیگر اینکه بدن برخی افراد به درمان PRP واکنش نشان می دهد. البته این بسیار نادر است، اما باز هم احتمال رخداد آن صفر نیست و ممکن است فرد نسبت به اینگونه تزریق آلرژی داشته باشد و علائمی همچون تورم و درد در ناحیه تزریق یا حالت تهوع در وی بوجود آید که در صورت وقوع باید مطالعات بیشتری صورت پذیرد تا علت این مسئله مشخص شود.

مورد دیگر اینکه به طور معمول لخته خون زمانی بوجود می آید که به دیواره رگ های خونی آسیبی وارد شود. از آنجایی که در یک تزریق PRP از یک سوزن استفاده می شود احتمال دارد که یک شریان دچار آسیب گردد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد احتمال ایجاد لخته خون وجود دارد که البته مانند هر لخته خون دیگری قابل درمان است.

در نهایت باید به تغییر رنگ پوست اشاره کرد. گاهی اوقات پوست اطراف ناحیه تزریق PRP کبود می شود. این کبودی ممکن است طبیعی باشد اما اگر کبودی ایجاد شده عمیق و تیره تر باشد، یعنی از حالت طبیعی خارج شود آن را نبایست نادیده گرفت و در اسرع وقت باید جهت بررسی امر به پزشک مراجعه نمود.


روش اختصاصی PRP در طب هیر

موسسه طب هیر با تجربه سالیان متمادی فعالیت در زمینه های درمان و تقویت مو و مشاوره در زمینه ی پوست ، مو و زیبایی با بهره گیری از کادری  حرفه ای و متخصصان با تجربه توانسته است خدمات نوین و پیشرفته ای به مشتریان ارائه دهد .

با تکیه بر این دانش و تجربه این موسسه برخی روش های درمان و تقویت مو و پوست را به صورت اختصاصی با روش های خود و ابزار و وسایل مخصوص و پیشرفته انجام می دهد تا مشتریان نهایت رضایت نسبت به خدمات ارائه شده کسب شود.

ضرورت این امر علاوه بر این موضوع آن است که می بایست علوم و فناوری را به کار بست تا این گونه خدمات درمانی راحت تر انجام پذیرد ، از احتمال بروز عوارض آن کاسته شود تا مسیر توسعه ی آن هموار شود از دیگر خدمات موسسه طب هیر که جزو سرآمدان و بهترین کلنیک های PRP  می باشد ، در این زمینه آن است که سعی بر آن داشته است تا هزینه های کاشت مو به روش PRP را به مبالغ منطقی تر نزدیک کند تا کلیه مشتریان از طیف مختلف امکان بهره گیری از این خدمات را داشته باشند.

در موسسه طب هیر  تقویت موبا استفاده از روش PRP توسط بهترین متخصصان زیبایی انجام می شود و قبل از انجام وضعیت بیمار به صورت کامل و دقیق مورد بررسی قرار می گیرد تا اثربخشی بیمار برای تقویت موها اطمینان حاصل می شود . همچنین  خدمات مشاوره ای ویژه ای نیز در این زمینه به مشتریان ارائه شده و راه های مقابله با عوارض و به حداقل رساندن آن ها به مشتری عرضه می شود .

پس از انجام تزریق نیز این موسسه در کنار مشتریان خود خواهد بود و یک یا دو مرحله چک آپ نیز پس از تزریق PRP انجام می شود تا روند رشد مو بررسی شده از داشتن تاثیر کافی روش اطمینان حاصل شود.

طب هیر با سال ها سابقه در زمینه PRP سعی می کند تا یکی از بهترین ها در خدمت رسانی به مشتریان و بیماران باشد.

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است