مزایا و عوارض کاشت ریش و سبیل

مزایا و عوارض کاشت ریش و سبیل

بهمن ۳, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

مزایا و عوارض کاشت ریش و سبیل از جمله مباحث مهم و پراهمیت برای کسانی است که می خواهند این عمل را انجام دهند.ریش و سبیل یکی از رکن های زیبایی مرد بوده و ریزش و نقص آن علاوه بر این که نقصی در زیبایی بوجود می آورد باعث کاهش اعتماد به نفس هم می شود افرادی که معمولا دچار ریزش مو در ناحیه ریش و سبیل می شوند به دنبال درمان زود بازده هستند و سعی در آن دارند که با درمان های مختلف ریزش ریش و سبیل را برطرف کرده و آن را درمان کنند اما نکته حائز اهمیت این است که تنها درمان قطعی ریزش ریش و سبیل کاشت ریش و سبیل می باشد.

اصول و قوانین کاشت ریش و سبیل همانند کاشت موی سر بوده و در ابتدا گرافت ها را از بخش بانک مو برداشت کرده و و در قسمت هایی که کم پشت و یا خالی می باشد کاشت ریش و سبیل انجام می شود. بعد از انجام کاشت ریش و سبیل، این موها همیشگی بوده و نظیر سایر مو های صورت به رشد خود ادامه می‌دهند و خصوصیاتشان همانند آنهاست.

همچنین، موهای کاشته شده راه هم می‌توانید مثل موهای صورت بزنید و هر روز اصلاح کنید. عمل کاشت ریش و سبیل نیز با بی حسی موضعی انجام می‌شود هیچ دردی برای بیمار در حین عمل ندارد و تقریبا یک ساعت طول می‌کشد. در ضمن جای زخم نیز نمی‌ماند. مراد از گذاشتن پیازهای مو به حالت هنری در درون ریش (و یا سایر مو های صورت)، زیاد کردن تراکم موها و یا تقویت آن‌ها است.

در صورتی که از بهترین روش های کاشت ریش توسط متخصصان با تجربه بهره بگیرید قطعا عوارض کاشت برایتان به حداقل خواهد رسید و کاشت موهای صورت مشکلی را برایتان به وجود نخواهد آورد اما در غیر اینصورت ممکن است عوارضی برایتان به وجود آید که درمان آن به سادگی امکان پذیر نباشد.


چه کسانی کاندیدای کاشت ریش و سبیل هستند؟

افراد زیر کاندیدای مناسبی برای کاشت مو می باشند:

 • افرادی که به طور ژنتیکی ریش و سبیل آن‌ها رشد نمی‌کند یا ریش کم‌پشت دارند و یا قسمت‌هایی از آن خالی است.
 • افرادی که قسمتی از ریش صورت آن‌ها به دلیل زخم یا سوختگی و یا بخیه، رشد نمی‌کند و با این عمل علاوه بر رویش دوباره ریش‌ها می‌توانند جای زخم و سوختگی را بپوشانند.
 • افرادی که ریش پراکنده‌ای دارند و دوست دارند خط ریش مرتبی داشته باشند.
 • افرادی که الگوی پر پشت یا کم پشت بودن موهای صورت خود را می‌خواهند تغییر بدهند.

عمل کاشت ریش و سبیل در کسانی که میان ۲۰ تا ۲۲ سال دارند می‌تواند اجرا شود به این دلیل که در این سنین، سطح هورمون های شخص به اندازه پایه‌ای رسیده است. کاشت ریش و سبیل طبیعی برای آقایانی بهتر است که می‌خواهند ته ریش دو روزه ای را بر روی صورت خود داشته باشند اما به خاطر موهای نامرتب صورت و یا نبود آن‌ها، این امکان برایشان میسر نیست.

کاشت ریش و سبیل روش خوبی برای افراد فاقد ریش و سبیل است. همچنین افرادی که اسکار و یا جای جوش و زخم دارند هم می توانند از این روش سریع و طبیعی بهره ببرند. به طور کلی تمام آقایانی که موی صورتشان، برای مثال در ناحیه ریش یا سبیل، به دلایل ژنتیکی، لیزر موهای زائد، الکترولیز، جراحی، سوختگی یا آسیب دیدگی رشد مناسبی ندارد، متقاضی ایده‌آل کاشت موی صورت محسوب می‌شوند.


عوارض کاشت ریش و سبیل

همان طور که می دانید استفاده از کاشت ریش و سبیل به روش های رایج و سنتی دیگر در سطح دنیا مرسوم نبوده است این روش ها به دلیل این که عوارض جانبی بسیاری داشته اند منسوخ شدند، از این رو برخی از عوارض جانبی کاشت ریش و سبیل عبارت است از:

 • اگر بخواهیم معایب کاشت ریش و سبیل به روش های رایج و سنتی را بیان کنیم باید به جراحی های طولانی مدت اشاره کنیم.
 • بیهوشی و خونریزی از دیگر عوارض کاشت ریش و سبیل به روش های رایج و سنتی می باشد.
 • مهمترین علتی که باعث منسوخ شدن کاشت ریش به روش های رایج و سنتی شد تراکم و نخ نما بودن موهای کاشته شده در بخش صورت بود.
 • از عوارض جانبی کاشت ریش و سبیل به روش های رایج و سنتی می توان به درد، تورم، دوران نقاهت و … اشاره کرد که تا مدتی پس از کاشت ریش و سبیل به روش های سنتی با فرد همراه خواهد بود.
 • خواب نامناسب و نامنظم موهای کاشته شده یکی از معایب کاشت ریش و سبیل به روش های رایج و سنتی می باشد که برخی از افراد آن را بیان کرده اند.

در نهایت باید عرض کنیم که موارد یاد شده برخی از عوارض کاشت ریش و سبیل به روش های رایج و سنتی بود که در نهایت باعث  شد این روش ها در سطح دنیا منسوخ شوند.اما در جدیدترین روش های کاشت ریش و سبیل عوارض آن چنانی وجود ندارد.


مشکلات احتمالی کاشت ریش و سبیل

 • در هیچ کجای بدن مویی وجود ندارد که کاملا شبیه موی ریش و سبیل باشد بنابراین موهای کاشته‌شده با موهای فعلی ریش و سبیل تا حدی مطابقت ندارند و معمولا موهای کاشته شده از لحاظ مشخصات ظاهری (مثل رنگ، ضخامت و…) تا حدی با موهای قبلی ریش و سبیل تفاوت خواهند داشت البته باید در انتخاب محل دهنده مو برای کاشت ریش و سبیل دقت کرد تا این مشکل تا حد امکان کمتر شود.
 • از آنجا که با لوازمی که در حال حاضر برای کاشت ریش و سبیل (که البته بسیار ظریف و میکروسکوپیک هستند)، استفاده می‌شوند، نمی‌توان تراکمی شبیه ریش و سبیل طبیعی ایجاد کرد، فاصله موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ریش و سبیل خواهد بود. البته می‌توان در جلسه‌های دوم و سوم کاشت ریش و سبیل، این فاصله‌ها را کم کرد ولی به هر حال تراکم آن هیچ‌وقت شبیه ریش و سبیل طبیعی نخواهد شد.
 • با توجه به چرب بودن طبیعی پوست صورت در ناحیه، امکان بروز جوش‌های چرکی پس از کاشت ریش و سبیل بیشتر از کاشت موی سر است بنابراین گاهی باید بیمار برای مدتی پس از کاشت ریش و سبیل آنتی‌بیوتیک مصرف کند. البته این مشکل رشد موهای کاشته‌شده را مختل نخواهد کرد.

مزایای کاشت ریش

آقایان غالباً به دلیل مزایای متعدد کاشت ریش طرفدار سرسخت این عمل هستند. بعضی از مزایای کاشت ریش عبارت است از:

 • ایمنی عمل
 • دائمی و طبیعی بودن نتایج
 • باقی نماندن جای زخم روی صورت
 • لکه لکه نشدن ریش
 • فقط با یک بار انجام شدن عمل و بدون نیاز به دارو نتیجه دلخواه به دست می‌آید.
 • موی کاشته شده صورت را می‌توان تراشید و اصلاح کرد.
 • جراحی کاشت مو را می‌توان برای پوشاندن جای زخم و رویش خط ریش نیز انجام داد.
 • تهاجم این عمل حداقل است و هیچ اثر جانبی در پی ندارد.
 • در مردانی که به دلایل مختلف ریش ، سبیل و صورت آنها کم پشت است ، نوعی عدم اعتماد بنفس وجود دارد که با پیوند مناسب مو در این نواحی از صورت ، فرد اعتماد به نفس خود را باز خواهد یافت .
 • ایجاد تراکم مناسبی از مو در ریش و سبیل و موی صورت آقایان ، در جذابیت و زیبایی چهره آنها بسیار تاثیرگذار خواهد بود .
 • برخورداری از موی طبیعی در ریش و سبیل و موی صورت ،بدون نیاز به تراشیدن مداوم موهای این نواحی .

بهترین و جدیدترین روش های کاشت ریش و سبیل

از بهترین روش های کاشت ریش که جدیدترین روش های کاشت ریش و سبیل نیز محسوب می شود ،کاشت ریش و سبیل به روش SUT است که در این روش دیگر نیازی به جراحی های طولانی مدت، خونریزی های شدید، درد، عوارض های جانبی، دوران نقاهت و … نبوده و صفر تا صد پروسه برداشت با دستگاه انجام می شود.

مزیت آن هم در این است اگر برداشت گرفت ها با دستگاه انجام شود اولا گرفت کاملا سالم برداشت شده و ثانیا آسیبی به گرفت های اطراف گرفت کاندید زده نمی شود. در نتیجه از تمامی و کلیت ظرفیت بانک مو می توان استفاده کرد. عزیزانی که تمایل به کاشت ریش و سبیل به روش SUT  را دارند، مطلع باشند که کاشت ریش و سبیل با تکنیک SUT  کاملا حساس و پیچیده بوده و انجام آن در یک جلسه میسر می باشد.


آیا نتایج کاشت ریش و سبیل طبیعی به نظر می آیند؟

برای آن که نتایج کاشت مو طبیعی به نظر بیایند ، پیوند مو در واحد های فولیکولی مختلف انجام می شود ( یک موی تکی، موی دوتایی و سه تایی) . این واحد های فولیکولی سپس در جهتی کاشته می شود که موی صورت در آن ناحیه از همان جهت رشد می کند. همچنین میزان طبیعی پراکندگی موهای صورت در نواحی مختلف صورت در نظر گرفته می شود. تمامی جزئیات ریز و مهم توسط جراحی که ماهر و با تجربه باشد در نظر گرفته خواهد شد که نتیجه آن ظاهر کاملا طبیعی موی کاشته شده است.


مراقبت های لازم بعد از کاشت

برای اینکه بعد از کاشـت ریش به نتایج دلخواه دست پیدا کنید باید تا جایی که امکان دارد مراقبت های لازم بعد از کاشت را رعایت کنید.در غیر اینصورت در صورتی که بهترین پزشک کاشـت ریش و سبیل را انتخاب کنید بازهم نمیتوانید به نتایج قابل قبول دست پیدا کنید.

بعد از کاشت مو ی ریش باید صورتتان را با شوینده هایی که متخصصان توصیه میکنند پاکیزه نگه دارید و علاوه بر این داروهای تجویز شده را مصرف کنید.علاوه بر این معمولا تا چند روز بعد از کاشت بهتر است از کمپرس سرد استفاده کنید که همه ی موارد توسط متخصصان توصیه خواهد شد.


نظر پزشکان درباره کاشـت ریش

کاشت ریش از روش هایی است که بسیاری از متخصصان آن را توصیه میکنند اما باید توجه داشته باشید در صورتی که ریزش ریش ها به علت قارچ صورت و مشکلات این گونه باشد قطعا کاشت مو ی صورت مناسب نخواهد بود و در باید به سراغ درمان های دارویی بروید.البته برای کاشت ریش متخصصان به صورت دقیق علت کم پشتی موهای صورت را به طور دقیق مورد بررسی قرار خواهند داد به همین علت لازم نیست در این زمینه نگران باشید.


قارچ صورت

با اینکه بیماری‌های قارچی پوست فراوان هستند اما در بخش‌هایی از بدن به ندرت دیده می‌شوند. سبیل و ریش یکی از این بخش‌ها هستند. همان‌طور که بیماری قارچ، پوست و موی سر را آلوده می‌کند می‌تواند پوست و موی این بخش را نیز آلوده کند. کچلی ریش اصطلاحی پزشکی برای آلودگی قارچی مو و پوست در قسمت ریش‌دار صورت است. این قارچ پوستی قسمت پایین صورت را آلوده می‌کند و ممکن است تا گردن هم گسترش پیدا کند.

آلودگی قارچی پوست صورت را کچلی صورت هم می‌نامند درواقع این اصطلاحات پزشکی تا حدودی با یکدیگر مشترک هستند. با این‌ حال کچلی ریش دقیقاً به آلودگی قارچی در قسمت ریش دار در مردها به‌ویژه افراد بزرگسال و بالغ اشاره می‌کند. کچلی ریش یک بیماری پوستی نادر است. اگرچه کچلی ریش در سرتاسر دنیادیده شده اما با روش‌های بهداشتی مدرن به حداقل پراکندگی خود رسیده است. کچلی ریش را نباید با فولیکولیت (عفونت ریشه مو) اشتباه گرفت زیرا فولیکولیت بر روی قارچ ریش قرار می‌گیرد و روی آن زندگی می‌کند پس این دو حالت عفونی دارای شرایط مجزا هستند.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است