کاشت ریش و سبیل به روش FUT

کاشت ریش و سبیل به روش FUT

بهمن ۲, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

کاشت ریش و سبیل به روش FUT یکی از روش‌های کاشت ریش و سبیل است. کم مویی در قسمت صورت برای آقایان چندان جذاب و خوشایند نمی باشد، ریش و سبیل  نماد مردانگی تا حدود بسیار زیادی جذابیت آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

ریش نقش بسیار مهمی در زیبایی صورت و حس اعتماد‌ به ‌نفس یک مرد دارد، بنابراین از دست رفتن ریش ها به هر دلیلی می‌تواند فرد را دچار استرس شدیدی کند و او را برای مداوا به سمت‌ انواع درمان‌های دارویی یا کاشت مو بکشاند. کاشت ریش و سبیل به این صورت است که در قسمت‌ هایی از صورت که موی کمی دارد یا اصلا مویی در آن ناحیه وجود ندارد، مو کاشته می‌شود.

کاشت ریش و سبیل معمولا در نواحی بالای لب و روی چانه انجام می‌شود. کاربرد دیگر کاشت ریش و سبیل به جز پرپشت شدن محاسن، می‌تواند پوشاندن جای زخم‌های آکنه و جوش نیز باشد. اولین روشی که برای کاشت ریش مطرح شد و تا چند سال اخیر هم زیاد اجرا می شد ، کاشت ریش و سبیل به روش fut بود.

معایب و دلایلی شدن این روش مانند جراحی ، جلسات متعدد ، خونریزی ، یکسان نبودن رویش موها ، درد ، دوران نقاهت و … باعث شده ،امروزه از این روش برای کاشت ریش و سبیل زیاد استفاده نمی کنند .


مراحل کاشت ریش و سبیل به روش FUT

کاشت ریش و سبیل به روش FUT به روش برداشت نواری یا روش نواری نیز معروف است. در این روش یک نوار ۳ تا ۴ اینچی از محل اهداکننده در سر برداشته شده و به گرافت‌های کوچک که هر کدام شامل ۴ تار مو است تقسیم می‌شود. این مینی گرافت‌ها در ناحیه مورد نظر در ریش کاشته می‌شود و مانند موهای دیگر رشد می‌کند. این عمل تحت بیهوشی موضعی انجام شده و کل درمان در ۴ تا ۸ ساعت انجام شده که مدت زمان انجام آن به تعداد گرافت های پیوندی بستگی دارد.

تعداد گرفت های مورد نیاز می تواند متفاوت باشد اما به طور میانگین در روش های رایج و سنتی FUT تعدادشان برای سبیل ۳۵۰ تا۵۰۰، برای یک ریش بزی پر ۶۰۰ تا۷۰۰، برای هر طرف ریش ۲۰۰ الی ۲۵۰ و برای گونه ۳۰۰ تا ۷۰۰ گرفت است. برخی بیماران ممکن است بخواهند تراکم موهای ریش و سبیل آن ها  بیشتر باشد بنابراین باید از یک روش بهتر و جدیدتر استفاده کنند که در حال حاضر جدیدترین روش برای کاشت ریش FUE می باشد که میتوان از روش SUT هم به عنوان مکمل استفاده کرد.


تامین موهای مورد نیاز برای کاشت ریش و سبیل

یکی از روش ها برای کاشت ریش، استفاده از خود ریش است. اگر فرد ریش داشته باشد، می توان ریش ها را از مکان هایی که نیازی نیست برداشت و در مکان مورد نظر پیوند زد. این عمل به کمک تیغه های کمتر از یک میلی متر انجام می‌شود. این روش در صورتی قابل انجام است که فرد ریش داشته باشد.اما نوع دیگر پیوند و یا کاشت ریش، در صورتی است که فرد فاقد ریش است.

در این حالت موها از ناحیه سینه، گردن و نواحی اطراف ریش برداشته و در محل مورد نظر کاشته می شوند.البته مقدار موها به شما بستگی دارد. بعضی ها با ریش کم پشت و بعضی ها با ریش پرپشت موافق اند. کمترین مقدار موها برای پیوند ریش ۱۰۰۰ عدد است. همچنین بیشترین عدد ۳۰۰۰ است. برای کاشت سبیل، ردیف نازکی مو از پشت سر برداشته می شود. سپس تارهای مو را جدا می کنند و آنها را می کارند.

در کاشت سبیل هم تعداد موها به درخواست شما بستگی خواهد داشت. البته تعداد حداقل موها ۴۰۰ و حداکثر ۸۰۰ برای ناحیه سبیل می باشد. پس از ۴ تا ۶ ماه هم می توان دوباره اقدام به کاشت سبیل در نواحی کم تراکم کرد. کاشت ریش کاملا شباهت به کاشت موی سر دارد، اما کاشت ریش از میزان حساسیت و دقت بالاتری برخوردار است.


نکات مهمی که در کاشت ریش باید به آن توجه کرد

 • گرفت هایی که جدید پیوند زده شده مانند موی معمولی رشد میکند و این حالت برای همیشه ادامه خواد داشت.
 • موی پیوند زده شده طبیعتا خصوصیات قبلی خود را حفظ خواهد کرد و ریزش نخواهد داشت و از الگوی ریزش مو یا کم پشت بودن موها در ناحیه ای که کاشته شده پیروی نمی کند و ثابت باقی خواهد ماند.
 • علاوه بر مردانی که به طور ژنتیکی ریش یا سبیل آن ها رویش نمی کند ،مردانی که قسمتهایی از ریش آن ها تراکم کمتری دارد و یا قسمت هایی از آن خالی است مناسب ترین کاندیدا ها برای این عمل هستند.
 • کاشت ریش طبیعی برای افرادی که بر اثر وجود جای زخم یا جای سوختگی یا جای بخیه ی عمل جراحی روی صورت بخشی از موهای صورت آن ها رشد ندارد ، بسیار مناسب است. با انجام این عمل می توان جای زخم و سوختگی و بخیه را با کاشت مو پوشاند و از قرار گرفتن در معرض دید حفظ کرد.
 • کاشت ریش برای افرادی که دوست دارند چانه آن ها کمی ته ریش داشته باشد و افرادی که دوست دارند یک خط ریش زیبا و مشخص داشته باشند اما موهای صورت آن ها کم پشت و پراکنده است ، بسیار مناسب است.
 • کاشت ریش را میتوان برای افرادی انجام داد که الگوی پر پشت یا کم پشت بودن موهای صورت خود را می خواهند تغییر بدهند با این کار می توان شکل و فرم چهره فرد را تغییر داد.

مزایا و معایب روش FUT

هر چقدر داشتن موی سالم برای زنان اهمیت دارد، داشتن مو و ریش سالم برای مردان نیز همان اهمیت را دارد و با این حال، تمامی مردان میزان ریش و سبیلی که دوست دارند را بر روی صورت خود ندارد.

از این رو بعضی از کلینیک های کاشت مو اقدام به کاشت ریش و سبیل و خط ریش می کنند که با پیشرفت روز افزون تکنولوژی تبدیل به روشی محبوب شده است. تراکم، بافت و کیفیت موی ریش مهم ترین مزایای کاشت ریش و سبیل هستند. برخی از عوارض احتمالی این روش عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • بی حسی یا سفتی (موقتی)
 • درد
 • ورم پیشانی و یا صورت
 • ایجاد جای زخم در ناحیه اهدا کننده یا دریافت کننده
 • رشد نامناسب موهای پیوندی
 • ظاهر غیرطبیعی موی پیوندی
 • طولانی بودن دوره نقاهت کاشت ریش و سبیل.
 • کاسته شدن حجم بانک مو به نحوی که در مراحل بعدی برای پیوند مجدد مو بیش از یک و یا حداکثر دو باردیگر نمی‌توان از بانک موی فرد برای ایجاد تراکم استفاده کرد.

دوران نقاهت کاشت ریش و سبیل

دوران نقاهت پس از کاشت ریش و سبیل با روش های قدیمی طولانی و گاهی تا چند روز بود اما در بهترین روش کاشت ریش و سبیل ،که روش SUT یکی از بهترین روش های کاشت ریش و سبیل است ، روز بعد از عمل شخص می تواند به فعالیت های روزانه خود بپردازد و بهبودی حاصل می شود.


مقایسه روش FUT و FUE

دو نوع عمده روش های کاشت ریش و سبیل ، استخراج واحد فولیکولی (FUE) و پیوند واحد فولیکولی (FUT) می باشند. هر دوی این روش ها شامل تکنیکی می شوند که جراحان در آن ها موها را از نواحی دهنده مو برداشت می کنند. در کاشت ریش به روش FUE، موهای فرد یکی پس از دیگری از ناحیه دهنده برداشته می شوند. هم چنین برداشت نیز از ناحیه وسیع تری صورت می گیرد. در این روش تنها جای زخم هایی سفید باقی می مانند.

روش FUE رایج ترین روش کاشت ریش و سبیل است. پیوند به روش FUT شامل برداشتن نواری کوچک از ناحیه دهنده مو است که این کار با برش توسط میکروسکوپ انجام می شود. سپس جراح لبه زخم را می بندد که یک جای زخم ظریف نیز از آن به جا می ماند. یکی از مزایای روش FUE این است که برخلاف روش دیگر جای زخمی خط مانند از خود به جا نگذاشته و بهبودی آن سریع تر است.

این وضعیت خود مزایای آشکار بسیاری دارد که از جمله آن ها بازگشت سریع بیماران به فعالیت های روزانه خود می باشد. همان طور که گفته شد فرایند FUE جای زخم هایی سفید رنگ و کوچک از خود به جا می گذارد که دیدن آن ها مشکل است. این جای زخم ها در نواحی از پوست سر هستند که موها کوتاه می باشند. از آنجایی که در مقایسه با روش FUT، جای زخم ها می توانند در ناحیه وسیع تری پخش شوند تشخیص آن ها مشکل است.

میزان راحتی فرایند FUE نیز از فرایند FUT بیشتر است. همچنین، اغلب بیماران بیان دارند که در این روش درد خفیفی داشته و یا اصلا هیچ گونه ناراحتی را احساس نکرده اند. روش FUT، مقدار بیش تری از مو ها را برداشت می کند که این کار رسیدن به حداکثر تراکم برای پیوند را آسان تر می نماید. در روش FUT نوار جدا شده از قسمت میانی ناحیه برداشت، گرفته می شود تا تعدادی کافی از تار های مو بدست آیند.


هزینه کاشت ریش و سبیل به روش FUT

هزینه کاشت ریش ، هزینه کاشت سبیل و در کل هزینه کاشت ریش و سبیل در روش های مختلف قیمت های مختلفی دارد به طوری که متاسفانه برخی از مراکز به علت پایین آوردن هزینه ها و سود دهی بیشتر  از روش کاشت ریش و سبیل به روش های قدیمی استفاده می کنند .هزینه درمان FUT کمتر از سایر روش های کاشت ریش و سبیل است .به طور کلی هزینه کاشت ریش و سبیل به وسعت ریزش و مناطق خالی از مو بستگی دارد.

هزینه کاشت ریش و سبیل امروزه کاملاً معقول است. متخصص در جلسه مشاوره عوارض کاشت ریش و هزینه دقیق را اعلام می‌کند. هزینه کاشت موی ریش، ریش‌بزی و خط ریش به تعداد کل پیوندهای لازم بستگی دارد. جزییات هزینه کاشت موی صورت توسط متخصص بیان می‌شود.لازم به ذکر است که کاشت موی صورت به عنوان یک عمل جوان سازی تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. با این حال جهت اطمینان پیش از شروع درمان با نماینده بیمه مشورت کنید.


عکس های کاشت ریش و سبیل

عکس کاشت ریش و سبیل یکی از درخواست های مراجعین به کلینیک ها و مراکز کاشت مو می باشد و این حق طبیعی هر مراجعه کننده ای است که در صورت تمایل به انجام فعالیت زیبایی نمونه تصاویر قبل و بعد را ببینید و با خیالی آسوده تصمیم بگیرد علی الخصوص کاشت ریش و سبیل که یکی از ظریف ترین و حساس ترین کاشت مو  به شمار می رود.

برای انتخاب روش درست برای کاشت ریش و سبیل یکی از بهترین راه ها، مقایسه عکس های قبل و بعد از کاشت ریش و سبیل در افراد مراجعه کننده قبلی است که توسط آن کلینیک تخصصی کاشت ریش و سبیل انجام شده است. هم چنین می توانید برای انتخاب صحیح کلینیک معتبر کاشت ریش و سبیل از افرادی که قبلا به آن جا مراجعه کرده اند در مورد تجهیزات مورد استفاده آن کلینیک ، نحوه برخورد پرسنل و میزان پاسخگویی آن ها و هم چنین رضایت آنها از ریش و سبیل فعلی خود پرس و جو نمایید تا بتوانید با اطمینان خاطر و انتخاب درست عمل کاشت ریش و سبیل خود را انجام دهید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است