ایا چربی شکم میتواند بر خطر ابتلا به زوال عقل تاثیر بگذارد؟

ایا چربی شکم میتواند بر خطر ابتلا به زوال عقل تاثیر بگذارد؟

دی ۲۶, ۱۳۹۷ نسخه مقالات نظرات

مطالعات جدید نشان می دهد ، احتمال انقباض بافت مغزی در افراد چاق در میان سالی بیشتر است.

در تحقیقی بر روی بیش از ۹۶۰۰ فرد بریتانیایی مشخص شد افراد چاق حجم ماده خاکستری مغزشان نسبت به افراد همسال و با وزن طبیعی ، کمتر بود . ماده خاکستری حاوی سلولهای عصبی مغز است در حالیکه ماده سفید حاوی رشته هایی است که قسمتهای مختلف مغز را به هم متصل می کند .

تحقیق قبلی ارتباط جمع شدن ماده خاکستری با افزایش خطر زوال عقل بعد از ان را نشان داده است . با اینحال محققان هشدار داده اند  که نمی توانند نتایج قطعی  آخرین دستاوردها  را ارائه دهند . در این تحقیق فقط این ارتباط بین چاقی و مغز مشخص شده است و به این معنا نیست که چاقی سبب جمع شدن ماده خاکستری می شود .

هم چنین هامر ، پروفسور دانشگاه لابارو در لیسستر شایر خاطر نشان میکند ” با توجه به اینکه ما مقدار ماده خاکستری را در یک حالت اندازه گیری کرده ایم ، تفسیر اینکه این تفاوت ها بصورت بالینی معنا دار هستند یا خیر ، مشکل می باشد” .

مطالعاتی دیگری در این زمینه که آیا افراد دارای اضافه وزن احتمال ابتدا به زوال عقل دارند انجام شد. بعضی از این مطالعات به ارتباطی دست نیافتند ، در حالیکه بعضی دیگر اعلام کردند اضافه وزن ممکن است خطر ابتلا به عقل را افزایش و یا کاهش دهد.

اما یک توضیح احتمالی برای این تناقض وجود دارد همانطور که کلادیا ساتیزابل استادیار نورولوژی دانشگاه بوستون به ان اشاره می کند .

او توضیح داده است افرادی که در نهایت مبتلا به زوال عقل میشوند ، پنج یا ده سال قبل از شروع علائم ، کاهش وزن را تجربه کرده اند . این روند میتواند هر رابطه ایی میان چاقی و زوال عقل را در هم بریزد.

آنچه در این تحقیقات حائز اهمیت است توجه به شاخص های اولیه ریسک زوال عقل مثل جمع شدن حجم مغز است که به گفته ساتیزابل در تحقیق اخیر لحاظ نشده بود .

تحقیقی روی ۹۶۵۲ فرد ۵۵ ساله انجام شد که ۱۹ درصد آنها به طور میانگین چاق بودند . در کل در اسکن های مغزی مردان و زنان چاق حجم ماده خاکستری کمتری نسبت به افراد با وزن طبیعی وجود داشت. بیشترین کاهش حجم ماده خاکستری در افرادی با اضافه وزن بسیار بالا در سنین میانسالی دیده شد . به گفته محققان ،تفاوتها در نواحی مختلف مغز از جمله در تعدیل رفتاری و حرکتی مشاهده شد  .


چرا اضافه وزن با اندازه مغز رابطه دارد؟

هامر به یک احتمال اشاره میکند : چاقی و مشکلات مربوط به ان مثل فشار خون بالا و دیابت نوع ۲ میتواند به عروق قلب و قلب آسیب وارد کند و در نهایت بر جریان خون که به مغز میرسد اثر بگذارد .

تیم تحقیقاتی این مورد را بررسی کردند که آیا شرکت کنندگان سابقه بیماری قلبی ، دیابت یا فشار خون ، مصرف سیگار و نوشیدنیهای الکی داشته اند و آیا تمرینات ورزشی انجام میدهند . حتی چاقی به خودی خود میتواند حجم ماده خاکستری را کم کند . این فرایند نشان میدهد اتفاقات دیگری هم رخ خواهد داد .

احتمال دیگری که ساتیزبل به ان اشاره می کند این است که چاقی بیش از حد خودش تاثیراتی دارد. تحقیق نشان داد ، بافت چربی هورمونها و محصولات جانبی متابولیکی دارد که ممکن است بر سلامت قلب اثر بگذارد .

هنوز مشخص نیست چاقی در میانسالی یک فاکتور برای خطر ابتلا به زوال عقل است. اما ساتیزبل عنوان می کند ” مدارک بیشتر و بیشتری در این جهت لازم است به دست اید ” .

هامر به جنبه مهم تری اشاره می کند که چاقی ریسک فاکتور اثبات شده ایی برای ابتلا به مشکلات پزشکی دیگری است . و به این نکته اشاره می کند که همه باید به کنترل وزن طبیعی توجه خاصی داشته باشند .

این تحقیق در ۹ ژانویه در رابطه با مبحث نورولوژی منتشر شد .


ترجمه شده از: webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است