آ اچ سی سی - AHCC

آ اچ سی سی – AHCC

دی ۲۳, ۱۳۹۷ نسخه طب گیاهی نظرات

آ اچ سی سی یا AHCC گروهی از مواد شیمیایی است که از قارچها گرفته می شود و برای سرطان و آسیب کبدی استفاده میشود .

چطور کار می کند ؟

اطلاعات علمی کافی در مورد چگونگی کارایی ان وجود ندارد . محققان معتقدند فعالیت ” سلولهای کشنده ی طبیعی ” در افراد مبتلا به سرطان را افزایش می دهد . تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است ممکن است بتواند از کبد در مقابل مواد شیمیایی خاص محافظت کند و از دیابت هم پیشگیری کند .


موارد استفاده و اثر بخشی

مدارک ناکافی در این موارد وجود دارد

  • سرطان: تحقیق  روی اثرات آچ سی سی روی افراد مبتلا به سرطان نامتناقض نیست . با این حال در چند تحقیق محدود اثبات شد مصرف آ اچ سی سی کیفیت زندگی و طول عمر را در افراد مبتلا به سرطان ریه، کلون و معده بهبود می بخشد . به هر حال تحقیقات دیگری نشان داده است مصرف این ماده کیفیت درمان یا زندگی را در افراد مبتلا به سرطانهای مختلف بهبود نمی بخشد .
  • عوارض جانبی شیمی درمانی . تحقیقات اولیه نشان داده است مصرف آ اچ سی سی ممکن است عوارض جانبی مربوط به معده و روده  مثل تهوع  رادر طول شیمی درمانی کم کند . به هرحال این اطلاعات چندان  قابل اعتماد نیست . تحقیقات دیگری نشان میدهد آ اچ سی سی ممکن است فواید دیگری برای افرادی که از شیمی درمانی استفاده می کنند ، داشته باشد .
  • هپاتیت C. تحقیقات اولیه نشان میدهد مصرف روزانه ی آ اچ سی سی به مدت ۶ ماه برای افراد مبتلا به هپاتیت سی چندان مفید نیست .
  • سرطان کبد. تحقیقات محدودی نشان میدهد مصرف آ اچ سی سی میتواند کیفیت زندگی و طول عمر افراد مبتلا به سرطان کبد را بیشتر کند .
  • سرطان پروستات. تحقیقات اولیه نشان میدهد مصرف آ اچ سی سی به مدت ۶ ماه روزانه برای این افراد چندان مفید نخواهد بود .

مدارک و شواهد بیشتری لازم است تا اثربخشی این ماده برای این موارد استفاده اثبات شود .


عوارض جانبی

احتمالا استفاده از آ اچ سی سی به صورت خوراکی و با دوز مناسب دارویی بی خطر است . دوزها ممکن است از ۴.۵ تا ۶ گرم روزانه و مصرف یک دوره ی ۶ ماهه بی خطر باشد . دوزهای کمتر ( ۳ گرم روزانه ) را میتوان تا ۹ ماه هم به صورت بی خطری استفاده کرد .

هشدار و احتیاط ها

حاملگی و شیردهی: اطلاعت علمی و قابل اعتمادی برای بی خطر بودن مصرف آ اچ سی سی در طول حاملگی یا شیردهی وجود ندارد . با در نظر گرفتن جانب احتیاط ، در این دوره ها از مصرف انها اجتناب کنید .

بیماریهای خود ایمنی: به نظر میرسد آ اچ سی سی کارایی ایمنی را بالا ببرد و در نتیجه ممکن است بیماری های خود ایمنی را بدتر کند .  افراد مبتلا به ام اس ، لوپوس و روماتیسم مفصلی با احتیاط از این ماده استفاده کنند و یا ترجیحا از ان استفاده نکنند .


تداخلات

در حال حاضر اطلاعاتی در مورد واکنشهای آ اچ سی سی نداریم .


میزان دوز

دوز مناسب آ اچ سی سی به عوامل مختلفی مثل سن مصرف کننده ، وضعیت سلامتی و عوامل دیگری بستگی دارد . در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین دوز مناسب ان وجود ندارد . به خاطر داشته باشید هر ماده ی طبیعی لزوما بی خطر نیست و دوز ان بسیار مهم است . با دقت دستورات روی بر چسب  محصول را انجام دهید و قبل از استفاده با پزشک یا داروساز مشورت کنید .


اسامی دیگر

Active Hexose Correlated Compound, Basidiomycetes Extract, Composé Corrélé d’Hexose Actif, Compuestos Activos Correlacionados Hexosa, Extrait de Basidiomycètes, Extrait de Champignon, Fungi Extract


ترجمه شده از: webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است