سوالات متداول و مکرر در مورد اسپرم

سوالات متداول و مکرر در مورد اسپرم

دی ۲۲, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت آقایان نظرات

شما ممکن است بدانید که یک اسپرم و یک تخمک موجب تولید بچه می شوند . اما اگر شما مانند بیشتر مردم هستید ، ممکن نیست که چیز زیاد دیگری را در مورد اسپرم از دسته زیست شناسی آن به یاد آورید . اگر ناباروری یک مشکل برای شما شریک جنسیتان است ، این مقاله کمک می کند تا اساس آن را بفهمید.

طول عمر یک اسپرم چقدر است ؟

پاسخ ، بستگی به یک سری از چیزها دارد اما مهم ترین چیز این است که اسپرم در کجا قرار گرفته است .

بر روی یک سطح خشک مانند لباس یا تخت خواب. اسپرم زمانی که مایع منی خشک شد ، از بین می رود . در آب ، مانند یک حمام گرم یا وان داغ آنها احتمالا طولانی تر زنده می مانند چون آنها در محیط های گرم و مرطوب رونق می یابند. اما احتمال اینکه اسپرم در یک وان پر از آب مسیر خود را در درون بدن یک زن ، پیدا کند و موجب شود که باردار شود ، بسیار پایین است .

زمانیکه اسپرم درون بدن یک زن است ، می تواند تا ۵ روز زنده بماند . اگر شما مرد هستید و حتی چند روز قبل از اینکه شریک شما تخمک گذاری کند ، رابطه جنسی با او داشته باشید ، فرصت و شانس هست که ممکن است بارداری حاصل شود .


چه تعدادی اسپرم نیاز دارید تا باردار شوید ؟

تنها یک اسپرم است که یک تخمک زن را بارور میکند . به خاطر بسپارید که به ازای هر اسپرمی که به تخمک می رسد ، میلیونها اسپرم نیز ناکام مانده اند .

به طور میانگین ، هر باری که یک مرد انزال می کند ، نزدیک به ۱۰۰ میلیون اسپرم را آزاد می کند . پس چرا میلیون ها اسپرم آزاد می شود ، در صورتی که تنها یکی از آنها موجب ایجاد نوزاد می شود ؟ برای رسیدن به تخمک در انتظار ، مایع منی باید از واژن تا لوله های فالوپ را حرکت کند ، یک سفر سخت که تعداد کمی اسپرم زنده می مانند . متخصصین معتقدند که این روند ممکن است که  یک راه طبیعی باشد که فقط به سالم ترین اسپرم اجازه می دهد که تخمک را بارور کند و بهترین فرصت ها را برای داشتن یک نوزاد سالم فراهم کند .

برای آن اسپرم هایی که سفر را به اتمام رسانده اند و به تخمک رسیده اند که با یک لایه ی ضخیمی محصور شده است ، دور از یک چیز مطمئن است .


آیا کاری میتوان کرد که سلامت اسپرم خود را بهبود بخشید ؟

کارهای بسیاری را شما انجام می دهید تا خود را سالم نگه دارید ، که همچنین می تواند برای اسپرم نیز یکسان باشد . برخی از این نکات را امتحان کنید :

  • سیگار نکشید یا از داروهای قاچاق استفاده نکنید ، مخصوصا استروئید های آنابولیک
  • از تماس با سموم مانند حشره کش ها  و فلزات سنگین خودداری کنید .
  • مقدار الکل مصرفی خود را محدود کنید
  • یک رژیم غذایی سالم بخورید و وزن خود را تحت کنترل نگه دارید
  • اسکروتوم ( کیسه بیضه ) خود را خنک نگه دارید ، چون گرما موجب کاهش تولید اسپرم می شود . از لباس زیر های گشاد به جای تنگ استفاده کنید و سعی کنید که شلوار های تنگ نپوشید .

تحلیل و آنالیز مایع منی چه می گوید ؟

یک تست یا آزمایش است که به دکتر شما کمک می کند تا کشف کند که چرا شما و شریک جنسی تان برای بچه دار شدن ، دچار دردسر شده اید .

برخی چیزهایی که شما می توانید از این تست یاد بگیرید :

  • میزان و ضخامت مایع منی : به طور متوسط ، هر باری که یک مرد انزال می کند ، ۲ تا ۶ میلی لیتر یا نصف تا یک قاشق چایخوری مایع منی آزاد می کند . کمتر از این میزان ، ممکن است که حاوی اسپرم کافی برای باردار شدن یک زن نباشد . از سوی دیگر ، مقدار بیشتر هم می تواند غلظت اسپرم را رقیق کند .

مایع منی در ابتدا باید ضخیم باشد و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از انزال ، نازک تر شوند . مایع منی که ضخیم باقی می ماند ، ممکن است در حرکت اسپرم ، مشکل ایجاد کند .

  • غلظت اسپرم : همچنین چگالی اسپرم نیز نامیده می شود که به تعداد اسپرم به میلیون در هر میلی لیتر مایع منی گویند . تعداد ۱۵ میلیون  اسپرم یا بیشتر در میلی لیتر ، طبیعی و نرمال تلقی می شود .
  • قدرت حرکت اسپرم : به درصدی از اسپرم در یک نمونه در حال حرکت ، بعلاوه یک ارزیابی از چگونگی حرکت آنها گویند . یک ساعت بعد از انزال ، حداقل ۳۲ درصد از اسپرم ، باید در یک خط مستقیم رو به جلو حرکت کند .
  • مورفولوژی : این ، یک تحلیل و آنالیز اندازه ، شکل و ظاهر اسپرم است .

آیا مردها زمانی که پیرتر می شوند ، تولید اسپرم را متوقف میکنند ؟

مردها می توانند در تمام طول زندگیشان ، به باروری ادامه دهند . هر چه پیرتر می شوید میزان اسپرم تولیدی شما رو به کاهش می گذارد ، اما حتی مردان پا به سن گذاشته هم بچه دار شده اند.


ترجمه شده از: webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است