12 واقعیت در مورد اسپرم که در واقع اشتباه هستند

۱۲ واقعیت در مورد اسپرم که در واقع اشتباه هستند

دی ۲۲, ۱۳۹۷ نسخه اقدام به بارداری نظرات

ابتدا ، اسپرم ، واقعا به طور مستقیم حرکت نمی کند . در یک جمله ، بیولوژی ( زیست شناسی ) رابطه جنسی ، ممکن هست حتی ساده تر از استفاده از پرنده ها و زنبورها باشد . اسپرم از آلت تناسلی دفع می شود و به واژن داخل می شود و در دستگاه تناسلی شنا می کند تا به تخم برسد و آن را بارور کند .

اما این کاملا ساده نیست .

در ۳۰۰ سال پیش ، این موضوع به عنوان یک شکاف علمی بزرگ مورد توجه قرار گرفت ، زمانیکه دانشمندان با این ایده که یک انسان کوچک در سر هر اسپرم ساکن شده است ، وارد بحث شدند که کاملا پوچ و نادرست بود .

خوشبختانه ، چون بدن انسان در بیش از هزاران سال قدرت باروری خود را افزایش داد ، بنابراین درک و فهم علمی در مورد اسپرم دارد . اما بسیاری از ما هنوز معتقدیم که برخی از این اطلاعات کاملا غیرعلمی بوده و نادرست است . در اینجا ۱۲ مورد از معمول ترین ها را آورده ایم:

 

۱. اسپرم مانند ورزشکاران المپیک شنا می کند: اگر دقیق تر بخواهیم بگوییم در هرجایی از ۲۰ تا ۳۰۰ میلیون از شنای قهرمانی ، اسپرم در رقابت با یکدیگر ، شناگر خوش شانسی است که به تخم نفوذ می کند .

در ابتدا اسپرم مستقیم شنا نمی کند . اغلب توانایی حرکت اسپرم ها به قدرت حرکت معروف است که در یکی از ۳ گروه زیر طبقه بندی می شود :

 1. حرکت پیش رونده : حرکت فعال در خط مستقیم یا دوائر بزرگ
 2. حرکت غیر پیش رونده : هرالگوی حرکتی به غیر از به جلو
 3. بی حرکت : حرکتی ندارد و بدون حرکت است .

در حقیقت ، بیشتر کار حرکت توسط عضلات رحم انجام می شود که اسپرم را درلوله فالوپ به سمت تخم هدایت می کنند .

۲. اسپرم زیادتر  ، اسپرم بارورتری است : مایع منی زیادتر ، ضرورتا به معنای اسپرم بیشتر نیست . معمولا به این معنی است که یک غلظت بالایی از اسپرم یا یک تعداد بالایی از اسپرم های با شکل غیر طبیعی وجود دارد . اسپرم ها نیاز به کمک  دستگاه تناسلی ماده دارند تا ایمن باقی بمانند .

زمانیکه اسپرم به واژن داخل می شود ، در تماس با موکوز سرویکس قرار می گیرند . موکوز سرویکال ۲ چیز دارد : محافظت کننده ها و رد کننده ها . این موکوز ، اسپرم را از محیط اسدی واژن حفظ می کند و اسپرم هایی را که شکل و حرکت آنها غیر طبیعی است را از رسیدن به تخم باز می دارد .

چگونه دستگاه تناسلی ماده به اسپرم کمک می کند ؟

 • سرویکس : بافتی بین واژن و رحم است که دیواره های پهن و عریضی دارد
 • غدد سرویکس که تعداد و اندازه آنها افزایش می یابد تا اسپرم بیشتری را ذخیره کنند .
 • سد موکوزی سرویکس که نازک می شود ، بنابراین برای اسپرم راحت تر است تا از آن عبور کند .

۳. اسپرم بعد از آزاد شدن ، فقط در مدت کوتاهی زنده می ماند : همیشه نه . طول زندگی بستگی به جایی دارد که اسپرم بعد از انزال در آن فرود می آید . اسپرمی که بعد از انزال ، به واژن وارد می شود ، می تواند تا ۵ روز زنده بماند . این مربوط به اثرات محافظت کنندگی موکوز سرویکس و غدد سرویکس می باشد .

اما اگر اسپرم ، فرصتی برای خشک شدن در بیرون پیدا کند ، اساسا می میرد . اسپرم انزال شده که روی اشیای سرد و خشک فرود می آید ممکن است بعد از چند دقیقه بمیرد . اگرچه بسیار نادر است که اسپرم ها ممکن است تا ۳۰ دقیقه عمر کنند . آنها ممکن است که در یک حمام داغ یا وان داغ به علت گرما یا مواد شیمیایی در آب ، حتی سریعتر بمیرند .

۴. اسپرم نیاز دارد که برای رسیدن به سلول تخم ، تنها مسیر مستقیم را برود : اسپرم ، یک مسیر بسیار طولانی تا سلول تخم دارد . در حین عمل جنسی ( مقاربت ) ، زمانی که اسپرم ، الت تناسلی را ترک می کند ، آنها مستقیما به رحم نمی روند .

در این مسیر ، برخی اسپرم ها به سلول های پوششی اویداکت ( رحم ) در لوله های فالوپ می چسبند یا در اتاقک های کوچکی به نام کریپت ، ذخیره می شوند تا زمانی که تخمک گذاری انجام شود .

مسیر بارور شدن : اسپرم ، از چه جاهایی باید عبور کند تا به تخم برسد ؟

 • واژن : اولین و بیرونی ترین بخش است و به طور میانگین ۳ تا ۶ اینج طول دارد .
 • سرویکس : یک لوله استوانه ای و کوچک که واژن را به رحم متصل می کند .
 • رحم ( زهدان ) : جایی است که جنین در حین بارداری ، رشد می کند .
 • لوله های فالوپ : ۲ لوله ای که رحم را به تخمدانها متصل می کند و به اسپرم اجازه میدهد تا به سمت سلولهای تخم و تخم های بارور حرکت کند و به داخل رحم وارد شود .
 • تخمدانها : ۲ اندامی که سلولهای تخمک ( تخم ) را تولید می کنند که می تواند بارور شده و تبدیل به جنین رویان ) شود .

۵. در کل زندگی یک مرد ، اسپرم ، بارور و سالم باقی می ماند : یکی از باور های غلط و قدیمی این است که درحالی که تعداد محدودی از تخمک ها وجود دارند ( که صحیح است ) ، اسپرم نیز در طول زندگی در دسترس است .

نه به این سرعت !

تولید اسپرم یا اسپرماتوژنز ، بی اندازه و نامحدود اتفاق می افتد ، اما کیفیت و قدرت حرکت اسپرم ، با افزایش سن کاهش می یابد .

مردهای مسن تر ، همچنین از جهش های ژنتیکی در بچه های خود ، حدود ۳ برابر سریعتر از زنان ، گذر می کنند .( طبق یک مطالعه ایسلندی )

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ بر روی ۱.۴ میلیون نفر در کشور سوئد ، نشان داد که یک رابطه خطی بین سن یک مرد و احتمال اینکه بچه هایش با جهش ژنتیکی متولد شوند ، وجود دارد .

۶. لباس زیر تنگ برای شمارش اسپرم شما بد است : از قرار معلوم ، لباس زیر های تنگ ، تعداد اسپرم را کاهش می دهند . در حالیکه شورت های بلند و گشاد همه چیز را در دمای صحیح خود به منظور تولید اسپرم ، حفظ می کنند .

اما لباس زیر تقریبا اثری روی اسپرم شما ندارد .

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که تفاوت کمی در اسپرم تولید شده بر اساس نوع لباس زیر انتخابی ، وجود دارد . اما مطالعه ای در سال ۲۰۱۸ امواج علمی را تولید کرد که مشخص شد کسانی که لباس زیر های گشاد به تن می کنند ، ۱۷ درصد بیشتر از افرادی که لباس زیر تنگ می پوشند ، اسپرم بیشتری دارند .

اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ ، هشدار داد که نتایج برای دیگر عوامل و فاکتورهایی که بر تولید اسپرم اثر می گذارند ، محاسبه نشده است ، از قبیل نوع شلوارها یا اینکه لباس زیرها از چه نوع پارچه ای تولید شده اند .

بدن ممکن است تاوان گرمای اضافی بیضه ها را با آزاد کردن اسپرم بیشتر در اثر تولید هورمون تحریک کننده فولیکول ، بدهد .

بنابراین ، لباس زیر های گشاد ، فقط مقدار کمی اسپرم بیشتر تولید می کنند ، پس هر نوعی را که برای شما راحت است ، به تن کنید .

۸. هر اسپرم ، سالم و زنده ماندنی است : بیشتر اسپرم ها به دلایلی به سمت تخمک حرکت نمی کنند . برای بارور بودن ، نیاز به حرکت ۱۰۰ درصد نیست ، بلکه تا ۴۰ درصد اسپرم ها که قابلیت حرکت داشته باشند هم شما بارور هستید.

و از آن ۴۰ درصد هم تمامشان به سمت تخمک نمی روند .

شکل اسپرم ، گفته های زیادی برای موفقیت دارد . داشتن رهای چندتایی ، دم عریض شده یا عدم وجود بخش هایی از اسپرم ، می توانند موجب شوند که اسپرم برای حرکت به سمت دستگاه تناسلی ماده ، نامناسب شود .

و حتی اسپرم سالم نیز همیشه وارد رقابت نمی شود . اسپرم می تواند از اویداکت ( لوله فالوپ ) به درستی عبور کند و در مایع بینابینی اطراف اندام های داخلی یک زن ، از بین برود . اسپرم ممکن است که در اطراف بدن شناور باشد ، اما هرگز بارور نشود .

۹. مایع مذی یا مایع پیش منی ، نمی تواند شما را باردار کند : بیشتر موارد اشتباه است . مایع پیش منی حاوی اسپرم نمی باشد اما اسپرم در داخل میزراه رها شده ( میزراه : لوله ای که هم ادرار و هم مایع منی را دفع می کند ) و می تواند با مایع پیش منی ترکیب شود .

بنابراین ، در مایع منی جدید ، وجود ندارد اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد که نزدیک به ۳۷ درصد از نمونه های مایع پیش منی که از ۲۷ فرد جمع آوری شده بود ، حاوی میزان قابل توجه و سالمی از اسپرم متحرک بود .

و یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ از ۴۲ مرد نشان داد که که حداقل ۱۷ درصد از نمونه های مایع پیش منی ، مملو از اسپرم متحرک و فعال بوده اند .

۱۰. در هنگام تلاش برای حاملگی ، اسپرم بیشتر بهتر است : کاملا برعکس است .

داشتن حجم بالایی از مایع منی ، که اسپرم را در یک انزال حساب می کند ، خوب است ، اما جایی هست که شروع به کم شدن می کند . هر چه غلظت اسپرم بالاتر باشد ، احتمال اینکه اسپرم های متعددی تخمک را بارور کنند ، بیشتر است .

به طور طبیعی ، فقط به یک سلول اسپرم اجازه داده می شود که یک سلول تخمک را بارور کند که منجر به رشد یک جنین می شود . بعداز اینکه اسپرم برای اولین بار لایه پروتئینی اطراف تخمک را شکست ، این لایه از ورود اسپرم های بیشتر به داخل ، جلوگیری می کند .

اما اگر اسپرم های زیادی به تخمک می رسند ، ۲ یا بیشتر در موارد نادر ، اسپرم می تواند این لایه را بشکاند و بارورشدن تخمک را پایان دهد که این  حالت ، پلی اسپرمی نامیده می شود .

با دریافت ماده ژنتیکی اضافی به تخمک ، خطر جهش DNA ، بیماری های مغزی مانند سندرم داون یا نواقص نوزادی در قلب ، ستون فقرات و جمجمه ، افزایش می یابد .

این را در ذهن داشته باشید که شریک شما تصمیم می گیرد که بارورسازی داخل آزمایشگاهی (IVF) را برای باردار شدن استفاده کند . چون  IVF از بسیاری از عملکرد های تولیدمثلی  عبور می کند که تعداد اسپرم ها را برای وارد شدن به تخمک ، محدود می کند . مایع منی شما نیاز به داشتن میلیونها اسپرم برای بارور شدن ندارد .

۱۱. اسپرم یک نیروگاه پروتئین دارد : این باور نادرست و معروفی است که احتمالا همواره با آن جوک ساخته اند . اما شما باید بیش از ۱۰۰ انزال خود را قورت دهید تا فواید مغذی آن را ببینید .

چیزی که صحیح است ، این می باشد که مایع منی حاوی ترکیباتی مانند ویتامین c  ، زینک ، پروتئین های ترکیبی ، کلسترول و سدیم است . ادعای این که  اسپرم در ارزش غذایی روزانه شما کمک می کند ، یک تبلیغ غلط و نادرست است .

به اضافه ، برخی افراد در واقع ، واکنش های آلرژیک نسبت به مایع منی دارند بنابراین بلع آن همیشه توصیه نمی شود .

۱۲. آناناس موجب می شود که طعم مایع منی شما ، حیرت انگیز شود : تنها آناناس ها نیستند که برخی می گویند برای طعم مایع منی خوب است ، اما هیچ یک از این افسانه ها بر اساس منابع علمی نیستند .

اولین چیز برای یادگیری این است که مایع منی ، مانند بسیاری از مایعات دیگر بدن ، دارای بو و مزه است و از ژنتیک کلی ، رژیم غذایی و شیوه زندگی تاثیر می پذیرد . درست مانند تنفس هر نفر که بوی متفاوتی دارد ، مایع منی هر شخص نیز بوی منحصر بفردی دارد .

دومین چیز ، هنگامی است که هیچ غذا یا مایعاتی بوی مایع منی را به طور قابل توجهی دگرگون نکرده اند و یک رژیم غذایی غنی مانند ویتامینC  و B12 ، می توانند اثرات مثبتی بر تعداد اسپرم ، مورفولوژی ( شکل اسپرم ) و قدرت حرکت آن داشته باشند .


مهم است که علم و دانش را جلوتر از باور های نادرست ، حفظ کنید

برخی از این باور های نادرست ، به تصوری غلط از اسپرم منجر می شوند ، اما بسیاری از آنها تصور و مفهوم را مانند رابطه جنسی ، مبهم می کند .

اعتقاد به این باور های نادرست ، همچنین می تواند منجر به بسیاری از فرض ها و استنباط های غیر دقیق یا زیان آور شود . برای مثال :

 • تجسم غلط و اشتباه زنان از محتوی حاوی اسپرم غیر فعال بیشتر از شریک برابر در رابطه جنسی
 • احساس بی کفایتی از داشتن مقدار اسپرم کم
 • سرزنش شریک یا شخص دیگر به علت اینکه تمام تلاش خود را برای باردار شدن و بچه آوردن نکرده ، در صورتی که عوامل بسیار دیگری نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

رابطه جنسی و بارداری ، یک رقابت یا فتح قدرت نیستند . آنها یک فعالیت گروهی و تیمی هستند که تمام جنس ها موقعیت یکسانی دارند که شما اسپرم یا تخمک ها را تولید کنید . این یک خیابان ۲ طرفه است اما هیچ کسی نباید احساس کند که آنها باید تنها قدم بزنند .


ترجمه شده از: healthline.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است