علایم تخمک گذاری موفق - 10 نشانه تخمک گذاری

علایم تخمک گذاری موفق – ۱۰ نشانه تخمک گذاری

ژانویه 12, 2019 نسخه اقدام به بارداری نظرات (1)

اگر شما تلاش می کنید که باردار شوید ، احتمالا یک نگاهتان به نشانه های تخمک گذاری است. اولین باری که شما آن را شناسایی کردید ، می توانید رابطه جنسی ( مقاربت ) داشته باشید و با امیدواری منجر به یک بارداری شود.

در ذهن داشته باشید که زمانی که تخمک گذاری می کنید ، بازه زمانی کمی دارید تا قبل از اینکه تخمک شروع به از بین رفتن کند ، بارور شوید .

بنابراین ، برای بهینه ساختن فرصت های بارداری ، مهم است که چرخه ی جنسی خود را درک کنید .

نشانه های تخمک گذاری موفق

بیایید با نگاهی به اساس و پایه چرخه شما شروع کنیم ، به اضافه نشانه ها و علایم تخمک گذاری که شما ممکن است انتظار داشته باشید .

درک و فهم چرخه شما

درک چرخه قاعدگی شما ، می تواند یک آسانتر باشد ، اگر شما بدانید که دنبال چه چیزی هستید .

شما نیازی ندارید که یک متخصص باشید. شما می توانید به اندازه کافی هوشمند باشید تا تخمک گذاری را بعد از تنها یک چرخه ، تشخیص دهید. با راه های ساده و دانش عالی می توانید زمان باردار شدن خود را کوتاه کنید.

از روز اول چرخه قاعدگی شما ( زمانی که پریودی شما آغاز می شود ) تا تخمک گذاری ، فاز فولیکولار نامیده می شود .

از تخمک گذاری تا پایان پریودی شما ، فتز لوتئال نامیده میشود که ۱۲ تا ۱۶ روز به طول می انجامد .

روز تخمک گذاری ، طول چرخه شما را تعیین می کند ، نه روز اول از پریودی شما .

رسم نمودار چرخه شما به صورت روزانه ، به شما کمک می کند تا طول فاز های فولیکولی و لوتئال ، را دریابید که اطلاعات دستی هستند .


چه چیزی موجب تخمک گذاری در بدن شما می شود ؟

تخمدانهای شما به صورت حیرت آوری ، اندام هایی بادام شکل هستند . آنها تخمک حاوی فولیکول ها را رشد می دهند تا برای تخمک گذاری آماده شود . هر چرخه ، هورمون تحریک کننده ی فولیکول ( FSH) ، رشد حدودا ۵ تا ۱۲ فولیکول را ارتقا می دهد . غالب ترین فولیکول در تخمک گذاری آزاد و رها می شود .

فولیکول های در حال رشد ، استروژن تولید می کنند. در نتیجه افزایش سطوح استروژنی در خون شما ، هورمون لوتئینی کننده (LH) ، تخمک گذاری را در بدن شما راه می اندازد .

تخمک گذاری در حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از موج LH ، رخ می دهد ، زمانیکه فولیکول بالغ از میان دیواره رحم می ترکد . اگر اسپرم در انتظار تخمک باشد یا اگر شما رابطه جنسی داشته باشید ، می توانید به خوبی باردار شوید .

برای ۹۰ درصد از زنان ، طول چرخه می تواند از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد

فاکتورها و عوامل دیگر ( مانند استرس ) می توانند منجر به تاخیر در تخمک گذاری تا هفته سوم یا چهارم  شوند . اگر چه که راهی که پزشکان ، تاریخ  بارداری را محاسبه می کنند ، فرضی است ، تخمک گذاری در روز ۱۴ از چرخه ۲۸ روزه رخ می دهد و شما می توانید قبلا دلیل اصلی که چرا تاریخ ها دقیق نیستند را ببینید .

همه زنان لزوما چرخه جنسی ۲۸ روزه ندارند و حتما در روز ۱۴ تخمک گذاری ندارند . یک چرخه طبیعی و سالم قاعدگی ، باید در حدود ۲۶ تا ۳۲ روز به طول بینجامد .


آیا زنان ، هر ماه تخمک گذاری می کنند ؟

تمام زنان هر ماه تخمک گذاری نمی کنند . اگر یک تخمدان یک فولیکول بالغ تولید نکند ، تخمک گذاری رخ نمی دهد . این حالت یک چرخه قاعدگی بی تخمک نامیده می شود. اندومتریوم ( لایه ای از رحم که برای آماده سازی بارداری تشکیل شده ) به صورت طبیعی رشد می کند ، اما تخمکی آزاد نمی شود .

یک درصد کمی از زنان ممکن است در طی ۲۴ ساعت پریودی ، تعداد ۲ یا بیشتر تخمک آزاد کنند . ممکن نیست که تخمک های بیشتری بعد از این زمان به علت تغییرات هورمونی در بدن ، آزاد  شود . اولین باری که یک تخمک بارور شد ، هورمونها از آزاد شدن تخمک های آینده جلوگیری می کنند تا از بارداری محافظت کنند .


۱۰ نشانه تخمک گذاری

نشانه های تخمک گذاری متعددی وجود دارد که شما ممکن است متوجه شوید . این نشانه ها شامل :

  • درد تخمک گذاری یا میتل اشمرتز ( Mittelschmerz) : ناراحت کننده ترین و آزار دهنده ترین نشانه تخمک گذاری برای برخی زنان ، درد تخمک گذاری یا میتل اشمرتز است ، یک کلمه آلمانی که به معنی درد میانه است برای این زنان ، تخمک گذاری موجب درد ناگهانی و دائم در پایین شکم آنها خواهد شد .

مهم است بدانیم که تخمک گذاری دردناک ، طبیعی نیست . یک احساس خفیف ، طبیعی است ، اما درد نه . این می تواند یک نشانه باشد که شما به کیست های تخمدانی ، چسبندگی هایی از جراحی شکمی قبلی یا دیگر مسائل سلامتی  مبتلا هستید . این حالات می تواند به سرعت رسیدگی شود ، خصوصا اگر شما در تلاش برای باردارشدن هستید ، چون درد می تواند یک نشانه از یک مشکل پزشکی باشد که می تواند منجر به ناباروری شود .

  • افت دمای پایه ( آغازین ) بدن : به منظور متوجه شدن افت در دمای پایه بدن خود ، شما نیاز دارید که چرخه خود را نمودار کنید ، دمای بدن خود را هر روز صبح به محض بیدارشدن اندازه بگیرید .

رسم نمودار ، یک نقش کلیدی را در فهم چرخه توسط شما ایفا می کند و شناخت اینکه بدن شما چه کار می کند و به طور طبیعی چه چیزی انجام می شود . اگر شما قبلا چرخه خود را رسم نکرده اید ، این اطلاعات برای این چرخه مفید و کمک کننده نخواهند بود . اما الان یک زمان بزرگ برای شروع است .

شما به یک دماسنج پایه ای نیاز دارید که برای اندازه گیری نوسانات طبیعی در دما ، طراحی شده اند . این دماسنج ها تا  ۰.۰۵  دقت اندازه گیری دارند و تا صدم را اندازه می گیرند . چندین دماسنج های باروری  در بازار وجود دارد اما این یک دماسنج پایه ای است .

بعد از تخمک گذاری ، متوجه خواهید شد که دمای طبیعی بدن شما افزایش یافته و تا دوره پریودی بعدی باقی می ماند . اگر شما باردار شوید ، دمای بدن شما بالاتر می ماند . به این گونه است که برخی زنان می دانند که چه زمانی انتظار پریودی را داشته باشند ، متوجه یک افت در دما در حدود زمان پریودی خود می شوند .

  • موکوز سرویکس : مشاهده موکوز سرویکس شما چندین بار در روز ، همچنین مهم است ، چون یکی از نشانه های قابل اعتماد تخمک گذاری است . موکوز شما در پاسخ به مراحل باروری یا ناباروری چرخه شما ، تغییر می کند . این همچنین یک نشانگر خوب از زمانی است که باروری شما بعد از بچه دار شدن ، برگشته است .

موکوز سرویکس ، با نوسانات هورمونی تغییر می کند ( مانند استروژن ) . به دنبال یک پریودی ، موکوز خشک خواهد شد ، قبلا از چسبنده شدن و سپس خامه ای و آبکی می شود . موکوز با باروری بالا شبیه به سفیده تخم مرغ خام است . این بهترین کمک کننده به اسپرم برای رسیدن به تخمک است و یک محیط بازی ( قلیایی ) برای حفاظت در برابر محیط اسیدی واژن فراهم می آورد

هرچه پیرتر می شوید ، شما موکوز سرویکس شبیه به تخم مرغ  (EWCM) کمتری خواهید داشت . برای مثال ، یک زن در ۲۰ سالگی خود ممکن است تا ۵ روز ، EWCM خواهید داشت ، جایی که زنان در اواخر  دهه ۳۰ سالگی خود ممکن است حداکثر ۱ یا ۲ روز این حالت را داشته باشند .

  • وضعیت سرویکس : زمانی که بارور هستید ، سرویکس شما سرنخ های خارق العاده ای را به شما می دهد . چک کردن وضعیت سرویکس شما ، یک ابزار کمک کننده برای زمانی است که تخمک گذاری نزدیک است . شما احتمالا به چرخه های کمی نیاز دارید که تمامی تفاوت ها و تغییرات در سرویکس خود را درک کنید .

چک کردن وضعیت سرویکس شما ، بهتر است که در همان زمان و هرروز انجام شود . همیشه قبل از بررسی سرویکس خود ، دست هایتان را بشویید .

دقیقا مانند موکوز سرویکس شما ، سرویکس نیز تغییر می کند تا شانس بارداری را افزایش دهد . زمانی که شما بارور نیستید ، متوجه می شوید که سرویکس شما کمی خشک و سفت ( مانند نوک بینی شما ) شده است . برای تشخیص و شناسایی یک سرویکس بارور ، به یاد داشته باشید که سرویکس نرم ( به نرمی گوش ) ، بلند ، باز و خیس باشد .

در اینجا لیستی از دیگر نشانه های ممکن تخمک گذاری آورده شده است . هرچند اینها مانند علایم بالا قابل اعتماد نیستند :

  • حساسیت و نرمی پستان
  • شور و شهوت بالای جنسی
  • سطح انرژی افزایش یافته
  • حس بینایی ، بویایی و چشایی شدید
  • حفظ و نگهداری آب
  • لکه بینی در میانه چرخه که در نتیجه افت ناگهانی استروژن قبل از تخمک گذاری است . به علت اینکه پروژسترونی نیست ، ممکن است یک میزان کمی از خون نشت کند .

استفاده از تست های پیش بینی تخمک گذاری

برخی تست های پیش بینی تخمک گذاری در بازار وجود دارند که می توانند به کشف تغییرات در بدن شما کمک کنند که سیگنال تخمک گذاری نزدیک است . ۲ تا از معمول ترین آنها عبارتند از :

کیت های پیش بینی تخمک گذاری (OPKs)

کیت های پیش بینی تخمک گذاری می توانند آنلاین و فوری از  داروخانه یا سوپرمارکت ، خریداری شوند .

یک کیت پیش بینی تخمک گذاری مانند یک تست بارداری عمل می کند ، جز اینکه این سطوح LH  شما را اندازه گیری می کند که به شما نشان می دهد که تخمک گذاری در شما در ۱۲ تا ۲۴ ساعت آینده رخ می دهد و زمان بچه دار شدن است .

میکروسکوپ های تخمک گذاری( saliva test )

میکروسکوپ های تخمک گذاری می توانند فورا از داروخانه ها خریداری شوند . این میکروسکوپ های کوچک کنترل شده شما را قادر می سازند که الگوی یک بزاق نمونه خشک را مشاهده کنید . زمانی که شما بارور هستید ، بزاق حالت سرخسی شدن پیدا می کند . یک الگوی متفاوت با این ، نشان دهنده این است که شما نابارور هستید .


محاسبه تخمک گذاری

بیشترین روزهای باروری خود را پیش بینی کنید : اگر شما می خواهید که بیشترین روزهای باروری خود را بر اساس تاریخ های چرخه خود ، تعیین کنید ، این روش به کار شما می آید . به آخرین تاریخ پریودی مربوط به قاعدگیتان ، به اضافه طول چرخه معمول خود وارد شوید . این ، روزهای باروری نزدیک شما را پیش بینی می کند ، بنابراین با دیگر علایم تخمک گذاری به جستجوی آن بپردازید و شما ابزارهای بسیار خوبی برای سرعت بخشیدن به مسیر بارداری خواهید داشت .

همواره به یاد داشته باشید ….

اسپرم می تواند در بدن یک زن ، حدود ۳ تا ۵ روز زنده بماند ، بنابراین داشتن رابطه جنسی  که قبل از تخمک گذاری باشد ، ممکن است منجر به یک بارداری شود . اگر در تلاش برای بارداری هستید ، نیازی به رابطه های جنسی متعدد و زمان زیاد برای افزایش دقایق تخم گذاری نیست که این کار ، به جای اینکه رابطه جنسی را لذت بخش کند ، آن را عملکردی می کند .

اگر شما چرخه خود را رسم کنید و بفهمید که چه زمانی به طور طبیعی تخمک گذاری می کنید ، می توانید از یک شب احساساتی و شهوانی با شریک جنسی خود لذت ببرید و بدانید که شما به خودتان شانس و فرصت بسیار خوبی برای بارداری می دهید .


ترجمه شده از: bellybelly.com

مقالات مرتبط
نظرات شما 1
دی ۲۵, ۱۳۹۷

Thanks! And thanks for sharing your great posts every week!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است