ترمیم مو به روش PRP

ترمیم مو به روش PRP

ژانویه 11, 2019 نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

ترمیم مو به روش PRP یکی از جدید ترین روش ها برای زیبایی و تقویت و ترمیم مو است. مبنای اصلی ترمیم مو به روش prp تحریک سلول های بنیادی مو است. در واقع سلول های بنیادی همان سلول هایی هستند که در بدن انسان به هر شکلی که نیاز باشد بوجود می آیند و در تشکیل بافت های گوناگونی همچون ماهیچه، استخوان غضروف، پوست و مو و موثر هستند.

البته ناگفته نماند که سلول های بنیادی در گردش خون به صورت غیر فعال جریان دارند و برای شروع به فعالیت نیازمند پلاکت هستند.


آشنایی با روش prp

روش کاشت مو prp یکی از خطر ترین و بهترین روش هایی است که افراد می توانند برای درمان ریزش مو و تقویت آن ها استفاده نمایند. جالب است بدانید به دلیل آن که این روش prp نسبت به سایر روش های کاشت مو عوارض کمتری را دارد تمامی افراد می توانند آن را حداقل یک بار امتحان نمایند و از کم مویی رهایی یابند.

در روش کاشت مو prp از انواع کیت های prp برای کاشت استفاده می شود. در مرحله اول اندکی خون از فرد مراجعه کننده می گیرند و بعد از ترکیبات لازم آن را دوباره تزریق می کنند. در واقع در کاشت مو prp  که از پلاکت های خون خودتان را میگیرند و دوباره به بدن خودتان تزریق می کنند و هیچ خطری را به همراه ندارد.

به طور معمول پس از استفاده از تکنیک prp حداقل ۲ تا ۳ هفته و حد اکثر ۲ ماه زمان می برد تا شما نتایج اولیه کاشت مو به روش prp را بر روی موهای خود مشاهده نمایید. در ترمیم مو به روش prp هیچ گونه جراحی صورت نمی گیرد و تنها تزریق پلاسمای غنی پلاکت ها صورت میگیرد و فرد پس از انجام این تزریقات با ظاهری کاملا طبیعی کلینیک را ترک می کند.


مقایسه کاشت مو و PRP

امروزه کاشت مو سر یک عمل زیبایی بسیار مهم می باشد که هزینه هایی نسبتا بالایی را به همراه دارد. تفاوت کاشت مو با ترمیم مو به روش prp در این است که در روش کاشت مو در واقع هیچ مویی کاشته نمی شود بلکه پیاز مو از قسمتی از سر برداشته می شود و در قسمت دیگر سر کاشته می شود اما در ترمیم مو به روش prp با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت، پیاز مو را تقویت می نمایند تا آن پیاز مویی که رشد نمی کند بر اثر کمبود برخی مواد غنی تحریک شود و رشد نماید.

امروزه prp یکی از بهترین روش های تقویت و ترمیم مو در سراسر دنیا می باشد اما طبق امار و نتایج بدست آمده این روش نسبت به سایر روش ها موفقیت چندانی را به همراه ندارد.


مزایای روش پی آر پی برای درمان ریزش مو

واضح و بدیهی است که استفاده از هر روشی مزایا و معایبی را به همراه دارد. استفاده از روش prp برای تقویت و ترمیم مو دارای مزایا زیادی می باشد. ترمیم مو به روش  prp یکی از راحت ترین و سریع ترین روش ها برای تقویت و ترمیم مو ها می باشد.

با استفاده از این روش می توانید دارای موهای ضخیم تر شوید و همچنین سبب کاهش ریزش مو نیز می شود که می توانید با مشاهده عکس مو prp نتایج آن را ببینید. درواقع می توان این گونه بیان نمود که روش ترمیم مو به روش prp سبب محکم تر شدن و ضخامت بیشتر فولیکول ها مو می گردد.

این روش به روند چرخه رشد موها سرعت می بخشید و موهای جدیدی که رویش نمایند، دارای لطافت و دوام بیشتری خواهند بود. برای آن که بتوانید شما هم از این روش تقویت مو نتیجه دلخواه خود را دریافت نمایید کافیست ترمیم مو به روش prp را به صورت کامل تمامی مراحل آن را در دوره های مشخص شده و به طور کامل انجام دهید.


عوارض ترمیم مو به روش prp

همانطور که بیان شد ترمیم مو به روش prp دارای عوارض کمتری نسبت به سایر روش های کاشت مو است اما نمی توان بیان نمود که این روش عوارضی هم ندارد. در ادامه به برخی از عوارض ترمیم مو به روش prp   اشاره می کنیم:

 • تزریق محلول به ناحیه پوست سر
 • برای افرادی که مبتلا به طاسی سر هستند،ممکن است پاسخگو نباشد.
 • استفاده از کرم های بی حسی
 • نیاز به گرفتن خون از فرد داوطلب
 • التهاب پوست سر پس از انجام عمل
 • نتیجه دلخواه نداشتن برای  افرادی که بیشتر از ۱۰ سال از آغاز ریزش موهایشان گذشته است.
 • ممکن است در زمان عمل پوست سر بیمار ورم کند، هر چند که پس از مدت ۲۴ ساعت این ورم رفع می شود.
 • نیازمند تکرار دفعات تزریق هر چند هفته یکبار برای دست یابی به نتیجه مطلوب تر (بر خلاف کاشت مو)
 • نیازمند به زمان بیشتر برای مشاهده افزایش رشد مو و ضخامت مو  (گاهی بین ۹ الی ۱۰ ماه)
 • هزینه نسبتا بالا (نسبت به روش های کاشت و ترمیم مو)
 • ترمیم مو به روش prp  دارای نتیجه ثابت و همیشگی  نیست. در برخی موارد مشاهده شده است که بعد از گذشت مدت زمانی برخی از موها که طبق این روش، رشد نموده اند مجددا ریخته و در آن ناحیه پوست سر فرد دچار کم پشت شدن موها شده است)
 • داشتن کمی درد پس از عمل در برخی بیماران و مشکل در خوابیدن در شب های اولیه پس از عمل
 • نیاز به تمهیدات ویژه بعد از عمل (مانند استفاده از داروهای خاص) برای بعضی از داوطلبان
 • احتمال طولانی تر شدن دوره درمان برای کسانی که داروهای خاص مصرف می کنند و یا دارای ناراحتی ها و یا زخم در ناحیه پوست سر بوده اند.

prp برای چه کسانی مفید است؟

روش ترمیم مو prp  برای رفع ریزش مو و یا درواقع کم پشتی مو در زنان و مردان با الگوهای متفاوت ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ترمیم مو به روش prp می‌توان برای رفع آلوپسی ترکشن که براثر بستن موی خانم ها به صورت دم اسبی بوجود می آید، استفاده نمود.

طبق تحقیقات انچام شده ثابت شده است که بهترین افرادی که می توانند از ترمیم مو به روش prp استفاده نمایند کسانی هستند که اخیرا دچار ریزش مو شده اندو این روش برای افرادی که کاملا طاس هستند کاربردی ندارد و سبب رشد مجدد مو نخواهد شد.


روش کار در زمان ترمیم مو به روش پی آر پی چگونه است؟

ابتدا در مراکز انجام پی آر پی پوست سر فرد بوسیله یک کرم بی‌حسی زیر نظر پزشک مربوطه بی‌حس می شود تا در حین تزریق درد و ناراحتی کمتری بیمار حس کند. سپس متخصص مراکز انجام پی آر پی داروی پی آر پی را در نقاط مختلف و  از قبل مشخص شده از پوست سر با تخصص بالا و دقت فراوان تزریق می نماید تا کیت پی آر پی مورد استفاده به ریشه فولیکول ‌های مو سر فرد  برسد.

برای ساخت محلول پی آر پی از فرد بیمار یک نمونه خون گرفته می‌ شود و بوسیله یک دستگاه سانتریفوژ پیشرفته، سلول ‌های بنیادی و فاکتورهای رشد مو از نمونه گرفته می شود و در نهایت آماده برای تزریق در پوست سر فرد بیمار است. بعد از انجام تزریقات لازم بر پوست سر فرد بیمار کمی دچار التهاب می شود. البته به این نکته توجه نمایید که جایی برای نگرانی نیست و کاملا این التهاب طبیعی می باشد و پس از گذشت ۲۴ ساعت کاملا رفع می شود.

بیمار باید مدت زمانی بسیار کوتاهی را استراحت نماید که پوست سر بسیار سریع به حالت طبیعی و اولیه خود باز گردد. اما باید توجه نمود که در برخی از موارد امکان دارد پوست سر بیمار پس از تزریق prp دچار ورم خفیفی شود و همچنین شوک ریزش مو اتفاق بیفتد که دراین صورت باید بیمار خونسردی خود را حفظ نماید و به پزشک مربوطه مراجعه نماید.

برای آن که بتوانید به نتیجه دلخواه خود پس از استفاده از ترمیم مو به روش PRP دست یابید کافیست مراحل آن را به صورت مرتبط انجام دهید و دوره درمان آن را تکمیل نمایید. ترمیم به روش PRP حتماً باید حدود ۵ مرتبه به صورت هر ۳ تا ۴ هفته یک بار، تکرار شود و ضروری می باشد که ترمیم مو به روش PRP را کسانی که انجام می دهند ۸ تا ۹ ماه بعد از آخرین تزریق دوباره تکرار نمایند.


هزینه ترمیم مو به روش prp چقدر است؟

هزینه ترمیم مو به روش پی آر پی نسبت به سایر روش ها بیشتر می باشد و همچنین ترمیم مو به روش PRP  تحت پوشش بیمه نیز قرار نمی گیرد، اما نگران نباشید می توانید از مراکز انجام پی آر پی که با تخفیف ترمیم مو پی آر پی را انجام می دهند مراجعه نمایید و از این تخفیفات بهره ببرید.

کل مدت زمانی که فرایند پی آر پی انجام می شود یک ساعت و نیم می باشد  و پیشنهاد می شود که در ۴ ماه اول شروع درمان ترمیم مو به روش prp هر ماه یک تزریق انجام دهید. برای آنکه بتوانید به طور همیشه از نتیجه آن بهره ببرید کافیست پس از اتمام دوره هر دو سال تزریق جهت حفظ نتایج گرفته شده از این روش انجام دهید.

برای مقایسه بهتر هزینه ها باید به این نکته میز توجه نمایید که هزینه عمل جراحی کاشت مو وابسته به تعداد گرافت ‌های مو که کاشته شود، بسیار متغیر می باشد.


آیا نتایج عمل پی آر پی بلافاصله بعد از پایان آن قابل مشاهده خواهد بود؟

برای برخی از افراد سوال پیش می آید که آیا بلافاصله پس از اتمام دوره نتایج حاصل از ترمیم به روش prp قابل مشاهده است ؟ درواقع پاسخ این سوال خیر است. زیرا باید به این نکته توجه نمایید که ترمیم مو به روش prp معجزه نمی کند بلکه برای مشاهده نتایج آن باید صبر کنید.

تاثیرات ترمیم به روش پی آر پی حدود سه تا ۴ ماه پس  از پایان تزریقات باعث افزایش رشد مو می شود و بیشترین ضخامت و تراکم موها پس گذشت این مدت مشاهده می شود. فاکتور های رشدی که در ترکیب پی آر پی موجود است، نیازمند مدت زمان بیشتری برای موثر بودن بر رشد مو ها هستند.

بنابراین می توان بیان نمود که این فرایند طی ماه‌ های آینده و پس از نتیجه موفقیت ‌آمیز تمامی جلسات درمان امکان پذیر خواهد بود. به طور کلی برای مشاهده نتیجه موفقیت آمیز این روش باید حداقل ۸ ماه صبر نمود.


نتایج عمل پی آر پی تا چه مدت دوام دارد؟

نتایجی که پس از عمل ترمیم به روش PRP  پس از انجام دو تا سه تزریق بدست می آید همیشگی و دائمی نمی تواند باشد. زیرا دوره درمان کام انجام نشده است. حتی زمانی که شما دوره درمان را به طور کامل انجام می دهید باز هم به شما توصیه می شود که پس از اتمام دوره در مان هر چند ماه یک بار تزریق را تکرار نمایید و این وابسته به واکنش پوست سر شما به این تزریقات دارد.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است