ریزش مو در مردان

ریزش مو در مردان

ژانویه 11, 2019 نسخه بهداشت آقایان نظرات

ریزش مو در مردان از مشکلاتی است که افراد بسیاری از آن رنج می برند. نحوه ریزش مو در مردان و زنان با یکدیگر فرق می کند. مردها به دلیل الگوی طاسی مردانه بیشتر از زنان در معرض ریزش مو هستند.بیشتر انواع طاسی در آقایان از الگوی خاصی پیروی می کنند.

در انواع طاسی عموما شقیقه، جلوی سر و وسط سر درگیر می شوند و ریزش مو در این قسمت ها باعث ایجاد طاسی می گردد که می توان طبق الگوهای خاصی آن ها را دسته بندی کرد.

معروف ترین الگوی طاسی در مردان الگوی نوروود است که بر اساس نوع و مساحت نواحی طاسی سر به ۷ نما تقسیم بندی می شود. این نوع طاسی معمولا از منطقه گیجگاهی آغاز شده  و به صورت حرفM پیشروی می کند، همچنین در این نوع ریزش مو کف سر در ناحیه تاج نیز دچار ریزش مو، ضعف و سستی می شود. ریزش مو تا حدودی کاملا طبیعی است در واقع مردان در روز پنجاه تا صد تار مو از دست می دهند.

با وجود اینکه پنجاه درصد از مردان تا حدودی ریزش مو را تا پنجاه سالگی تجربه میکنند اما ریزش مو می تواند زودتر نیز اتفاق بیافتد البته اگر استعداد ژنتیکی ریزش مو وجود داشته باشد.


دلایل ریزش مو در مردان

بیشتر مقالاتی که در مورد ریزش مو هستند، راجع به ریزش مو در خانم ها نوشته می شوند این در حالی است که آقایان نیز به اندازه خانم ها و شاید هم بیشتر از آن ها با این مسیله درگیر باشند.

ریزش موی مردان بیماری نیست اما عواقب و اثرات منفی آن به اندازه بیماری می تواند باشد. ریزش مو از جذابیت افراد می کاهد و همین برای کاهش اعتماد به نفس مردها کافی است. ضمنا هزینه های درمان آن نیز بسیار بالاست.بنابراین بهتر است قبل از امتحان کردن داروها و روش های پیشرفته پزشکی با دانستن علل ریزش مو و روش های کنترل آن از بدتر شدن وضعیت ریزش مو خود جلوگیری کنید.

علت ریزش مو در مردان غالبا ریزش موی آندروژنیک یا الگوی ریزش مردانه است.به طور طبیعی بعد از سن بلوغ موی مردان شروع به کم پشت شدن می کند و هر چه سن بالاتر می رود این روند ادامه پیدا می کند.

سه عامل به الگوی ریزش مردانه ربط دارد: ژن، هورمون، زمان.

ژن

در مطالعات گذشته تنها چند ژن مرتبط با طاسی شناسایی شده بود در مطالعات جدید و بزرگترین مطالعه در این مورد توسط محققان در حدود سه هزار منطقه ژنی برای طاسی شناسایی شده است.طبق این تحقیقات این یافته ها به معنای شناسایی راهکار درمانی جدید برای این مشکل مردان نیست اما میتواند در این زمینه کمک کند.

در این مطالعه تیم تحقیقاتی داده های ژنتیکی بیش از پنجاه و دو هزار مرد را بررسی کرده و ۲۸۷ منطقه ژنی مرتبط با از دست دادن شدید مو را شناسایی نمودند. بسیاری از ژنهای شناسایی شده با ساختار و رشد مو مرتبط هستند که این ژنها می توانند هدف ایجاد داروهایی برای درمان طاسی باشند.

نکته جالب در این یافته ها این بود که بسیاری از سیگنال های ژنتیکی مربوط به طاسی در مردان ناشی از کروموزوم ایکسی بود که مردان از مادر خود به ارث می برند. فاکتور ژنتیک در ریزش مو احتمالا باعث ریزش مو در نواحی جلو و کف سر می شود. در ریزش موهای ارثی حتی اگر وجود عوامل دیگر ریزش مو مانند انواع بیماری تشخیص داده شود تنها تا ۶۰ الی ۷۰ درصد موارد قابل درمان هستند‌.

هورمون

ازدیاد هورمون دی هیدروتستوسترون شایع ترین دلیل ریزش مو در مردان می باشد.این نوع ریزش مو بیشتر در سنین ۲۵ تا ۳۳ سال و بالای ۵۰ سال مشاهده می شود البته در هر سنی امکان افزایش میزان این هورمون در بدن وجود دارد.

در مردان بالای ۵۰ سال ازدیاد هورمون دی هیدرو تستوسترون علاوه بر ریزش مو باعث بروز مشکلات دیگری از قبیل التهاب در غده پروستات و بزرگ شدن آن نیز می گردد. در بدن مردان هورمونی به نام تستوسترون ترشح می شود که به آن هورمون مردانه گویند و آنچه که باعث تفاوت بین مردان و زنان می شود اثرات این هورمون بر بدن از بدو تولد تا بزرگسالی است از جمله ریش صورت، موهای بدن، صدای بم.

هورمون تستوسترون به تنهایی موجب ریزش مو نمیگردد بلکه آنزیمی در بدن به نام آلفا ردوکتاز آن را به فرم مخرب دی هیدروتستوسترون تبدیل می کند که موجب می شود به مرور موها نازک و کرکی شوند و در نهایت از بین بروند اما جالب است که بر روی موهای سایر قسمت های بدن اثر مثبت دارد و یکی از دلایلی که در مردان بعد از ۲۵ سالگی موهای سرشان کم و بر حجم موهای بدنشان افزوده می شود همین امر است.

زمان

وجود هورمون های مردانه و ژنتیک مثبت به تنهایی برای بروز طاسی با طرح مردانه کافی نبوده و با شروع بلوغ در فرد بایستی زمان کافی گذشته و فولیکول های مو به طور مداوم در معرض تماس با هورمون های مردانه باشند تا طاسی اتفاق بیافتد.

وقتی که روند طاسی با طرح مردانه آغاز شد معمولا با سرعت ثابت به پیش نرفته و سرعت پیشرفت آن در زمان های گوناگون متغیر بوده و حتی برای مدت زمانی به طور کلی متوقف می شود. سن شروع، سرعت پیشرفت و متوقف شدن طاسی با طرح مردانه در هر شخص متفاوت با دیگری است و بستگی به میزان بروز ژنتیک مثبت او، غلظت هورمون های مردانه در جریان خون، فاکتور های محیطی و عوامل ناشناخته دیگر دارد.


جلوگیری از ریزش مو در مردان

در الگوی طاسی مردانه برخی از داروها می توانند ریزش مو را کندتر کنند. ماینوکسیدیل دارویی است که به طور موضعی بر روی سر مالیده می شود و ریزش مو را کندتر می کند‌.این دارو برای برخی افراد مفید است و می توان با مصرف این دارو از پیشروی طاسی جلوگیری کرد.

با توجه به اینکه مسوول ریزش مو در مردان ترشح آندروژن دهیدروتستوسترون است مصرف برخی از ویتامین هایی که باعث کاهش ترشح این آندروژن می شود و از ریزش مو جلوگیری میکند توصیه می شود.

از جمله این ویتامین ها ، ب کمپلکس است که از بهترین ویتامین ها برای رشد و تقویت موها محسوب می شود و شامل ویتامین های گروه ب است. ویتامین E گردش خون را در پوست افزایش می دهد و باعث درخشندگی موها می شود و ویتامین های A و C هم برای تقویت و ترمیم فولیکول های مو حایز اهمیت هستند.

یک مسیله عجیب در مورد ریزش مو این است که پوشیدن کلاه در مردها در مقابل ریزش موهای دو طرف سر آنها محافظت میکند این در حالی است که ما همیشه شنیده ایم که کلاه پوشیدن باعث ریزش مو می شود اما محققان می گویند که کلاه از پوست سر در برابر آسیب خورشید محافظت می کند و شاید همین موضوع توضیح دهد که چرا کلاه پوشیدن از ریزش مو میتواند جلوگیری کند.


درمان های موثر در ریزش مو

دو روش که برای غلبه بر مشکل ریزش مو در مردان به کار برده می شود درمان های داخلی و درمان های خارجی می باشند.در شیوه درمان داخلی برای ریزش مو با الگوی مردانه تولید دی هیدروتستوسترون یعنی هورمون مردانه ای کنترل می شود که فولیکول های مو افراد مستعد ریزش مو به لحاظ ژنتیکی را ضعیف می کند.

جدیدترین داروی ریزش مو با الگوی مردانه برای درمان داخلی فیناستراید یا پروپشیا است. درمان های خارجی از طرق مختلفی انجام میگیرد.یکی از روش های درمان خارجی ریزش مو و تقویت موی سر مردان گشاد کردن مویرگ هاست که این کار توسط محلول ماینوکسیدیل انجام میگیرد که این محلول رشد موی صورت ، بدن و سر را زیاد می کند.

از درمان های خارجی دیگر برای درمان  ریزش مو می توان به پی آر پی، مزوتراپی و لیزر تراپی اشاره کرد.

مزوتراپی

مزوتراپی  یک روش غیرتهاجمی آرایشی است  که در آن نیازی به جراحی برای ترمیم مو نیست. در این روش درمانی با کمک ریز تزریق هایی بافت پوست در زیر لایه اپیدرم هدف قرار می گیرد و لایه ی مزودرم را که با عمق نزدیک یک میلی متر در زیر لایه سطحی پوست است تحریک به بازسازی و ترمیم موی طبیعی انسان می کند.برای ترمیم ریزش مو محلول مزوتراپی که حاوی ترکیب خاصی از برخی مواد شیمیایی ، مواد معدنی، آمینواسیدها، ویتامین ها، اسیدهای هسته ای و کوآنزیم ها است، با دوزهایی که مناسب با نیاز خاص بیمار تنظیم شده است به پوست سر تزریق می شود.

این روش درمانی به تدریج سطح هورمون ها را متعادل می سازد و باعث تداوم رشد موهای جدید و سالم می شود.

مزوتراپی به چند روش مختلف قابل اجراست.این روش کاملا بدون درد است و نتایج بسیار سریع و خوبی در درمان ریزش مو حاصل می کند زیرا داروها در محل رویش مو و به همان مقدار مورد نیاز تزریق می شوند.

لیزرتراپی

یکی از راه های موثر تقویتی برای تقویت مو لیزر تراپی یا همان لیزر سرد است که نوعی لیزر با انرژی نوری تولید شده می باشد.نور استفاده شده در لیزر تراپی مادون قرمز است.

دستگاهی که در لیزر تراپی استفاده می شود اثر گرمایش ندارد و بنابراین هیچ یک از آسیب های مربوط به سوختگی پوست با لیزر در بیمار ایجاد نمی شود.این روش با سطح انرژی و جریان کم همراه با اثربخشی بالا صورت می گیرد و جراحی در آن انجام نخواهد شد.

از فواید لیزرتراپی ترمیم آسیب های شیمیایی، توقف ریزش در موها، تحریک فولیکول های مو و کلاژن سازی را می توان نام برد.همچنین لیزرتراپی باعث ضخیم تر و پرپشت تر شدن مو می شود.این روش را میتوان هم برای مردان و هم برای زنان به کار برد.

کاشت مو

کاشت مو عملی جراحی است که در آن فولیکول های مو از بخش های دیگر به بخش کم پشت و یا طاس پیوند زده می شود.کاشت مو عمدتا برای درمان طاسی با الگوی مردانه انجام می شود.

کاشت مو امروزه با چند روش انجام می شود که اغلب آن ها بسیار مطمین هستند و تا به حال نیز نتایج خوبی دیده شده است و اکثر بیماران از انجام آن رضایت داشته اند.کاشت مو سن خاصی دارد و معمولا در سنین زیر بیست و سه سال انجام این عمل توصیه نمی شود و اغلب صورت نمی گیرد.


کاشت مو بهترین روش درمان ریزش مو

گاهی اوقات  موهای فرد با روش های تقویتی به تراکم دلخواه فرد نمی رسد و این روش ها آن گونه که باید جواب نمی دهند و فرد از نتایج حاصل شده از لین روش ها راضی نخواهد بود بنابراین  فرد در این مرحله اقدام به انجام کاشت مو و یا ترمیم مو می کند.

کاشت مو و پیوند مو طبیعی یک درمان قطعی جهت ریزش مو است.بهترین راه درمان موهای از دست رفته در حال حاضر فقط گزینه کاشت مو طبیعی می باشد.

در روش پیوند موی طبیعی به منظور جایگزین کردن موهای از دست رفته از فولیکول موهای موجود در نواحی مقاوم به ریزش که معمولا پشت و دور سر است، استفاده می شود. بنابراین فولیکول یا پیاز موی پیوند شده نه تنها یک موی کاملا طبیعی است بلکه تقریبا تا پایان عمر باقی مانده و نسبت به ریزش مقاوم است.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است