تفاوت ترمیم مو با کاشت مو

تفاوت ترمیم مو با کاشت مو

ژانویه 11, 2019 نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

در این مطلب می خواهیم به مقایسه ترمیم مو با کاشت مو بپردازیم و به معرفی انواع ترمیم و کاشت مو اشاره خواهیم داشت.

ترمیم مو چیست؟

ترمیم مو در واقع یکی از راه های درمان ریزش مو می باشد که در دنیای امروزی یکی از روش های مورد علاقه آقایان و خانم ها می باشد. تنها تفاوت کاشت مو و ترمیم مو در این است که برای کاشت مو نیازمند بانک مو می باشید، اما برای ترمیم مو می توانید فولیکول های مو های خود را تقویت نمایید و ریشه موهایی که ضعیف شده اند و شروع به ریزش نموده اند، تقویت نموده و دوباره شروع به رشد نمایند.

شایان ذکر است همانطور که هر روشی مزایا و معایبی را به همراه دارد ترمیم مو نیز دارای مزایا و معایبی می باشد. معایب ترمیم مو به روش های سنتی بدین صورت است که مو هایی که برای ترمیم مو در این روش مورد استفاده قرار می گیرد مصنوعی می باشد و همچنین تعداد جلسات دوره درمان دو تا سه جلسه است.

همچنین ممکن است برخی افراد دچار حساسیت های پوستی شوند و همچنین مدت زمانی که مو پس از انجام ترمیم مو به روش سنتی می تواند برای فرد باقی بماند، ۶ ماهه است و بعد از آن فرد باید دوباره اقدام به ترمیم مو نماید.

انواع روش های ترمیم مو

روش ترمیم مو به روش HRT

در روش HRT که یکی از پیشرفته ترین روش های ترمیم مو است. نحوه چگونگی این ترمیم بدین صورت است ابتدا یک بسیار نازک مشابه به پوست فرد و همچنین با بررسی رنگ و جنس و حالت مو طراحی می شود و به ترمیم مو می پردازند.

در روش ترمیم مو HRT فرد با موهای ترمیم شده می تواند استخر سونا و حتی قابلیت رنگ و فر شدن را نیز دارا می باشد و دارای استحکام و مقاومت بسیاری است.

ترمیم مو به روش  prp

یکی دیگر از انواع روش ترمیم مو ، روش prp  است که در این روش ریشه مو را بوسیله نمونه خون گرفته شده ار فرد و ترکیب آن با مواد لازم به سر فرد ترزیق می نمایند که سبب تقویت پیاز مو می شود و فولیکول های ضعیف مو را تقویت می نماید تا دوباره مو ها رشد نمایند و پرپشت و ضخیم شوند.

اولین نتیجه این روش بعد از گذشت خدود دو ماه پس از آخرین جلسه ترزیق قابل مشاهده است و نتیجه ی نهایی آن حدود ۲۰ ماه بعد طول خواهد کشید . برای آن که بتوانید از روش های ترمیم مو و کاشت مو نتیجه دلخواه خود را دریافت نمایید کافیست به مراکز کاشت مو و ترمیم مو معتبر مراجعه نمایید.

ترمیم مو برای چه کسانی مناسب است؟

روش ترمیم مو برای رفع ریزش مو و یا در واقع همان کم پشتی مو افراد با الگوهای گوناگون ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ترمیم مو می‌توان برای رفع آلوپسی ترکشن که براثر بستن موی افراد به صورت دم اسبی بوجود می آید، استفاده نمود.

در واقع دانشمندان ثابت کرده اند که بهترین افرادی که می توانند از ترمیم مو به نهایت استفاده را ببرند، افرادی هستند که اخیرا مبتلا به ریزش مو شده باشند و این روش برای افرادی به طور کامل طاس هستند، فایده ای ندارد و باعث رشد دوباره مو نخواهد شد.


کاشت مو چیست؟

در دنیای امروز با توجه به پیشرفت در حوزه تکنولوژی پزشکی کاشت مو به راحتی صورت می گیرد. در کاشت مو طبیعی از قسمت های پرپشت مو برخی از ریشه های مو را برداشته و در قسمت های خالی سر می کارند.

در حال حاضر تنها راه درمانی قطعی و موثر برای طاسی سر می باشد . افرادی که با دچار طاسی و یا کم پشت شدن مو می باشند و از این مساله رنج می برند می توانند با مراجعه به مراکز ترمیم مو و کاشت مو آن را رفع کنند. در واقع جایی برای نگرانی نیست؛ زیرا این عمل بدون بیهوشی صورت می گیرد و عوارض ناشی از بیهوشی را نیز به همراه ندارد. با کاشت مو می توانید تاثیر آن را در چهره خود مشاهده نمایید.

روش‌های کاشت مو

کاشت مو با روش sut

در این نوع از روش کاشت مو، بیهوشی نیازی نیست و مزیت این روش این است که می توان ۱۴۰۰۰ تار مو را پیوند زد. این تعداد پیوند تار مو در مقایسه با دیگر روش ها تقریبا حدود سه برابر از میزان واقعی است.

جالب است بدانید که کاشت مو با روش sut دارای تعداد جلسات کم و کوتاه مدتی می باشد و بر خلاف این تعداد کم جلسات بازدهی بسیار بالایی دارد که به عنوان برترین روش کاشت مو در دنیا شناخته شده است. برای داشتن مو های زیبا و پرپشت و بدون نیاز به عمل جراحی و بیهوشی می توانید از این روش برای کاشت مو استفاده نمایید.

روش FUE

FUEمخفف عبارت Follicular Unit Extraction می باشد و در واقع به معنای مجزا سازی به قسمت های فولیکولی است. یعنی با برداشت مو از قسمت هایی از بدن فرد و می توان همان مو های برداشته شده را به قسمت های کم پشت سر فرد پیوند زد افراد باید به این نکته توجه نمانید که کاشت مو با روش  FUE یک نوع مکمل روش کاشت مو به SUT  است و در مراکز کاشت مو و ترمیم مو قابل انجام است.

روش FIT

FTI مخفف عبارت  Follicular Isolation Technique می باشد در این نوع روش کاشت مو با استفاده از پانچ از بخش بانک مو، که عموما از ناحیه پشت سر فرد و بالای گوش ها وی برداشته می ‌شود، بنابراین فولیکول‌ها برداشت شده از این نواحی را به قسمت هایی از پوست سر که کم پشت و یا حتی مویی ندارد با استفاده از ، پانچ و یا SLIT پیوند زده می شود.

روش BHT

BHT مخفف عبارت   Body Hair Transplant است و در این نوع از روش کاشت بر خلاف FTI که مو از قسمت تحتانی سر و بالای گوش برداشته می شد از نواحی مختلفی از بدن از جمله موهای سینه کمر و ران و یا هر ناحیه ای دیگر ازبدن برداشته می شود و در قسمت هایی که نیاز به کاشت مو می باشد پیوند زده می شود.

روش FUT

FUT  مخفف عبارت  Follicular Unit Transplant می باشد در این  نوع از روش کاشت مو، کافیست از قسمت نزدیک گوش سمت راست تا قسمت نزدیک گوش سمت چپ نوار باریکی از پوشت سر را برداشته و در نواحی کم مو پیوند می زنند.

اما جالب است بدانید که این روش معایب زیادی را به همراه دارد که از جمله معایب آن می توان به جراحی، درد، خونریزی، بیهوشی، عوارض های جانبی اشاره نمود و روش کاشت مو FUT در دنیای امروز در سراسر جهان استفاده نمی شود و روش های پیشرفته و بهتری جایگزین این روش شده است.

روش FUG

یک نوع پیوند واحد فولیکولی می باشد که یک نوع کاشت مو توسط جراحی است. این روش بیشتر مکمل روش های دیگر کاشت مو است؛ زیرا در روش FUG  به نوع ، اصول و قوانین کاشت مو توجه بسیاری شده است.

کاشت برای چه افرادی توصیه می شود؟

 • افرادی که مبتلا به ریزش موی هورمونی و ژنتیکی می باشند و از طاسی سر رنج می برند.
 • زنان و مردانی که بر اثر بیماری‌ های پوستی مو های سر و یا ابرو هایشان است.
 • زنان و مردانی که به دلیل آسیب دیدگی و سوختگی موهای شان را از دست داده‌اند.

مراقبت‌های لازم قبل از کاشت مو

برای آنکه از کاشت مو بتوانید نتیجه مطلوب تری را دریافت نمایید کافیست برخی نکات را رعایت نمایید که این نکات در زیر بیان شده اند.

 • اگر فردی هستید که سیگاری مصرف می کنید، کافیست به مدت دو هفته قبل از انجام کاشت مو سیگار را ترک نمایید.
 • نباید قرص ویتامین E مصرف نمایید در صورت مصرف باید سه هفته قبل از کاشت مو مصرف قرص را کنار بگذارید.
 • پزشک خود را در صورت هر گونه بیماری خاص مطلع سازید.
 • روز قبل از عمل حمام کنید و برای شستشو موهایتان از شامپو نرم‌کننده استفاده نمایید.
 • هرگز روز قبل از عمل از مسکن هایی همچون ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده نکنید.
 • اگر می خواهید از روش کاشت مو FUT استفاده کنید، باید حداقل سه هفته قبل از عمل موهای خود  را اصلاح نکنید.
 • شب قبل از انجام کاشت مو استراحت لازم را داشته باشید.

مراقبت ‌های لازم بعد از کاشت مو

 • برای انجام کاشت مو تنهایی به مراکز کاشت مو و ترمیم مو مراجعه نکنید یک نفر همراه داشتن برای مراقبت های بعد عمل الزامیست.
 • سه روز اول بعد از عمل را استراحت نمایید.
 • در شب های اول در زمان استراحت دو بالشت نرم را به گونه ای که به حالت نیمه خوابیده باشید قرار دهید.
 • باید توجه نمایید که تا یک هفته پس از کاشت مو از انجام دادن فعالیت‌ های خودداری نمایید.
 • از خم و راست شدن زیاد، سرفه و عطسه‌ی شدید و حرکات سریع جلوگیری کنید.
 • تعریق ، باعث عفونت در نواحی کاشت و محل زخم خواهد شد.
 • به مدت دو هفته سرتان را زیاد به‌ سمت جلو خم نکنید.
 • دو هفته بعد از عمل ناحیه برداشت مو در پشت ‌سر را به‌ طور مرتب در طول شبانه روز مرطوب کنید. نگه دارید.
 • بهتر است پس از عمل کمپرس با حوله‌ی گرم و خیس یا اسفنج مرطوب و گرم داشته باشید.
 • دارو های خود را مخصوصا آنتی بیوتیک ها را سر وقت بخورید تا از بروز عفونت جلوگیری نمایید.
 • پس از عمل هر روی به طور مرتب باید طبق دستور پزشک با شامپو مخصوص سر خود را شستشو دهید.
 • بعد از گذشت دو هفته‌ می‌توانید ورزش سبک را شروع نمایید اما توجه کنید که نباید در این مدت زمان استخر بروید.
 • حدودا دو هفته بعد از عمل سعی کنید لباس های جلو بسته نپوشید. و همچنین مراقب باشید در هنگام تعویض لباس موهایتان کشیده نشود.
 • سر درد پس از عمل کاشت مو امری طبیعی است و با مسکن های تجویز شده آن را درمان نمایید.
 • لازم به ذکر است که بیان شود در برخی از روش ‌های کاشت مو احتمال دارد شب بعد از عمل جراحی و حتی گاهی تا چند روز بعد از آن خونریزی داشته باشید.
 • گاهی اوقات پس از عمل در چهارمین روز اطراف چشم بیمار کبود خواهد شد.
 • برآمدگی و زخمی ممکن است در محل کاشت مو بوجود آید که امری طبیعی است و پس از گذشت چند هفته خودش از بین می رود.
 • پس از کاشت مو، مو های قدیمیتان کمی نازک خواهد شد و این امر به سبب شرایط بعد از عمل است و جای برای نگرانی نمی باشد. به طور معمول پس از گذشت چندین ماه موها دوباره به حالت اولیه خود ضخیم خواهند شد.
 • در هفته اول پس از جراحی  دقت کنید که نباید بعد از حمام رفتن از سشوار استفاده نمایید، موها باید یه طور کاملا طبیعی خشک شوند. زیرا در این مدت نواحی اطراف فولیکول‌ های مو و بخش های اهدا کننده کاملا بی‌حس هستند و با این کار ممکن است این نواحی را بسوزانید.
 • دقت نمایید نباید در معرض گرد‌ و‌ غبار نور خورشید قرار بگیرید زیرا سبب آسیب رساندن به فولیکول ‌های مو می شوند. بنابراین توصیه می‌شود در روزهای نخست کاشت از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری کنید.
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است