مراقبت های بعد از کاشت ابرو

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

ژانویه 9, 2019 نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

مراقبت های بعد از کاشت ابرو برای گرفتن نتیجه مطلوب و مورد انتظار باید به طور دقیق و با حوصله انجام شود.برخی از آنها عبارتند از: در صورت نیاز مسکن مصرف کنید. در صورتی که در کمی بیشتر از حد تحمل باشد می­‌توانید برای کنترل درد و تورم از قرص مسکن استفاده نمائید. تورم موضع ظرف مدت چند روز به طور کامل بهبود می یابد.

در اتاق بمانید و طی سه هفته اول پس از عمل جراحی از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب اجتناب کنید. در یک هفته اول پس از عمل باید از انجام دادن فعالیت هایی که باعث عرق کردن می‌ شود خودداری کنید. باید تا حد امکان از دمای بسیار داغ و سرد اجتناب کنید زیرا بدن باید به شرایط قبل از عمل برگردد.

تا ۵ روز پس از عمل از خیس شدن ابروها جلوگیری کنید. صورت خود را به آرامی با پارچه تمیز بشوئید و از خیس کردن ابروها اجتناب نمائید. پس از گذشت ۵ روز می‌ توانید ابروهای خود را با آب و مقداری صابون بشوئید و مجددا با آب تمیز آبکشی نمائید از سائیدن این موضع جدا خودداری کنید.

در روز ششم می توانید به طور عادی صورت خود را بشوئید و به آرامی به ابرو خود دست بکشید. پوست اطراف نقاطی که گرافت ها نصب شده‌ اند در روز سوم تا چهارم جدا می شود. در صورتی که هنگام شستشوی ابرو دچار درد یا خونریزی شدید از سائیدن ابرو دست بکشید و این کار را به چند روز بعد موکول کنید.

دو هفته بعد از عمل تعدادی از موهای کاشته شده ریزش پیدا می کنند. این امر کاملا طبیعی است و موها مجددا طی مدت سه تا چهار ماه شروع به رشد می کنند.

پس از آنکه موهای ابرو مجددا روئیدند می توانید در صورت نیاز دو یا سه بار در طول ماه ابروی خود را اصلاح کنید. ممکن است استفاده از ژل مو یا ابرو برای صاف کردن موهای جدید ضروری باشد به این ترتیب رشد موها در جهت مناسب انجام می شود.تعداد زیادی از بیماران یک روز پس از عمل هیچ گونه علائم و مشکلی ندارند.

از قرار دادن کمپرس یخ روی ابروها خودداری کنید، در صورت نیاز به رفع تورم فقط مجاز به قرار دادن یخ روی چشم‌ ها هستید.

در اکثر بیماران از بخیه­‌های جذبی استفاده می‌ شود و نیازی به کشیدن آنها نیست زیرا کاملا جذب می شوند. در صورتی که پزشک از بخیه های غیر جذبی استفاده کند می‌ توانید ظرف مدت ۱۰ تا ۱۲ روز پس از عمل این بخیه ها را بکشید. در صورتی که گرافت ها به کمک روش برداشت واحد فولیکولی تهیه شده باشند از بخیه استفاده نمی شود.


رژیم غذایی

رژیم غذایی بعد از عمل کاشت ابرو چگونه  باید باشد؟

این سوال یکی از متداولترین سوال هایی است که اکثر افراد آن را مطرح میکنند.بهتر است بدانید تغذیه بعد از کاشت ابرو تاثیر زیادی را در بهبودی زخم ها و رشد موهای جدید دارد به همین دلیل غافل شدن از آن باعث میشود تا به نتیجه ای که دلتان میخواهد دست پیدا نکنید.

بعد از کاشت ابرو باید از غذاهایی استفاده کنید که ویتامین های مختلف را برای رشد موها در اختیار بدن قرار دهند.همچنین خوردن غذاهایی که پروتیین دارند مانند شیر، تخم مرغ، گوشت قرمز، کره بادم زمینی ، حبوباتی مانند لوبیا بسیار توصیه می شود.علاوه بر این باید سعی کنید تا جای ممکن از مصرف غذاهای سرخ کردنی و فست فود ها جلوگیری به عمل آورید.


مراقبت های ویژه

پس از عمل جراحی کاشت موی ابرو، کمی خونریزی ایجاد می شود و شاهد دلمه بستن زخم خواهید بود. ناحیه ابرو کمی ورم می کند، اما در عرض چند روز این عوارض کاهش پیدا می کند. همچنین کمی احساس خارش به شما دست می دهد.

مواظب باشید که ناحیه کاشت ابرو را نخارانید تا به طور کامل خوب شوند. در صورتی که پس از زمان توصیه شده، برخی از علائم هنوز وجود داشته باشند، به جراح خود مراجعه کنید.برای استحکام بافت های پیوند گرفته و لطافت پوست رعایت نکات زیر بسیار کمک کننده می باشد:

  • پیدایش التهاب و کبودی بعد از کاشت ابرو طبیعی است و جای نگرانی نبوده ، لازم نیست از درمان خاصی استفاده کنید این آثار به خودی خود رفع خواهند شد.
  • تکه پوست های برآمده و خشک، خود با گذشت زمان کنده شده و می ریزند از دستکاری و جدا نمودن آنها پرهیز کنید.
  • دارو ها و پمادهای پیشنهادی پزشک باعث تسریع در روند بهبودی پوست و مو خواهد شد آنها را تهیه کرده و طبق تجویز پزشک متخصص خود مصرف کنید.برخی از داروهیی که پزشک متخصص تجویز می کند برای جلوگیری از عفونت هم در محل کاشت ابرو و هم در محل بانک مو یعنی جایی که مو از آن قسمت برداشته شده است،می باشد.بنابراین استفاده به موقع از آن ها ضروری است.

شستشو بعد از کاشت ابرو

در روز پس از کاشت ابرو به دلیل سست بودن و ضعیف بودن فولیکول های موهای ابرو که کاشته شده است، فرد باید در هنگام شستشوی صورت خود نکات مهمی را رعایت نماید و باید به آرامی و ملایمت با ابروی خود رفتار کند تا ابروها پس از کاشت دچار آسیب و ضربه نشوند، ضربه زدن به گرافت های مو موجب جا به جایی دلمه های پیوندی شده و برای نتیجه کاشت ابرو بسیار خطرناک است و موجب کاشت ابروی ناموفق خواهد شد.

خارش ابرو بعد از کاشت می تواند در اثر عوامل مختلفی بروز کند که در افراد مختلف با توجه به شرایط فرد ، این عوامل متفاوت هستند که عبارتند از ؛ دستکاری پوست ،گبره بستن پوست، خشک شدن بیش از حد پوست،عفونت پوستی، حساسیت پوست.

خارش ابرو بعد از کاشت ، عارضه خطرناکی نیست و خود به خود برطرف خواهد شد اما با این حال ، از خارش ابرو تا ۵ روز الی یک هفته باید خودداری کرد زیرا احتمال بیرون زدن موهای پیوندی و آسیب دیدگی آنها زیاد خواهد بود ، به منظور کاهش حس خارش و درمان آن می توان به کمک سرم شست و شو محل را مرطوب نگه داشت و از داروهای ضد خارش و آنتی باکتریال استفاده کرد . مرطوب نگه داشتن محل شستشو میتواند کمک کند تا دچار حس خارش نشوید و در نتیجه ترغیب نشوید که محل مورد نظر را خارش دهید.

شستشوی ویژه بعد از کاشت ابرو

پس از کاشت ابرو موهای ابرو نباید به هیچ وجه خیس شوند و در این مدت فرد می تواند صورت خود را با آب و دستمال بدون خیس کردن ابروها تمیز نماید. پس از گذشت ۵ روز می تواند ابروهای خود را با آب و صابون بشویید اما در هنگام آبکشی نباید روی موها فشاری وارد نماید و آنها را ماساژ دهد. پس از گذشت یک هفته از کاشت ابرو فرد می تواند صورت خود را به صورت عادی شستشو نماید و به آرامی به ابروهای خود دست بزند.


نتایج مطلوب کاشت ابرو

نتایج پیوند ابرو هم مانند پیوند مو به‌ یک‌ باره خود را نشان نمی‌دهند. در طول مدت جراحی، پزشک حدود ۵۰ تا ۶۰۰ گرافت به ابرو پیوند می‌زند و این تعداد بستگی به میزان پرپشتی دلخواه شما و تنکی ابروهای طبیعی‌تان دارد. معمولاً به‌طور متوسط بین ۵۰ تا ٣۵۰ گرافت پیوند زده می‌شود. پس از اتمام جراحی معمولاً لایه‌ای دلمه روی موی پیوند زده‌ شده شکل می‌گیرد اما همراه با نشانه‌های قرمزی یا تورم باید پس از چند روز از بین برود.

معمولاً چند هفته بعد از جراحی، موهای پیوند زده‌شده می‌ریزند و بعد از چند ماه دوباره رشد می‌کنند. که این ریزش ابرو بعد از کاشت ابرو امری طبیعی است  چون موها طی سه مرحله رشد می کنند. چندین ماه یا حتی یک سال طول می‌کشد تا نتیجه دلخواه خود را مشاهده کنید.

زمان خواب فولیکول ها و زمان کمون آنها عموما برای بیمار سخت و آزاردهنده است زیرا هنوز تغییرات مطلوب و خواسته های او نمایان نشده اند اما بعد از سپری شدن این مدت زمان کم کم ابرو های کاشته شده رشد کرده و بر زیبایی چهره فرد می افزایند. ظاهر آنها همانند ابروی طبیعی است و سایرین متوجه تفاوت موهای کاشته شده با موهای طبیعی نمی شوند.نتایج کاشت ابرو دایمی هستند.

رشد مو در افراد مختلف است و با تداوم رشد موی کاشت شده، همانند ناحیه اهدا کننده اولیه، باید موها را مرتب کنید تا ظاهری مناسب داشته باشید. این مساله برای بیماران مشکل ساز نیست، زیرا اغلب آنها به زیر ابرو برداشتن یا اصلاح قسمتی از بدن خود به صورت منظم عادت دارند.


عوارض بعد از کاشت ابرو

کاشت موی ابرو یک کاشت موی کوچک است. از این رو، عوارض جانبی کمی دارد. تزریق ماده بی هوشی تا اندازه ای دردآور است، زیرا ناحیه دور چشم بسیار حساس است. با این حال، پس از بی هوشی هیچ دردی احساس نمی کنید.

با این حال، به سرعت ناپدید می شود و با آرایش پوشانده می شود. ورم دور چشم نیز نسبتا رایج است. ورم به سرعت ، اغلب در عرض یک شب، ناپدید می شود. پس از جراجی اولیه کاشت مو، ناحیه شاید کبود شود، ورم کند یا ملتهب شود، اما این جراحی عوارض دیگری دارد. ناحیه کاشت دچار خارش می شود که تنها یک یا دو روز طول می کشد، در صورتی که ناحیه ابرو بیش از این زمان خارش داشت، شاید به دلیل عفونت است که باید سریعا درمان شود. خارش را می توان با پماد برطرف کرد. پماد باید در طول روز و شب بر روی ناحیه کاشت مالیده شود تا از خراش تصادفی جلوگیری کند.


چگونه ابرو های خود را پس از انجام کاشت ابرو برداریم؟

معمولاً موی سر و موی ابرو بسیار باهم متفاوت هستند. پس از پیوند زدن موی پشت سر به ابروها باید موی پیوند زده‌شده را آموزش دهید که تا حدودی مانند موی ابرو رفتار کند. بخشی از این وظیفه به عهده جراح است که باید موی پیوندی را به‌ گونه‌ای قرار دهد که رشد آن از الگوی طبیعی رشد ابروها پیروی کند.بخش دیگر به عهده شماست. موی پیوند زده‌شده به‌ گونه‌ای رشد می‌کند که انگار هنوز در پشت سر قرار دارد.

علی‌رغم اینکه رشد مو ابرو زمانی که به حدود نیم اینچ یا کمتر رسید، متوقف می‌شود، موی پیوند زده‌شده همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. اگر نمی‌خواهید ابروهایتان خیلی بلند و پرپشت شوند باید چند وقت یک‌بار آن‌ها را کوتاه و مرتب کنید.می‌توانید با استفاده از قیچی ابرو خودتان ابروهایتان را مرتب و کوتاه کنید. اگر خیلی نگران کوتاه شدن یا خیلی کم‌حجم شدن ابروها هستید، می‌توانید به آرایشگاه مراجعه کنید.

یکی از توصیه های بعد از کاشت ابرو که توسط پزشک متخصص به شما داده می شود احتمالا این است که برای اصلاح ابروی خود تا مدتی بعد از عمل صبر نمایید و عجله نکنید.اگر دست به موچین بردید باید بسیار محتاطانه عمل کنید تا نتایج جراحی از بین نرود. وقتی موی پیوندی رشد کرد، می‌توانید به شکل ابروی طبیعی‌تان به آن مدل دهید. یعنی می‌توانید آن را با برس ابرو، شانه کنید و با دقت رشته‌ای مو را بردارید. می‌توانید از مداد ابرو هم برای پر کردن آن ناحیه استفاده کنید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است