وقتی کیسه آب شما پاره شود انتظار دارید چه اتفاقی بیافتد ؟

وقتی کیسه آب شما پاره شود انتظار دارید چه اتفاقی بیافتد ؟

دی ۲۰, ۱۳۹۷ نسخه بارداری نظرات

ممکن است بارها در تلویزیون دیده باشید زن بارداری هنگام بستنی خوردن یا ترشی خوردن ناگهان کیسه ی ابش پاره شده قبل از اینکه دردهای ان آغاز شود که برایتان ناخوشایند بوده است . در دنیای واقعی در حدود ۱۰ درصد زایمان ها به اینصورت اتفاق می افتد . بیشتر قطره قطره است تا اینکه یک دفعه خارج شود . به این ترتیب بسیار مهم است علائم پاره شدن کیسه آب را بدانید .


کیسه آب

وقتی باردار هستید ، کیسه ایی حاوی سیال آمونیوتیکی جنین شما را در محیطی گرم و ایمن در شکمتان نگه میدارد که به ان کیسه آب هم میگویند که فضایی برای رشد جنین تان فراهم میکند ، دمای ثابتی دارد و از طریق بند ناف کودک تغذیه میکند در حالیکه اجازه نمی دهد جنین تحت فشار قرار بگیرد .

وقتی بدنتان برای وضع حمل آماده میشود ، کیسه آب پاره شده و از طریق واژن سیال خارج می شود. میتواند قبل یا در طول وضع حمل هم اتفاق بیافتد . زمانی است که دردهای زایمان آغاز شده و سرویکس در حدی باز میشود تا نوزاد بتواند خارج شود . اگر کیسه آب قبل از دردهای زایمانی و انقباضات رحمی شروع شود به آن پارگی زودتر از موعد غشایی (PROM ) میگویند.

این حالات در هر فردی متفاوت است . بعضی فقط احساس میکنند لباس زیرشان خیس شده است . اما افراد دیگری ریزش ناگهانی احساس میکنند مثل اینکه  شلوارشان را خیس کرده باشند اغلب ممکن است صدای ترکیدگی خفیفی بشنوند .


چه کاری باید انجام داد

گاهی تشخیص پارگی کیسه سخت است اگر رطوبت چندانی احساس نکنید میتواند تست بو کردن را انجام دهید . مایع آمونیوتیکی معمولا شفاف یا کم رنگ  است و بوی ترشح عادی را ندارد . ادرار بیشتر بوی آمونیاک دارد .

اگر فکر میکنید بعید است کیسه آب پاره شده باشد پدی استفاده کنید و بلافاصله با ماما یا پزشکتان تماس بگیرید .  معمولا از شما میخواهد به مطب یا بیمارستان یا زایشگاه بروید اگر کاملا مشخص نیست کیسه ابتان پاره شده میتوانید تست ساده ایی روی نمونه سیالتان انجام دهید .

اگر سه هفته به موعد مقرر وضع حمل باقی مانده ، پزشک یا ماما ممکن است چند ساعت صبر کند تا  شما وارد مرحله درد زایمان شوید .ممکن است از درد زایمان کاذب برای شما استفاده کنند . بیشتر زنان بعد از ۱۲ ساعت به این مرحله میرسند .

تحقیقات نشان می دهد مادرانی که بدون درد زایمان کاذب نوزادشان متولد میشود کمتر به عفونت مبتلا میشود و نیازی به مراقبت بیشتر ندارند و زودتر از بیمارستان مرخص میشوند . با ماما مشورت کنید بهترین انتخاب برایتان انجام شود .


اگر کیسه آب بسیار زودتر پاره شود

در حدود ۳ درصد از زنان قبل از هفته سی و هفتم کیسه آبشان پاره می شود . که به ان پارگی زودتر از موعد میگویند .  احتمالا در این موارد اتفاق می افتد :

  • اگر کاهش وزن  مصرف سیگار
  • اگر در اوایل حاملگی پارگی زودتر از موعد داشته باشید .
  • اگر عفونت مجاری ادراری درمان نشده داشته باشید .
  • اگر در دوران حاملگی خونریزی واژینالی داشته اید .
  • اگر در طول حاملگی بیمایهای سرویکس داشته باشید .

باید بلافاصله به این دلایل به بیمارستان بروید .

اگر در هفته سی و چهارم حاملگی هستید، پزشکتان ممکن است از شما بخواهد زایمان زودتری داشته باشید زیرا ممکن است شما و جنین به عفونت مبتلا شوید .

اگر در هفته ۳۴ – ۲۳ حاملگی هستید، بهتر است وضع حمل به تاخیر بیافتد تا نوزاد بیشتر رشد کند . آنتی بیوتیکهایی برای جلوگیری از عفونت و یا دوره ایی از استروئیدها برایتان تجویز می شود تا ریه سریعتر رشد کند . ممکن است لازم باشد تا وضع حمل در بیمارستان بمانید .

اگر قبل از هفته ۲۳ کیسه آب پاره شود، ممکن است پزشک در مورد خطرات ادامه حاملگی با شما صحبت کند . نوزادانی که بعد از پارگی کیسه در این زمان متولد شوند شانس زنده ماندن کمتر با احتمال ناتوانی های جسمی و ذهنی خواهد داشت .


اگر کیسه آب پاره نشده باشد

اگر قبلا درد زایمان داشته اید اما به کندی پیش می رود ، پزشک به طور دستی کیسه را پاره میکند . چنگک پلاستیکی استریلی وارد واژن میشود و فشاری بر کیسه آب وارد می کند تا پاره شود.

اما تحقیقات نشان میدهد برای بیشتر زنان ، سرعت وضع حمل را زیاد نمی کند . اینکار در صورتی انجام می شود که سر نوزاد وارد لگن شده باشد و به اندازه کافی پایین باشد . در غیر اینصورت نوزاد معمولا خودش تلاش میکند تا به محل مورد نظر برسد .


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است