ترمیم مو HRT

ترمیم مو HRT

دی ۱۶, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

ترمیم مو اچ آر تی یا ترمیم مو HRT تنها و نخستین روش ترمیم مو استاندارد در دنیا می باشد. ترمیم مو اچ آر تی از روش های غیرتهاجمی ترمیم مو است که در آن از یک سری گرافت پوستی که به صورت ویژه برای بیمار طراحی شده است استفاده می‌شود و هر گرافت دستورالعمل خاصی برای جایگذاری دارد به این ترتیب فرد می‌تواند به روشی غیر جراحی دست به عمل ترمیم مو زده و نیازی به انجام مراقبتهای روزانه پس از عمل نیز نمی باشد.

ضخامت گرافت ها در روش اچ آر تی در حدود ۳۵ صدم میلیمتر است و به دقت بالایی برای جایگذاری نیاز دارد. به این ترتیب اثری طبیعی و غیر قابل تشخیص بر روی سر فرد پس از عمل ترمیم مو باقی می‌ماند روش ترمیم مو اچ آر تی یک روش میانه است که بین روش های جراحی کاشت مو و روش های ترمیم مو با موی مصنوعی قرار می گیرد. از جمله تفاوت این روش ترمیم مو با سایر روش های ترمیم مو میتوان به پایه گرافت آن اشاره کرد.

در این روش از غشای شفاف و نفوذپذیری به جای لایه های ضخیم فیبری استفاده شده است.اکثر روشهای ترمیم مو بدون عوارض هستند و مشکلاتی را تحت عنوان عوارض ترمیم مو نمی توان به طور کلی برای آنها بیان کرد.


ترمیم مو به روش HRT

در ترمیم مو به روش اچ آر تی از موی طبیعی فرد استفاده می شود این در حالی است که در روش های قدیمی تر از ترکیب موی طبیعی و مصنوعی استفاده می شود .همانطور که در حالت طبیعی موهای ناحیه جلوی سر و شقیقه نازک تر هستند و موهای پشت سر ضخیم تر می باشند برای ترمیم مو به روش اچ آر تی نیز از موهای با ضخامت کمتر برای ترمیم جلوی سر و از موهای با ضخامت بیشتر برای ناحیه پشت سر استفاده می شود .

موهایی که حالت قرار گیری آنها به سمت راست است همانطوری در سمت راست و موهایی که جهت قرار گیری آنها به سمت چپ است در قسمت چپ سر قرار می‌گیرد .در روش ترمیم مو اچ آر تی خط فرق و خط رویش به طور طبیعی وجود دارد. تراکم موی زیادی این روش ترمیم مو دارد و ایجاد عفونت و حساسیت و قارچ بسیار احتمال کمی در این روش دارد. بعد از انجام این روش ترمیم مو ممانعتی برای استحمام مداوم و رنگ کردن مو و سشوار کشیدن وجود ندارد. البته برای ماندگاری ترمیم مو نگهداری و مراقبت از مو لازم است.


کاشت مو بدون نیاز به بانک مو

در روش های کاشت مو تعدادی از گرافت های مو از بخش‌های دیگر پوست بدن مثلا گرافت های موهای پشت سر جدا شده و به ناحیه‌ای که دچار ریزش مو شده‌اند پیوند زده می‌شود. باید موهای آن بخش بادوام بوده و از بخش هایی  از پوست سر جدا می‌شود که دچار ریزش مو نمی‌شود چرا که هدف عمل کاشت مو این است که موهای کاشته شده در ناحیه ای که دچار ریزش و یا طاسی شده ، نریزند و به رشد و نمو خود ادامه دهند .به آن بخشی از سر که موها دچار ریزش نشده و قابلیت اهدای گرافت های مو را دارد بانک موی سر می‌گویند.

یکی از الزامات و پیش نیازهای عمل کاشت و پیوند مو این است که افراد بانک موی مناسبی داشته باشند . کسانی که بانک موی ضعیف دارند و تعداد موهای آنها در آن نواحی کم است نمی توان از عمل کاشت مو بر روی سر آنها استفاده کرد. برای چنین افرادی پزشکان و متخصصین کاشت مو از روش های دیگری مانند ترمیم مو و یا روش prp جهت درمان این افراد استفاده می‌کنند.

از این رو داشتن بانک مو جهت کاشت موی طبیعی ضروری است و یکی از مزیت های روش های ترمیم مو نسبت به کاشت مو این است که روشهای ترمیم مو بدون نیاز به بانک مو هستند. کاشت مو بدون نیاز به بانک مو در واقع به همان روش اچ آر تی که یکی از روش های ترمیم مو است، اطلاق می گردد.


معایب ترمیم مو به روش HRT

پس از انجام عمل اچ آر تی ممکن است موهای فرد به صورت ناگهانی دچار ریزش شده و کم پشت شود که به این حالتی که اتفاق می افتد شوک ریزش مو گویند و تا حدودی طبیعی است. باید دانست که این ریزش مو پس از مدتی رفع شده و رشد موها دوباره از سر گرفته می‌شود. در صورتی که این مشکل به مرور زمان و پس از چند ماه حل نشود استفاده از روش‌های جراحی کاشت مو ضروری است.

همچنین خارش پوست سر نیز از جمله مواردی است که ممکن است بیمار پس از عمل با آن مواجه شود اما فرد بیمار باید مراقب باشد که به هیچ وجه اقدام به خارش پوست سر نکرده و برای التیام آن از روش‌های مرطوب کننده پوست استفاده نماید. از نظر قیمت ترمیم مو نیز در این روش ترمیم مو هزینه ها بالاتر و بیشتر از سایر روش های ترمیم مو است.


مزایای ترمیم مو به روش HRT

در این روش ترمیم مو نیازی به برداشتن موهای طبیعی بیمار نیست که همین امر باعث کم شدن زمان کاشت و افزایش سرعت عمل پزشک می شود.به دلیل اینکه هیچ گرافتی از روی سر بیمار برداشته نمی‌شود زخمی نیز برای برداشت به وجود نمی‌آید. کمتر شدن ریزش مو به دلیل استفاده نکردن از موهای ضعیف شخص که از قبل دچار ریزش بوده‌اند از دیگر مزایای این روش ترمیم مو است.

در این روش خط مو طبیعی است و خط فرق سر به علت رعایت درست و بسیار دقیق چیدمان موها کاملا مشخص و طبیعی می باشد. این روش برای تقریباً همه افراد و همچنین بیماران مبتلا به آلوپسی و سوختگی نیز قابل اجراست . تراکم مو در این روش عالی است و رشد موهای طبیعی فرد کاملاً طبیعی و بدون مشکل می باشد. از دیگر مزیت های این روش عدم نیاز به مراقبت های بعد از عمل بلند مدت است و بعد پایان یک جلسه فرد می تواند تمام فعالیتهای روزانه خود را انجام دهد.

به دلیل طبیعی بودن موها در این روش ترمیم مو می‌توان از انواع برس، سشوار، اتوی مو، بابلیس و غیره برای حالت دادن موهای خود استفاده نمود و همچنین می توان موها را به رنگ دلخواه رنگ کرد و حتی می‌توان از دکلره برای ایجاد رنگهای روشن استفاده نمود‌.


بهترین کاندیدای انجام روش ترمیم مو اچ آر تی چه کسانی هستند؟

از جمله افرادی که مناسب استفاده از این روش هستند می‌توان به افرادی که دارای الگوی طاسی مردانه هستند و از ریزش موی خود رنج می برند اشاره نمود. همچنین افرادی که خود دارای بانک موی قوی نیستند ،مناسب ترین روش برای آنها ترمیم مو به روش اچ آر تی است.

روش ترمیم مو اچ آر تی برای موهای خانم ها نیز بسیار مناسب است. در این روش بدون کوتاهی مو ها می توان ترمیم مو را انجام داد و از این رو این روش بیشتر قابل توجه خانم ها قرار گرفته است زیرا خانم ها اصلا  تراشیده شدن و یا کوتاهی موهای خود را خوشایند نمی دانند.مخصوصا اگر در این روش از پروتزهای مرغوب استفاده شود که در آن از بانک مو زنانه استفاده می شود‌.


انواع تقسیم بندی روش ترمیم مو اچ آر تی

روش ترمیم مو اچ آر تی به سه دسته مختلف تقسیم می شود. در اولین روش از این ترمیم مو، موهای طبیعی شخص که برداشت می‌شود زیر پوست شخص کاشت می‌شود. این روش برای زمانی می باشد که فرد به طاسی کامل مبتلا باشد. دومین دسته از روش ترمیم مو اچ آر تی به این شکل است که مو های برداشت شده از شخص را روی پوست سر استفاده می‌کنند که این روش نیز برای افرادی ست که تقریباً دچار طاسی می باشند .

در سومین روش از گرافت ها استفاده می شود که آنها را در لابلای موهای کم تراکم جایگزین می کنند .این روش بیشتر مناسب افرادی است که دارای موهای کم پشت هستند. گاهی اوقات به جای ترمیم مو به روش اچ آر تی از کاشت مو به روش اچ آر تی استفاده می شود که در واقع کاشت مو به روش اچ آر تی در اصل  نوعی ترمیم مو می باشد مانند اصطلاح اشتباهی که در مورد کاشت مو به روش sutبه کار برده می شود که گاهی آن را اشتباها ترمیم مو به روش sut می خوانند.


ترمیم مو HRT در مردان

ترمیم مو اچ آر تی یکی از تاثیرگذارترین روش های درمان ریزش مو در مردان است . اگر اختلال هورمونی در مردان دیده شود، روش اچ آر تی برای مردان می تواند یک درمان قطعی و موثر در ریزش مو باشد.

همچنین در مواردی که کمبود ویتامین های مغذی علت ریزش مو است از روش اچ آر تی همراه با یک برنامه غذایی مناسب و ورزش صحیح می‌تواند توصیه شود. هر چند روش اچ آر تی به عنوان روشی درمانی برای جایگزینی هورمون ها به کار می رود اما نباید انتظار داشت که سطح هورمون های جایگزین شده به سطوح اولیه خود برسند.

روش ترمیم مو اچ آر تی روشی کاملا مطمئن است که با نظارت مستقیم پزشک و جراح متخصص مو انجام می شود. این روش برای بیماران قلبی عروقی و همچنین دیابت نوع ۲ توصیه نمی شود.


پروتز مو چیست؟

پروتز مو متشکل از قطعه پارچه توری از جنس طبیعی و ضدحساسیت هست که تار های طبیعی و یا مصنوعی مو به روی آن سوار می‌شوند که به دلیل توری بودن صفحه وقتی  روی سر قرار می گیرد بسیار طبیعی به نظر می رسد .

این پروتزها با چسب مخصوص که طبیعی و غیر حساسیت زا هستند و یا  کلیپس اکستنشن و یا با روش گره زدن تار به تار به موی خود فرد متصل می‌شود. این پروتزها به دلیل مشبک بودن صفحه آنها ، برای پوست سر قابل تنفس بوده و مشکلی بابت شستن سر و عرق کردن و فعالیت‌هایی مانند شنا و موتورسواری و غیره به وجود نمی آورد. انواع پروتز مو مردانه و پروتز مو زنانه در بازار وجود دارد که این پروتز ها با کلاه گیس متفاوت هستند و کلاه گیس نیستند.

برای انجام یک ترمیم مو دقیق و طبیعی و خوب باید به نوع پروتزی که انتخاب می شود دقت نمود باید به این موضوع توجه داشت که بافت مو در پروتز نباید مشخص شود و تار مویی که داخل پروتز بافته می شود حتما تار به تار یا نهایت دو تار در هر گره باشد که اگر غیر از این باشد می‌تواند مشخص باشد و نمایی مانند کلاه گیس پیدا کند.

مهمترین اختلاف بین پروتزها و کلاه گیس ها این است که در پروتز ها برای ترمیم موی سر آقایان از بانک موی مردانه و در خانم ها از بانک موی زنان استفاده می نمایند و این نکته بسیار ظریف و حائز اهمیت است زیرا جنس موی خانم ها معمولاً برای استفاده شدن برروی پروتزهای مردان مناسب نیست و همین طور برعکس در صورتی که در کلاه گیس ها به علت استفاده از الیاف مصنوعی و موی فرآوری شده به هیچ عنوان این موضوع را رعایت نمی گردد.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است