درمان بیماری های قلبی با آنژیوپلاستی (رگ گشایی) و استنت ها

درمان بیماری های قلبی با آنژیوپلاستی (رگ گشایی) و استنت ها

دی ۵, ۱۳۹۷ نسخه کاتتریزاسیون قلبی نظرات

در طول آنژیوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

برای انجام آنژیوپلاستی در ابتدا باید پروسه ایی به نام کاتتراسیون قلبی ( عبور کاتتری درون  رگ برای تزریق ماده و مشاهده قسمتهای داخلی قلب ) روی شما انجام شود. چند دارو برای شما تجویز می شود تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید سپس پزشک محل ورود کاتتر را با استفاده از داروی بی حسی ، بی حس میکند . سپس لوله پلاستیکی نازکی به نام غلاف اغلب از طریق ران  و یا بازو وارد سرخرگ می شود . لوله طویل ، باریک و توخالی به نام کاتتر از این غلاف عبور می کند و به عروق اطراف قلب هدایت میشود.  مقدار کمی مایع کنتراست از طریق کاتتر وارد عروق خون میشود .عکس برداری با اشعه ایکس انجام می شود وقتی کاتتر درون قلب ، دریچه ها و رگهای اصلی حرکت کند . بر اساس تصاویر پزشکان می توانند عروق باریک شده و یا عملکرد بد دریچه ها را ارزیابی کنند .

اگر پزشک برای انجام آنژیوپلاستی تصمیم بگیرد کاتتری درون سرخرگ مسدود وارد کند . سپس پروسه زیر انجام می شود.

در کل عمل بین ۱ تا ۳ ساعت طول میکشد اما آماده سازی و ریکاوری مدت زمان بیشتری طول می کشد . ممکن است برای نظارت یک شب در بیمارستان بستری شوید .

چه نوع عملی در آنژیوپلاستی صورت می گیرد . پزشکان برای انجام اینکار از چند روش استفاده می کنند :

  • بالن: کاتتر با نوک یک بالن کوچک به قسمتهای باریک سرخرگ وارد میشود . در یک نقطه بالن متورم شده تا پلاک را به سمت جلو حرکت دهد و به باز شدن سرخرگ کمک کند تا جریان خون بهتر به سمت قلب حرکت کند .
  • استنت: لوله ی کوچکی است که به شکل نوعی داربست درون سرخرگ کرونر را نگه میدارد . کاتتر بالن ، روی سیم هادی قرار میگیرد و استنت در محل باریک سرخرگ مستقر می شود. سپس بالن متورم شده و استنت سرخرگ را باز می کند و در این حالت آن را نگه میدارد . سپس بالن جمع شده و از محل می گذرد. بعد از چند هفته ، سرخرگ بهبود می یابد .

اغلب این پروسه در طول آنژیوپلاستی انجام می شود تا به باز نگه داشتن عروق کمک کند . اسنت معمولا از فلز ساخته شده و به طور دائمی در ان محل باقی می ماند و یا از فلزی ساخته می شود که بدن بعد از مدتی آن را جذب می کند .

بعضی استنت ها حاوی داروهایی هستند که خطر گرفتگی مجدد عروق را کم می کنند . پزشک برای جایگذاری استنت تصمیم می گیرد .

روتابلاسیون: کاتتر خاصی با یک نوک بلوطی شکل با پوشش الماس به محل باریک سرخرگ هدایت میشود . نوک این کاتتر به سرعت می چرخد و پلاکها را از دیواره سرخرگ باز می کند . ذرات میکروسکوپی در جریان خون از بین میرود اگر لازم باشد کار تکرار میشود تا جریان خون تمیز شود .

این عمل به ندرت انجام میشود زیرا آنژیوپلاستی بالنی و استنت گذاری نتایج بهتری دارند . هم چنین انجام آنها برای متخصص آنژیوپلاستی آسانتر است .

اترکتومی: کاتتری که در اینجا استفاده می شود استوانه توخالی روی راس آن و یک قسمت باز در قسمت کنار و بالنی در سمت دیگر است . وقتی کاتتر از سرخرگ عبور می کند بالن متورم شده و پلاک به سمت جلو حرکت می کند یک تیغ کوچک در استوانه میچرخد و هر پلاکی را برمی دارد . قسمتهای برداشته شده با کاتتر به بیرون هدایت می شوند . اگر لازم باشد چند بار تکرار می شود .

مثل روش بالا این روش هم چندان استفاده نمی شود .

بالن برشی: این کاتتر هم یک نوک بالنی شکل خاص با چند تیغ کوچک دارد . وقتی بالن باز میشود تیغه ها فعال می شوند  تیغ های کوچک روی پلاکها خراشهایی ایجاد می کنند سپس بالن به این پلاکها فشار وارد می کند تا از دیواره سرخرگ جدا شوند .


قبل از آنژیوپلاستی لازم است چه کاری انجام دهم ؟

بیشتر افراد به تست رایج خون و اکوکاردیوگرام نیاز دارند . ممکن است ویزیتهای جداگانه ایی لازم باشد تا قبل از آنژیوپلاستی برنامه ریزی انجام شود . از شب قبل نباید هیچ غذا و یا نوشیدنی مصرف کنید .

اگر دندان مصنوعی ، سمعک یا هر وسیله دیگری دارید بهتر است حین آنژیوپلاستی برای ارتباط بهتر با پزشک به همراه داشته باشید . اگر از عینک هم استفاده می کنید آن را همراه خود بیاورید .

اگر از داروی ادرار اور ، انسولین یا وارفارین استفاده می کنید به پزشک یا پرستار اطلاع دهید .

هم چنین اگر به هر ماده ایی مخصوصا موارد زیر آلرژی دارید به آنها اعلام کنید :

شما باید قبل از عمل آسپرین بخورید . مطمئن شوید اینکار انجام شود . در طول عمل کاملا هشیار خواهید بود اما داروهایی برای آرامش به شما داده میشود .


بعد از آنژیوپلاستی چه اتفاقی می افتد ؟

اگر کاتتر درون سرخرگ ران تان قرار بگیرد باید کاملا دراز بکشید تا این غلاف عبور کند .ممکن است صفحه ایی کنار پایتان گذاشته شود تا پاها صاف نگه داشته شوند . بعد از برداشتن غلاف باید به مدت ۶ ساعت در همان حالت باشید تا خونریزی اتفاق نیافتد اما پرستار میتواند بعد از دو ساعت سرتان را  با متکی بالا ببرد . پرستار می گوید چه زمانی می توانید بخوابید . ممکن است زودتر از ۶ ساعت باشد چنانچه یک گیره کلاژنی درون سرخرگ گذاشته شود .

نباید تا بعد از برداشتن غلاف چیزی بخورید یا بنوشید . ممکن است حالت تهوع برایتان ایجاد کند . وقتی اجازه غذا خوردن داده شد باید رژیم غذایی سالم و مناسب برای سلامت قلب دنبال شود .

اگر کاتتر درون سرخرگ از بازو یا کمر عبور کرده باشد محل ان بانداژ میشود تا زودتر التیام یابد . باید دو ساعت روی محل نگه داشته شود . پزشک یا پرستار آن را برمی دارد تا بهبودی نسبی آن را بررسی کند . ممکن است لازم باشد یک شب برای کنترل بعد از عمل در بیمارستان بستری شوید .

اگر تب یا هریک از علائم زیر را دارید پزشک را در جریان بگذارید:

  • درد قفسه سینه
  • تورم
  • درد در ران یا بازو

اگر محل کاتتر در منزل خونریزی کرد با ۹۱۱ تماس بگیرید و کاملا دراز بکشید . لباستان را دربیاورید تا فشار روی محل برداشته شود .

اگر استنتی جایگذاری شده باید داروهایی تجویر شود تا از تشکیل لخته نزدیک ان پیشگیری شود .

به تدریج فعالیتهای روزمره ی خود را اغاز کنید باید بعد از یک هفته بتوانید کارهای معمولتان را انجام دهید .

اگر کاتتر در بازو یا کمر قرار گرفته است بانداژ خاصی لازم است تا بهتر التیام یابد . به مدت ۲ ساعت باید روی محل باشد . پزشک یا پرستار انرا کنترل می کنند .


آیا آنژیوپلاستی میتواند بیماری سرخرگ کرونر را درمان کند ؟

سرخرگ مسدود را باز می کند اما بیماری عروق کرونری را درمان نمی کند سبک زندگی مثل مصرف سیگار و رژیم غذایی باید کاملا تغییر کند باید یک برنامه ورزشی را برای خود برنامه ریزی کنید ممکن است به یک یا چند دارو نیاز داشته باشید .


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است