استیل ال کارنیتین

استیل ال کارنیتین

دی ۳, ۱۳۹۷ نسخه طب گیاهی نظرات

استیل ال کارنیتین یا acetyl-L-carnitine می تواند به ال کارنیتین تبدیل شود . ال کارنیتین امینو اسیدی است که به طور طبیعی در بدن ساخته شده و به تولید انرژی در بدن کمک می کند . اگرچه ال کارنتین یک امینواسید است اما بدن برای ساخت پروتئین از آن استفاده نمی کند.

بعضی افراد برای انواع اختلالات مغزی مثل بیماری آلزایمر یا همان از دست دادن حافظه به واسطه ی پیری، افسردگی، مشکلات ذهنی مرتبط با اعتیاد به الکل و مشکلات فکری مرتبط با بیماری لایم و بیماری کارکرد بسیار ضعیف کبد به طور خوراکی استیل ال کارنیتین را مصرف می کنند .

هم چنین برای ترک الکل، سندروم دان، اختلال دو قطبی و گردش خون ضعیف بعد از سکته، آب مروارید، درد عصبی دیابتی و دردهای عصبی ناشی از مصرف داروهای ایدز یا سرطان و دردهای سیاتیک، درد بافت عضلانی و فلج شدن صورت استفاده می شود .

از این ماده برای خستگی ناشی از افزایش سن، خستگی ناشی از بیماری ام اس و تحلیل ماهیچه ای به نام اسکلروز جانبی امیوتروپیک، فعالیت زیاد کودکان مبتلا به سندروم ایکس و اختلال بیش فعالی – کم توجهی و برای درمان پیر شدن پوست به صورت خوراکی مصرف می شود .

در مردان برای ناباروری، علائم منوپاز مردانه ( کاهش سطح تستسترون به علت افزایش سن ) و بیماری آلت تناسلی  به نام پیرونی به صورت خوراکی و هم چنین برای درد مربوط به بیماری بافت عضلانی به علاوه ی درد اعصاب تاثیرگذار روی دستها و پاها مصرف می شود .

برای ترک الکل، دردهای عصبی مربوط به داروهای درمان ایدز، زوال عقل و کاهش جریان خون در مغز، به صورت تزریق وریدی تزریق می شود .

بدن میتواند ال کارنیتین را به استیل ال کارنیتین و یا برعکس تبدیل کند . اما هموز مشخص نیست آیا اثرات استیل ال کارنیتین به واسطه ی مواد شیمیایی آن و یا به خاطر ترکیباتی است که از آن ساخته می شود و یا  مواد شیمیایی ساخته شده دیگر در این کار دخیل هستند.

مکانیزم اثر

استیل ال کارنیتین در بدن، انرژی تولید می کند که برای کار مغز و قلب، حرکت ماهیچه و انجام سایر فرایندهای بدن ضروری است .


موارد استفاده و خواص طبی استیل ال کارنیتین

احتمال اثر در موارد زیر

 • بهبود مشکلات ذهنی در افراد مسن: مصرف استیل ال کارنیتین کارکرد ذهنی و حافظه  در فرایند  کاهش حافظه در افراد مسن را بهبود می بخشد.
 • خستگی در افراد مسن: مصرف این ماده احساس خستگی جسمی و ذهنی در افراد مسن را برطرف می کند . هم چنین به نظر میرسد احساس خستگی بعد از ورزش را کاهش می دهد .
 • کمبود تستسترون مرتبط با افزایش سن: به نظر میرسد مصرف خوراکی استیل – ال – کارنیتین همراه با پروپیونیل – ال – کارنیتین به برطرف کردن علائم مربوط به کاهش سطح هورمون مردانه کمک میکند .  همچنین  مصرف آن به مدت ۶ ماه مشکلات و اختلال جنسی، افسردگی و احساس خستگی را برطرف می کند که دلیل آن سطح تستسترون ایجاد شده می باشد.
 • ترک الکل: تزریق درون وریدی آن به مدت ۱۰ روز و سپس مصرف خوراکی به مدت ۸۰ روز به کاهش علائم ترک الکل کمک میکند در حالیکه مدت زمان مصرف بعدی الکل را افزایش میدهد . به هرحال بیشتر بهبود علائم در طول هفته ی اول رخ میدهد . بنابراین مشخص نیست آیا مصرف خوراکی استیل  ال – کارنیتین فواید بیشتری بعد از تزریق داشته باشد .
 • درمان بیماری آلزایمر: مصرف این دارو ممکن است شدت پیشرفت بیماری را کاهش دهد، حافظه را بهتر کند و بعضی از فعالیتهای ذهنی و رفتارهای دیگر در این بیماران را بهبود بخشد . احتمالا در شروع بیماری آلزایمر و در افراد زیر سن ۶۶ سال به احتمال بیشتری کمک کننده است در حالیکه در سنین بالاتر پیشرفت بیماری و افت فعالیت ذهنی افزایش می یابد .
 • جریان خون ضعیف به مغز: به نظر میرسد تجویز تک دوز استیل – ال – کارنیتین درون وریدی سبب بهبودی موقتی در جریان خون مغز افراد با گردش خونی ضعیف مغزی شود .
 • بهبود حافظه در افراد الکلی: مصرف استیل  – ال – کارنیتین می تواند سبب بهبود حافظه در افراد ۳۰ تا ۶۰ سال شود که به واسطه مصرف الکل مشکلات ذهنی به مدت طولانی داشته اند .
 • افسردگی: مصرف ۱ تا ۴ گرم از این ماده روزانه می تواند خلق و خو را بهتر کند و سطح افسردگی افراد را کم کند . به نظر میرسد در افراد مسن و با مصرف مقادیر بیشتر، بهتر کار می کند.
 • کاهش درد عصبی مربوط به دیابت: به نظر میرسد مصرف استیل – ال – کارنیتین می تواند علائم درد عصبی دیابت را در افرادی که به مدت طولانی دیابت ندارند بهبود بخشد و در افرادی دیابتی با کنترل ضعیف به بهترین شکل عمل می کند . دوزهای ۱۰۰۰ میلی گرمی دو تا سه بار روزانه نسبت به دوز ۵۰۰ میلی گرمی کارایی بهتری دارد .
 • کارکرد ضعیف مغزی در افراد مبتلا به نقص کبدی: مصرف استیل ال کارنیتین کارایی فیزیکی را بهتر می کند و ممکن است در افراد مبتلا به کارکرد ضعیف مغزی به واسطه ی اختلال کبدی کارکرد ذهنی را هم بهبود بخشد . هم چنین ممکن است کارایی کبد را بهتر کند همانطوریکه با کاهش آمونیای خون مشخص می شود .
 • درمان ناباروری در مردان: به نظر میرسد مصرف خوراکی استیل – ال – کارنیتین همراه با ال کارنیتین می تواند حرکت اسپرم را بیشتر کند و میزان باروری را در افراد نابارور بالا ببرد . همچنین مصرف استیل – ال – کارنیتین بعد از درمان با داروهای غیر استروئیدی و ضد التهابی تعداد و حرکت اسپرم را در افرادی با التهاب غده پروستات، کیسه منی و روخاگ  افزایش میدهد . به علاوه مصرف آن در ترکیب با استیل ال کارنتین، ال کارنیتین، ال – ارجنین و جین سینگ میتواند حرکت اسپرم در افراد نابارور به دلیل کم حرکتی اسپرم را افزایش دهد . هم چنین ممکن است حرکت اسپرم و تعداد ان را در افراد نابارور به واسطه تورم پروستات در اثر عفونت کلامیدیا را بالا ببرد .
 • درمان بیماری پیرونی (نوعی بیماری بافت پیوندی در مردان): اینطور تصور میشود استیل ال کارنیتن ممکن است موثر تر از داروی تاموکسیفن باشد که برای کاهش درد  و کند کردن شدت بیماری استفاده میشود .

مدارک کافی برای اثر در موارد زیر وجود ندارد

 • تحلیل ماهیچه ایی به دلیل اسکلروز جانبی امیوتروپیک (بیماری ALS): تحقیقات اولیه نشان میدهد مصرف استیل ال کارنیتین همراه با داروی ریلوزول میتواند تعداد افراد مبتلا به این بیماری را نسبت به افرادی که فقط از ریلوزول استفاده می کنند، کم کند .
 • کاهش درد عصبی به دلیل مصرف دارو برای درمان ایدز: تحقیق اولیه نشان میدهد مصرف خوراکی استیل – ال – کارنیتین ممکن است درد عصبی مربوط به درمانهای ویروسی را کاهش دهد . به هر حال به نظر نمیرسد  تزریق ماهیچه ایی کارایی داشته باشد .
 • اختلال نقص توجه – بیش فعالی: به نظر نمی رسد مصرف استیل – ال – کارنیتین علائم بیماری را در کودکانی که قبلا با متیل فنیدات درمان شده اند را بهبود بخشد.
 • اختلال دو قطبی: تصور نمی شود مصرف استیل – ال کارنیتین به علاوه آلفا لیپوییک اسید به مدت ۱۲ هفته علائم افسردگی را در افراد مبتلا به اختلال دو قطبی برطرف کند .
 • درد بافت عضلانی: وقتی درون ماهیچه تزریق شود یا به صورت خوراکی مصرف شود ممکن است علائم این بیماری را کاهش دهد . زمانی نتیجه بهتری کسب می شود که با هر دو روش استیل ال کارنیتین تجویز شود.
 • مشکل ژنتیکی به نام  سندرم شکننده ایکس: بر اساس تحقیق اولیه مشخص میشود استیل ال کارنیتین نمی تواند کارایی مغزی را بهبود بخشد بلکه رفتار بیش فعالانه را در کودکان مبتلا به این سندورم کم می کند .
 • ام اس: تحقیق اولیه نشان میدهد مصرف استیل – ال – کارنتین ممکن است احساس خستگی در افراد مبتلا به ام اس را کم کند .
 • اسکیزوفرنی: تحقیق اولیه نشان می دهد مصرف این ماده ممکن است علائم این بیماری را در افرادی که قبلا از داروی ضد روان پریشی استفاده نکرده اند را بهبود بخشد . اما این ماده نمی تواند همه علائم را برطرف کند . هم چنین نمی تواند کارایی ذهنی را بهبود بخشد .
 • درد به واسطه فشار به عصب سیاتیک در ناحیه پایینی پشت: تحقیق اولیه نشان میدهد مصرف استیل – ال – کارنتین نیاز به داروی تسکین درد در این افراد را کم می کند . به هر حال به اندازه ی آلفالیپویک اسید موثر نیست.
 • آب مروارید ، سندروم دان ، مشکلات ذهنی مربوز به بیماری لایم ، مشکلات دیگر: مدارک بیشتری لازم است تا اثر بخشی این دارو برای موارد استفاده شده ارزیابی شود

عوارض جانبی و هشدارها

احتمالا برای بیشتر افراد بزرگسال و برای کودکان به صورت خوراکی بی خطر است . البته عوارض جانبی احتمالی مثل، شکم درد، تهوع، استفراغ، خشکی دهان، سردرد و بی قراری به همراه دارد . سبب بوی  بد بدن، ادرار، تنفس و عرق می شود .

احتمالا تزریق وریدی استیل ال کارنیتین برای افراد بالغ بی خطر است . البته فقط تحت نظارت پزشکی باید اینکار انجام شود .

حاملگی و شیردهی: اطلاعات کافی در مورد استفاده از این دارو حین حاملگی و شیردهی وجود ندارد . بهتر است از مصرف در این دوره ها اجتناب شود .

اختلال دو قطبی: ممکن است مصرف این دارو علائم  این بیماران با عود اخیر را بدتر کند .

درد عصبی در اثر شیمی درمانی: این ماده ممکن است علائم درد در افرادی که با دسته ی خاصی از داروهای شیمی درمانی  مثل تاکسان ها درمان شده اند را بدتر کند .

کم کاری تیروئید: نگرانی در این مورد وجود دارد که ممکن است این دارو تداخلی با هورمون تیروئید داشته باشد . اگر کم کاری تیروئید دارید از این دارو استفاده نکنید .

تشنج: افزایش میزان تشنج در افراد مبتلا به این مشکل با مصرف خوراکی یا تزریق وریدی این دارو گزارش شده است . از آنجاییکه ال کارنیتین با استیل ال کارنیتین مرتبط است این نگرانی وجود دارد که ممکن است با مصرف استیل ال کارنیتن این اتفاق رخ دهد . اگر تشنج دارید از این دارو استفاده نکنید


تداخلات دارویی

تداخلات شدید: به هیچ عنوان همزمان مصرف نکنید

 • اسنوکومورال (سینتروم): از داروی سینتروم برای کاهش ایجاد لخته خون استفاده میشود . ممکن است استیل ال کارنیتین تاثیر سینترون را افزایش دهد . با افزایش اثربخشی سینتروم تشکیل لخته خون کند میشود . ممکن است دوز سینتروم تغییر کند .

واکنش متوسط: هنگام استفاده همزمان احتیاط کنید

 • وارفارین: از این دارو برای کندشدن تشکیل لخته خون استفاده میشود . ممکن است استیل ال کارنتین اثرات وارفارین و شانس ایجاد کوفتگی و خونریزی را بیشتر کند . ممکن است تغییر دوز وارفارین لازم باشد .

میزان دوز

دوزهای زیر در تحقیق علمی بررسی شده است

در افراد بزرگسال

به صورت خوراکی

زوال حافظه مرتبط با سن: ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم استیل ال کارنتین به صورت روزانه به مدت ۳ ماه

خستگی مرتبط با سن: ۲ گرم استیل ال کارنیتین به علاوه ی ۲ گرم پروپیونیل – ال – کارنیتین به صورت روزانه به مدت ۶ ماه

برای ترک الکل: ۱ تا ۳ گرم استیل – ال- کارنتین به صورت درون وریدی برای ده روز . سپس ۸۰ روز بعد ۳ گرم استیل ال کارنیتین به صورت خوراکی روزانه

برای بیماری آلزایمر: ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی گرم استیل ال کارنیتین به صورت خوراکی روزانه دو تا سه دوز به مدت ۳ تا ۱۲ ماه

بهبود حافظه در افرادی که در بیش از حد الکل مصرف میکنند: ۲ گرم استیل ال کارنیتین به صورت روزانه به مدت ۹۰ روز

افسردگی: ۱ تا ۴ گرم استیل ال کارنتین روزانه به مدت ۶۰ روز استفاده میشود . به نظر میرسد دوز بیشتر تاثیر بیشتری خواهد داشت .

درد عصبی افراد دیابتی: ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی گرم استیل ال کارنتین به صورت خوراکی روزانه که به مدت یکسال مصرف شود . در بعضی موارد ۱۰۰۰ میلی گرم استیل ال کارنتین درون ماهیچه به مدت ۱۰ تا ۱۵ روز تزریق میشود که قبلا مصرف به صورت خوراکی بوده است .

در افراد با کارکرد ضعیف مغزی مبتلا به بیماری کبدی: ۲ گرم این دارو دو بار روزانه به مدت ۹۰ روز استفاده میشود .

برای ناباروری مردان: یک گرم استیل ال کارنتین به علاوه ی ال کارنتین به صورت روزانه برای درمان ناباروری استفاده میشود .

برای ناباروری ثانویه باکتریال پروستاتو وسیکلو پیدی میوتیس: ۵۰۰ میلی گرم استیل ال کارنتین به علاوه ۱ گرم  ا ل کارنتین هر ۱۲ ساعت همراه با درمان با داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی استفاده میشود .

برای درمان ناباروری به واسطه کم تحرکی اسپرم: ترکیبی حاوی ۱۶۶۰ میلی گرم ال ارجنین، ۱۵۰ میلی گرم ال کارنتین و ۵۰ میلی گرم استیل ال کارنتین و ۲۰۰ میلی گرم جین سینگ به صورت روزانه به مدت ۳ ماه تجویز شده است

برای ناباروری مردان به واسطه تورم پروستات در اثر عفونت کلامیدیا: ترکیبی حاوی ۱۶۶۰ میلی گرم ال ارجنین، ۱۵۰ میلی گرم ال کارتنین، ۵۰ میلی گرم استیل ال کارنتین و ۲۰۰ میلی گرم جین سینگ به صورت روزانه برای ۶ ماع همراه با ۶۰۰ میلی گرم پرولی فلوکساسین تجویز شده است

برای بیماری پیرونی: ۱ گرم استیل ال کارنیتین دو بار در روز به مدت ۳ ماه تجویز شده است .

برای ترک الکل: ۱ تا ۳ گرم استیل ال کارنتین به صورت IV برای ۳ تا ۴ ساعت به مدت ده روز استفاده میشود . بعد ا ز ان ۳ گرم استیل ال کارنتین به صورت خوراکی روزانه به مدت ۸۰ روز تجویز میشود.

برای بهبود جریان خون به مغز: تک دوز ۱۵۰۰ میلی گرمی استیل ال کارنیتین به صورت درون وریدی لازم است

برای درد عصبی افراد دیابتی: ۱۰۰۰ میلی گرم استیل ال کارنتین به صورت امپول روزانه به مدت ۱۰ تا ۱۵ روز تجویز میشود . در بعضی موارد ۲۰۰۰ میلی گرم استیل ال کارنتین به صورت خوراکی روزانه به مدت ۱۲ ماه همراه با تزریق تجویز میشود


اسامی دیگر

Acetil-L-Carnitina, Acetyl Carnitine, Acétyl Carnitine, Acetyl L-Carnitine, Acétyl-L-Carnitine, Acetyl-L-Carnitine Arginate Dihydrochloride, Acetyl-L-Carnitine Arginate HCl, Acétyl-L-Carnitine Arginate HCl, Acetyl-L-Carnitine HCl, Acétyl-L-Carnitine HCl, Acetyl L-Carnitine Hydrochloride, Acetyl Carnitine, Acétyl-Carnitine, Acetyl-Levocarnitine, Acétyl-Lévocarnitine, ALC, ALCAR, Aminocarnitine, Carnitine Acetyl Ester, Dihydrochlorure dAcétyl-L-Carnitine Arginate, Gamma-Trimethyl-Beta-Acetylbutyrobetaine, L-Acetylcarnitine, L-Acétylcarnitine, Levacecarnine, N-Acetyl-Carnitine, N-Acétyl-Carnitine, N-Acetyl-Carnitine Hydrochloride, N-Acetyl-L-Carnitine, N-Acétyl-L-Carnitine, ST-200, Vitamin B(t) Acetate, 2-(acetyloxy)-3-carboxy-N,N,N-trimethyl-1-propanaminium inner salt; (3-carboxy-2-hydroxy-propyl)trimethylammonium hydroxide inner salt acetate


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است