واچلیا ریگیدولا

واچلیا ریگیدولا

دسامبر 21, 2018 نسخه طب گیاهی نظرات

واچلیا ریگیدولا  یا Acacia rigidula ، بوته ایی است که در جنوب غربی و غرب تکزاس و هم چنین در ایالات شمالی مکزیک رشد می کند . مواد شیمیایی واچیلیا رگیدولا ممکن است اثرات محرکی داشته باشند و به همین علت در بعضی از مواد کاهنده وزن و مکمل های ورزشی استفاده میشوند .

مشخص شده است در بسیاری از مکملهای غذایی که واچیلا به عنوان یک ماده ترکیبی دسته بندی شده است  مقادیر زیادی فنتیلامین وجود دارد . در حالیکه فنتیلامین به طور طبیعی در برگهای واچیلا وجود دارد ، مقادیر موجود در این مکمل ها اغلب بیش از مقادیر موجود در یک گیاه به تنهایی است .

علاوه بر فنتیلامین ، در بسیاری از مکملهای حاوی این مواد ترکیب دیگری به نام بتا متیل فنتیلامین (BMPEA ) وجود دارد . اما بر خلاف فنتلامین به طور طبیعی در واچیلا یا هر گیاه دیگری یافت نمی شود . در اوریل ۲۰۱۵ سازمان غذا و داروی امریکا اظهار داشت BMPEA   تعریفی به عنوان یک ترکیب غذایی ندارد . بنابراین هر محصولی حاوی این ماده  به اشتباه برچسب گذاری شده است .

چطور کار می کند ؟

واچیلا ریگیدولا حاوی مواد شیمیایی متعددی است که اثرات محرکی دارند . به این علت برای کاهش وزن و فعالیت ورزشی استفاده میشوند . اما بسیاری از محصولات حاوی واچیلا ترکیبات دیگری مثل مواد شیمیایی شبیه آمفتامین با عنوان بتا متیل فنتیلامین دارند .


موارد استفاده و خواص طبی واچیلا ریگیدولا

مدارک ناکافی برای این موارد وجود دارد

  • کاهش وزن
  • فعالیت ورزشی

به شواهد و مدارک بیشتری برای درجه بندی میزان مصرف این ماده لازم است .


عوارض جانبی و موارد ایمنی

مدارک قابل اعتماد کافی برای ایمن بودن واچیلا وجود ندارد . در چند مورد بالارفتن ضربان قلب و تپش قلب در افرادی که از مکمل های حاوی واچبلا و ترکیبات محرک دیگر استفاده کرده بودند گزارش شد . موارد ایست قلبی گزارش نشده است . مشخص نیست آیا واچیلا و مواد محرک دیگر موجود در این محصولات سبب این مشکلات شده اند .

احتیاط و هشدارها

حاملگی و شیر دهی: اطلاعات کافی در رابطه با ایمن بودن مصرف این ماده هنگام بارداری و شیر دهی وجود ندارد . برای عدم بروز عوارض جانبی بهتر است از مصرف ان در این دوره ها اجتناب شود .

فشار خون بالا: بعضی از مواد شیمیایی موجود در واچیلا اثرات محرکی دارند . هم چنین با داشتن ماده ایی به نام بتا متیل فنیتیلامین و محرکهای دیگر میتواند فشار خون و ضربان قلب را بالا ببرند . به عنوان یک تئوری ممکن است استفاده از مکملهای حاوی واچیلا فشار خون بالا را بدتر کند .

جراحی: بعضی از مواد شیمیایی موجود در واچیلا اثرات محرکی دارند که به دلیل وجود ماده بتا متیل فنتیلامین سبب افزایش فشار خون و ضربان قلب می شوند . بنابراین به عنوان یک تئوری استفاده از مکمل های واچیلا ممکن است با بالابردن فشار خون و ضربان قلب در روند جراحی تداخلی ایجاد کند بنابراین بهتر است دو هفته قبل از جراحی از مصرف این نوع مکملها اجتناب شود .


تداخلات دارویی

در حال حاضر هیج اطلاعاتی در مورد واکنشهای واچیلا ریگیدولا نداریم .


میزان دوز

دوز مناسب واچیلا به چند عامل مثل سن مصرف کننده ، سلامتی و عوامل دیگر بستگی دارد . اطلاعات علمی کافی برای تعیین دوز مناسب واچیلا برای کودکان و افراد بزرگسال وجود ندارد . به خاطر داشته باشید محصولات طبیعی لزوما ایمن نیستند و دوز مصرف آنها بسیار مهم است . مطمئن شوید از دستورالعمل های روی برچسب پیروی کنید و قبل از استفاده با متخصص دارویی یا پزشک و افراد حرفه ایی دیگر مشورت کنید .


اسامی دیگر

Acacia rigidula, Acaciopsis rigidula, Blackbrush, Blackbush, Chaparro Prieto, Vachellia rigidula


ترجمه شده از: webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است