آکاسیا

آکاسیا

آذر ۳۰, ۱۳۹۷ نسخه طب گیاهی نظرات

آکاسیا یا Acacia صمغی است که از درخت اقاقیا ترواش می کند و فیبر غذایی است که در آب هم قابل حل می باشد .

به عنوان دارو به صورت خوراکی برای کلسترول بالا ، سندروم روده تحریک پذیر و کاهش وزن استفاده میشود .

برای پلاکهای دهانی و بر طرف کردن التهاب داخل دهان گذاشته می شود . هم چنین برای کاهش التهاب پوست ، روی پوست  به کار می رود .

در فرایند ساخت ، اکاسیا به عنوان یک ترکیب دارویی در داروهای مربوط به التهاب گلو و شکم و به عنوان یک سازنده لایه  در ماسک های لایه بردار به کار می رود .

آکاسیا را با اکایی ، کاسیی خالص یا اکاسیای شیرین اشتباه نگیرید .

چطور کار می کند ؟

آکاسیا منبع فیبر غذایی است . باعث میشود افراد احساس سیری کنند در نتیجه زودتر از غذا خوردن دست می کشند که در نهایت می تواند سبب کاهش وزن و کلسترول شود .


موارد استفاده و خواص طبی آکاسیا

احتمالا برای این موارد بی تاثیر است

  • کلسترول بالا: به نظر نمی رسد خوردن اکاسیا تاثیر چندانی در کاهش سطح کلسترول داشته باشد .

مدارک ناکافی در این موارد وجود دارد

  • پلاک دندانی: تحقیق اولیه نشان میدهد جویدن صمغ اکاسیا به مدت ۷ روز میتواند بیش از صمغ های بدون شکر پلاکهای دندانی را کم کند . تحقیق دیگری نشان داده است استفاده از ژلهای حاوی این صمغ و ترکیبات دیگر بعد از مسواک زدن به مدت ۶ هفته میتواند مثل استفاده از ژل کلروهگزین ۱ درصد پلاک دندانی را از بین ببرد .
  • ورم لثه: تحقیقات نشان می دهد استفاده از ژل حاوی آکاسیا و ترکیبات دیگر بعد از مسواک زدن به مدت ۶ هفته میتواند ورم لثه را مثل استفاده از کلروهگزین کم کند .
  • کاهش وزن: شواهد اولیه نشان میدهد استفاده از ۳۰ گرم اکاسیای پودری به طور روزانه سبب کاهش وزن می شود .
  • خارش  پوستی اطراف دستگاه کلوستومی: تحقیقات اولیه نشان میدهد استفاده از لایه نازکی از ژل آکاسیا روی پوست اطراف دستگاه کلوستومی بهتر از روغنهای سولفات زینگ التهاب پوستی را کم می کند .

مدارک بیشتری لازم است تا تاثیرات اکاسیا برای این موارد استفاده مشخص شود


عوارض جانبی

آکاسیا احتمالا برای اغلب افراد بزرگسال بی خطر است زمانیکه به صورت خوراکی و با غذا خورده شود . هم چنین در صورتی بی خطر است که به صورت خوراکی و برای اهداف درمانی تجویز و مصرف شود . مصرف روزانه ۳۰ گرم به مدت ۶ هفته بی خطر خواهد بود . به هرحال میتواند عوارض جانبی جزئی مثل ایجاد گاز معده ، نفخ ، تهوع و مدفوع رقیق ایجاد کند

احتیاط و هشدارها

حاملگی و شیردهی: اطلاعات کافی پیرامون مصرف بی خطر این گیاه در طول بارداری و شیردهی وجود ندارد . برای عدم بروز هر گونه عارضه جانبی ، از مصرف در طول  دوره حاملگی و شیردهی اجتناب کنید .

آسم: افراد مبتلا به اسم ممکن است نسبت به گرده ی آکاسیا حساس باشند .

آلرژی: افرادی که به گیاهان دیگری مثل گندم سیاه یا کویلاجا ( تیره ایی از درختان روزاسه  به نام گیلاباساپوناریا ) آلرژی دارند ممکن است نسبت به آکاسیا هم واکنش نشان دهند.


تداخلات دارویی و هشدارها

از این ترکیب استفاده نکنید

آموکسی سیلین ( اموکسیل ، تری موکس ) با اکاسیا واکنش میدهد.

اکاسیا میتواند مانع جذب آموکسی سیلین انتی بیوتیکی شود . برای جلوگیری از این واکنش اکاسیا را حداقل ۴ ساعت قبل یا بعد مصرف اموکسی سیلین استفاده کنید .


میزان دوز مصزفی

دوز مناسب آکاسیا به چند عامل مثل سن ، وضعیت سلامتی فرد و موارد دیگری بستگی دارد . هنوز اطلاعات علمی کافی برای تعیین دوز مناسب برای اکاسیا وجود ندارد . توجه داشته باشید هر محصول طبیعی لزوما ایمن نیست و دوز مصرف بسیار مهم است . از دستورالعملهای روی برچسب تبعیت کنید و قبل از استفاده با متخصص دارویی یا پزشک و افراد حرفه ایی دیگر در این رابطه مشورت کنید .


اسامی دیگر

Acacia arabica, Acacia senegal, Acacia verek, Arbre à Gomme Arabique, Bum Senegal, Bomme Arabique, Bomme de Senegal… , Bummae Momosae, Goma Arábiga, Gomme Acacia, Gomme Arabique, Gomme d’Acacia, Gomme Sénégal, Gommier Blanc, Gum Acacia, Gum Arabic, Khadir, Kher, Kumatia, Mimosa senegal, Senegalia senegal


ترجمه شده از: webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است