سرطان پوست چیست ؟

سرطان پوست چیست ؟

آذر ۱۳, ۱۳۹۷ نسخه نظرات

سرطان پوست ، تغییرات سلولی غیر طبیعی در لایه بیرونی پوست می باشد  که از متداول ترین سرطانها در جهان می باشد . معمولا می تواند درمان شود اما این بیماری یک نگرانی سلامتی بزرگ دارد که افراد بسیاری را تحت تاثیر قرار می دهد .

تقریبا نیمی از افراد با پوست نسبتا خوب که تا سن ۶۵ سالگی زندگی می کنند ، حداقل یک سرطان پوست خواند داشت . اغلب می توانند با مراقبت پوست شما در برابر آفتاب و اشعه فرابنفش ، پیشگیری شوند .

هر تومور پوستی بدخیمی در طول زمان ، بر روی سطح پوست شما ظاهر می شود که تنها نوع سرطان است که تقریبا همیشه در مراحل آغازین و قابل درمان یافت می شود .


انواع سرطان پوست

سرطان های پوست ، به ۲ دسته اصلی تقسیم بندی می شوند :

 1. ملانوما
 2. غیر ملانوما

از معمول ترین سرطان های پوست ، basal cell carcinoma  و squamous cell carcinoma  می باشد که غیر ملانوما هستند و به ندرت تهدید کننده زندگی فرد هستند . به کندی رشد می کنند ، خیلی کم در زیر پوست گسترش می یابند و به راحتی یافت می شوند و معمولا درمان می شوند . basal cell carcinoma که ۳ مورد از ۴ مورد سرطان پوست را شامل می شود، کندترین رشد را دارد . squamous cell carcinoma  ، متهاجم تر و بیشتر متمایل به گسترش و پخش شدن دارد .

یک سرطان غیر ملانومای نادر ، Kaposi sarcoma نام دارد که به علت رشد ارغوانی ، قابل توجه است . این مربوط به ضعف سیستم ایمنی است و می تواند جدی تر باشد . افراد میتلا به ایدز و مسن تر، بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند

برخی از رشدهای پوستی غیر سرطانی ، می توانند سرطانی شوند . معمول ترین آنها ، کراتوز های اکتینیک، نقاط قرمز رنگ و پوسته مانند در پوست در معرض آفتاب قرار گرفته است که ممکن است خراش برندارد اما دوباره رشد کند .

نوع دیگر سرطان پوست که ملانوما نام دارد ، بطور بالقوه ، تهاجمی و سرطان تهدید کننده زندگی است که می تواند در بافت تیره پوست آغاز شود مانند خال گوشتی یا مادرزادی یا ماه گرفتگی باشد که به طور طبیعی ، یک پوست رنگدانه دار است. برای مردان ، عموما در ابتدا روی سر ، گردن یا بین شانه ها و بین لگن نمایان می شود . زنان روی بازو و پاها وجود دارد . شما همچنین ممکن است روی کف دست خود ، کف پا ، زیر ناخن دست یا پا ، در لایه مخاطی ( در دهان ، واژن ، مقعد ) و حتی در چشم خود نیز آن را مشاهده کنید .

معمولا ، تشخیص  ملانوما دشوار نیست و اگر زود  اقدام به درمان شود ، قابل درمان است ، اما ملانوما سریع تر از انواع دیگر سرطان رشد می کند و می تواند از زیر پوست شما تا دیگر نواحی بدن مانند استخوانها و مغز پخش شود . بنابراین درمان آن سخت است و نمی تواند درمان شود .


علل سرطان پوست

صرف زمان طولانی در آفتاب ، از علل اصلی سرطان پوست است . نور خورشید ، اشعه فرابنفش دارد که می تواند DNA سلولهای پوست را تغییر دهد که منجر به سرطان شود . لامپ آفتابی ( لامپ حمام آفتاب ) ، حمام برنزه کننده و اشعه های X  ، همچنین اشعه فرابنفش تولید می کنند که موجب آسیب به پوست می شود.

Basal cell carcinoma و squamous cell carcinoma  ، با در معرض قرار گرفتن در آفتاب به صورت مداوم  ، پیوند دارند ، بطور نمونه در افرادی با پوست لطیف که زمان زیادی را بیرون در آفتاب سپری می کنند . ملانوما با آفتاب سوختگی های تاول دار پیوند دارد که در دوران بچگی ، موجب ۲ برابر شدن خطر ابتلا به ملانوما در زندگی می شود .

کار کردن مداوم در اطراف مواد شیمیایی خاص و دیگر چیزهای شناخته شده ای که کنجر به سرطان می شوند ، ممکن است احتمال ابتلا به سرطان پوستی غیر ملانوما را بالاببرد :

 • قطران زغال سنگ
 • رادیوم
 • حشره کش هایی با ترکیبات آرسنیک غیر ارگانیک

چه کسانی سرطان پوست می گیرند ؟

سرطان پوست ، افرادی که پوست روشن دارند را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد چون آنها با حداقل میزان ملانین حفاظتی در پوست خود متولد شده اند . احتمال سرطان پوست بالاست اگر شما :

 • مو قرمز باشید
 • بور با چشم آبی باشید
 • کسی با یک اختلال رنگدانه ای مانند آلبینیسم ( زالی )

افرادی که کک و خال زیادی دارند ، ممکن است به ملانوما آسیب پذیر باشند . امکان دارد که افراد با پوست تیره ، به سرطان پوست مبتلا شوند ، اما نادر است و معمولا روی نواحی روشنتر بدنشان مانند کف پا یا زیر ناخن های انگشت دست یا پاها رخ می دهد .

جایی که شما در آن زندگی می کنید هم نقش مهمی ایفا می کند . مکانهایی با تابش خورشید شدید ، مانند آریزونا و هاوائی ، سهم بیشتری از افراد مبتلا به سرطان پوست را دارد . این حالت همچنین در جاهایی که افراد با پوست روشن دارند در نواحی با آفتاب کم مانند استرالیا تا جاهایی با افراد پوست روشن در نژاد انگلیسی و ایرلندی که احتمال ابتلا کم می شود .

تقریبا مردان ۳ برابر زنان به سرطان پوست مبتلا می شوند . این حالت زمانی که مسن تر هستید ، محتمل تر است . اغلب افرادی که تشخیص داده شده اند ، بین ۴۵ تا ۵۴ سال سن دارند ، با این وجود افراد جوانتر بیشتری در حال حاضر تحت تاثیر قرار گرفته اند . اگر شما یا هر فامیل نزدیکی ؛ سرطان پوست داشته است ، شانس ابتلای شما بالا می رود .


درمان سرطان پوست

نوع سرطانی که شما دارید و مقدار گسترش آن ، به اضافه مشکلات سلامتی دیگر به دکتر شما کمک خواهد کرد که تصمیم بگیرد چگونه آن را درمان کند .

آنها ممکن است یک راه یا راه های مختلف بیشتری برای ، از بین بردن ، کشتن یا توقف سلول های سرطانی از رشد به کار ببرند :

 • جراحی
 • سرمادرمانی
 • اشعه درمانی
 • شیمی درمانی
 • لیزردرمانی
 • درمان ایمنی یا بیولوژیک
 • هدف درمانی

اگر درمان معمولی ، به کار نمی آید یا برای شما دشوار است ، ممکن است بتوانید یک آزمایش کلینیکال انجام دهید . اینها راه های جدیدی را آزمایش می کنند تا سرطانها را درمان کنند که می تواند موثرتر باشد یا اثرات جانبی کمتری داشته باشد .

اولین باری که  به سرطان پوست مبتلا شدید ، فرصت خوبی است که سرطان برگردد یا شما  به یک تومور جدید در طی چندین سال مبتلا شوید ، بنابراین نیاز دارید که پوست خود را به طور منظم بررسی کنید .


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است