مری

مری

دسامبر 4, 2018 نسخه نظرات

مری ، یک لوله عضلانی است که گلو ( حلق ) را به معده متصل می کند . مری در حدود ۸ اینچ طول دارد و با یک بافت صورتی و نازک به نام موکوز پوشیده شده است . مری به پشت نای و قلب و درجلوی نخاع قرار می گیرد . قبل از ورود به معده ، مری از دیافراگم عبور می کند .

دریچه یا اسفنگتر فوقانی مری (UES) ، مجموعه ای از عضلات در بالای مِری است . عضلات اسفنگتر فوقانی مری ، تحت کنترل ارادی ما  هستند و در زمان تنفس ، خوردن ، آروغ زدن و استفراغ ، استفاده می شوند . اینها از ورود غذا و ترشحات به نای جلوگیری می کنند .

اسفنگتر تحتانی مری (LES) ، یک مجموعه ای از عضلات در انتهای پایینی مِری است و جایی است که به مِری به معده می رسد . زمانی که دریچه تحتانی مری بسته است ، از برگشت اسید و محتویات معده، از معده جلوگیری می کند . عضلات این ناحیه ، تحت کنترل ارادی ما نیستند .


بیماری های مری

سوزش قلب: بسته شدن ناقص دریچه تحتانی مِری ، به محتویات اسیدی معده اجازه می دهد تا به درون مِری ، ریفلاکس کنند ( برگردند ) . ریفلاکس می تواند موجب درد یا سوزش قلب ، سرفه ، گرفتگی صدا یا بدون علایمی باشد .

بیماری ریفلاکس دستگاه گوارش (GERD): زمانی که ریفلاکس مکررا و به دفعات رخ می دهد و یا پردردسر است ، بیماری ریفلاکس دستگاه گوارش نامیده می شود .

التهاب مری: التهاب مری می تواند مربوط به سوزش ( به علت ریفلاکس یا رادیودرمانی ) یا عفونت باشد .

مری بارت: ریفلاکس یا برگشت منظم اسید معده ، مِری را دچار سوزش می کند که ممکن است موجب شود ساختار بخش پایینی مری تغییر کند در موارد نادر ، این بیماری به سرطان مری پیشرفت می کند .

زخم مری: یک ساییدگس و فرسایش در ناحیه ای از پوشش مِری می باشد که اغلب به علت ریفلاکس مزمن ایجاد می شود .

تنگی مری: یک باریک شدگی در مِری می باشد . سوزش مزمن در اثر ریفلاکس از علل معمول تنگ شدگی مِری است .

آشالازی مری: یک بیماری نادر است که در آن، اسفنگتر تحتانی مِری ، به درستی به حالت استراحت در نمی آید و منبسط نمی شود . سختی در بلع و برگشت مواد غذایی از علایم و نشانه ها هستند .

سرطان مری: اگرچه جدی است ، اما سرطان مِری نادر است . فاکتورها و عوامل خطر سرطان مری ، شامل سیگارکشیدن ، نوشیدن زیاد الکل و ریفلاکس مزمن است .

پارگی مالوری – ویس: استفراغ یا قی کردن ، موجب ایجاد یک پارگی در پوشش مِری می شود . مری به داخل معده خونریزی می کند و اغلب به دنبال آن استفراغ خونی خواهیم داشت .

واریس مری: در افراد مبتلا به سیروز ، سیاهرگ های مِری ممکن است بلعیده شده و متورم شوند که واریس نامیده می شود. این سیاهرگها به خونریزی تهدید کننده ، آسیب پذیر هستند .

حلقه ای شدن مری: تجمع خوش خیم بافتی در یک حلقه در اطراف انتهای پایینی مِری می باشد . این بیماری ، معمولا علایم و نشانه ای ندارد اما ممکن است موجب سختی عمل بلع شود .

شبکه ای شدن مری: یک تجمع بافتی ( شبیه به حلقه مِری ) است که معمولا در مِری فوقانی رخ می دهد . مانند حلقه ها ، شبکه های مری نیز معمولا موجب علایم و نشانه هایی نمی شوند .

سندرم پلامر- وینسون: یک بیماری که شامل آنمی با نقص آهن مزمن ، شبکه های مِری و سختی در بلع است . جایگزینی آهن و گشاد کردن شبکه های مری ، از درمان های این بیماری هستند .

تنگ شدگی مری: یک باریک شدگی در مِری است که علل متنوعی دارد که اگر به اندازه کافی باریک باشد ، ممکن است منجر به سختی در عمل بلع شود .


آزمایشات و تست های مری

آندوسکوپی فوقانی: یک لوله انعطاف پذیر با یک دوربین رویش است که به داخل دهان وارد می شود . اندوسکوپ ، اجازه می دهد تا معاینه مِری ، معده و روده کوچک انجام شود .

کنترل PH مری: یک بررسی که اسیدیته (PH ) در مِری را کنترل می کند . کنترل PH کمک می کند تا بیماری ریفلاکس دستگاه گوارش (GERD) ،تشخیص داده شود و به درمان پاسخ دهد .

بلعیدن باریم: شخصی که یک محلول باربم را می بلعد ، سپس فیلم های اشعه ایکس از مِری و معده گرفته می شود . در اغلب موارد ، بلع باریم استفاده می شود تا علت مشکل در عمل بلع ، پیدا کنند .


درمان های مری

H2 بلاکرها: هیستامین آزادشدن اسید در معده را تحریک می کند . آنتی هیستامین های خاصی که H2 بلاکر ، نامیده می شوند ، می توانند موجب کاهش اسید و بهبودی التهاب مِری و ریفلاکس دستگاه گوارش شوند.

مهارکننده های پمپ پروتون (H): این داروها ، بسیاری از پمپ های تولید کننده اسید را در دیواره معده را غیرفعال می کنند . کاهش اسید معده ، می تواند موجب کاهش علایم ریفلاکس دستگاه گوارش شود و به التیام زخم ها و التهاب مِری کمک کند .

برداشت مری: برداشت مِری از طریق جراحی معمولا به علت سرطان مِری است .

گشادشدگی مری: یک بالن از مِری عبور می کند و متورم می شود تا تنگ شدگی ، شبکه یا حلقه در مِری را که با عمل بلع در تداخل است ، دچار اتساع کند .

بیوپسی: اغلب در حین اندوسکوپ ، انجام می شود . یک تکه کوچک از مِری گرفته می شود تا زیر میکروسکوپ ارزیابی شود .

اندومیکروسکوپی لیزر هم کانون: یک روش جدید که که میکروسکوپ را درون بدن یک بیمار برده که ممکن است جایگزین بسیاری از بیوپسی ها شود .


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است