مو

مو

آذر ۱۱, ۱۳۹۷ نسخه نظرات

مو ، ساختار ساده ای دارد . مو از پروتئین محکمی به نام کراتین ساخته شده است .یک فولیکول مو ، مو را به داخل پوست محکم می کند . پیاز مو ، قائده ی فولیکول مو را تشکیل می دهد . در پیاز مو ، سلول های زنده تقسیم می شوند و رشد می کنند تا محور مو را ایجاد کنند . عروق خونی ، سلولهای پیاز مو را غذا می دهند و هورمونهایی را آزاد می کنند تا رشد مو و ساختار مو را در زمان های مختلف زندگی تغییر دهند .

رشد مو در چرخه هایی شامل ۳ مرحله رخ می دهد :

 1. آناژن (فاز رشد): بیشتر مو در این مرحله رشد می کند . هر مو چندین سال را در این فاز سپری می کند .
 2. کاتاژن (فاز انتقالی): طی چند هفته ، رشد مو کاهش می یابد و فولیکول مو کوچک می شود .
 3. تلوژن (فاز استراحت): طی چندین ماه ، رشد مو متوقف می شود و موی پیر از فولیکول مو جدا می شود . یک موی جدید فاز رشد را آغاز می کند و موی پیر را به بیرون هل می دهد .

مو به میزان متفاوتی در افراد مختلف رشد می کند . رشد میانگین ، در حدود نیم اینچ در ماه می باشد . رنگ مو توسط سلولهای رنگدانه ای ایجاد می شود که ملانین را در فولیکول مو تولید می کنند . با افزایش سن ، سلولهای رنگدانه ای از بین می روند و رنگ مو به سمت سفیدی می رود .


بیماری های مو

 • ریزش موی ناحیه ای: تکه های مدور از کل مو می ریزد که معمولا از پوست فرق سر است . علت کچلی نامشخص است . مو معمولا مجددا رشد می کند .
 • کچلی در مردان: رایج ترین نوع ریزش مو در مردان می باشد . کچلی در مردان ، معمولا شامل عقب کشیدن موی بالای پیشانی ، ریزش مو در فرق سر یا هردو می باشد .
 • کچلی در بانوان: در زنان ، ریزش مو شامل نازک شدن یکنواخت مو از فرق سر با حفظ موی بالای پیشانی می باشد . فرق سر نیز ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد اما ریزش مو به ندرت به سمت کچلی در مردان ، پیش می رود .
 • شوره سر (درماتیت سبوره): التهاب ملایم و درحال پیشرفت پوست فرق سر ، منجر به پولک دار شدن پوست می شود که امکان دارد باعث خارش شود . این حالت ممکن است گوش ها و صورت را هم درگیر کند .
 • عفونت قارچی (tinea capitis یا ringworm): یک عفونت قارچی در پوست فرق سر می باشد که منجر به ریزش تکه های گرد از موی سر می شود . اگرچه این تکه ها به شکل حلقه ای ظاهر می شوند ، اما هیچ کرمی در این بیماری وجود ندارد .
 • تریکوتیلومانیا (سندرم موکنی): یک اختلال روانی است که فرد  دچار انگیزشی قوی برای کندن مو می باشد . کشیدن مو منجر به ریزش موی قابل توجه می شود و علت آن ناشناخته است .
 • شپش سر: حشرات کوچکی که روی پوست فرق سر زندگی می کنند و از خون تغذیه می کنند . بچه های پیش دبستانی و ابتدایی و بالغینی که با بچه ها زندگی می کنند ، به گرفتن این شپش حساس تر می باشند که تنها از طریق تماس نزدیک ، منتقل می شوند .
 • تلوژن افلوویوم: یک یا دو ماه بعد از یک شوک شخصی ( مانند جراحی ، زایمان و استرس شدید ) ، مو می تواند به طور ناگهانی در تکه های بزرگ ، بریزد . موی جدید به سرعت ، شروع به رشد مجدد می کنند .
 • کچلی پس از زایمان: یک شکل از تلوژن افلوویوم می باشد و معمولا بدون درمان رفع می شود .
 • التهاب فولیکول های مو: التهاب فولیکولهای مو ، معمولا به علت عفونت است . استافیلوکوکوس اورئوس یک باکتری است که به طور مکرر موجب التهاب فولیکولها می شود . آکنه یک شکل از التهاب فولیکولهاست که به علت التهاب ایجاد می شود . این التهاب گاهی اوقات می تواند گاها به وسیله ی باکتری پروپیونی باکتریوم آکنز ، بدتر شود .
 • پیدرا (تریکومایکوزیس ندولاریس): عفونت قارچی محور مو می باشد . برآمدگی های سخت ساخته شده از قارچ روی تارهای مو که گاها موجب ریزش مو می شود .
 • هیرسوتیسم (پرمویی درزنان): یک بیماری که در آن زنان ، الگوی رشد مویی مشابه مردان دارند ( مانند موی صورت ) . تستوسترون اضافی در یک بیماری پزشکی ، معمولا علت این حالت می باشد .

آزمایشات مو

 • تست DNA مو: فولیکول های مو ، حاوی DNA هستند . مو می تواند آزمایش شود تا صفات پدری را تثبیت کند یا به عنوان شاهدی برای رسیدگی به جرم باشد .
 • آزمایش داروی مو: بسیاری از داروها جذب موها می شوند . یک نمونه از مو می تواند برای استفاده دارویی اخیر ، آزمایش شود .
 • آنالیز مو: آزمایش مو به منظور مسمومیت با جیوه یا سرب .

درمان های مو

مینوکسیدیل: یک دارو است که روزانه  به فرق سر استعمال می شود تا بتواند از ریزش مو در اغلب افراد جلوگیری کند .

فیناستراید: یک دارو برای مردان می باشد که روزانه به شکل قرص مصرف می شود که موجب رشد مجدد مقداری از موها می شود و از ریزش مو در مردان جلوگیری می کند .

پیوند زدن مو: جراحی به منظور خارج کردن پوست و مو از پشت پوست فرق سر و پیوند زدن گروهی از فولیکول های مو در نواحی بدون مو .

الکترولیز مو: یک سوزن بسیار نازک درون یک فولیکول مو وارد می شود و جریان الکتریکی برقرار می شود . الکتریسیته فولیکول را تخریب می کند و از رشد مو جلوگیری می نماید .

زدودن مو با لیزر: لیزر ، سلولهای موجود در فولیکول مو را مورد هدف قرار می دهد .  انرژی بالای لیزر ، سلولها را تخریب می کند و از رشد مو جلوگیری می نماید .


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است