آدنوئید ها

آدنوئید ها

آذر ۷, ۱۳۹۷ نسخه نظرات

آدنوئید ها ، توده ای از بافت نرم هستند که در پشت حفره بینی قرار دارند . مانند گره های لنفاوی ، آدنوئید ها نیز بخشی از سیستم ایمنی هستند و از بافت یکسانی  ساخته شده اند ( بافت لنفی ). گلبول های سفید خون ، از طریق آدنوئید ها و دیگر بافت های لنفاوی، به گردش در می آیند و به مولکول های تهاجمی خارجی در بدن، واکنش نشان می دهند.

همه ما در تولد و در دوران بچگی، آدنوئیدها را داریم ، اما زمانی که ما به دوران جوانی و بلوغ می رسیم ، این آدنوئیدها شروع به کوچک شدن می کنند. در زمانی که بالغ می شویم ، اغلب آدنوئیدها ناپدید می شوند.


بیماری های آدنوئید ها

  • التهاب آدنوئیدها (adenoiditis): التهاب آدنوئیدها ، اغلب به علت عفونت است . باکتری ها یا ویروس ها ممکن است موجب التهاب آدنوئیدها شوند .
  • آدنوئیدهای بزرگ شده و متورم : در بچه ها ، آدنوئیدها به علت عفونت یا دلایلی نامشخص ، می توانند بزرگ شوند . آدنوئیدهای خیلی بزرگ می توانند با تنفس یا جریان مخاط ، در تداخل باشند .
  • آپنه خواب مسدود کننده: در هنگام خواب ، آدنوئیدهای متورم ممکن است جریان هوا را از طریق گلو مسدود کنند . این می تواند موجب شود که برای چند ثانیه تنفس شخص متوقف شود ( آپنه) و می تواند چندین بار در شب اتفاق افتد .
  • عفونت های گوش (اوتیت): در بچه ها ، آدنوئیدهای متورم ، ممکن است لوله های استاش که مایعات را از گوشها به گلو تخلیه می کنند را مسدود کنند. اگر این لوله ها نتوانند که تخلیه شوند ، می تواند منجر به عفونت های گوش مکرر شود .

تست ها و آزمایشات آدنوئیدها

  • آندوسکوپی: یک لوله انعطاف پذیر و کوچک با یک دوربین روشن در انتها ، در داخل بینی یا گلو وارد می شود . پزشک می تواند مسیرهای بینی و آدنوئیدها را روی یک صفحه ویدیوئی در حین آندوسکوپی ، مشاهده کند .
  • سی تی اسکن (CT): کاوشگر سی تی اسکن ، با استفاده از امواج X و یک کامپیوتر ، تصاویر دقیقی از سینوس ها ، حفرات بینی و آدنوئیدها ایجاد می کند .
  • ام آر آی (MRI): کاوشگر ام آر آی، از مغناطیس با قدرت بالا و یک کامپیوتر استفاده می کند تا تصاویری با جزئیات و دقت بالا از مسیرهای بینی ، سینوس ها و آدنوئیدها خلق کند .

درمانهای آدنوئیدها

  • جراحی آدنوئیدها (برداشت آدنوئید): جراحی به منظور خارج کردن آدنوئید ها اغلب در مواردی نیاز است که آدنوئیدها به اندازه کافی بزرگ باشند که موجب مشکلات سلامتی دیگر شوند. آدنوئیدهای بچه ها ، ممکن است بدون علایم ظاهری بیماری ، خارج شوند.
  • آنتی بیوتیک ها: آنتی بیوتیک ها باکتری ها را از بین می برند و معمولا سینوزیت یا عفونت های گوش ایجاد شده توسط باکتری ها را درمان می کنند.

ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است