انواع دندان ها ، چه نامیده می شوند ؟

انواع دندان ها ، چه نامیده می شوند ؟

آذر ۷, ۱۳۹۷ نسخه دهان و دندان نظرات

انواع دندان ها کدامند ؟

دندان های شما ، یکی از قویترین بخش های بدن شما هستند . دندانها  از پروتئین هایی مانند کلاژن و مواد معدنی مانند کلسیم ساخته شده اند . علاوه بر کمک به جویدن غذا ، به واضح صحبت کردن شما هم کمک می کنند .

اغلب افراد بالغ ، ۳۲ دندان دارند که دندان دائمی یا ثانویه نامیده می شوند :

  • ۸ عدد دندان پیشین
  • ۴ عدد دندان نیش که کاسپید (cuspid) ، هم نامیده می شود .
  • ۸ عدد دندان  آسیاب کوچک که bicuspid هم نامیده می شود .
  • ۱۲ عدد دندان آسیاب بزرگ  که شامل ۴ دندان عقل (wisdom ) ، هستند .

بچه ها ، تنها ۲۰ دندان دارند که اولیه ، موقت ، یا دندان شیری هم نامیده می شوند . آنها شامل ۱۰ دندان به طور یکسان در فک بالا و پایین هستند .

  • ۴ دندان پیشین
  • ۲ دندان نیش
  • ۴ دندان آسیاب

دندانهای اولیه ، زمانی که نوزاد ، حدودا  ۶ ماهه است ، شروع به جوانه زدن می کنند . دندانهای پیشین پایینی ، معمولا اولین دندان های شیری هستند که به وجود می آیند . بیشتر کودکان ، در سن ۳ سالگی ، تمام ۲۰ دندان شیری خود را دارند .

مراحل رشد دندان کودکان را بخوانیم

کودکان تمایل دارند که دندان های اولیه خود را در سنین ۶ تا ۱۲ سالگی از دست بدهند . سپس دندانهای دائمی جایگزین آنها  می شود . دندانهای آسیاب معمولا اولین دندانهای دائمی هستند که پدید می آیند . اغلب افراد در سن ۲۱ سالگی ، تمامی دندانهای دائمی خود را خواهند داشت .

انواع دندان ها ، چه نامیده می شوند ؟

به خواندن این مطلب ادامه دهید تا در رابطه با انواع مختلف دندانها و شکل و عملکردشان یاد بگیرید .


دندان های پیشین چه هستند ؟

۸ دندان پیشین شما ، در بخش جلویی دهان شما قرار گرفته اند . شما ۴ تای آنها را در فک بالایی و ۴ تای دیگر را در فک پایینی خود دارید .

دندانهای پیشین ، به شکل اسکنه های کوچک هستند . آنها لبه های تیز دارند که به شما در جویدن غذا کمک می کند . هر وقت که شما دندانتان را به چیزی فرو می کنید ، مانند سیب ، شما از دندانهای پیشین خود استفاده می کنید .


دندان های نیش چه هستند ؟

۴ دندان نیش شما ، در کنار دندانهای پیشین شما قرار گرفته اند . شما ۲ دندان نیش در بالای دهان و ۲ دندان دیگر نیز در پایین آن دارید .

دندانهای نیش ، یک سطح تیز و گوشه دار ، برای پاره کردن غذا دارند .

اولین دندانهای نیش یک نوزاد ، در بین سنین ۱۶ تا ۲۰ ماهگی ، به وجود می آید . در ابتدا دندانهای نیش بالایی رشد می کنند و سپس به دنبال آن ، دندانهای نیش پایینی .

دندانهای نیش بالغ پایینی ، به صورت وارونه بیرون می آیند . به این صورت که اول ، دندانهای نیش پایینی در حدود ۹ سالگی بیرون می آیند و سپس دندانهای نیش بالایی در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی بیرون می آیند .


دندان های آسیاب کوچک چه هستند ؟

۸ دندان آسیاب کوچک شما ، کنار دندانهای نیش شما هستند. ۴ دندان آسیاب کوچک در بالا و ۴ عدد در پایین هستند .

دندانهای آسیاب کوچک ، بزرگتر از دندانهای نیش و پیشین هستند . آنها یک سطح صاف با برآمدگی دارند که برای له کردن و آسیاب کردن غذا به تکه های کوچکتر مناسب است که بلع آن راحت تر شود .

دندان های آسیاب یک نوزاد ، به وسیله دندانهای آسیاب کوچک بالغ ، جایگزین می شود. کودکان و بچه های جوان ، دندان آسیاب کوچک ندارند ، چون این دندانها ، تا حدود سن ۱۰ سالگی بیرون نمی آیند .


دندان های آسیاب ( بزرگ ) چه هستند ؟

۱۲دندان آسیاب بزرگ شما ، از بزرگترین و قویترین دندانهای شما هستند. ۶ تای آنها را در بالا و ۶ تای دیگر را در پایین دهان خود دارید. ۸ دندان اصلی آسیاب بزرگ شما ، بسته به اینکه چه زمانی رشد می کنند ، گاها در ۶ سالگی و ۱۲ سالگی شما تقسیم می شوند .

سطح بزرگ دندان های آسیاب شما ، به آنها کمک می کند که غذا را آسیاب کنند. زمانیکه غذا میخورید ، زبان شما ، غذا را به انتهای دهان شما فشار می دهد . سپس ، دندان های آسیاب شما ، غذا را به تکه های کوچک خرد می کنند تا عمل بلع انجام شود .

دندانهای آسیاب ، همچنین شامل دندانهای عقل هستند که جزء آخرین دندانهایی هستند که بیرون می آیند . این دندانها معمولا در بین سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی بیرون می آیند . دندانهای عقل ، دندانهای آسیاب سوم هم نامیده می شوند .

هرکسی یک اتاق کافی در دهان خود برای دندانهای گروه آخر ندارد . گاهی اوقات ، دندانهای عقل ، به هم فشرده می شوند ، به این معنی که در زیر لثه ها گیر می کنند . این یعنی انها فضایی برای رشد ندارند . اگر شما فضا و جایی برای دندان عقل خود ندارید ، احتمالا باید آنها را بیرون بیاورید ( جراحی )


سخن پایانی

هر ۳۲ دندان شما ، برای جویدن و آسیاب کردن غذا ضروری هستند . شما همچنین به دندانهای خود نیاز دارید تا واضح و رسا صحبت کنید . زمانیکه دندانهای شما سفت و سخت شدند ، آنها در تمام طول زندگی شما دوام نمی آورند ، جز اینکه شما به خوبی از آنها مراقبت کنید .

به منظور حفظ شکل دندانهای خود ، نخ دندان کشیدن و مسواک زدن را به طور مرتب انجام دهید و با تمیز کننده های دندانی حرفه ای هر ۶ ماه یکبار ، دهان خود را بشویید .


ترجمه شده از: healthline.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است