مواردی که باید در مورد عفونت ها بدانید

مواردی که باید در مورد عفونت ها بدانید

آذر ۵, ۱۳۹۷ نسخه نظرات

عفونت زمانی رخ می دهد که یک ارگانیسم خارجی به بدن فرد وارد شده و موجب آسیب فرد شود :

یک ارگانیسم ( میکروب ) ، از بدن شخص استفاده می کند تا خود را حفظ کند ، تکثیر کند و ساکن شود . این عفونت ها ، معروف به پاتوژن ها هستند مثال های پاتوژن شامل : باکتری ، ویروس ، قارچ و پریون ها هستند . پاتوژن ها می توانند تکثیر شوند و به سرعت خود را با محیط وفق دهند .

برخی عفونت ها خفیف هستند، اما بقیه شدید و تهدید کننده زندگی هستند و برخی مقاوم به درمان هستند .

عفونت از راه های مختلفی منتقل می شود .

این راهها شامل تماس پوست ، مایعات بدن ، تماس با مدفوع ، ذرات انتقال یافته توسط هوا و لمس یک شیء که با  یک فرد آلوده تماس داشته باشد . چگونه یک عفونت پخش می شود و تاثیر خود را بر بدن انسان ، بسته به نوع عامل آن می گذارد.

سیستم ایمنی ، یک سد موثر در برابر عوامل عفونی است ، اما کلونی های پاتوژن ممکن است بسیار زیاد رشد کنند و سیستم ایمنی با آنها مبارزه کند که در این مرحله ، آسیب رسان می شود .

بسیاری از پاتوژن ها ، توکسین هایی آزاد می کنند که موجب پاسخ های منفی از طرف بدن می شود .

واقعیت هایی در رابطه با عفونت:

 • عفونت ، اثر ارگانیسم خارجی در بدن است .
 • انواع عفونت شامل : باکتریایی ، قارچی ، تک یاخته ای، انگلی و بیماری پریون است .
 • این عوامل عفونی به وسیله نوع ارگانیسمی که باعث عفونت شده اند ، دسته بندی می شوند .
 • عفونت ها می توانند از التهاب خفیف در یک شخص تا یک بیماری همه گیر ( مسری ) تغییر کنند.

انواع عوامل عفونی

باکتری ها ، ویروسها ، قارچ ها ، تک یاخته ها و انگل ها و پریون ها ، انواع مختلف پاتوژن هستند . آنها در اندازه ، شکل ، عملکرد و محتوای ژنتیکی متفاوت هستند و در بدن عمل می کنند .

برای مثال ، ویروسها کوچکتر از باکتری ها هستند و می توانند وارد بدن یک میزبان شوند ، اگرچه باکتری ها می توانند بدون میزبان ، زنده بمانند .

درمان ، بستگی به نوع پاتوژن خواهد داشت . این مقاله بر روی انواع معمول و کشنده ی عفونت ها شامل باکتری ، ویروس ، قارچ و پریون تمرکز کرده است .

عفونت های ویروسی

عفونت های ویروسی به وسیله یک ویروس ایجاد می شوند . میلیونها ویروس گمان می شود که وجود دارد ، اما تنها ۵۰۰۰ نوع آن شناسایی شده است . ویروسها حاوی قطعه کوچکی از کد وراثتی هستند که به وسیله پوششی از پروتئین و چربی محافظت می شوند .

ویروسها به یک میزبان حمله می کنند و خود را به یک سلول می چسبانند . هنگامی که به سلول وارد می شوند ، مواد ژنتیکی آزاد می کنند . ماده ژنتیکی سلول را وادار به همانند سازی می کند و ویروس تکثیر می شود . زمانی که سلول می میرد ، سلول ویروس های جدیدی را آزاد می کند و تبدیل به سلول های عفونی جدیدی می شوند .

تمام ویروس ها میزبان خود را تخریب نمی کنند . برخی از آنها ، عملکرد سلول را تغییر می دهند که ویروس هایی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یا EBV ، می توانند با اجبار کردن سلولها به همانندسازی به صورت کنترل نشده ، منجر به سرطان شوند .

ویروسها همچنین می توانند گروه های سنی خاصی از قبیل کودکان و بچه ها را مورد هدف قرار دهند .

یک ویروس ممکن است برای یک دوره ای قبل از تکثیر دوباره ، در حالت نهفته و مخفی باقی بماند. شخص مبتلا به ویروس ، می تواند نشان دهد که بهبود یافته ، اما ممکن است زمانی که ویروس دوباره فعال شود ، مجددا مریض شود .

در اینجا مثال هایی از عفونت های ویروسی زده شده است :

 • سرماخوردگی عمومی که اساسا توسط رینوویروس ، کروناویروس و آدنوویروس ها ایجاد می شود .
 • انسفالیت (التهاب مغز ) و مننژیت (التهاب مننژ)  که توسط انتروویروس ها و هرپس ویروسها ایجاد می شود .
 • زگیل ها وعفونت های پوستی که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)  و ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود .
 • گاستروانتریت ( التهاب معده و روده ) که توسط  نوواویروس ها (novavirus) ایجاد می شود .

بیماری های ویروسی دیگر شامل :

 • ویروس زیکا
 • ویروس نقص ایمنی انسان ( ایدز )
 • هپاتیت C
 • پولیو
 • آنفولانزا
 • تب دانگ
 • آنفولانزای خوکی H1N1
 • ویروس ابولا
 • سندرم خاورمیانه ( middle east respiratory syndrome  یا MERS-CoV)

داروهای ضد ویروسی ، در برخی موارد کمک می کنند . این داروها می توانند ویروس را از تکثیر و بالابردن  سیستم ایمنی میزبان ، بازدارند .

آنتی بیوتیک ها در برابر ویروسها موثر نیستند . استفاده از آنتی بیوتیک در برابر یک ویروس ، موجب توقف ویروس نمی شود و مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش می دهد .

هدف اغلب درمانها ، تخفیف و فرونشاندن علایم است ، زمانی که سیستم ایمنی با ویروس ، بدون کمکی از دارو ، مبارزه می کند .


عفونت های باکتریایی

باکتری ها ، میگروارگانیسم های تک سلولی هستند که با نام پروکاریوت شناخته می شوند .

تخمین زده می شود که حداقل نانیلیون ( یک عدد با ۳۰ تا صفر ) باکتری در زمین وجود دارد . بیشتر زیست توده های کره زمین از باکتری ساخته شده اند .

باکتری ها به ۳ شکل هستند :

 1. کروی: این باکتری ها ، معمولا جزء ساده ترین باکتری ها برای درمان هستند و به کوکسی معروفند .
 2. میله ای: این باکتری ها ، باسیل هم نامیده می شوند .
 3. مارپیچی: باکتری های فنری شکل به باکتری های مارپیچی معروفند . اگر فنر یک باکتری مارپیچی به هم گره بخورد و محکم شود ، اسپیروکت نامیده می شوند .

باکتری ها می توانند تقریبا در هر نوع محیطی از گرمای شدید تا سرمای طاقت فرسا زندگی کنند و برخی حتی می توانند در بقایای رادیواکتیو نیز زنده بمانند .

یک ترلیون ( عدد با ۱۲ صفر ) گونه باکتریایی وجود دارد که فقط تعداد کمی از آنها موجب بیماریهایی در انسان می شوند . برخی از آنها درون بدن انسانها بدون آسیب و آزار به آنها زندگی می کنند ، برای مثال در روده یا مسیر جریان هوا .

برخی باکتری های خوب ، به باکتری های بد حمله می کنند و از ایجاد بیماری توسط آنها جلوگیری می کنند .

با این وجود ، برخی بیماری های باکتریایی کشنده هستند که شامل :

برخی مثالهای عفونت های باکتریایی شامل :

 

عفونت های باکتریایی ، می توانند با آنتی بیوتیک ها درمان شوند، اما برخی گونه ها مقاوم شده و می توانند در برابر درمان ، زنده بمانند .


عفونت قارچی

یک قارچ ، اغلب یک انگل چند سلولی است که می تواند متلاشی و تجزیه شده و سپس با استفاده از یک آنزیم ، مواد ارگانیک را جذب کند .

قارچ ها تقریبا همیشه از طریق پخش کردن اسپور ها ( هاگ ها ) تکثیر می شوند .  ساختار یک قارچ به طور طبیعی ، بلند و استوانه ای با رشته های انشعاب دار از تنه اصلی است . این ساختار ، به هایف مشهور است .

به طور تقریبی ۵۱ میلیون قطعه قارچ وجود دارد .

بسیاری از عفونت های قارچی در لایه های بالایی پوست ظاهر می شوند و برخی به لایه های عمقی تر پیشروی می کنند . هاگ های قارچی استنشاق شده می توانند منجر به عفونت های قارچی سیستمیک از قبیل برفک یا کاندیدیا شوند . بیماری های سیستمیک ، بر کل بدن اثر می گذارند .

بدن معمولا یک جمعیتی از باکتری های خوب دارد که به حفظ تعادل میکروارگانیسم ها در روده ها ، دهان ، واژن و دیگر بخش های بدن کمک می کنند .

اگر باکتری های خوب ، تخریب شوند ، برای مثال استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها باعث می شود که قارچ رشد کند و موجب مشکلات سلامتی برای میزبان شوند .

افرادی که در خطر بالای رشد یک عفونت قارچی هستند ، کسانی هستند که :

 1. از آنتی بیوتیک های قوی برای یک مدت طولانی استفاده می کنند .
 2. یک سیستم ایمنی ضعیف دارند ، برای مثال : ایدز ، دیابت و شیمی درمانی و کسانی که عمل پیوند عضو داشته اند ، زیرا این افراد ، دارو مصرف می کنند تا از پس زدن یک عضو جدید توسط بدنشان جلوگیری کنند .

مثالهای عفونت های قارچی شامل :

یک جوش می تواند یک نشانه ی عفونت قارچی در پوست باشد .


بیماری پریون

پریون ، یک پروتئین است که ماده ژنتیک ( ماده وراثتی ) ندارد و به طور طبیعی بی ضرر است ، اما به یک شکل غیر طبیعی پیچ  می خورند ، پریون می تواند یک عامل حیوانی باشد و بر ساختار مغز یا دیگر بخش های سیستم عصبی اثر بگذارد .

پریون ها ، تکثیر نمی شوند یا از میزبان تغذیه نمی کنند ، اما موجب عملکرد  غیر طبیعی سلولهای بدن و پروتئین ها می شوند  .

بیماریهای پریون ، نادر و کمیاب هستند ، اما یه سرعت پیشروی می کنند و تماما کشنده هستند .

پریون ها ، موجب بیماریهای دژنراتیو مغز( تخریب کننده ی مغز )  می شوند که شامل :

 • انسفالوپاتی اسفنجی گاوی (BSE) که همچنین به بیماری ( گاو عصبانی ) ، نیز معروف است .
 • بیماری کروتزفلد جاکوب (CJD)

محققان ، برخی موارد بیماری آلزایمر را به عفونت پریون ، نسبت داده اند .


عفونت های دیگر

عفونت های ذکر شده در بالا از انواع اصلی هستند و بقیه موارد ، می توانند تاثیری بر بدن داشته باشند .

یک ارگانیسم تک سلولی با یک هسته ، می تواند موجب یک عفونت تک یاخته ای شود . تک یاخته ها یه طور معمول ، خصوصیاتی شبیه به حیوانات را نشان می دهند ، مانند تحرک و می توانند خارج از بدن انسان ، زنده بمانند. بیشترین انتقال تک یاخته ها ، به وسیله تماس با مدفوع است .

زمانیکه تک یاخته ها به بدن انسان وارد می شوند ، می توانند موجب عفونت شوند . اسهال خونی آمیبی ، یک مثال از عفونت تک یاخته ای است .

کرم ها بزرگتر هستند و ارگانیسم های چند سلولی هستند که در زمانی که کاملا رشد کرده اند ، با چشم غیر مسلح ، قابل دیدن هستند . این نوع از انگل ، شامل کرم های پهن و کرم های گرد است که همچنین می توانند بدن انسان را آلوده کنند .

در آخر ، انگل های خارجی از قبیل جرب ها ، شپش ها ، کک ها و کنه ها می توانند با چسبیدن یا لانه کردن در پوست ، موجب عفونت شوند .

انگل های داخلی می تواند شامل بندپاهای مکنده خون ( آرتروپودا ) مانند پشه ها باشند که عفونت را با مصرف خون انسان ، منتقل می کنند .


علل عفونت

علت یک عفونت ، به نوع ارگانیسمی که به بدن هجوم برده است بستگی دارد . برای مثال یک ویروس خاص علت یک عفونت ویروسی خواهد بود .

اثرات یک عفونت از مانند متورم شدن یا آب ریزش از بینی ، به عنوان نتیجه ای از مبارزه سیستم ایمنی با ارگانسیم های مهاجم می باشد . زخم پر شده از چرک ، زمانی اتفاق می افتد که گلبول های سفید خون به محل آسیب دیده هجوم آورند تا با باکتری های خارجی مبارزه کنند .


علایم و نشانه ها

علایم یک عفونت بستگی به ارگانیسم مسئول و محل عفونت دارد .

ویروسها ، سلولهای خاصی را مورد هدف قرار می دهند ، مانند سلولهایی که در دستگاه های تناسلی یا قسمت فوقانی دستگاه تنفس قراردارند. برای مثال  ویروس هاری ، دستگاه عصبی را مورد هدف قرار می دهد . برخی ویروسها سلولهای پوست را هدف قرار می دهند که موجب زگیل می شوند . بقیه ویروسها ، تنوع وسیعتری از سلولها را مورد هدف قرار می دهند که منجر به علایم و نشانه های مختلفی میشود . یک ویروس آنفولانزا ، می تواند موجب آبریزیش از بینی ، درد عضلات و ناراحتی معده شود .

شخصی که به یک عفونت باکتریایی مبتلاست ، اغلب قرمزی ، گرما ، تورم ، تب ، درد در ناحیه عفونی و غدد لنفی متورم را تجربه می کند . یک عفونت باکتریایی ، به احتمال کم ، ناحیه وسیعتری از بدن را نسبت به یک ویروس ، درگیر می کند .

یک جوش میتواند نشان دهنده ی یک عفونت قارچی در پوست باشد .

نشانه ها و علایم معمول بیماری پریون ، شامل : آسیب مغز و از دست دادن حافظه است . پریون ها می توانند تولید یک پلاک را در مغز راه اندازی کنند که باعث از بین رفتن مغز می شود .


پیشگیری ار عفونت

تنها یک راه نیست که بتوان  با آن از بیماریهای عفونی پیشگیری کرد ، اما نکات زیر می توانند ریسک و خطر انتقال بیماری را کاهش دهند :

 • مرتب دستان خود را بشویید ، مخصوصا قبل و بعد از آماده کردن غذا و بعد از دستشویی
 • سطوح را تمیز کنید و از رها کردن اتاقی با دمای غذا در هنگام پخت و پز ، خودداری کنید .
 • آنتی بیوتیک ها را فقط در زمان تجویز توسط پزشک ، مصرف کنید و مطمئن شوید که تا پایان دوره ، کاملا داروها را مصرف کرده اید  ، حتی اگر علایم و نشانه ها زودتر از حد انتظار بهبود یابند .
 • اتاق هایی که ممکن است غلظت های بالایی از باکتری داشته باشند مانند آشپزخانه و دستشویی را ضدعفونی کنید .
 • رابطه جنسی ایمن و سالم را با بررسی بیماری های جنسی قابل انتقال و استفاده از کاندوم ها ، تمرین کنید .
 • از سهیم کردن وسایل  شخصی مانند مسواک ها ، شانه ها ، تیغ ها ، لیوان های آشامیدنی و وسایل آشپزخانه ، خودداری کنید .

شیوه زندگی فعال و سالم ، می تواند به حفظ سیستم ایمنی کمک کند و به دفاع بدن در برابر انواع مختلف عفونت یاری رساند .

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است