عمق واژن چقدر است؟ 10 چیز دیگر که باید بدانید

عمق واژن چقدر است؟ ۱۰ چیز دیگر که باید بدانید

آذر ۳, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت بانوان نظرات

افسانه یا واقعیت

تصورات اشتباهی  در مورد نحوه ی عملکرد واژن وجود دارد  . برخی افراد فکر می کنند که واژنها ، هرگز در انتهای خود فضای بازی ندارند ( صحیح نیست ) یا اینکه وقتی مشکلی باشد بوی بد می دهد ( این هم صحیح نیست ) .

مطمئن نیستید که افسانه یا واقعیت است ؟ به خواندن ادامه دهید تا لیستی از باور های نادرست افراد را ببینید .

طول لوله واژن چقدر است ؟

خیلی طولانی نیست . به طور میانگین ، کانال واژینال ۳ تا ۶ اینچ طول دارد . اگر شما به کمک بصری احتیاج دارید ، حدودا در اندازه ی طول یک دست است اما  شکل کانال واژینال می تواند در وضعیت های خاصی تغییر کند ، مانند حین رابطه جنسی یا زایمان .

آیا وقتی تحریک می شوید ، واژن بزرگتر می شود ؟

زمانیکه در حال رابطه جنسی هستید ، کانال واژن شما می تواند بزرگتر شود تا بتواند نفوذ را جا دهد . تحریک جنسی ، سرویکس و رحم شما را وادار می کند که بالا بیاید که موجب می شود بیش از دو سوم واژن شما طویل تر شود .

اما اگر شما احساس می کنید که آلت مردانه به سرویکس شما آسیب می زند ، می تواند به این معنی باشد که بدن شما به مقدار کافی به نفوذ کامل اجازه نداده است . البته این تنها دلیل نیست . زمانیکه فروکردن آلت خیلی عمیق باشد یا اینکه آلت،  بزرگتر از اندازه میانگین آلت باشد ، سرویکس می تواند لمس شود . هنگام نعوظ ، آلت مردانه در اندازه ی حدودا ۵ اینچ است .

چقدر واژن برای زایمان ( تولد بچه ) کش می آید ؟

کانال واژینال شما و دهانه ورودی واژن شما به مقدار زیادی کش می آید تا اجازه دهد نوزاد پس انداخته شود . برخی زنان که زایمان می کنند ، متوجه تغییری در واژن خود می شوند ، مانند احساس شلی یا خشکی یا اینکه واژن آنها  نسبت به قبل عریض تر و پهن تر به نظر می رسد . شما ممکن است احساس درد و زخم کنید و این کاملا طبیعی و نرمال است .

واژن باید چندروز بعد از زایمان سفت تر و محکم تر شود و حدود ۶ ماه بعد از زایمان ، مختصری به شکل اولیه خود باز می گردد . اگرچه که ظاهر واژن شما دقیقا مثل اول نخواهد شد ، اما بسیار نزدیک است .

پس واژن نمی تواند به طور دائم دچار کشیدگی شود ؟

نه همیشه . واژنها الاستیک ( کشسان ) هستند ، بنابراین می توانند باز شوند و به حالت قبل در بیایند ، درست مانند یک کش .

اگر احساس کنید که واژن شما در بیشتر موارد شل شده است ، ممکن است در نتیجه ۱ یا ۲ سناریو باشد .اگر خاصیت کشسانی واژن ضعیف شده باشد ، امکان ندارد که به طور کامل جمع شود ، این مورد می تواند در زنانی که چندقلوزایی داشته اند ، اتفاق بیفتد . صرف نظر از زایمان ، افزایش سن همچنین می تواند عضلات واژن را ضعیف کند .

آیا باید ورزش کگل (kegel) را انجام دهم ؟

در انتها ممکن است که عضلات کف لگن شما ضعیف شوند ، در نتیجه ی :

تمرینات کگل ، می تواند به قوی کردن عضلات کف لگن ، کمک کند که از مثانه ، رحم ، رکتوم و روده کوچک شما پشتیبانی میکند .

این ورزش ها ممکن است به کنترل یا پیشگیری از بی اختیاری دفع مدفوع یا ادرار کمک کنند .

آیا عضله کلیتوریس هم بزرگتر می شود ؟

بله . زمانی که شما تحریک می شوید ، عضله کلیتوریس شما متورم و جمع می شود ، به این معنی که زیر کلاهک خود پنهان می شود. برخلاف آلت مردانه ، اندازه عضله کلیتوریس شما به طور چشمگیری تغییر نمی کند ،  اما به طور حتم افزایش اندازه خواهیم داشت .

آیا تمام بخش های یک زن ، مشابه و یکسان به نظر می رسد ؟

خیر. واژن ، لبیا یا لبچه (labia) ، کلیتوریس و تمام بخش های دستگاه جنسی شما واحد هستند . لب یا لبچه ممکن است نامتقارن باشد ، یا عضله کلیتوریس امکان دارد کوچک باشد . پوست این ناحیه حتی ممکن است روشن تر یا تیره تر از رنگ پوست شما باشد .

دستگاه تناسلی هر شخص ، در واقع متفاوت است .

چرا پوست ناحیه پایین من  ، تیره تر از بقیه ی جاهای من هست ؟

کاملا طبیعی و نرمال است که پوست دستگاه تناسلی شما ، دارای رنگ متفاوتی از بقیه جاهای بدن شما باشد . برای مثال ، برخی زنان ، لب یا لبچه ی قهوه ای یا متمایل به قرمز دارند ، در صورتی که بقیه ممکن است لبچه صورتی یا ارغوانی داشته باشند .

زمانیکه دچار تحریک جنسی می شوید ، دستگاه جنسی شما ممکن است تیره تر شود. جریان خون به ناحیه ، ممکن است موجب تورم و تغییر رنگ  کلیتوریس و لب های داخلی ( لب مینور ) شود .

به یاد داشته باشید اگر واژن شما رنگ ارغوانی داشت ، ممکن است با یک عفونت قارچی یا سوزش مزمن فرج ( vulva) سر و کار داشته باشید که به آن  بیماری لیکن سیمپلکس (lichen simplex) گفته می شود .

اگر شما در رابطه با رنگ واژن خود نگران هستید ، یک وقت ملاقات با دکتر خود ترتیب دهید .

آیا موی ناحیه شرمگاهی( عانه ) ضرورری است ؟

داشتن مو در ناحیه عانه ، به ترجیح شخصی شما بستگی دارد  که واقع برای سلامت واژن شما ضروری نیست .

اما خطرات خاصی از زدودن موی عانه وجود دارد که وابسته به روش آن است برای مثال ، اگر موها به درستی برداشته نشوند ، ممکن است تجربه علایمی مانند سوختگی با تیغ ، بریدگی یا خارش را داشته باشید .

آیا باید برای تمیز نگه داشتن واژن ، از دوش واژینال استفاده کنم ؟

اگرچه استفاده از دوش واژینال ، یک روش معمول ، باقی مانده ، اما پزشکان توصیه می کنند که شما از این روش استفاده نکنید . واژن شما به طور طبیعی خودش را تمیز می کند ، پس نیازی به کار اضافی نیست .

دوش واژینال ، می تواند در واقعا واژن شما را از میکروب های طبیعی و سالم تهی کند ، بعلاوه ، موقتا اسیدیته ی طبیعی واژن را تغییر دهد و موجب افزایش باکتری های مضر شود . این بدین معناست که واژن شما به عفونت های واژینال و عفونت های قابل انتقال جنسی ،  حساس باقی خواهد ماند .

آیا بوی واژن در زمان های مختلف در ماه متفاوت است ؟

در واقع برای واژن طبیعی است که مقداری بو داشته باشد . برای مثال ، شما ممکن است که متوجه بویی بعد از تغییر رژیم غذایی خود شوید ، سیر ، ماهی تن و مکمل های رژیم غذایی می تواند این اثر را داشته باشند . همچنین طبیعی است که شدت بوی واژینال تغییر کند و در تمام دوره قاعدگی بو دهد .

اما اگر یک بوی ناپاک و دائم هست یا اگر یک ترشح ضخیم یا سبز مانند وجود داشت ، فورا دکتر خود را ببینید . شما ممکن است مبتلا به یک عفونت یا عدم تعادل باکتریایی باشید . دکتر شما می تواند دارو تجویز کند تا به درمان بو کمک کند .

مطلب پایانی

عمق ، بو و رنگ پوست واژن در تمام افراد یکسان نیست . اما اگر در رابطه با رنگ رفتگی یا بوی تعفن واژن خود نگران هستید ، با دکتر خود صحبت کنید . آنها می توانند به شما اطمینان دهند که همه چیز طبیعی است یا اگر مشکلات پزشکی وجود داشت ،برنامه درمانی را برای شما شروع کنند .

در هر صورت ، مهم است به یاد داشته باشید که واژن هر شخص متفاوت است .


ترجمه شده از: healthline.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است