8 نکته در رابطه با لباس زیر برای حفظ سلامت واژن

 ۸ نکته در رابطه با لباس زیر برای حفظ سلامت واژن

آذر ۱, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت بانوان نظرات

آیا تا به حال به خودتان فکر کرده اید ؟ ( آیا این لباس زیری که من استفاده می کنم ، مشکلی دارد ؟ ).

آیا می دانید که پارچه های لباس زیری وجود دارد که برای سلامت واژن شما بهتر است یا می دانید که لباس های زیر ، تاریخ انقضا دارند ؟

این قوانین ناگفته ، روی سلامت واژن شما تاثیرگذار است  و ، می تواند حتی در حال و هوای شما اثر گذارد .

بنابراین ما با مطالعه ی بهداشت لباس زیرها و صحبت با متخصصین زنان و زایمان ،  ٨ قانون در مورد  پوشش لباس زیر جمع آوری کرده ایم :

۱- استفاده از پارچه های طبیعی مخصوصا نخی

حتما می دانید که در بین انواع پارچه ، نخ بهترین پارچه ی لباس زیر می باشد .

Vulva  ( فرج یا قسمت خارجی دستگاه تناسلی زنان ) ، مانند لب های صورت شما بسیار حساس و لطیف است و شما باید با آن به آرامی و با نرمی رفتار کنید

ساده ترین و لطیف ترین پارچه برای لمس صورت شما چیست ؟ شاید نخ که هم قابل تنفس و هم قابل جذب است و می تواند به پیشگیری از عفونت های قارچی کمک کند .

داشتن ترشحات واژینال کاملا نشانه سلامت شماست ، همانطور که رطوبت دهان شما همیشگی است . شما لباس زیری می خواهید که به آرامی هر گونه رطوبت اضافی را جذب کند .

مواد ساختگی مانند نایلون و اسپندکس ( الیاف کشدار که در لباس شنا و .. به کار می رود )، به محیط اجازه ی تنفس نمی دهند ، در عوض ، گرما و رطوبت را به دام می اندازند و یک زمینه رشد عالی را برای عفونت های قارچی فراهم می کنند

۲- تعویض روزانه لباس زیر ( حتی بیش از یکبار اگر می خواهید )

به نظر می رسد که ما  روزانه یک جفت لباس زیر می پوشیم و سپس آن را در لباسشویی قرار می دهیم تا شسته شود که  ممکن است همیشه ضروری نباشد . از آن طرف ، شما نباید فکر کنید  که روزانه فقط ۱ جفت  لباس زیر بپوشید .

بعضی دکترها ، می گویند که اگر عرق یا ترشح زیادی ندارید ، می توانید با پوشیدن ۱ جفت لباس زیر تا ۲ روز سر کنید .  اما اگر شما  به علت افزایش ترشحات واژن ، احساس ناراحتی کنید ، می توانید بیش از ۱ بار در روز آنها را عوض کنید .

لباس زیرهای  نخی ، این مشکل را حل کرده اند و مشکلی نیست که بیش از یکبار در روز آن را عوض کنید .

بعد از اینکه لباس زیرها  استفاده شدند  ، آنها  را در سبد بگذارید تا شسته شوند . بر خلاف شلوار جین ها ، لباس زیرها  نباید دوباره پوشیده شوند .

۳- عریان بودن در طول شب برای خروج هوای مرطوب

مباحث زیادی در مورد فواید خوابیدن بدون لباس زیر ، وجود دارد .

برای افرادی که واژن سالمی دارند ، هر انتخابی خوب است . آنهایی که به  عفونت های قارچی مبتلا هستند  ، بدون لباس زیر خوابیدن ، می تواند تفاوتها را رقم بزند .

خوابیدن بدون یک سد پارچه ای ، به محیط اجازه می دهد تا در طول شب تنفس کند و از ایجاد رطوبت  برای رشد باکتری ، جلوگیری کند .

من معتقدم که ناحیه vulva (فرج ) ، مانند نواحی دیگر بدن شما باید در معرض هوا قرار گیرد .

اگر شما واقعا عریان بودن را دوست ندارید ، دکتر Kelly jones  ، پیشنهاد می کند که لباس خواب یا پیژامه گشاد بپوشید . فقط به یاد داشته باشد که باید آنها را بارها بشویید .

اساسا ، خوابیدن بدون لباس زیر در طول شب ، به شما آسیبی نمی زند.

۴- لباس زیر در اندازه مناسب و جاذب رطوبت ، بهترین نوع برای ورزش است

ورزش کردن با لباس زیر یا بدون آن ، یک ترجیح شخصی است . اگر شما شورت هایی را بپوشید که جاذب رطوبت باشند ، می توانید از پوشیدن لباس زیر صرف نظر کنید .

پوشیدن چیزی در بین بدن شما و پارچه ، ممکن است باعث راحتی بیشتر و حتی سلامتی بیشتر برای جذب عرق شود . این پوشش می تواند یک پلی استر پیشرفته باشد که سبک و صاف و یکدست باشد .

۵- پوشش چسبان واقعا برای سلامت واژن شما بد نیستند

همیشه فرض شده که لباس های تنگ  برای سلامت هر ناحیه از بدن شما خوب نیستند . اگرچه مطالعات ، شواهدی را نشان نداده که این لباسها  باعث واژینیت قارچی (YM) ، واژینوز باکتریایی (BV) یا عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)، می شوند .

 1. یک مطالعه در سال ۲۰۰۵ نشان داد که محیط میکروبی پوست vulva (فرج )  ،با توجه به نوع لباس زیر ، تغییر نمی کند. لباس زیر تاثیری بر pH  ، آب و هوای ناحیه یا میکروفلور هوازی ندارد .
 2. یک مطالعه ، اخیرا نشان داده که لباس های چسبان موجب بیماری های  واژینوز باکتریایی ، عفونت مجاری ادراری و عفونت قارچی نمی شود .
 3. مشخص  شد که رفتار جنسی و انتخاب های بهداشتی موجب این بیماری ها شده است .
 4. مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ ، نشان داد که حمام روزانه ،  کم کم موجب افزایش شانس ابتلا به واژینوز باکتریایی می شود .

۶- لباس زیر خود را در صابون هایپوآلرژیک بشویید

شستشوی تمام لباس زیرها باید کاملا جدا از بقیه ی لباس ها انجام  شود ، زیرا لباس زیر شما به مدت طولانی ، در برابر پوست بسیار حساس ناحیه فرج قرار گرفته است . به گفته ی دکتر Kelly jones، از صابون های هیپوآلرژیک (حساسیت کم )  و لطیف استفاده کنید زیرا هر ماده صابونی یا شیمیایی مجاور به فرج، می تواند منجر به سوزش ، خارش و واکنش های آلرژیک شود .

تمیزترین راه بر ای شستن لباس زیر :

 1. بعد از شستشو ، به مدت ۳۰ دقیقه ، لباس زیر  را آویزان کنید .
 2. هم اتاقی یا خانواده مریض دارید ؟ لباس زیر خود را دریک سمت ، آویزان نکنید .
 3. لباس زیر آلوده را با لباس زیر تمیز در یک طرف آویزان نکنید
 4. لباس زیر را به صورت جداگانه از لباسهایی که با دیگر مایعات بدنی آلوده شده اند ، بشویید .

نکته: در مورد ماشین لباسشویی نگران هستید ؟ یک آب داغ و سفید کننده ( نصف فنجان سفید کننده ) را قبل از قرار دادن لباس هاس کثیف  ، در ماشین لباسشویی بریزید .

۷- تعویض سالانه لباس زیر خود

مخصوصا برای لباس هایی که مرتب شستشو می شوند. اما طبق آموزش خانه داری صحیح ، حتی تمیز کردن لباس زیر می تواند حاوی ۱۰۰۰۰ باکتری زنده باشد .

چونکه لباس زیر شما فرصت تماس با مدفوع را پیدا می کند . طبق گفته ی دکتر Gerba  ( کسی که در سال ۲۰۱۰ اخبار ABC را نقل می کرد ) ، تقریبا یک دهم گرم مدفوع  در یک جفت لباس زیر وجود دارد .

دور انداختن سالانه لباس زیر، حامی محیط زیست نمی باشد و اگر شما مشکلات عفونت باکتریایی نداشته باشید ، شاید نیازی نباشد که سالانه لباس زیر خود را دور بیندازید .

اما اگر شما تجربه این بیماری، یا دیگر علایم را مکررا داشتید ، متخصصان می گویند که لباس زیر خود را هر ساله تعویض کنید .

بهترین راه برای شستن لباس زیر :

در اینجا یک سری توصیه های شستشو فهرست شده است :

 • بعد از شستشو ، به مدت ۳۰ دقیقه با گرمای کم ،  لباس زیر را  خشک نمایید : یک پزشک میگفت که خشک کردن لباس به مدت ۳۰ دقیقه یا اتوکردن بعد از شستشو می تواند به کاهش باکتری هایی که در طول شستشو وارد شده اند ، کمک کند . گرمای گرفته شده از اتو برای زدودن باکتری ها از لباس ،  بسیار کارآمد است .
 • اگر مبتلا به واژینوز باکتریایی، هستید .
 • لباس زیر آلوده را با شلوارها و دیگر لباس ها ترکیب نکنید : مخصوصا برای افرادی که خیلی کم لباس هایشان را می شویند، مهم است .
 • لباس زیر را جدا  از لباسهایی که با دیگر مایعات بدنی آلوده شده اند ، بشویید :  در محیط بیمارستان ، شستن لباسهایی که آلودگی هایی مانند استفراغ ، خون  و ادرار دارند ، جداگانه انجام می شود . این رویه را هم با لباس زیر خود انجام دهید ، خصوصا اگر اعضای خانواده شما در بیمارستان کار می کنند . اگر مایعات دیگر وجود داشت ، تمرکز خود را بر تمیز کردن خون و استفراغ از لباس ها بگذارید و آنها را دور از لباس های شخصی  خود ، نگه دارید .

۸- شکل لباس زیر  می تواند بر حال شما تاثیر بگذارد

اگرچه لباس زیر شما دیده نمی شود ( در بیشتر مواقع ) ، اما یک نقش اصلی در  احساسات شما ایفا می کند .

طبق گزارشی ، ۲۵ درصد از زنان ، فاش کردند که حال و اخلاق آنها تحت تاثیر غیر جذاب بودن یا اندازه نبودن لباس زیر آنها بوده است .

آنها همچنین کشف کردند که تقریبا نیمی از زنان ( ۴۷ درصد ) ، زمانیکه یک جفت لباس زیر خاص می پوشند ، احساس شهوت انگیز تر یا اعتماد به نفس بیشتری داشتند .

قدرت لباس را دست کم نگیرید  یا فکر نکنید که چون کسی لباس زیر مرا نمی بیند ، نباید خیلی به آن توجه کرد .

اگر شما کمی احساس شکست می کنید ، شهوت انگیز ترین جفت لباس زیر خود را بپوشید که موجب  بالاتر رفتن  اعتماد به نفس شما می شود .

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است