ورزش و ناراحتی واژن : دقیقا چه چیزی رخ می دهد ؟

ورزش و ناراحتی واژن : دقیقا چه چیزی رخ می دهد ؟

آبان ۳۰, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت بانوان نظرات

ورزش ، به حفظ وزن سالم  شما کمک می کند ، حال شما را بهبود می بخشد و و انرژی شما را افزایش می دهد . ورزش خواب را ارتقا می دهد و ریسک حمله قلبی ، دیابت و برخی از انواع سرطان را کاهش می دهد . هنوز بسیاری از  زنان در مواجهه با اثر جانبی منفی ورزش هستند  که ناراحتی واژینال نامیده می شود. به خواندن این مطلب ادامه دهید تا بیشتر در رابطه با موضوع بحث شده بدانید.


واژن ورزشی چیست ؟

واژن ورزشی یا Sports vagina  ، یک بیماری پزشکی رسمی نیست . یک دوره ای برای ناراحتی واژن است که با ورزش اتفاق می افتد . زمانیکه به باشگاه می روید ، خصوصا اگر لباس مناسبی نمی پوشید ، ناحیه های واژینال و فرج شما موجب تولید عرق می شوند که ممکن است منجر به ناراحتی واژینال شود.

علایم واژن ورزشی ، بسته به نوع ورزش ، ممکن است خفیف یا شدید باشند . شدت ورزش و تعداد دفعات ورزش کردن نیز موثر است .

علایم ممکن است شامل :


عفونت های ایجاد شده در اثر واژن ورزشی:

واژن ورزشی ، ممکن است موجب عفونت قارچی شود که رشد بیش از حد قارچ کاندیدا است. قارچ ها در محیط های گرم و مرطوب مانند واژن عرق کرده رشد می کنند . نشانه های یک عفونت قارچی ممکن است شامل :

 • یک ترشح سفید و ضخیم مشابه پنیر باشد
 • خارش واژن که ممکن است شدید باشد .
 • سوزش واژن ، خصوصا زمانیکه در تماس با ادرار باشد
 • ارتباط جنسی دردناک
 • قرمزی واژن

اغلب عفونت های قارچی خود به خود بهبود نمی یابند . گزینه های درمانی شامل  شیاف های ضد قارچی بدون نسخه و کرم ها و داروهای ضد قارچی واژینال  و داروهای ضد قارچ دهانی هستند . مصرف پروبیوتیک ها و خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک مانند ماست ، ممکن است به پیشگیری از عفونت های قارچی کمک کند .

عفونت دیگری که در محیط های گرم و عرق کرده پیشرفت می کند ، واژینوز باکتریایی (BV) ، است . این حالت زمانی رخ می دهد که تعادل باکتری های خوب و بد در واژن شما به هم بخورد . BV ، ممکن است موجب بوی مشابه ماهی و ترشح خاکستری رنگ در واژن شود . هرکسی که این بیماری را دارد ، این علایم را بروز نمی دهد .

گاها BV، بدون درمان بهبود می یابد، اما BV پایدار ممکن است با داروهای تجویزی از قبیل مترونیدازول یا کلیندامایسین درمان شود .

وستیبولودینیا (vestibulodynia)

وستیبول ، ناحیه ای است که فرج به واژن متصل می شود . یک ناحیه حساس است که شامل غددی است که مایعات واژینال سالم را تولید می کند . وستیبولودینیا ،  درد غیر قابل وصفی در ناحیه وستیبول  است . این حالت ممکن است بدون علایم قابل رویت مانند قرمزی یا التهاب رخ دهد . ورزش ، موجب این حالت نمی شود . با این وجود  اگر شما مبتلا به وستیبولودینیا باشید ، هر ورزشی که فشار را به فرج و واژن وارد کند ، ممکن است موجب درد شود .

استعمال پماد A+D یا ژل نفتی به ناحیه ی آلوده ، ممکن است به حفاظت پوست شما و التیام و بهبودی کمک کند . ژل لیدوکائین می تواند به تسکین درد کمک کند و ورزش را قابل تحمل تر کند . حتی شما باید از انجام ورزش هایی که به ناحیه ی فرج شما فشار وارد می کنند خودداری کنید تا علایم شما بهتر مدیریت شوند .

ورزش و افتادگی (پرولاپس) اندام لگنی

افتادگی اندام ، زمانی رخ می دهد که عضلات ناحیه ی لگن ضعیف شوند و اندام های لگنی از قبیل مثانه ، رحم و رکتوم شما از جای خود بیرون  آمده و به واژن فشار وارد کنند که موجب ایجاد برآمدگی در واژن شما می شود . ورزشهایی  که عضلات کف لگن شما را قوی می کنند ، مانند تمرین کگل (kegel) ، ممکن است به جلوگیری از افتادگی اندام لگنی کمک کند .

اما برخی تمرین ها از قبیل وزنه برداری ، طناب زنی ، پرش آکروباتیک و ورزش شکمی شدید و ایروبیک زیر فشار بالا ، ممکن است افتادگی را بدتر کنند


راه های پیشگیری از واژن ورزشی

بسیاری از زنان زمانی که ورزش می کنند به سلامت واژن فکر نمی کنند تا زمانیکه  که اتفاقی رخ دهد . مراحل زیر را برای کم کردن یا پیشگیری از ناراحتی واژینال در حین و بعد از ورزش طی کنید :

 • تمیز کردن: هرگز بعد از ورزش و فعالیت بدنی ،بلافاصله بدون رفتن به رختکن ،به خانه نروید . اگر امکان دارد دوش بگیرید . حداقل ناحیه واژن خود را بشویید و شلوار و شورت عرق کرده ی خود را عوض کنید .
 • لباس مناسب ورزش کردن بپوشید: شلوار های تنگ ورزش یوگا ، ممکن است بامزه به نظر برسد اما اکثرا  قابل تنفس نیستند و موجب سایش در حین ورزش می شوند . لباس زیر نخی بپوشید واز لباس های ورزش گشادتر که از مواد طبیعی ساخته شده اند و موجب دفع رطوبت می شوند ، استفاده کنید .
 • حفاظت کننده استعمال کنید: دیگر توصیه نمی شود که پودر تالک برروی اندام جنسی خود استفاده کنید . در عوض شما می توانید یک لایه نازک از ملین یا نرم کننده مانند کالموسپتین (calmoseptine ) ، وازلین یا پماد A+D ، قبل از ورزش استفاده کنید .
 • علایم و نشانه ها را نادیده نگیرید: خارش کم واژن یا سوزش بعد از ورزش شدید ، غیر معمول نیست . اگر علایم  پایدار بود ، منتظر نباشید تا خود به خود از بین برود چون امکان دارد یک عفونت داشته باشید .

عادت های ورزشی و تمرینی سالم

شما می توانید سلامت کلی خود را تضمین کنید و تمرین خود را ارتقا دهید با :

 • دریافت آب کافی قبل و بعد و در حین ورزش
 • تمرین با بهداشت مناسب
 • خودداری از محصولات مراقبت زنانه ی معطر و دوش زنانه
 • یک همراه تمرینی بگیرید.
 • اهداف واقع بینانه را تنظیم کنید .
 • یک رژیم غذایی سالم و متعادل با گوشت کم و ماهی ، غلات ، میوه جات سبزیجات و چربی های سالم داشته باشید .
 • یافتن راه هایی برای مدیریت استرس از قبیل : مطالعه ، تفکر و عطردرمانی
 • داشتن خواب کافی در شب
 • توسعه یک رژیم ورزشی که مختص شما باشد .

مطلب پایانی

اگر شما  به دفعات ،  ناراحتی واژن را در حین تمرین و ورزش دارید ، زمانش رسیده که عادات ورزشی خود را ارزیابی کنید . نگاهی به لباس های ورزشی خود بیندازید . هر لباس تنگی را با لباس تولید شده از پارچه های قابل تنفس جایگزین کنید.

اگر شما یکی از طرفداران دوچرخه سواری هستید که به واژن شما فشار وارد می کند ، لباس دیگری را امتحان کنید که ببینید شرایط بهتر می شود. اگر سوزش واژینال ادامه داشت ، امکان دارد یک عفونت یا بیماری دیگری داشته باشید که نیاز به درمان دارد . پزشک خود را به منظور معاینه و ارزیابی ملاقات کنید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است