ترس از تعهد و ازدواج یا گاموفوبیا

ترس از تعهد و ازدواج یا گاموفوبیا

آبان ۳۰, ۱۳۹۷ نسخه سلامت روان نظرات

گاموفوبیا ، ترس از تعهد است که می تواند شدید ، پایدار و غیر قابل کنترل باشد. گاموفوبیا از یک کلمه یونانی به نام گاموس به معنی ازدواج و فوبوس به معنی ترس منشا گرفته است. با این وجود  بسیاری از کارشناسان موافقند که یک تفاوت دقیق بین ترس از ازدواج و ترس از تعهد وجود دارد . یک فرد ممکن است از ازدواج کردن بترسد ، اما امکان دارد که هنوز متعهد به شریک فردی در زندگی باقی بماند .

گاموفوبیا ، یک ترس ناسالم از تعهد برای زندگی است ، مانند ترسی که موازی با ترس از مردن توصیف می شود . افرادی که از این فوبیا رنج می برند ممکن است  مجرد بمانند .

چگونه بر ترس از تعهد غلبه کنیم؟


علل ترس از تعهد

گاموفوبیا هم مانند هر فوبیای خاص دیگر به علت یک تجربه منفی در گذشته ایجاد می شود. کسی که در مورد ازدواج ، تصاویر منفی در ذهن خود دارد .

اغلب ، مواردی مانند وراثت ، ژنتیک ، نارسایی غده آدرنال و گرایش به حملات اضطرابی ، می تواند موجب ترس از تعهد شود .


علایم و نشانه های گاموفوبیا

یک فرد با ترس از تعهد ، علایم و نشانه های  احساسی و روانشناختی را  در موضوع ازدواج یا تعهد نشان می دهد .

علایم روانشناسی شامل :

  • احساس ترس یا وحشت در فکر ازدواج
  • شخص می فهمد که قدرت کافی برای غلبه بر ترس خود را ندارد .
  • افکار بد و تصاویر منفی، محتمل هستند .
  • احتمال  از دست دادن کنترل یا دیوانه شدن .

علایم فیزیکی ترس از تعهد شامل :

  • لرزش
  • حالت تهوع
  • گریه
  • ضربان قلب سریع
  • درد  قفسه سینه ، گیجی و ضعف و غش کردن
  • عرق کردن و تنفس کوتاه

غلبه کردن بر گاموفوبیا یا ترس از تعهد

مانند دیگر موارد فوبیاها ، گاموفوبیا همچنین می تواند با استفاده از تکنیک های موثر و متنوع ، درمان شود . درمان صحیح همراه با کمک و پشتیبانی خانواده و دوستان می تواند ، گام بزرگی را برای کمک به غلبه فردی ترس از تعهد بردارد.

مشاوره: اولین خط درمانی توصیه شده برای فوبیاست . فرد رنج دیده ، تشویق می شود تا در رابطه با ترس های خود ، پیچیدگی تعهدات و دیگر جنبه های ازدواج ، با یک شخص قابل اعتماد ، صحبت کند . آن شخص میتواند یک مربی ، یک پدر ، یک دوست و یا یک متخصص سلامت ذهنی حرفه ای باشد . در حقیقت ، بسته به درجه ی شدت فوبیا ، بهتر است که از یک متخصص روانپزشک ، کمک خواست .

هیپنوتراپی ( درمان به کمک هیپنوتیزم) ، یکی از درمانهای با تاثیر بالاست که می تواند به ردیابی ریشه های گاموفوبیا کمک کند تا شخص ، پاسخ های منفی شکل گرفته در مورد ازدواج یا تعهد را فراموش کند .

رفتار درمانی و درمان از راه مواجهه اصولی، ۲ روش موثر دیگر برای غلبه بر فوبیا هستند .

افرادی که در یک رابطه متعهد هستند اما از ترس از ازدواج رنج می برند ، باید راه هایی را پیدا کنند تا آنرا درمان کنند و همچنین به شریک خود اعتماد کنند . فوبیاها ، اگر درمان نشوند ، می تواند از کنترل خارج شوند .

نیازی به گفتن نیست که این حالت می تواند موجب یک سردرد بزرگ در افراد درگیر شده شود . اگرچه در اکثریت موارد ، امید و خوشحالی بعد از آن نیز امکان پذیر است.


ترجمه شده از: fearof.net

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است