خونریزی در طی بارداری 7 علل خونریزی

خونریزی در طی بارداری – ۷ علل خونریزی

آبان ۲۹, ۱۳۹۷ نسخه بارداری نظرات

خونریزی در حین بارداری ، ممکن است خطرناک باشد . با این وجود خونریزی ، همیشه به این معنا نیست که حتما سقط جنین خواهید داشت .

خونریزی حین بارداری ، خصوصا در سه ماه ی اول ، عادی تر از چیزی است که شما فکر می کنید .

طبق یک مطالعه و تحقیق ، حدود ۲۵ درصد از زنان ، خونریزی را حین بارداری گزارش کرده اند و ۸ درصد از آنها نیز خونریزی شدید را گزارش داده اند

بیشتر شیوع این حالت در بین هفته های ۵ و ۸ و در اغلب موارد ، بیشتر از ۳ روز ادامه نخواهد یافت  .

از زنانی که خونریزی داشته اند ، ۱۲ درصد از آنها سقط جنین داشته اند.

درحالی که اغلب زنان ، یک بار خونریزی داشته اند ، تعداد کمی از زنان نیز در کل دوره بارداری خود خونریزی داشته اند . این خونریزی می تواند به  شکل های نقطه ای ، خطی یا مانند دوره پریودی باشد .

خونریزی در طی بارداری

تمام چیزی که نیاز دارید در مورد خونریزی در دوره بارداری بدانید ، فهرست شده است :

آیا نیاز است که من به دکتر یا مامای خود در مورد هر خونریزی بگویم ؟

بله. تمام خونریزی های حین بارداری ، باید به دکتر یا مامای شما گزارش شوند .

عبور خون از واژن قبل از ۲۴ هفته بارداری ، به عنوان یک عامل تهدید کننده  سقط جنین محسوب می شود .

اگر شما گروه خونی منفی ( O- و A- ) هستید ، بایستی  یک دکتر یا ماما را در ۷۲ ساعت بعد از  خونریزی ببینید ؛ دلیلش این است که کنترل شود  مبادا خون جنین با خون شما ترکیب شده باشد . اگر خونها ترکیب شده باشد ، بدن شما آنتی بادی هایی ( پادتن) را علیه خون مثبت ، تولید می کند .

گروه خونی مثبت ، غالب تر از گروه خونی منفی  است . احتمالا نوزاد شما یک گروه خونی مثبت را به ارث برده است ، اگرچه شما این را قبل از تولد ( زایمان ) نخواهید فهمید . خون ترکیب شده ، اثری روی بارداری اول شما نخواهد داشت . اما در بارداری های بعدی ، اگر شما یک نوزاد دیگر با گروه خونی مثبت داشته باشید ، آنتی بادی های شما حمله می کنند ، چون بدن شما فکر می کند که با یک ماده خارجی مواجه شده است .

در زیر ، یک توضیحی از برخی دلایل خونریزی حین بارداری آورده شده است :

 • القای خونریزی: زمانی که یک تخم لقاح یافته ، به خط رحمی می چسبد ، می تواند منجر به خونریزی نقطه ای یا رگه دار شود ( رگه های خون ) . معمولا ۱ تا ۲ روز ادامه می یابد. این حالت  در حدود دوره القا یا زمانی که  دوره پریودی شما بوده ، اتفاق می افتد .

برخی زنان به اشتباه ، فکر می کنند که آنها فقط یک پریودی سبک داشته اند و نمی فهمند که باردار هستند .

 • نشت خونریزی: برخی زنان این حالت را در زمان طبیعی بودن  پریودی خود ، تجربه کرده اند . سپس خونریزی در حدود هفته های ۴ ، ۸ و ۱۲ بارداری ظاهر می شود . خونریزی اغلب همراه با دوره پریودی قریب الوقوع شماست . کمردرد ، گرفتگی عضلات ، احساس سنگینی در لگن و احساس نفخ خواهید داشت .

البته در واقع چون شما باردار هستید ، دوره پریودی شما نخواهد رسید ( حتی اگر شما آن را احساس کنید ) . طی بارداری ، هورمون ها از وقوع پریودی شما جلوگیری می کنند . بعضا ، اگر سطوح هورمونی هنوز به مقدار کافی بالا نباشد تا پریودی شما را متوقف کند ، نتیجه آن خونریزی است . این حالت می تواند در حدود ۳ ماه ادامه یابد . بعد از این زمان ، جفت شروع به کنترل و عهده گرفتن تولید هورمون از تخمدانها می کند  .

برخی زنان ، خونریزی را در تمام دوران بارداری تجربه می کنند و تحت مراقب ، نوزادانی سالم خواهند داشت .

 • سقط جنین تهدید کننده: مطالعات نشان داده اند که حدود یک سوم از بارداری ها در سقط جنین ، پایان می یابند . ( سقط جنین خودبه خودی )

به نظر می رسد که یک عدد بزرگ باشد ، اما ناامید نشوید . این حالت به ۱۲ هفته اول بارداری اطلاق می شود و شامل سقط جنین های زود هنگام است که قبل از اینکه زن بفهمد باردار است ، اتفاق می افتد. این نوع سقط جنین ، اغلب در نتیجه جنین آسیب دیده است و بدان معنی است که بدن زن  ، بارداری را پس می زند چونکه  نمی تواند از عواقب آن  زنده بماند .

بار اولی که شما به هفته ۱۴ تا ۱۶ رسیدید ، می توانید به طور قطع مطمئن شوید که بارداری ، ایمن و بی خطر است .

علایم و نشانه های معمول سقط جنین خود به خودی ، شامل خونریزی ( بسیار معمول ) ، انقباضات عضلانی ،کمر درد و درد معده است . زنان به طور معمول  در زمانی که سقط کرده اند و خونریزی دارند ؛ می گویند که احساس بارداری نمی کنند. علایم ، شامل از بین رفتن بارداری ، عدم تهوع ، زخم پستانها یا نفخ شکم  است . اگر شما خونریزی دارید اما هنوز احساس بارداری می کنید  فرصت های زیادی هست و خونریزی فقط یک ترس است و نوزاد شما سالم و است . تصاویر  سونوگرافی از نوزاد شما مطمئنا ، طبیعی است .

ممکن است که بدون هیچ گونه خونریزی سقط جنین خود به خودی داشته باشید که در این حالت جنین می میرد اما توسط بدن شما حفظ می شود . اگر این حالت رخ دهد ، علایم بارداری به طور قطعی ناپدید می شوند ، اما نبود ضربان قلب فقط با استفاده از سونوگرافی  قابل تشخیص است . ممکن است به یک کورتاژ ( تراش دیواره رحم به منظور سقط جنین )  احتیاج داشته باشید تا رحم را خالی کنید ( بچه را بندازید ) .

 • خونریزی بعد از رابطه جنسی: خونریزی بعد از رابطه جنسی ، یکی از شایع ترین علل خونریزی حین بارداری است . کاملا بی ضرر است و به علت افزایش جریان خون و نرم شدن سرویکس رخ می دهد .

اگرچه این شکل از خونریزی جدی نیست ، شما باید همیشه آن را به پزشک خود گزارش دهید . وقتی که شما با اتاق مخصوص زایمان تماس می گیرید ، برای شخصی ترین سوالات ، آماده باشید : آیا شما اخیرا رابطه جنسی داشته اید؟

شما نیاز ندارید که رابطه جنسی را متوقف کنید ، اما ممکن است نیاز پیدا کنید که مطمئن شوید شریک جنسی شما به نوزاد آسیبی وارد نکرده است .

 • بارداری اکتوپیک ( خارج رحمی یا نابجا ): یک بارداری اکتوپیک زمانی رخ می دهد که تخم لقاح یافته  ، خود را خارج از رحم ، القا کند که معمولا در لوله فالوپ اتفاق می افتد . ممکن است درد شدیدی را در یک سمت شکم خود احساس کنید ، یا درد عمومی که ممکن است موجب احساس ضعف و غش و تهوع شود . درد می تواند ناگهانی از بین رود ، اگر لوله فالوپ قطع شود ، اما طی ساعت ها یا روزها برمی گردد و شما احساس ناخوشی خواهید داشت .

این یک وضعیت فوری است. یک بارداری اکتوپیک ، می تواند لوله فالوپ را قطع کند و موجب خونریزی داخلی ، آسیب به لوله و غش کردن مادر شود . لوله فالوپ شما ممکن است همراه با بارداری خارج شود ، اما بدین معنا نیست که شما در آینده در بارور شدن دچار مشکل شوید. تخمدان و لوله فالوپ دیگر شما کاملا سالم هستند . ( هر زن ۲ عدد لوله فالوپ دارد ) .

 • خونریزی از جفت: سوال دیگری که شما ممکن است هنگام تلفن ، از متخصص خود بپرسید این است که : آیا شما سی تی اسکن داشته اید و وضعیت جفت ، طبیعی بود ؟

خونریزی واژینال بدون درد ، می تواند از قرارگیری غیر طبیعی جفت حاصل شود. برخی اوقات جفت خیلی آهسته خود را روی دیواره رحم القا می کند و گاها درست بالای سرویکس . این حالت جفت سرراهی (Placenta Previa)  نامیده می شود و در حدود ۰.۵ درصد از بارداری ها رخ می دهد .

placenta praevia  ، ناچارا منجر به خونریزی در برخی از نقاط در دوران بارداری شما می شود ( معمولا بعد از هفته ۲۰ ). درجات متفاوتی از شدت این عارضه وجود دارد ، اما همه آنها به تکرار  سونوگرافی  برای یک تشخیص دقیق نیاز دارند . برای پیشگیری از خطر پیرامون نوزاد شما ، اگر جفت بالای سرویکس باقی ماند ، ممکن است نیاز به استراحت یا عمل سزارین باشد .

یکی دیگر از علل خونریزی های بعدی در بارداری ، قطع ناگهانی جفت است ، جایی که جفت به طور نسبی یا کامل از دیواره رحم جدا می شود . این حالت تقریبا  ۱مورد در هر ۲۰۰ بارداری اتفاق می افتد . نشانه ها شامل درد شدید عمومی و خونریزی شدید است . خون ، ممکن است قابل رویت یا نهفته در رحمی باشد که کشیده ، محکم و سخت قابل لمس و بسیار دردناک است . اگر شما سیگار می کشید یا فشار خون بالا دارید یا  مشکلات کلیوی یا تشنج بارداری دارید ، در خطر بیشتری هستید . این حالت ، نیاز فوری به انتقال به بیمارستان است و بسته به شدت خونریزی ، ممکن است برای شما استراحت ، القا یا عمل سزارین تجویز شود .

 • فیبروئیدهای رحمی ( فیبروم رحمی ): فیبروم های رحمی ، توده هایی از عضلات متراکم بافت فیبروزه هستند که می توانند در داخل یا خارج دیواره رحم یافت شوند . اینها می توانند در طی بارداری مشکل ساز باشند یا ایجاد مشکل نکنند . اساسا بستگی به موقعیت فیبروم ها و اینکه آنها رشد می کنند یا نه ، دارد . متخصصان علت را مطمئن نیستند اما هورمونهای بارداری می توانند موجب فیبروم ها شوند که یا رشد می کنند یا کوچک می شوند .

فیبروم ها ، بهتر است که قبل از بارداری خارج شوند ، چون می توانند موجب بارداری اکتوپیک ( نابجا )  ، خونریزی شدید و از بین رفتن بارداری شوند . با این وجود بسیاری زنان می توانند بدون هیچ مشکلی زایمان کنند .

اگر شما فیبروم دارید ، یک متخصص را ببینید تا شما را شخصا معاینه کند  و بگوید که در مرحله بعد چه کار کنید . از درمانهایی که در اینترنت هست ، اجتناب کنید . شما واقعا نیاز دارید که یک متخصص را ببینید  تا ارزیابی صحیحی از وضعیت خود ، دریافت کنید .

اگر من در طی بارداری خونریزی داشتم ، چکار کنم ؟

اگر شما بیش از ۲۰ هفته باردار هستید ، فورا توصیه های پزشکی را دنبال کنید .

اگر در طی بارداری خونریزی داشتید ، از نوار های بهداشتی ( تامپون ) استفاده نکنید و از پدها استفاده کنید . اگر خونریزی کم است و شما درد ندارید با مامای خود تماس بگیرید تا مرحله بعدی را توضیح دهد.

اولین باری که شما توسط یک متخصص معاینه می شوید ، می توانید یک متخصص طب سوزنی را که در باروری و مراقبت قبل از زایمان تخصص داشته باشد هم ویزیت کنید. طب سوزنی با بیمارانی کار می کند که یک سقط جنین خطرناک  یا برگشت پذیر داشته اند ، بنابراین ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد و یک گزینه ی کاملا ایمن ، طبیعی و سالم است.

اگر خونریزی شدید است ( جریان  خون شدید همراه با تشکیل لخته ) و همراه با انقباضات معده ، کمردرد و درد مشابه پریودی است ، با بیمارستان خود فورا تماس بگیرید . به طور قابل درکی ناراحت خواهید شد ، اما سعی کنید تا جایی که می توانید آرام بمانید و به خود یادآوری کنید که خونریزی می تواند در بارداری اتفاق افتد. این خون شماست ، خون نوزاد نیست که می بینید و کاملا امکان دارد که بارداری سالم ، ادامه یابد .

اگر سقط جنین داشتم چکار کنم ؟

اگر شما یک سقط جنین داشته اید ، متاسفانه هیچ چیز نمی تواند از وقوع آن جلوگیری کند . اگرچه سقط جنین می تواند ناامید کننده ، ناراحت کننده و از نظر احساسی دردآور باشد ، کاری  نیست که بتوانید انجام دهید ،  اما از لحاظ احساسی و جسمانی ( فیزیکی ) مراقب خود باشید .

شما برای رخ دادن سقط ، مسئول نیستید و کاری نکرده اید که موجب آن شوید شما نمی توانید از وقوع سقط  ، پیشگیری کنید ، اما چیزهایی هست که به شما کمک می کند که از لحاظ جسمانی احساس  بهتر و راحت تری داشته باشید .

 • استراحت در تخت خواب
 • مصرف پاراستامول ، پانادئین ، ناپروژزیک ( یک دارو برای درد دوره ای ) برای گرفتگی و انقباض عضلات
 • بطری آب داغ برای شکم شما
 • چای و حمایت از شریک جنسی شما

امکان دارد که  شما جنین در حال رشد را پس بزنید و سپس خونریزی متوقف شود . اما اگر خونریزی ادامه یافت ، به یک بی حسی و بیهوشی نیاز دارید تا کورتاژ کنید ( سقط )  و رحم خود را تمیز کنید .

به یاد داشته باشید که در بیشتر موارد ، خونریزی در بارداری زودرس ، خود به خود بند می آید  و بارداری ، بی ضرر ادامه می یابد .


ترجمه شده از: www.bellybelly.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است