کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

نوامبر 20, 2018 نسخه پاراکلینیک نظرات

کولپوسکوپی ، یک روش جراحی ساده برای معاینه  سرویکس است . معاینه ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد و به تهیه پاپ اسمیر از سلولهای دهانه رحم ،بسیار شباهت دارد . اما یکی از تفاوتها این است که دکتر شما از یک ابزار بزرگنمایی کننده به نام کولپوسکوپ ( coloscope  ) استفاده می کند .

اگر شما نتایج غیر طبیعی بر روی آزمون پاپ ( آزمایش بافت گردن واژن برای تشخیص سرطان ) داشتید ، یک کولپوسکوپی بگیرید و  دکتر شما می تواند هر مشکلی را  تشخیص بدهد .


چرا من به کولپوسکوپی نیاز دارم ؟

اگر دکتر تشخیص داد که  سرویکس شما غیر طبیعی است ، کولپوسکوپی را توصیه می کند .

برخی از این دلایل شامل :

 • نتایج آزمون پپ  ، غیر طبیعی بوده است
 • سرویکس در آزمون لگن ، غیر طبیعی به نظر برسد
 • آزمایشات به شما نشان می دهند که ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV دارید یا نه .
 • خونریزی شدید یا مشکلات دیگری دارید .

دکتر می تواند از کولپوسکوپی استفاده کند تا سرطان سرویکس ، زگیل های تناسلی ، سرطان واژن و سرطان فرج را به خوبی تشخیص دهد . اولین باری که دکتر ، نتایج کولپوسکوپی را دریافت کرد ، می داند که شما نیاز به آزمایشات بیشتر دارید یا نه .


کولپوسکوپی چگونه انجام می شود ؟

پزشک شما را روی میز معاینه می خواباند  و با یک اسپکولوم ، واژن شما را باز نگه می دارد . سپس یک پنبه را در محلولی شبیه به سرکه ، مرطوب می کند و با آن ، سرویکس و واژن شما را تمیز می کند . ممکن است کمی سوزش داشته باشید اما به دکتر کمک می کند که سلولهایی را که طبیعی بنظر نمی رسند ، ببیند .

سپس ، دکتر از کولکوسکوپ ، برای معاینه سرویکس و فرج استفاده  می کند  .


چگونه من آماده شوم ؟

چیزی را داخل واژن قرار ندهید ، مانند کرم ها که موجب می شود دکتر شما برای دیدن سرویکس به مشکل بخورد .  تا چند روز قبل از معاینه ، از تامپون استفاده نکنید و رابطه جنسی واژینال نداشته باشید .

اگر پریودی شما  در روز معاینه  شدید است ، با دکتر خود تماس بگیرید تا مجددا برای معاینه زمانبندی کند . اگر داروهایی مصرف می کنید که باعث کم خونی شما می شود ، به دکتر خود اطلاع دهید چون که می توانند موجب خونریزی شدید حین عمل شوند.

در آخر ، اگر باردار هستید ، به دکتر اطلاع دهید  .


آیا من به بیوپسی سرویکس نیاز دارم؟

وقتی که دکتر شما  در حین کولپوسکوپی ، چیزی غیر طبیعی پیدا کند ، بیوپسی تهیه خواهد کرد .

دکتر بیوپسی را درست بعد از کولپوسکوپی ، تهیه می کند . او از ابزاری تیز استفاده می کند تا یک نمونه بافت از ناحیه شکمی شما بگیرد . این عمل ناراحت کننده و دردآور است و شما احساس فشار یا درد عضلانی خفیف خواهید کرد ، اما نباید موجب آسیب شود .


نتایج ، چه چیزهایی را نشان می دهد ؟

نمونه های بیوپسی برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شوند . نتایج به دکتر شما کمک می کند که  چه گام هایی باید برداشته شود .

اگر دکتر بتواند تمام سلولهای غیر طبیعی را در حین بیوپسی خارج کند ، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید .

او ممکن هست یکی از گزینه های زیر را پیشنهاد دهد تا سلولهای غیرطبیعی  را خارج کرده  و از سرطان سرویکس پیشگیری کند .

 • بیوپسی مخروطی: دکتر شما ، یک قطعه مخروطی شکل از بافت سرویکس را برش می دهد ، تا سلولهای پیش سرطانی را خارج کند . سلولهای غیر طبیعی ، یا پیش سرطانی هستند یا سرطانی .
 • سرمادرمانی : دکتر شما از گاز مایع استفاده می کند تا سلولهای غیر طبیعی سرویکس را منجمد و فلج کند .
 • روش جراحی شکاف حلقه ای الکتروسرجیکال ( LEEP) : دکتر ، سلولهای غیر طبیعی را با یک حلقه سیمی که حامل جریان الکتریکی است ، خارج می کند .

چه زمانی بهبودی حاصل می شود ؟

با کولپوسکوپی و بیوپسی سرویکس ، شما بایستی بتوانید به سرعت به روند معمول زندگی خود برگردید . اما چیزی در داخل واژن خود قرار ندهید مانند تامپونها ، کرم ها و … و حداقل در ۴۸ ساعت پس از بیوپسی ، رابطه جنسی نداشته باشید .


چه خطراتی وجود دارد ؟

کولپوسکوپی ، یک عمل جراحی معمولی است و عوارض آن نادر است ، با این وجود ممکن است بعد از آن دچار جراحت و زخم   شوید .

دکتر بعد از عمل ، ممکن است یک بانداژ مایع به سرویکس شما ببندد تا هر گونه خونریزی را متوقف کند که در این صورت ، امکان دارد شما ترشح واژینال قهوه ای یا سیاه داشته باشید ؛ نگران نباشید ، بعد از چند روز برطرف می شود .

اما اگر هر نشانه ای از عفونت مانند موارد زیر را دیدید ، فورا با دکتر خود تماس بگیرید :

 • تب بالای ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت یا ۳۸ درجه سانتی گراد
 • ترشح واژینال بودار، زرد و غلیظ
 • درد شدید در پایین شکم که با مسکن ها ، خوب نمی شوند .
 • خونریزی واژینال که بیش از ۷ روز طول می کشد .

همیشه خطری وجود دارد که نتایج آزمایش نادرست باشد  . این حالت نادر است اما رخ می دهد و فرصتی است که سلولهای غیر طبیعی بتوانند بازگردند  ، حتی بعد از اینکه دکتر شما آنها را خارج کرد . به همین علت ، مهم است که چکاپ های منظم خود را ادامه دهید .


ترجمه شده از:  webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است