تست هموگلوبین A1C برای دیابت

تست هموگلوبین A1C برای دیابت

آبان ۲۵, ۱۳۹۷ نسخه دیابت نوع 1 نظرات

اهمیت تست هموگلوبین A1C

تست هموگلوبین A1c یا  HbA1c ، که آزمون هموگلوبین گلیکوزیله یا گلیکوهموگلوبین نیز نامیده می شود ، یک آزمایش خون مهم است که نشان می دهد دیابت شما  چگونه در حال کنترل است. هموگلوبین A1c میانگین  کنترل قند خون شما  را در ۲ تا ۳ ماه گذشته ارایه می دهد و همراه با تست قند خون خانگی برای تنظیم داروهای دیابت شما استفاده می شود.

هموگلوبین در گلبول های قرمز خون یافت می شود  که اکسیژن را در سراسر بدن شما حمل می کند . زمانی که دیابت شما  کنترل شده نیست (به این معنی که قند خون شما بیش از حد بالا است)، قند  در خون شما  ساخته می شود و با هموگلوبین شما ترکیب می شود ، و به “گلیکوزیله”  تبدیل می شود . مقدار متوسط قند در خون شما با اندازه گیری سطح هموگلوبین A1C شما مشخص می شود. اگر سطح قند خون شما در طول هفته های اخیر بالا بوده است، تست هموگلوبین A1C شما بالاتر خواهد بود.

تست هموگلوبین A1C نرمال هموگلوبین چیست؟

برای افراد بدون دیابت، محدوده نرمال برای انجام تست هموگلوبین A1c بین ۴٪ و ۵.۶٪ است. مقدار هموگلوبین A1C بین ۵.۷٪ و ۶.۴٪ افزایش خطر ابتلا به دیابت و سطح ۶.۵٪ و یا بالاتر ، دیابت را نشان می دهد. از آنجا که مطالعات بارها و بارها نشان داده است که دیابت خارج از کنترل منجر به عوارضی ناشی از این بیماری می شود  ، هدف افراد مبتلا به دیابت باید هموگلوبین A1C کمتر از ۷٪. باشد .هرچه هموگلوبین A1C بالاتر باشد، خطرات ابتلا به عوارض مربوط به دیابت، بالاتر است.

افراد مبتلا به دیابت باید این تست را هر ۳ ماه  انجام دهند تا تعیین کنند  آیا قند خون آنها به سطح هدف کنترل رسیده است. کسانی که دیابت شان به خوبی  تحت کنترل  است می توانند  تست قند خون را با فاصله بیشتری انجام دهند  اما کارشناسان توصیه می کنند حداقل ۲ بار در سال، قند خون را  تست کنند.

افراد مبتلا به بیماری های موثر بر هموگلوبین، مانند کم خونی، ممکن است با تست قند خون ، نتایج غیر طبیعی دریافت کنند. اختلالات دیگر ی که می تواند نتایج حاصل از هموگلوبین A1C را تحت تاثیر قرار دهد  شامل مکملهایی مانند ویتامین های  C و E و کلسترول بالاست. بیماری های کلیوی و کبد  نیز ممکن است  بر نتیجه آزمایش هموگلوبین A1c اثر بگذارد.


ترجمه شده از: Webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است