داروهای تزریقی برای بیماران دیابتی

داروهای تزریقی برای بیماران دیابتی

آبان ۲۵, ۱۳۹۷ نسخه دیابت نوع 1 نظرات

انسولین تنها نوع داروهای دیابت تزریقی که دکتر شما ممکن است برای شما تجویز کند، نیست. داروهای دیگر عبارتند از:

آلبی گوتید (Tanzeum)

چه دارویی است: این یک نسخه ساخت بشر از هورمونی به نام GLP-1 (شبه گلوکاگون پپتید-۱) است. روده تان به طور معمول این ماده را هنگام غذا خوردن آزاد می کند. به کنترل قند خون کمک می کند.

چه کسانی می توانند آن را مصرف کنند: بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ و کسانی که با درمان های دیگر موفق نبوده اند. اگر شما در حال برنامه ریزی برای باردار شدن هستید، با دکتر خود صحبت کنید، محققان آلبی گوتید را بر روی زنان باردار مطالعه نکردند.

کاربردش چیست: پس از غذا خوردن، albiglutide  کمک می کند تا پانکراس انسولین آزاد کند، که قند خون (گلوکز) را در سلول های تان به حرکت در می آورد. این ماده همچنین مقدار هورمون گلوکاگونی را که بدن می سازد، محدود می کند. این ماده کبدتان را به آزاد سازی  قند ذخیره شده، مجبور می کند. این دارو همچنین هضم غذا را آرام می کند.

عوارض جانبی: شایع ترین آنها، بالا بردن عفونت دستگاه تنفسی ، اسهال، تهوع، و واکنشهای پوستی در جایی که شما تزریق می کنید، می باشد. تمام داروهای GLP-1، از جمله albiglutide، به یک پکیج هشدار اشاره کردند که در مطالعات حیوانی، این نوع از مواد دارویی منجر به سرطان تیروئید در برخی از موش و دیگر گروه موش ها شده است.  کارشناسان نمی دانند که آیا آن همان اثر را روی انسان ها دارد، هر چند. التهاب لوزالمعده (پانکراتیت)، که ممکن است شدید باشد، عوارض جانبی دیگری است.

(Bydureon( Exenatide ، Byetta

اولین ماده GLP-1 که توسط FDA تأیید شده بود.Byetta  برای اولین بار آمد. شما آن را به عنوان یک شات دو بار در روز استفاده می کردید.

ydureon جدیدتر، نسخه Exenatide  انتشاریافته است، که شما در هفته یک بار تزریق می کنید. شما نمی توانید هر دو دارو را مصرف کنید.

چه کسی می تواند آن را مصرف کند: بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ که برای آنها درمان های دیگر کار نکرده است. اگر شما فکر می کنید شما ممکن است باردار شوید، با دکتر خود صحبت کنید. محققان روی این دارو بر روی زنان باردار مطالعه نکرده اند.

عملکرد آن چیست: مانند سایر مواد دارویی GLP-1 ، exenatide  به لوزالمعده تان فرمان می دهد که انسولین ترشح کند، که گلوکز از جریان خون به سلول هایتان حرکت کند. این ماده همچنین مقدار هورمون گلوکاگونی را که بدن می سازد، محدود می کند. این ماده کبد تان را به آزاد سازی  قند ذخیره شده، مجبور می کند. این دارو همچنین هضم غذا را آرام می کند

عوارض جانبی: شایع ترین آن شامل تهوع، استفراغ، اسهال، احساس وحشت زده و عصبی، سرگیجه، سردرد، معده اسید، یبوست و ضعف باشد.  اینها معمولا پس از ماه اول درمان از بین میروند. التهاب لوزالمعده (پانکراتیت)، که ممکن است شدید باشد، عوارض جانبی دیگری است.

سازمان غذا و دارو نیز گزارش از نارسایی کلیه در افرادی که  این دارو را مصرف کرده اند دریافت کرده است. تمام داروهای GLP-1، از جمله هر دو  albiglutide، به یک پکیج هشدار اشاره کردند که در مطالعات حیوانی، این نوع از مواد دارویی منجر به سرطان تیروئید در برخی از موش و دیگر گروه موش ها شده است.  کارشناسان نمی دانند که آیا آن همان اثر را روی انسان ها دارد. این امکان وجود دارد که شما دچار قند خون پایین و یا یک واکنش آلرژیک نسبت به مواد دارویی شوید.

(Liraglutide (Victoza

این یکی دیگر از مواد دارویی  GLP-1 است. شما آن را یک بار در روز تزریق می کنید. این به بدن شما کمک می کند که انسولین بیشتری ترشح کند. کمک می کند تا قند خون از رگ ها  به سلول های تان حرکت کند.

چه کسی می تواند آن را مصرف کنند: بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ اما آنهایی که با درمان های دیگر نتایج موفقی نداشتند.  شما میتوانید آن را با متفورمین یا یک داروی سولفونیل اوره ترکیب کنید و مصرف کنید. اگر فکر می کنید ممکن است باردار شوید، با دکتر خود صحبت کنید. محققان روی این دارو بر روی زنان باردار مطالعه نکرده اند.

عملکرد آن چگونه است: مانند دیگر داروهای  GLP-1 ، liraglutide پانکراس را دستور می دهد تا  انسولین آزاد کند، که قند خون (گلوکز) را در سلول های تان به حرکت در می آورد. این ماده همچنین مقدار هورمون گلوکاگونی را که بدن می سازد، محدود می کند. این ماده کبد تان را به آزاد سازی  قند ذخیره شده، مجبور می کند. این دارو همچنین هضم غذا را آرام می کند

عوارض جانبی: شایع ترین آن شامل تهوع، اسهال و سردرد. التهاب لوزالمعده (پانکراتیت)، که ممکن است شدید باشد، عوارض جانبی دیگری است.
تمام داروهای GLP-1، از جمله liraglutide، به یک پکیج هشدار اشاره کردند که در مطالعات حیوانی، این نوع از مواد دارویی منجر به سرطان تیروئید در برخی از موش و دیگر گروه موش ها شده است.  کارشناسان نمی دانند که آیا آن همان اثر را روی انسان ها دارد.

امکان دارد در حالی که شما در حال مصرف دارو هستید که یک واکنش آلرژیک به liraglutide، و یا به کاهش قند خون داشته باشید. اگر بدن شما از اثر تهوع، استفراغ، یا اسهال، دچار کم آبی شد می تواند به نارسایی کلیه منجر شود.

(Pramlintide (Symlin

این یک نسخه ساخته بشر هورمونی به نام آمیلین است که به لوزالمعده این امکان را می دهد همراه با انسولین که سطح قند خون شما آزاد می شود، افزایش یابد.

چه کسی می تواند آن را مصرف کنند: این دارو برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ که انسولین مصرف می کنند، تایید شده است. همچنین برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که در حال مصرف انسولین، داروی سولفونیل اوره، یا متفورمین می باشند، نیز مناسب است. اگر شما فکر می کنید می توانید باردار شوید، به دکتر خود اطلاع دهید، محققان این دارو را روی زنان باردار مطالعه نکرده اند.

عملکرد آن چیست: شما pramlintide را با انسولین بعد از غذا مصرف می کنید. این دو دارو با هم برای کاهش قند خونتان کار می کنند. همچنین به شما در هضم آهسته تر غذا کمک می کنند .این دارو قند کمتری در جریان خون تان قرار می دهد. علاوه بر کنترل سطح A1C تان، pramlintide به کاهش اشتهاتان کمک می کند ، بنابراین شما کمتر غذا میخورید.

عوارض جانبی: تهوع یکی از شایع ترین است. این دارو با دوز پایین شروع  می شود و افزایش تدریجی  آن می تواند کمک به مبارزه اگر مقدار انسولین مصرفی خود را تنظیم نکنید، مصرف این دارو می تواند باعث قند خون پایین شود.

(Dulaglutide (Trulicity

این یکی دیگر از مواد دارویی GLP-1 است. بر خلاف بقیه، شما آن را فقط یک بار در هفته تزریق می کنید. این دارو به بدن شما کمک می کند که انسولین بیشتری ترشح کند. کمک می کند تا قند خون از رگ ها  به سلول های تان حرکت کند.

چه کسانی می تواند آن را مصرف کنند: بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ که با دیگر درمانهای دیابت بهبودی نداشته اند.  شما می توانید آن را به تنهایی یا در ترکیب با متفورمین، پیوگلیتازون، یا یک داروی سولفونیل اوره مصرف کنید. اگر فکر می کنید می توانید باردار شوید، به دکتر خود اطلاع دهید، محققان این دارو را روی زنان باردار مطالعه نکرده اند.

عملکرد آن چیست: مانند سایر مواد دارویی GLP-1 ، dulaglutide  لوزالمعده تان را تحریک می کند که انسولین ترشح کند، تا گلوکز از جریان خون به سلول هایتان حرکت کند. این ماده همچنین مقدار هورمون گلوکاگونی را که بدن می سازد، محدود می کند. این ماده کبد تان را به آزاد سازی  قند ذخیره شده، مجبور می کند. کند.

عوارض جانبی: شایع ترین آنها  شامل تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم، و اشتها کمتر است. تمام داروهای GLP-1، از جمله dulaglutide، به یک پکیج هشدار اشاره کردند که در مطالعات حیوانی، این نوع از مواد دارویی منجر به سرطان تیروئید در برخی از موش و دیگر گروه موش ها شده است.  کارشناسان نمی دانند که آیا آن همان اثر را روی انسان ها دارد.


ترجمه شده از وبسایت: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است