جراحی واژینوپلاستی و لابیوپلاستی

 جراحی واژینوپلاستی و لابیوپلاستی

آبان ۸, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت بانوان نظرات

واژینوپلاستی یه روشی است که برای سفت کردن واژنی که به علت زایمان واژینال یا کهولت سن ، شل و سست شده است ، استفاده می شود . بعضی جراحان ادعا می کنند که این عمل جراحی می تواند حساسیت را افزایش دهد . یک ادعای ACOG  ( دانشگاه آمریکایی متخصصین زنان و مامایی ) کاملا به چالش کشیده شده است .

زمانی این صحیح است که بافت های واژن ، بتوانند کشیده شوند و با جراحی بافت واژن را سفت و محکم کنند و این عمل نمی تواند ضامن یک پاسخ جنسی محکم شود ، زیرا تحریک کردن و ارگاسم پیچیده هستند . پاسخ های فردی بالا به مقدار زیادی وابسته به عوامل احساسی ، روحی و فاکتورهای میان فردی مانند زیبایی است . بعلاوه ، حساسیت جنسی به طور خودکار ، منجر به لذت بیشتر نمی شود و و در واقع می تواند منجر به درد شود .

لابیوپلاستی ، یک جراحی پلاستیک بر روی لابیا ( لب های اطراف واژن ) می باشد که می تواند به تنهایی یا با جراحی واژینوپلاستی انجام شود . جراحی می تواند روی لب ماژور ( لب های واژن بزرگتر و بیرونی تر ) یا لب مینور ( لب های واژن داخلی و کوچکتر ) انجام شود . لابیوپلاستی ، اندازه و شکل لب ها را تغییر می دهد ، بطور نمونه کوچکتر کردن آنها اصلاح نامتقارنی بین انها .


جراحی ترمیمی و جراحی زیبایی

به منظور تصمیم گیری ، اگر شما واژینوپلاستی یا لابیوپلاستی را مورد توجه قرار دهید ، بسیار مهم است که تفاوت بین جراحی ترمیمی و جراحی زیبایی را درک کنید .

این یک تمایز حیاتی و مهم است . چون ACOG ، جراحان و نتایج را به منظور اصلاح مشکلات عملکردی مانند بی اختیاری ادرار مورد ارزیابی قرار دهند . اما ACOG ، در رابطه با جراحی زیبایی واژن ، به علت خطرها و کمبود اطلاعات علمی برایمنی و تاثیرگذاری ، کاملا محتاط و مشکوک هستند .

بعضی روش های واژینوپلاستی ، به عنوان مثال در آغاز به عنوان یک جراحی ترمیمی برای اصلاح نواقص نوزادی ، زمانیکه واژن بد شکل گرفته با خیلی کوچک است یا اصلا وجود ندارد ( مانند عدم تشکیل واژن) ، بنابراین یک دختر می تواند رشد کند تا ادرار کردن طبیعی ، قاعدگی طبیعی و مقاربت ( تماس جنسی ) طبیعی داشته باشد .


جراحی های مربوط به واژینوپلاستی و لابیوپلاستی

اخیرا ، واژینوپلاستی ، به گروه جراحی های زیبایی تحت عنوان جوانسازی واژن و طراحی واژن اضافه شده است . جراحی های پلاستیک و متخصصین بیماریهای زنان ، امتیازهای یکسان به زنان مانند دیگر جراحی های زیبایی از قبیل زیبایی ، احترام به نفس و اعتماد را تایید می کنند .

در حقیقت ، ACOG می گویند که دستگاه جنسی زنان ،به طور طبیعی دارای محدوده وسیعی از اشکال طبیعی  است که از لحاظ آناتومیکی صحیح هستند . اخیرا تکنولوژی لیزر ، توسط تعدادی از جراحان به منظور جوانسازی واژن و دیگر جراحی های واژن معرفی شده تا جایگزین چاقوی جراحی قدیمی شوند . پزشکانی که عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا هستند ( ASPS) ، روش های متنوع جوانسازی واژن را توصیه می کنند اما ASPS ، خود تایید میکند که جراحی های مخصوص مانند جراحی جوانسازی واژن ، ممکن است نیاز به مطالعات علمی بیشتر برای تعیین کردن تاثیرگذاری و موفقیت عمل ، می باشد . هیچ یک از جراحی های زیبایی واژینوپلاستی طبق روش های ACOG ، پذیرفته نشده است .

 • اصلاح پرده: پرده بکارت ، بافت نازک ورودی واژن به طور طبیعی ، اولین مرتبه ای که یک زن ارتباط جنسی برقرار می کند ، پاره می شود . یک جراحی به نام هایمنوپلاستی ، پرده بکارت را اصلاح می کند تا شبیه حالت اول خود قبل از اینکه یک زن از لحاظ جنسی فعال باشد ، شود . به علت محکومیت مذهبی شدید حول اهمیت دخترگی ( بکارت ) در برخی فرهنگها ، این عمل جراحی در میان یکی از جدال آمیز ترین جراحی های زیبایی واژن است .
 • برداشتن سرپوش کلیتورال: بعضی جراحان یک عمل جراحی انجام می دهند که بافتی که به طور طبیعی اطراف ماهیچه کلیتوریس را می پوشاند ، خارج می کنند که به آن ، clitoral unhooding  ، می گویند .
 • تقویت کردن نقطه جی:  در جلوی دیواره واژن ، بعضی متخصصان معتقدند که حس شهوت را بالا نگه می دارد و یک ناحیه حساس برای ارگاسم زنان به شمار می رود . روش تقویت نقطه جی (g- spot ) ، شامل تزریق کلاژن در جلوی دیواره واژن است و از لحاظ تئوری باعث افزایش لذت جنسی می شود .

خطرات واژینوپلاستی و لابیوپلاستی

 • عفونت
 • تغییرات دائمی در احساس
 • درد مداوم و در حال پیشرفت
 • ایجاد زخم

بهترین نصیحت برای جراحی واژینال زنان ، صحبت باز با دکتر شما در رابطه با احساسات و نگرانی های دستگاه جنسی شما ، بعلاوه انتظارات شما از جراحی و گزینه های غیر جراحی ممکن ، است . ورزش می تواند ضعف و شلی ماهیچه های واژن را بهبود ببخشد و میل جنسی را افزایش دهد . مشورت می تواند مشکلات جنسی خود اعتباری و اعتماد به نفس را ساماندهی کند .

برخی پرسش ها برای پرسیدن از جراح شامل :

 • خطرهای طولانی مدت و کوتاه مدت و عواقب جراحی کدامند؟
 • فواید جراحی چه هستند ؟
 • آیا من احساس تقلیل در واژن یا کلیتوریس را بعد از جراحی خواهم داشت ؟
 • آیا جراحی بر توانایی بدن من برای رسیدن به ارگاسم تاثیر می گذارد ؟
 • آیا محدودیت هایی برای استفاده از محصولات بهداشتی زنانه مانند نوار بهداشتی بعد از جراحی وجود دارد ؟
 • آیا جراحی بر بارداری آینده و زایمان تاثیر می گذارد ؟
 • آیا انتظارات من از جراحی ، واقع بینانه است ؟
 • گزینه ها و موارد غیر جراحی کدام هستند ؟

ترجمه شده از: webmd.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است